آمریکا: گام سوم عدول ایران از برجام غیرقابل قبول است

06/09/2019 08:21:00 ب.ظ

آمریکا: گام سوم عدول ایران از برجام غیرقابل قبول است

آمریکا: گام سوم عدول ایران از برجام غیرقابل قبول است

مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا با غیرقابل قبول خواندن دور جدید عدول ایران از تعهداتش در توافق هسته‌ای گفته آمریکا مصمم به ادامه سیاست خود علیه تهران است با اینکه دونالد ترامپ بارها اعلام آمادگی کرده بدون پیش شرط با مقام‌های این کشور دیدار و گفتگو کند.

پنجره همرسانی را ببندیدحق نشر عکسReutersمایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا با غیرقابل قبول خواندن دور جدید عقب‌نشینی ایران از تعهداتش در توافق هسته‌ای گفته آمریکا مصمم به ادامه سیاست خود علیه تهران است با اینکه دونالد ترامپ بارها اعلام آمادگی کرده بدون پیش شرط با مقام‌های ایران دیدار و گفتگو کند.

آقای پومپئو، امروز (جمعه ششم سپتامبر، ۱۵ شهریور) گفت:"چند ماهی است که پرزیدنت ترامپ گفته آماده است رهبران ایران را بدون پیش شرط ملاقات کند. برآیند این گفته‌ها چیز مبهمی نیست؛ این که آنها همچنان از طریق عمال نیابتی خود به کارزار ترور در گوشه و کنار جهان ادامه می‌دهند، این که به برنامه موشکی خود ادامه می‌دهند و همین دیروز اعلام کردند که بنا دارند تحقیقات و توسعه سیستم سلاح‌های هسته‌ای خود را از سر گیرند. همه اینها غیرقابل قبولند."

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

‎BBC NEWS فارسی‎ on Instagram‎: '‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.'‎

‎BBC NEWS فارسی‎ shared a post on Instagram: '‎‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.‎'. Follow their account to see 66534 posts. ادامه مطلب >>

ترامپ در مکالمه تلفنی با مکرون: تحریم‌های آمریکا علیه ایران لغو نمی‌شوددونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا روز جمعه 6 سپتامبر در تماسی تلفنی با امانوئل مکرون همتای فرانسوی خود

وزیر دفاع آمریکا: به‌نظر می‌رسد به نقطه مذاکره با ایران نزدیک شده‌ایممارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا روز جمعه گفت که به نظر می‌رسد ایران به تدریج در حال رسیدن به نقطه‌ای است که می‌تواند با آمریکا مذاکره کند.

آماده‌ایم برای مذاکره با ایران به آمریکا کمک کنیموزیر دفاع بریتانیا از آمادگی کشورش برای کمک به آمریکا در راستای مذاکره با ایران خبر داد.

الیزه پس از تماس تلفنی ماکرون با ترامپ: گفتگو با ایران ادامه داردپاریس می گوید که تلاش ها و گفتگوها در جهت کاهش تنش و حل بن بست کنونی را که از نشست بیاریتز به صورت جدی تر دنبال کرده، ادامه خواهد داد. به گزارش الیزه، فرانسه از ایران خواسته است از هرگونه اقدام عملی که مغایر با تعهدات این کشور در چارچوب برجام باشد به صورت جدی پرهیز کند.

آمریکا درباره سوخت‌رسانی به کشتی‌های تحریم شده ایران هشدار داد🔺آمریکا درباره سوخت‌رسانی به کشتی‌های تحریم شده ایران هشدار داد ⚡️وزارت خزانه‌داری آمریکا هشدار داد هرگونه سوخت‌رسانی به کشتی‌های تحریم شده ایران، ممکن است به قرار گرفتن در فهرست تحریم‌های آمریکا منتهی شود.

ابراز امیدواری مارک اسپر نسبت به مذاکره ایران-آمریکاادعای وزیر دفاع آمریکا در خصوص احتمال مذاکره میان ایران و آمریکا: *به نظر می‌رسد که ایران از جهاتی به برگزاری مذاکره نزدیک‌ شده است *امیدوارم وقایع به همین شکل رقم بخورند

این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود پنجره همرسانی را ببندید حق نشر عکس Reuters مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا با غیرقابل قبول خواندن دور جدید عقب‌نشینی ایران از تعهداتش در توافق هسته‌ای گفته آمریکا مصمم به ادامه سیاست خود علیه تهران است با اینکه دونالد ترامپ بارها اعلام آمادگی کرده بدون پیش شرط با مقام‌های ایران دیدار و گفتگو کند.of France.اسپر در موسسه‌ای در لندن گفت: «به نظر می‌رسد که ایران از برخی جهات به تدریج در حال رسیدن به نقطه‌ای است که می‌توانیم مذاکره کنیم و امیدوارم این راه ادامه پیدا کند.به گزارش ایلنا به نقل از بلومبرگ، «بن والاس» وزیر دفاع بریتانیا امروز - جمعه- گفت که اگر واقعا توافقی محتمل باشد «حاضریم به آمریکا برای گفت‌وگو با ایران کمک کنیم».

آقای پومپئو، امروز (جمعه ششم سپتامبر، ۱۵ شهریور) گفت:"چند ماهی است که پرزیدنت ترامپ گفته آماده است رهبران ایران را بدون پیش شرط ملاقات کند. برآیند این گفته‌ها چیز مبهمی نیست؛ این که آنها همچنان از طریق عمال نیابتی خود به کارزار ترور در گوشه و کنار جهان ادامه می‌دهند، این که به برنامه موشکی خود ادامه می‌دهند و همین دیروز اعلام کردند که بنا دارند تحقیقات و توسعه سیستم سلاح‌های هسته‌ای خود را از سر گیرند.. همه اینها غیرقابل قبولند. وی افزود: «مطمئناً، هر چیزی ممکن است." اشاره وزیرخارجه آمریکا به گام سوم عقب‌نشینی ایران از تعهداتش در توافق هسته‌ای است که روز گذشته اعلام شد و متعاقب آن محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران جزئیات آن را در نامه‌ای به فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد. — Judd Deere (@JuddPDeere45) September 6, 2019 هفته گذشته دولت فرانسه طرح ابتکاری را با هدف تشویق کردن ایران به تعهداتش در برجام در مقابل دریافت یک خط اعتبار مالی به مبلغ 15 میلیارد دلار پیشنهاد داد. آمریکا بهار سال گذشته برجام را یک جانبه ترک کرد و آقای ترامپ می‌گوید بنا دارد با اعمال"حداکثر فشار" بر ایران، این کشور را وادرا به مذاکره مجدد بر سر توافقی"بهتر و پایدارتر" کند.

خبر مرتبط ایران جزئیات نامه ظریف به موگرینی را اعلام کرد عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران دیروز درباره جزئیات نامه آقای ظریف گفت:"در این نامه تاکید شده است که این اقدام دقیقا در راستای حقوق ایران در برجام و به ویژه بر مبنای پاراگراف ۳۶ آن بوده و در پاسخ به نقض گسترده و مستمر برجام طی ۱۶ ماه گذشته صورت می‌گیرد. ایالات متحده آمریکا اما با این طرح مخالفت کرد و وزارت خارجه آمریکا آن را نوعی کمک به تروریسم ایران قلمداد کرد. وزرای دفاع فرانسه و آمریکا روز شنبه درباره ایران بحث می‌کنند از سوی دیگر، یک مقام ارشد دفاعی ایالات متحده آمریکا به خبرگزاری رویترز گفت که اسپر و همتای فرانسوی وی روز شنبه درباره چگونگی همکاری نیروی دریایی فرانسه با واشنگتن برای تامین امنیت ناوبری در تنگه هرمز بحث خواهند کرد." ایران هنوز جزییات دقیق گام سوم را علنی اعلام نکرده هرچند حسن روحانی رئیس جمهور پیش‌تر گفته بود که گام سوم شامل تحقیقات روی سانتریفوژهای پیشرفته خواهد بود. به گزارش خبرگزاری‌های ایران قرار است سازمان انرژی اتمی این کشور فردا جزییات دقیق‌تری در این باره اعلام کند. عراقچی معاون وزارت خارجه ایران روز چهارشنبه گفت، ایران آماده است در برابر دریافت این مبلغ برای سه ماهه آخر سال جاری میلادی از کاهش تعهدات خود در برجام صرفنظر کند. پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.» خروج آمریکا از برجام در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ و بازگشت تحریم‌ها، نقطه آغاز افزایش تنش‌ها بین ایران و آمریکا بود که با لغو معافیت چند کشور از خرید نفت ایران به منظور به صفر رساندن صادرات نفت این کشور اوج گرفت. ایران محدودیت‌های تحقیق و توسعه هسته‌ای را کنار گذاشت با وجود این، در اظهارات امروز آقای پومپئو، وزیر خارجه آمریکا از تلاش ایران برای پیش‌برد"برنامه سلاح‌های هسته‌ای" این کشور نام برده است. قرار است ایران روز جمعه 6 سپتامبر لغو بخشی از تعهدات خود را رسما اعلام کند.

این در حالی است که بنابر گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای ایران برنامه‌ای برای تهیه و تولید سلاح هسته‌ای ندارد. گزارش‌های نهادهای اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا هم تاکنون به چنین برنامه هسته‌ای نظامی اشاره نکرده‌اند. نخستین گام کاهش تعهدات برجامی ایران، عبور از محدودیت میزان نگهداری مواد هسته‌ای و آب‌سنگین بود به طوریکه در تاریخ ۱۰ تیر، محمد جواد ظریف، تایید کرده بود ذخایر اورانیوم غنی شده ۳. برخی از این گزارش‌ها در زمان ریاست آقای پومپئو بر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، منتشر شده بودند. براساس توافق هسته‌ای که چهار سال پیش امضا شد ایران می‌تواند تحقیق و توسعه محدود در زمینه دانش هسته‌ای را ادامه دهد بدون آن که بر ذخایر اورانیوم غنی شده‌اش بیافزاید. خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی ‌بی‌ سی فارسی دنبال کنید سخنگوی وزارت خارجه ایران روز پنجشنبه گفت جزئیات فنی این تصمیم ایران بزودی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که یکی از نهادهای سازمان ملل متحد است اعلام خواهد شد.۶۷ درصد رساند که فراتر از سطح توافق سال ۲۰۱۵ است.

کاهش تعهدات ایران در قبال برجام از حدود دو ماه پیش شروع شد. تهران در آن زمان به اروپایی‌ها شصت روز فرصت داد برای جبران آثار تحریم‌هایی که آمریکا مجددا اعمال کرده گام‌های تازه‌ای بردارند. اکنون مقام‌های ایران می‌گویند باور ندارند که اروپا بتواند به تعهدات برجامی خود عمل کند و به همین علت آنها بخش دیگری از تعهدات خود را زیرپا خواهند گذاشت؛ البته آقای ظریف به خانم موگرینی نوشته که به محض تامین شدن انتظارات ایران از اروپا، آماده متوقف کردن همه این اقدامات و بازگشت کامل به مفاد برجام است. خبر مرتبط .