پنج تجمع کارگران و معلمان در یک روز؛ به حقوق و قرارداد ما رسیدگی کنید

07/09/2020 09:31:00 ب.ظ

کارگران, معلمان

۵ تجمع اعتراضی توسط کارگران و معلمان برگزار شد. «عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، حق بیمه پرداخت‌نشده، حقوق معوقه، عدم همسان‌سازی حقوق و نقض عدالت دستمزدی» از دلایل برگزاری تجمعات امروز بوده است. جزییات بیشتر 👇 اخبار_ایران تهران خوزستان مجلس هفت_تپه

هشتاد و پنجمین روز اعتراض در هفت تپهکارگران بخش صنعت مجتمع نیشکر هفت تپه از روز یکشنبه (۱۶ شهریور ماه) به دلیل عدم محاسبه حقوق ایام اعتصاب ، کار در کارخانه را متوقف کرده‌اند.کارگران با اشاره به بی‌توجهی کارفرما در پرداخت مطالبات مزدی می گویند: «دو ماه حقوق طلبکاریم و در آستانه سومین ماه قرار داریم که کارفرما نه تنها پولی به حساب کارگران واریز نکرده، بلکه گفته است کارگرانی که در روزهای اعتراض در محل کار خود حاضر نبوده و کار نکرده‌اند، مستحق دریافت حقوق کامل نیستند و حقوق و اضافه‌کاری‌ آنها کسر خواهد شد. در مقابل کارگران به این موضوع  واکنش نشان دادند و با کار نکردن در بخش صنعت به رای کارفرما اعتراض کردند.»

ادامه مطلب:
ایران وایر »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

برگزاری سه تجمع کارگران مخابرات راه دور، روستایی و پیمانکاران مخابراتی

قتل پنج فرزند به دست مادر؛ بهت عمومی در زولینگن | DW | 05.09.2020خودکشی ناموفق یک زن ۲۷ ساله پس از کشتن پنج فرزندش، افکار عمومی را تکان داده است. جزییات امر روشن نیست زیرا عامل فاجعه در بیمارستان بستری است و تنها بازمانده خانواده، پسری ۱۱ ساله است که هنگام ارتکاب قتل در مدرسه بود.

دلایل برگزاری هفت تجمع کارگری: بلاتکلیفی، ۳۶ ماه بیمه و حقوق معوقه، خلع ید بخش خصوصی

تجمع پذیرفته نشدگان آزمون استخدامی نهضت مقابل مجلس

معترضان به نتانیاهو و دولتش شنبه‌ها تجمع می‌کنندصدها نفر نیز در شهر قیصریه و در مقابل خانه شخصی آقای نتانیاهو دست به تظاهرات زدند.

کفاشیان: خدا کمک کرد محروم شدم!/ ممنوعیت جذب خارجی‌ها خلاف استکفاشیان: *خدا کمک کرد محروم شدم! *از نفس کشیدن هم محروم شده بودم *به خاطر محرمانه بودن، ممکن بود من هم قرارداد ویلموتس را امضاء کنم *ممنوعیت جذب خارجی‌ها خلاف است *تیم‌های ایرانی ضعیف می‌شوند

استان وایر- پنج تجمع اعتراضی توسط کارگران و معلمان برگزار شد.کارگران بازنشسته مخابرات راه دور » در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات معوقه اقدام به برگزاری تجمعی در شهر شیراز کردند.زولینگن، شهری در ایالت شمال‌غربی نوردراین‌وستفالن آلمان، سوگوار پنج کودک یک تا هشت ساله است که خفه شده و به قتل رسیده‌اند.استان وایر- در پنج روز اخیر هفت شهر «کرمان»، «حمیدیه»، «آغاجاری»، «رودبار»، «شوش»، «سی سخت» و «قزوین» شاهد برگزاری تجمعات اعتراضی کارگران بودند.

«عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، حق بیمه پرداخت نشده، حقوق معوقه، عدم همسان‌سازی حقوق و نقض عدالت دستمزدی» از دلایل برگزاری تجمعات امروز کارگران و معلمان بوده است. هشتاد و پنجمین روز اعتراض در هفت تپه کارگران بخش صنعت مجتمع نیشکر هفت تپه از روز یکشنبه (۱۶ شهریور ماه) به دلیل عدم محاسبه حقوق ایام اعتصاب ، کار در کارخانه را متوقف کرده‌اند.» اما کارگران معترض با برپایی این تجمع این خبر را تکذیب واعلام کردند که هنوز به مطالبات‌شان دست نیافته‌اند. کارگران با اشاره به بی‌توجهی کارفرما در پرداخت مطالبات مزدی می گویند: «دو ماه حقوق طلبکاریم و در آستانه سومین ماه قرار داریم که کارفرما نه تنها پولی به حساب کارگران واریز نکرده، بلکه گفته است کارگرانی که در روزهای اعتراض در محل کار خود حاضر نبوده و کار نکرده‌اند، مستحق دریافت حقوق کامل نیستند و حقوق و اضافه‌کاری‌ آنها کسر خواهد شد. برخی در شبکه‌های اجتماعی پیشنهاد گشایش حسابی برای تامین هزینه دفن بچه‌ها را داده‌اند. در مقابل کارگران به این موضوع  واکنش نشان دادند و با کار نکردن در بخش صنعت به رای کارفرما اعتراض کردند.» به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس، جلسه‌ای با رئیس کل دادگستری استان فارس و دادستان شیراز برگزار شده و کار به سمتی می‌رود که شرایط برگزاری مزایده و واگذاری صنایع مخابرات راه دور ایران به شخص یا شرکتی که اهلیت داشته باشد فراهم می شود.» کارگران هفت تپه می گویند: «طبق عرفی که در هفت تپه بوده؛ کارفرما باید مانند سالهای گذشته در زمانی که کارگران به دلیل مشکلات ایجاد شده به صورت قانونی مطالبه‌گری صنفی می‌کنند و در این ایام امکان کار کردن نیز ندارند، حقوق کامل بپردازد. مسئولان به کارکنان گفتند ۳ ماه صبر کنید شرایط به حالت عادی برمی گردد، اما گشایشی حاصل نشد و اکنون با گذشت چندین ماه همچنان بلاتکلیف هستیم.

» کارگران هفت‌تپه درباره مطالبات کارگران غیر نیشکری که همچنان در مقابل ساختمان فرمانداری شهرستان شوش جمع می‌شوند نیز اضافه کردند: «انتظار این است که شرایطی برایشان فراهم کنند که بار دیگر در مزارع چغندر قند یا سایر بخش‌های هفت تپه مشغول کار شوند. او با اشاره به انتشار اخباری درباره پرداخت بخشی از طلب کارگران بازنشسته صنایع مخابرات راه دور شیراز گفته بود: «در جلسه‌ای که روز گذشته میان اینجانب و نماینده دستگاه قضا برگزار شد، مشخص شد که خبر واریز یک سوم مطالبات کارگران بازنشسته این شرکت کذب است و سهام‌دار شرکت پولی بابت مطالبات کارگران بازنشسته به حساب دستگاه قضایی واریز نکرده است. آنچه روشن است این که مادر ۲۷ ساله فرزندان یک تا هشت ساله‌اش را پس از بیهوش کردن آنها، خفه کرده است.» به گفته آنها فرماندار شوش وعده داده بود باقی حقوق‌ معوقه تا ۱۰ شهریور ماه پرداخت می‌شود. اما هنوز خبری از پرداخت نیست.» شمشیری با بیان اینکه منتظر دریافت تمام طلب خود هستیم، گفت: «با توجه به اینکه بانک ملی بزرگترین طلبکارِ سهام‌دار است، قرار شد که اموال شرکت به مزایده گذاشته شود و مطالبات کارگران به عنوان دیون ممتازه تلقی شود، تا پس از بانک ملی در اولویت دریافت پول قرار گیریم؛ اما بانک ملی تا این لحظه اموال کارخانه را تجدید ارزیابی نکرده است. شش روز از وعده‌ای که برای پرداخت حقوق داده بودند، گذشته، اما هنوز خبری از پرداخت حقوق‌های تیرماه نیست. دادستانی حکم جلب او را صادر کرده اما این زن هنوز در وضعیتی نیست که بتواند بازجویی پس دهد. کارگران شرکت هفت تپه با اعلام اینکه در حال حاضر دو ماه حقوق معوق تیر و مرداد را طلب داریم افزودند: «همچنان منتظر پرداخت این حقوق‌ها هستیم. با توجه به اینکه انجام این مزایده مورد تاکید مقام‌‌های قضایی شهرستان شیراز قرار دارد و با موافقت آنها انجام می‌شود، باید هرچه سریعتر به سرانجام برسد؛ چرا که ۱۳۰۰ کارگر بازنشسته با ۱۴ سال سابقه کار همچنان به طلب خود دست نیافته‌اند و با سختی زندگی خود را می‌گذارنند. یکی از این کارگران درباره دلیل این تجمع به ایلنا گفته است: «حدود ۱۵۰ کارگر هستیم که مطالبات حقوق و بیمه دریافت نکرده‌ایم.

خلع ید امید اسدبیگی، کارفرمای شرکت هفت تپه اصلی‌ترین خواسته کارگران است و امیدواریم زودتر این مطالبه تحقق پیدا کند.» از 85 روز پیش، کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه به دنبال عدم پرداخت حقوق‌ها در سال جدید، تصمیم به اعتصاب و اعتراض علنی گرفتند. اکثر مراکز مخابراتی با نصب رادیوهای تولیدی این شرکت ارتباطات مخابراتی میان‌ شهری تجهیز شد.» در این اطلاعیه آمده که در هیچ برهه‌ای، موردی از ناهنجاری یا خطرات احتمالی برای کودکان مشاهده و حس نشده بود. تجمعات اعتراضی آن‌ها در۸۰ روزی که از آن می‌گذرد، تنها در ایام عاشورا و تاسوعا (هشتم و نهم شهریور) برگزار نشد. در دور تازه اعتراضات، کارگران با تجمع روزانه در مقابل فرمانداری شهر شوش، خواستار رسیدگی مقامات به شش مطالبه اصلی خود شدند: «پرداخت حقوق معوقه،‌ تمدید دفترچه بیمه، بازگشت به کار همکاران اخراجی، بازداشت امید اسدبیگی،‌ مدیرعامل شرکت،‌ خلع ید کارفرما و بخش خصوصی و بازگرداندن ثروت‌های اختلاس‌شده به کارگران». این کارخانه حدود ۱۴ سال است که با مسائل و مشکلات عدیده مالی مواجه شده و مطالبات کارگران این واحد پرداخت نشده است. دومین روز تجمع اعتراضی کارکنان مخابرات روستایی استان وایر- دومین روز تجمع اعتراضی کارگزاران و کارمندان مخابرات روستایی در مقابل مجلس برگزار شد. در کالبدشکافی‌های پزشکی قانونی مشخص شده که همه بچه‌ها اول از هوش رفته و بعد خفه شده‌اند. این کارگران با برپایی تجمع  مقابل ساختمان این شهرداری خواستار پرداخت حقوق ماه های تیر و مرداد سال جاری خود شدند.

کارکنان مخابرات روستایی تجمع خود را در اعتراض به عدم همسان­‌سازی حقوق آنها با سایر کارمندان رسمی مخابرات و نقض عدالت دستمزدی در مقابل مجلس شورای اسلامی برگزار کردند. در روزهای ۱۳ و ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ هم به دنبال قانع نشدن این کارگران از توضیح مقامات استانی، بار دیگر ۴۰۰ نفر از آن‌ها مقابل استانداری فارس تجمع کردند. آنها خواستار پایان دادن به برخورد تبعیض‌آمیز و برقراری رابطه حقوقی مبتنی بر قرارداد با خود هستند. این افراد با وجود سابقه بالای 25 ساله کاری، هنوز حقوق کف قانون کار را از مخابرات دریافت می‌کنند. میزان طلب کارگران بازنشسته صنایع مخابرات راه دور ایران در شیراز بدون احتساب خسارت تاخیر و تادیه، ۳۵ میلیارد تومان و با احتساب این موارد، چیزی حدود ۱۰۰ میلیارد تومان است. مادر حتی کشتن بچه‌ها را تلفنی به پسر ۱۱ ساله‌اش که در مدرسه بوده خبر داده و سپس او را از کلاس برداشته و با قطار به دوسلدورف برده است. دبیر کانون انجمن‌های صنفی کارگری کارگزاران مخابرات روستایی کشور با اعلام اینکه مهم‌ترین خواسته ما «رفع تبعیض مزدی در مخابرات» است، مطالبات معترضان را در چهار دسته معرفی کرد: «خواسته اول پایبندی مخابرات به توافقنامه ۳/۲/ ۹۸است. این توافقنامه با حضور نمایندگان مجلس  بین کارگران و مخابرات تنظیم شد. دبیر کانون انجمن‌های صنفی کارگری کارگزاران مخابرات روستایی کشور درباره این تجمع می گوید: «از پانزده استان کشور ازجمله خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، قزوین، گیلان، همدان، خوزستان، لرستان و هرمزگان به تهران آمدیم و مقابل مجلس جمع شدیم تا شاید نمایندگان مجلس صدای دادخواهی ما را بشنوند. جمعی از کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه نیز در هشتاد و دومین روز اعتصاب در جریان سفر رئیس مجلس به شهرهای استان خوزستان و در حاشیه بازدید وی از پل میانرود شهرستان دزفول خواستار تسریع در روند رسیدگی به پرونده اسدبیگی و خلع ید مالکیت خصوصی شرکت و لغو واگذاری شدند.

دومین خواسته، رفع تبعیض در پرداخت حقوق، مزایا و رفاهیات بین کارگران مخابرات روستایی و کارکنان مخابرات شهری است که خواسته بسیار مهمی است.» او مورد اخیر یعنی کشتن هم‌زمان چند نفر دیگر را بسیار نادر می‌داند و توصیه می‌کند که افراد به اطرافیان خود و به حرف‌هایی که می‌زنند حساس باشند و به کمک آنها بشتابند. این خواسته عرف کارگاه است و محمل قانونی دارد. این توافقنامه با حضور نمایندگان مجلس  بین کارگران و مخابرات تنظیم شد. خواسته سوم، انعقاد قرارداد دائم با تعدادی از این قشر زحمتکش مخابرات روستایی است. هنوز قرارداد با آنها منعقد نشده درحالی که قرارداد دائم، رای حل اختلاف و دیوان عدالت است. این خواسته عرف کارگاه است و محمل قانونی دارد. در نهایت خواستار واریز بیمه معوقه تعدادی از پرسنل، مربوط به قبل و بعد سال ۸۸ هستیم. در دور تازه اعتراضات، کارگران با تجمع روزانه در مقابل فرمانداری شهر شوش، خواستار رسیدگی مقامات به خود شدند؛ پرداخت حقوق معوقه،‌ تمدید دفترچه بیمه، بازگشت به کار همکاران اخراجی، بازداشت «امید اسدبیگی»،‌ مدیرعامل شرکت،‌ خلع ید کارفرما و بخش خصوصی و بازگرداندن ثروت‌های اختلاس‌شده به کارگران.

» قربان زاده درباره این تجمع می گوید: «از پانزده استان کشور ازجمله خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، قزوین، گیلان، همدان، خوزستان، لرستان و هرمزگان به تهران آمدیم و مقابل مجلس جمع شدیم تا شاید نمایندگان مجلس صدای دادخواهی ما را بشنوند. هنوز قرارداد با آنها منعقد نشده درحالی که قرارداد دائم، رای حل اختلاف و دیوان عدالت است.» دومین روز تجمع آموزشیاران نهضت سوادآموزی پذیرفته‌نشدگان آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی برای دومین روز متوالی همراه با خانواده‌هایشان در مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند. آموزشیاران و آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی در ادامه تجمع دیروز، شب گذشته را به همراه خانواده‌ خود در خیابان و پارک حوالی ساختمان مجلس سپری کردند و صبح امروز، دومین اعتراض خود را برگزار کردند.» اعتراض کارگران پیمانکاری مخابرات نیشابور دوشنبه دهم شهریورماه نیز «کارگران پیمانکاری مخابرات نیشابور» در اعتراض به عدم دریافت حقوق مردادماه و همچنین در اعتراض به قراردادهای پیشنهادی پیمانکار، دست از کار کشیدند. به گفته نماینده آموزشیاران نهضت سوادآموزی، تجمعات اعتراضی این گروه از پذیرفته‌نشدگان آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی تا مشخص شدن وضعیت شغلی‌ آنها ادامه پیدا خواهد کرد. معترضان می گویند: «برخی نمایندگان مجلس پیش‌تر وعده پیگیری وضعیت شغلی آنها را با طرح حذف آزمون برای همه مشمولین وزارت آموزش و پرورش را مطرح کرده و آنها منتظر علنی کردن آن در صحن هستند.» این کارگران خواستار رفع تبعیض در مخابرات و عقد قرارداد مستقیم با مجموعه هستند؛ این درحالی است که محمود شهرآبادی، مدیر مخابرات نیشابور در گفتگو با یک رسانه محلی گفته است: «امروز در نیشابور نیروهای پیمانکار مخابرات که به‌صورت کشوری مشغول به فعالیت هستند به دلیل مشکلات قراردادی امسال و عدم دریافت حقوق مردادماه در محل کار حاضر نشده‌اند. به گفته کارگران این کارخانه، از دو ماه پیش فعالیت تولیدی کارخانه به دلیل تامین نشدن مواد اولیه متوقف شده و این موضوع کارگران را نگران امنیت شغلی خود کرده است.

» تجمع اعتراضی کارگران شهرداری ماهشهر کارگران شهرداری ماهشهر نیز در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و پایین بودن سطح دستمزدها مقابل ساختمان شهرداری این شهر تجمع کردند. آنها از شهردار و اعضای شورای شهر می خواهند تا وضعیت بد معیشت شان را در نظرگرفته و به قوانین مزدی عمل کنند.» کارگران پیمانکاری مخابرات نیشابور خواستار ین هستند تا مسئولان استانی و کشوری به موضوع ورود کرده و در جهت رفع مشکلات کارگران پیمانکاری اقدام کنند. یکی از این کارگران با اعلام اینکه در تابستان داغ ماهشهر ما مشغول خدمت‌رسانی به شهروندان و نظافت خیابان‌ها بوده‌ایم، می گوید: «طرح طبقه‌بندی مشاغل یک حق قانونی است. همه کارگران تحت پوشش قانون کار باید از این حق بهره‌مند باشند. 📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید:. نمی‌توان به هیچ بهانه‌ای این حق را از کارگران سلب کرد.» کارگران کنتورسازی ایران خلع ید مالک شرکت را خواستارند رئیس شورای اسلامی کار کنتورسازی قزوین خواستار خلع ید مالک این کارخانه و بازگشت مدیریت آن به دولت شد.

» کارگران شهرداری سربندرهم که در همسایگی ماهشهر قرار دارد، در اعتراض به پرداخت نشدن چندین ماه دستمزد و سایر مطالبات خود دست از کار کشیده و در مقابل ساختمان شهرداری این شهر دست به تجمع اعتراض زدند. کارگران شهرداری سربندر پیش از این بارها به علت پرداخت نشدن چندین ماه حقوق و سایر مطالبات، دست به تجمع زده بودند. اما تاکنون به خواسته آنها پاسخی داده نشده است. یکی از کارگران حاضر در این تجمع  می‌گوید: «در این شرایط اقتصادی و افزایش نرخ کالاها، مطالبات صدها نفر از کارگران شهرداری سربندر، چندین ماه است که پرداخت نشده و اعتراضاتی که تاکنون داشته‌ایم بی‌نتیجه مانده است.» به گفته کارگران شهرداری سربندر ، دست‌کم ۶ ماه حقوق پرداخت نشده و همچنین بیمه و پاداش سنوات آنها پرداخت نشده است.

  📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: .