استاندار تهران: مالیات بر خانه‌های خالی قابلیت کنترل اجاره‌بها را دارد

03/04/1399 08:49 ق.ظ

مالیات بر خانه‌های خالی | محسنی بندپی: در صورتی که راه‌های فرار از قانون مالیات بر خانه‌های خالی با عقد قرادادهای صوری بسته باشد، اجرای آن می‌تواند قیمت اجاره‌بها را کنترل کند

انوشیروان محسنی بندپی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به افزایش روزافزون اجاره‌بها و قیمت خرید مسکن در تهران افزود: بر اساس این قانون خانه‌های خالی شناسایی می‌شود و با موافقت مالکان در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.وی با تاکید بر اینکه واگذاری این خانه‌های خالی به متقاضیان می‌تواند در کاهش اجاره‌بها موثر باشد، اظهارداشت: چندین عامل می‌تواند در کنترل قیمت اجاره‌بها یا خرید مسکن موثر باشد که یکی از آنها دریافت مالیات از خانه‌های خالی است.

وی با تاکید بر اینکه واگذاری این خانه‌های خالی به متقاضیان می‌تواند در کاهش اجاره‌بها موثر باشد، اظهارداشت: چندین عامل می‌تواند در کنترل قیمت اجاره‌بها یا خرید مسکن موثر باشد که یکی از آنها دریافت مالیات از خانه‌های خالی است.

استاندار تهران طرح دیگر برای کنترل و مدیریت قیمت مسکن در این استان را اجرای طرح اقدام ملی مسکن برشمرد و آن را زمینه مناسبی برای تامین خانه مورد نیاز اقشار مختلف اعلام کرد. آخرین اطلاعات مرکز آمار نشان می‌دهد که قیمت خرید مسکن طی زمستان سال گذشته و در مقایسه با پاییز همین سال ۱۱.۱ درصد و اجاره‌بها ۱۴.۹ درصد افزایش یافت و مسوولان امر با اجرای طرح‌های مختلف به دنبال کنترل قیمت‌ها هستند.

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی طی زمستان سال گذشته از طریق بنگاه‌های ملکی در شهر تهران ۲۰۸ میلیون ریال با میانگین مساحت ۲۳۵ مترمربع بود که این رقم نسبت به فصل قبل از آن یعنی پاییز ۱۳۹۸ به میزان ۱۱.۱ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل یعنی زمستان ۱۳۹۷ به میزان ۴۳.۱ درصد افزایش داشت. headtopics.

ادامه مطلب:
IRNA_1313 »

آیا گره پدیدآمده میان تهران و کابل گشوده می‌شود؟‏ - BBC News فارسییک هیئت بلندپایه دولت افغانستان به رهبری محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه این کشور به ایران سفر کرده است.‏

زالی: تهران با کرونا پلاس روبرو استتهران- ایرنا- فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران با بیان اینکه در این استان به جای کرونا با کرونا پلاس روبرو هستیم، گفت: این ویروس به جز ابعاد پیچیده بیولوژیکی، ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی دارد و تقریبا همه دستگاه ها در سطح استان را دچار تغییر خواهد کرد.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تهران به سرعت رو به کاهش استفرمانده عملیات و مدیریت مقابله با کرونا در استان تهران با اشاره به اینکه هنوز 80 درصد از مردم بیماری کرونا را خطرناک می‌دانند، گفت: متاسفانه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تهران به سرعت رو به کاهش است.

زالی: مراجعه به بیمارستان های تهران افزایش یافته استفرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران اعلام کرد با افزایش مراجعه به بیمارستان های طی 2 هفته اخیر، نمودار تعداد مراجعان سرپایی، افراد بستری و میزان و مرگ و میرها در حال تغییر است. - خبرگزاری آناتولی

آزادراه تهران - شمال تا 5 سال آینده تکمیل می‌شود- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnimتکمیل آزادراه_تهران_شمال تا ۵ سال آینده وزیر راه و شهرسازی: قول دادیم منطقه یک آزادراه تهران - شمال را سال ۹۸، افتتاح کنیم که به این وعده عمل کردیم باند رفت قطعه دو نیز تا بهار ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد

محکومیت 23 میلیاردی شرکت سایپا سیتروئن در تهران- اخبار اجتماعی - اخبار تسنیم - Tasnimمحکومیت ۲۳ میلیاردی شرکت سایپا سیتروئن سخنگوی سازمان تعزیرات از محکومیت ۲۳ میلیارد ریالی شرکت سایپا سیتروئن به علت گرانفروشی خبر داد

انوشیروان محسنی بندپی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به افزایش روزافزون اجاره‌بها و قیمت خرید مسکن در تهران افزود: بر اساس این قانون خانه‌های خالی شناسایی می‌شود و با موافقت مالکان در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه واگذاری این خانه‌های خالی به متقاضیان می‌تواند در کاهش اجاره‌بها موثر باشد، اظهارداشت: چندین عامل می‌تواند در کنترل قیمت اجاره‌بها یا خرید مسکن موثر باشد که یکی از آنها دریافت مالیات از خانه‌های خالی است.

استاندار تهران طرح دیگر برای کنترل و مدیریت قیمت مسکن در این استان را اجرای طرح اقدام ملی مسکن برشمرد و آن را زمینه مناسبی برای تامین خانه مورد نیاز اقشار مختلف اعلام کرد.

آخرین اطلاعات مرکز آمار نشان می‌دهد که قیمت خرید مسکن طی زمستان سال گذشته و در مقایسه با پاییز همین سال ۱۱.۱ درصد و اجاره‌بها ۱۴.۹ درصد افزایش یافت و مسوولان امر با اجرای طرح‌های مختلف به دنبال کنترل قیمت‌ها هستند.

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی طی زمستان سال گذشته از طریق بنگاه‌های ملکی در شهر تهران ۲۰۸ میلیون ریال با میانگین مساحت ۲۳۵ مترمربع بود که این رقم نسبت به فصل قبل از آن یعنی پاییز ۱۳۹۸ به میزان ۱۱.۱ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل یعنی زمستان ۱۳۹۷ به میزان ۴۳.۱ درصد افزایش داشت.

قانون مالیات بر خانه‌های خالی که در سال ۱۳۹۴ مصوب و برای اجرا در سال ۱۳۹۵ ابلاغ شد، تاکید دارد که در شهرهای بیش از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور که از طریق وزارت راه‌وشهرسازی ایجاد می‌شود، خانه‌های خالی از سال دوم بدون سکنه بودن مشمول پرداخت مالیات می‌شود.

بر همین اساس مالک از سال دوم معادل نصف اجاره‌خانه مشابه، در صورت خالی ماندن در سال سوم به میزان کل اجاره‌خانه مشابه و در سال چهارم به بعد ۱.۵ برابر اجاره‌خانه‌ مشابه را باید تحت عنوان مالیات بپردازد.