'پرستارِ بیمار کرونایی' باید از امتیاز بیشتری نسبت به سایر پرستاران برخوردار باشد/ تعریف فوق‌العاده ویژه‌ برای بخش‌های عفونی و کرونا

26/08/2020 08:57:00 ق.ظ

رئیس سازمان نظام پرستاری گفت: خستگی مزمن و از گردونه خارج شدن پرستاران بر روند درمان تأثیر خواهد داشت و به ضرر مردم است.

ایلنا, کرونا

رئیس سازمان نظام پرستاری در گفت‌وگو با ایلنا : 'پرستارِ بیمار کرونا یی' باید از امتیاز بیشتری نسبت به سایر پرستاران برخوردار باشد/ تعریف فوق‌العاده ویژه‌ برای بخش‌های عفونی و کرونا

رئیس سازمان نظام پرستاری گفت: خستگی مزمن و از گردونه خارج شدن پرستاران بر روند درمان تأثیر خواهد داشت و به ضرر مردم است.

وی ادامه داد: یکی از مواردی که همیشه به آن تاکید داشتیم، موضوع تعریف یک استاندارد قابل اجرا برای تعداد پرستارهای کشور و رفع کمبود نیرو بوده است، چون وقتی در شرایط عادی برای یک تخت بیمارستانی کمتر از یک نفر پرستار در ۲۴ ساعت وجود دارد، حتی در همین شرایط هم این موضوع یک کمبود اساسی محسوب می‌شود و اتفاقاتی مثل بحران کرونا شرایط را بسیار سخت‌تر می‌کند، یعنی بحران کرونا بر بحران کمبود نیرو اضافه شد و در کنار اینها بحران عدم رعایت و توجه کافی مردم به نکات بهداشتی هم قرار گرفت که وضع بغرنجی را به وجود آورده است.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

آغاز «همه‌پرسی» الحاق به روسیه در مناطق اشغالی اوکراین

همه‌پرسی در چهار منطقه از خاک اوکراین که در ماه‌های اخیر از سوی روسیه به اشغال درآمده به صورت رسمی آغاز شد. انتظار می‌رود این همه‌پرسی که تحت نظارت نیروهای ارتش روسیه برگزار می‌شود به الحاق به فدراسیون روسیه رای آری بدهد. ادامه مطلب >>

آبرسانی به بیش از 10 هزار و 800 روستا از ابتدای دولت تدبیر و امیدوزیر نیرو در پاسخ به سئوال‌‌های خبرنگاران: آبرسانی به بیش از ۱۰ هزار و ۸۰۰ روستا از ابتدای دولت تدبیر و امید تحقق تمامی تعهدات صادراتی در بخش برق ایران پنجمین کشور دنیا در کشت آبی اجرای طرح یکپارچگی و چابک‌تر شدن مدیریت بخش آب

نگاهی به تاریخچه روابط آمریکا و سودان؛ از قطع روابط تا سفر مایک پمپئو به خارطومدر حالی مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در یک پرواز مستقیم از اسرائیل به سودان سفر کرد که او عالی‌رتبه‌ترین مقام آمریكایی است كه از زمان بركناری عمر بشیر، دیکتاتور سابق سودان به سودان رفته است.

انتقاد فائزه هاشمی از سخنان علی خامنه‌ای؛ سیاست‌های غلط، سوء مدیریت و ترس از شورش

کلین کانوی، از مشاوران ارشد ترامپ، از مقام خود استعفا کرد | DW | 24.08.2020کلین کانوی، از مهم‌ترین مشاوران رئیس جمهوری آمریکا، از سمت خود در کاخ سفید استعفا کرد. خانم کانوی علت را 'رسیدگی به امور خانوادگی' عنوان کرده است. همسر او نیز به همکاری با محافظه‌کاران مخالف ترامپ پایان می‌دهد.

خشم هواداران پاریسن ژرمن از شکست در فینال شانزه لیزه را به آتش کشانددر پی شکست یک بر صفر پاریسن ژرمن در مقابل بایرن مونیخ در فینال لیگ قهرمانان اروپا هواداران خشمگین باشگاه پاریسی برخی از فروشگاه ها را غارت و چندین خودرو را به آتش کشیدند.

چین استفاده از واکسن کرونا را از یک ماه پیش شروع کرده استچین استفاده از واکسن کرونا را از یک ماه پیش شروع کرده است ویروس_ کرونا کووید_۱۹ واکسن_ کرونا جزئیات بیشتر🔽

«محمد میرزابیگی» رئیس سازمان نظام پرستاری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در مورد مشکل کمبود کادر پرستاری در دوران شیوع کرونا گفت: سال‌ها در مورد این موضوع هشدار می‌دادیم و آنقدر در این سال‌ها تکرار کرده بودیم که دیگر عادی شده بود، اما حالا در این شرایط به حقیقت پیوسته است.تاکنون و بهره‌مندی ۱۰ میلیون نفری جمعیت روستایی کشور از آب شرب سالم و پایدار تا پایان دولت خبر داد.نگاهی داریم به روابط پرفراز و نشیب ایالات متحده آمریکا و سودان در دهه‌های گذشته: ۱۹۵۶- پس از استقلال سودان از حاکمیت دوگانه مصر و بریتانیا، روابط دیپلماتیک با آمریکا برقرار شد.«فائزه هاشمی»، فعال سیاسی و نماینده سابق مجلس، در یک فایل صوتی که به دست «ایران‌وایر» رسیده است، درباره صحبت‌های اخیر آیت‌الله «خامنه‌ای»، صدور احکام حبس برای فعالان اصلاح‌طلب و مبارزه با بدحجابی در ایام شیوع ویروس کرونا موضع‌گیری کرده است.

وی ادامه داد: یکی از مواردی که همیشه به آن تاکید داشتیم، موضوع تعریف یک استاندارد قابل اجرا برای تعداد پرستارهای کشور و رفع کمبود نیرو بوده است، چون وقتی در شرایط عادی برای یک تخت بیمارستانی کمتر از یک نفر پرستار در ۲۴ ساعت وجود دارد، حتی در همین شرایط هم این موضوع یک کمبود اساسی محسوب می‌شود و اتفاقاتی مثل بحران کرونا شرایط را بسیار سخت‌تر می‌کند، یعنی بحران کرونا بر بحران کمبود نیرو اضافه شد و در کنار اینها بحران عدم رعایت و توجه کافی مردم به نکات بهداشتی هم قرار گرفت که وضع بغرنجی را به وجود آورده است. در پیک اول کرونا پرستاران کمی امیدوارتر بودند میرزابیگی گفت: در یک الی دو ماه ابتدایی در پیک اول که پرستاران کمی شاداب‌تر و امیدوارتر بودند، فکر می‌کردیم با وضع دو الی سه‌ای ماه مواجه هستیم و به زودی تمام می‌شود، در واقع پرستاران امید بیشتری داشتند، اما بعد از شروع موج دوم دیدیم موضوع به همین راحتی‌ها نیست و ویروس در حال فراگیر و کشوری شدن است، در آن شرایط اولیه‌ی کرونا می‎توانستیم، نیروها را در دو سه استان ساماندهی کنیم، اما الان تقریبا تمام کشور درگیر است و خیلی نمی‌توان نیرویی جا به جا کرد. وی افزود: این رقم تا پایان دولت به ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید و گزارش خواهیم داد که بیش از ۸۴ درصد جمعیت روستایی ما به شبکه آب شرب سالم و بهداشتی دسترسی پایدار دارند، البته در برخی مناطق محدودیت داریم و در مواقعی آبرسانی با تانکر انجام می‌شود .   وی در ادامه تصریح کرد:  البته خوشبختانه در همین یک الی دو ماه  گذشته  توسط وزارت بهداشت مجوزهای استخدامی که قبلا مورد استفاده قرار نگرفته بود، حالا استفاده شد و حدود 3 هزار از مجموع مجوزهای استخدامی در همین یکی دو ماه با همکاری سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت استفاده شد، پیگیری‌های ممتد سازمان نظام پرستاری نیز منجر به ۱۳ الی ۱۴ هزار مجوز  جدید شده است و در مجموع کل مجوزها به ۲۳ هزار نفر با اولویت پرستاران رسید و ما از دولت محترم تشکر می‌کنیم، البته ۳ هزار مورد از این مجوزها توسط دانشگاه‌ها بدون آزمون استخدامی و بدون هیچگونه معطلی داده شده است و همچنین برای استفاده از رتبه‌های بعد از آخرین قبولی‌ها در آزمونی که پارسال برگزار شده فراخوان داده می‌شود تا سر کار بیایند و اصلا نیازی به یک بروکراسی مفصل نیست. ۱۹۷۲- بر اساس توافقنامه صلح آدیس آبابا میان دولت سودان و جنبش آنیانیا ، جنوب سودان به منطقه خودمتار تبدیل شد. وی ادامه داد: دانشگاه‌های علوم پزشکی با توجه به اعلام نیازی که کردند و موافقتی که وزارتخانه انجام داده می‌توانند به بانک اطلاعاتی آزمون سال قبل خود مراجعه کنند و به آخرین افراد قبولی اطلاع دهند و آنها را مشغول به کار کنند. وی افزود: هر دو ماه یکبار هم یک واحد تصفیه‌خانه آب شهری وارد مدار شده که تعداد این تصفیه‌خانه‌ها که در دولت تدبیر و امید افتتاح شده تاکنون ۳۹ واحد بوده و تا پایان دولت به ۵۳ واحد خواهد رسید.  میرزابیگی در مورد شرایط قراردادها گفت: این افراد استخدام می‌شوند، اما امکان دارد در اول کار با این افراد قرارداد کوتاه‌ مدت یکساله امضا شود، چون نباید  هیچ قراردادی کمتر از یک سال باشد. این به سیاست‌های خودمان برمی‌گردد.

دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها در جذب نیرو معطل بروکراسی نشوند وی بیان کرد: به دلیل قرمز بودن بسیاری از مناطق کشور و شرایط بغرنج بیماران و نیاز فوری به نیرو، دانشگاه‌های علوم پزشکی ۳ هزار مجوز داده و از همین رو دانشگاه‌ها می‌توانند به ذخیره‌ی بانک اطلاعاتی سال گذشته خود مراجعه کنند و از آخرین رتبه‌ی قبولی‌ها شروع کنند و فراخوان دهند و افراد را مشغول به کار کنند، برای باقی این ۲۳ هزار نفر به تناسب دانشگاه‌های علوم پزشکی درخواست می‌دهند، البته همه‌ این تعداد نفر پرستار نیستند، ولی اولویت با پرستاران است و پیش بینی من این است که ۶۰ الی ۷۰ درصد پرستار باشند. تاکنون ۴۳ سد در کشور افتتاح شده که این تعداد به ۵۳ سد خواهد رسید. آغاز سه دهه دیکتاتوری عمر‌البشیر ۲۰۰۱- رئیس جمهور وقت جرج بوش، جان دَنفورت را با هدف پایان دادن به جنگ داخلی به عنوان فرستاده ويژه آمریکا به سودان انتخاب کرد. میرزابیگی با تاکید بر تلاش سازمان بر جبران نیرو اظهار کرد: بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی باید حقیقت امر را در نظر بگیرند، نیازهای بیمارستان‌ها را به سرعت اعلام کنند و به سرعت همان نیاز را رفع کنند، یعنی خودشان را معطل روند بروکراسی نکنند، چون در هر حال ما مرگ و میر ناشی از کرونا را همچنان داریم و باید به سرعت جبران نیرو کنیم. وی در ادامه گفت: با توجه به کمبود نیرو و فشارکاری ما به تزریق انگیزه هم نیاز داریم چون پرستاری در این شرایط شغل پرکار و پرخطری است که حیات و سلامت انسان را به خطر می‌اندازد. وزیر نیرو ادامه داد: تابستان امسال و با همراهی خوب مردم در مدیریت مصرف خاموشی ناشی از تولید لحاظ  نشد و از طرف دیگر 11درصد انرژی بیشتر در اختیار بخش صنعت و 4. برای ایجاد انگیزه از اسفند ماه سال پیش تا الان سازمان پرستاری روزی یک جلسه و یا هفته‌ای دو سه جلسه با بقیه دستگاه‌ها داشت که نتیجه‌های خوبی هم می‌دهد، در وهله اول فصل دهم قانون خدمات کشوری اجرا شد و در سال جدید برای کل نیروهای درمان دوباره ۱۵ درصد افزایش درآمد اتفاق افتاد، اما وقتی برای همه این افزایش اتفاق می‌افتد، آن فردی که در بخش کرونا و با خطر بیشتر کار می‌کند، دیگر تمایزی در کارش با افراد دیگر نمی‌بیند، البته جای تقدیر و تشکر از این ۱۵ درصد باقی است، از همین رو برای بخش‌های کرونایی و عفونی قرار شد، وضعیت فوق‌العاده ویژه‌ای تعریف شود. ۲۰۰۴- کالین پاول، وزیر خارجه وقت آمریکا وضعيت دارفور را «نسل کشی» توصيف کرد. انگیزه‌ پرستاران بخش کرونا را باید تقویت کنیم میرزابیگی گفت: برای این موضوع سه رویکرد وجود دارد، یکی همان بحث فصل دهم قانون خدمات کشوری و افزایش حقوق است که برای همه اجرا شد و اما در مورد فوق‌العاده ویژه ما یک مقدار اعتراض گونه برخورد کردیم که چرا فردی که در ساعت اداری می‌آید و در ساعت اداری می‌رود و همچنین با کرونا در بیمارستان هیچ مواجهه‌ی مستقیم ندارد، هم شامل این شرایط بشود، در صورتی که افرادی هستند که حتی تا ۲ ماه است که خانواده‌های خود را ندید‌اند.   انجام تمامی تعهدات صادراتی در بخش برق اردکانیان افزود: همراهی همه بخش‌ها در مدیریت مصرف برق منجر به این شد تا وزارت نیرو بتواند به تمامی تعهدات صادراتی خود در بخش برق عمل کرده و حتی بیش از پارسال این تعهدها را اجرایی کرده و منابع ارزی خوبی که مورد نیاز شدید صنعت برق است را تامین کند. آن‌وقت می‌توانیم متوجه شویم که چه اتفاقی دارد می‌افتد و جلو این اتفاق را بگیریم و کاری کنیم که همه مشتاق سرمایه‌گذاری در کشور خودشان باشند.

در این شرایط اگر ما تزریق انگیزه انجام ندهیم و پرستار با وجود تمام شرایط سختی که دارد، ببیند که در هر بخشی که باشد، یک امتیاز برابر خواهد داشت، آن زمان انگیزه‌ی خود را برای فعالیت در بخش کرونا از دست می‌دهد. وی در مورد ایجاد انگیزه در پرستاران بخش‌های کرونایی ادامه داد: طبق جلسه‌ای که اخیرا داشتیم قرار بر این شد که یک تعریف مشخص از نیروی بالینی در بیمارستان‌ها انجام دهیم که پرستاران و نیروهایی که به صورت ۲۴ ساعته در بیمارستان و در بخش بالینی هستند از این امتیاز استفاده کنند، اما در حال حاضر با توجه به شرایط کرونا، پرستاران مرتبط با بیماران کرونایی باید در اولویت باشد، به صورتی که هرچه نیروها به سمت این بیماران نزدیکتر شوند و فعالیت‌ها سخت‌تر شود، از امتیاز بیشتری برخوردار شوند و در چنین صورتی شاید بیشترین امتیاز به پرستاران بخش بیماران آی سی یو کرونا برسد. وزیر نیرو این معادله را معادله‌ای مطلوب برای بخش برق کشور توصیف کرد و گفت: تلاش می‌شود با تداوم این امر صنعت برق به خودکفایی کامل برسد. ۲۰۰۷- جرج بوش در واکنش به ادامه خشونت‌ها در دارفور، تحریم‌های بیشتر اقتصادی علیه سودان وضع کرد. میرزابیگی ادامه داد: در هر حال قرار بر این شد که کانون پرداخت فوق العاده ویژه با محوریت بیمار باشد که در حال حاضر ارتباط با بیمار کرونایی موضوع اصلی است و هر کدام از نیروها که در بخش بالینی از پزشک، پرستار، ماما و غیره که به بیمار نزدیک‌تر هستند، امتیازات بیشتر و نیروهایی که دورتر هستند از میزان کمتری برخوردار شوند، اما نکته‌ای که مردم باید به آن توجه کنند و از همه اینها مهمتر است، اینکه به ما رحم کنند، درست است که امکانات در مراکز درمان برای مردم مهیا است، ولی این کمبود نیرو و این حجم از گرفتاری پرستاران باید به مردم تلنگر بزند تا مردم بیشتر مراعات کنند. خستگی مزمن پرستاران به ضرر مردم است میرزابیگی با تاکید بر رعایت پروتکل‌ها توسط مردم، گفت: مردم در زدن ماسک و رعایت دستورالعمل‌ها رعایت بیشتری کنند، مخصوصا که محرم را در پیش داریم و مردم نباید کاری کنند که به تخت بیمارستان برسند تا بعد متوجه شوند، چه بلایی به سرشان آمده است، چون این مقدار خستگی و فرسودگی در بین پرستاران جایگزین می‌خواهد و این ۵ تا ۶ هزار نفری که درگیر ویروس شدند به تناسب باید جبران شوند و دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستان‌ها باید از این مجوزهای استخدامی به سرعت استفاده کنند، اما دیدم بعضی نقاط کشور از این مجوزها استفاده نکردند و کاملا با این موضوع خیلی عادی برخورد کردند. وی افزود: صنعت برق تابستان امسال حدود 58 هزارمگاوات برق مصرف کرد که از این میزان 23 هزار مگاوات متعلق به وسایل سرمایشی بود و اگر این میزان کمی مدیریت شود می‌توان 10درصد کاهش مصرف در این بخش داشت. وی در پایان گفت: بیمارستان‌هایی که با مناطق قرمز کشور در ارتباط هستند، باید این مجوزها را خیلی سریع استفاده کنند و دنبال مجوزهای جدید هم باشند و ما خواهش می‌کنیم سریعتر از این مجوزها استفاده کنند و نیروهای جدید را جایگزین کنند، چرا که حتما خستگی مزمن و از گردونه خارج شدن پرستاران بر روند درمان تأثیر خواهد داشت و به ضرر مردم است. پایان حکومت عمر‌البشیر؛ آغازی دوباره برای روابط دیپلماتیک آمریکا و سودان ۲۰۱۹- پس از ماه‌ها اعتراض گسترده، ارتش حکومت عمر البشیر را برکنار کرد و او با اتهام جنایات جنگی روبرو است. همه که از ارز دولتی استفاده نمی‌کنند و قرار هم نیست ارز دولتی به  کالاهای غیر اساسی داده شود.

لینک کوتاه .   ادامه پویش #هرهفته_الف_ب_ایران تا پایان دولت وی به اجرای موفقیت‌آمیز مرحله نخست #هرهفته_الف_ب_ایران از نیمه دوم پارسال اشاره و خاطرنشان کرد: جشن اختتامیه مرحله نخست این پویش اسفندماه پارسال با بهره برداری از 227 اُمین طرح با سرمایه‌گذاری 33 هزار و 500 میلیارد تومانی به پایان رسید.