اصلاح سنگین بازار، درس عبرتی برای رویابافان بود/ تصمیمات خلق‌الساعه، اعتماد مردم را به بورس سلب می‌کند

26/08/2020 09:01:00 ق.ظ

کارشناس بورس: اصلاح سنگین بازار، درس عبرتی برای رویابافان بود/ تصمیمات خلق‌الساعه، اعتماد مردم را به بورس سلب می‌کند

بورس, بازار سرمایه

کارشناس بورس : اصلاح سنگین بازار، درس عبرتی برای رویابافان بود/ تصمیمات خلق‌الساعه، اعتماد مردم را به بورس سلب می‌کند

حرکت کاهنده شاخص بازار سرمایه ایران، با حمایت‌های سنگین فعالان حقوقی بورس در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، به پایان رسید و پس از مدت‌ها، شاخص بورس ایران شاهد رشد 41هزار واحدی بود.

شایان زهراکار درباره عملکرد دو روز اخیر حقوقی‌های بورس گفت: حمایتی که انتظار می‌رفت انجام شده است و امیدواریم که این حمایت همچنان ادامه داشته باشد.وی اظهار داشت: بازار سرمایه، بازاری فعال و رو به رشد است اما باید بدانیم که ذات بازار سرمایه این نیست که هر روز مثبت باشد و شاخص بازار به سمت بالا حرکت کند. تازه‌واردان به بازار سرمایه توقع سود چشمگیر در کوتاه‌مدت را دارند که این تصور کاملا غلط و اشتباه است.

این فعال بازار سرمایه درباره دلایل افت سنگین بورس ایران در دو هفته گذشته گفت: بازار سرمایه بعد از رشد چشمگیر در مدت زمان کوتاه به خصوص در ماه‌های خرداد و تیر امسال، نیاز به اصلاح داشت و اکثر تحلیل‌گران این موضوع را پیش‌بینی می‌کردند اما میزان و مدت زمان این اصلاح کمی بیش از پیش‌بینی‌ها بود که به نظرم درس عبرتی برای کسانی بود که می‌خواستند یک شبه ره صدساله بپیمایند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

ادامه افت ارزش شاخص بورس تهرانشاخص بورس تهران در آغاز معاملات امروز نیز با افت شدید ارزش سهام روبرو شد. - خبرگزاری آناتولی

سقوط ۷۶ میلیارد دلاری ارزش بورس تهران؛ زیان سهامداران به ۲۰ درصد رسیدمتوسط زیان روزانه بورس ‌بازان فعال در بازار تهران در حالی طی ۱۱ روز گذشته به بالای ۲ درصد رسیده که این بازار در ۱۴۳ روز نخست فعالیت خود در سال جاری خورشیدی، سود مرکب روزانه ۱.۵ درصدی را نصیب سهامداران کرده بود.

۹۰ هزار میلیارد تومان پول تازه‌واردها از بورس خارج می‌شود/ رشد بازار ثانویه سفته‌بازانه بود/ صعود شاخص با افزایش نرخ دلار همراه‌ استیک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: سرمایه به طور هوشمند جا به جا می‌شود و در دنیا آربیتراژ یک اصل اقتصادی است. در نظام اقتصادی کشورمان هم شاهد این وضعیت هستیم و انتظارات تورمی در بازار سرمایه باعث تورم در سایر بازارها می‌شود بنابراین افزایش شاخص می‌تواند باعث افزایش نرخ دلار شود.

آیا آخرالزمان بورس فرا رسیده است؟

استقلال و پرسپولیس تا دو ماه آینده وارد بورس می شوندمعاون امور مجلس، حقوقی و هماهنگی امور استان های وزارت ورزش و جوانان گفت: تا دو ماه آینده سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس وارد بورس خواهد شد.

علل ریزش‌های ۱۰ روز اخیر بورس/با مطالعه و مشورت معامله کنیدوزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه پس از مطالعه و مشورت در بورس معامله کنید، گفت: در ۱۰ روز اخیر مشکلاتی ایجاد شد که عوامل واقعی، روانی و یک مقدار هیجانات صورت گرفته در پی این عوامل، نوسانات بورس را مقداری زیاد کرد که خوشبختانه در معاملات سه‌شنبه بازار برگشت و حقیقی‌ها نقش زیادی در آن داشتند.

یک کارشناس بازار سرمایه در این باره به ایلنا گفت: همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد در دو روز کاری اخیر، اکثر صف‌های فروش به خصوص در سهام بزرگ بازار جمع شدند.شاخص بورس تهران در آغاز معاملات امروز نیز با افت شدید ارزش سهام روبرو شد.با ادامه برقراری وضعیت قرمز در جریان مبادلات روز دوشنبه، سقوط شاخص کل بورس تهران طی ۱۱ روز کاری گذشته در مجموع به ۴۵۶ هزار و ۶۲۰ واحد، معادل ۲۲ درصد رسید.فردین آقابزرگی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره اثرگذاری بانک‌ها در شرایط امروز بازار سرمایه اظهار داشت: باید به این نکته توجه داشته باشیم که بانک‌ها درباره تملیک، اداره و مدیریت دارایی و حتی بنگاه‌داری تکلیف قانونی داشتند و اگر بانک‌ها وار این حوزه شدند به تکلیف قانونی خود عمل کرده‌اند بنابراین نمی‌توان در این باره به بانک‌ها ایراد گرفت.

حمایت‌های قابل پیش‌بینی حقوقی‌ها در دو روز اخیر، باعث شد که قیمت سهام شرکت‌های بزرگ به سمت مثبت تابلو حرکت کند که کلیت بازار را نیز تحت تاثیر قرار داده و شاخص را مثبت کرده است. شایان زهراکار درباره عملکرد دو روز اخیر حقوقی‌های بورس گفت: حمایتی که انتظار می‌رفت انجام شده است و امیدواریم که این حمایت همچنان ادامه داشته باشد.08. وی اظهار داشت: بازار سرمایه، بازاری فعال و رو به رشد است اما باید بدانیم که ذات بازار سرمایه این نیست که هر روز مثبت باشد و شاخص بازار به سمت بالا حرکت کند. محاسبات آقای خسروی همچنین نشان می‌دهد که خروج سهامداران حقیقی از بورس تهران طی سه روز کاری گذشته موجب کاهش حدود ۱۲ هزار میلیارد تومانی نقدینگی موجود در بازار سهام شده است. تازه‌واردان به بازار سرمایه توقع سود چشمگیر در کوتاه‌مدت را دارند که این تصور کاملا غلط و اشتباه است. بر این اساس، ارزش شاخص کل بورس تهران تا ساعت 12 به وقت ایران با کاهش ارزش حدودا 55 هزار واحدی روبرو بوده و شاخص کل به یک میلیون و 607 هزار واحد کاهش یافت. این فعال بازار سرمایه درباره دلایل افت سنگین بورس ایران در دو هفته گذشته گفت: بازار سرمایه بعد از رشد چشمگیر در مدت زمان کوتاه به خصوص در ماه‌های خرداد و تیر امسال، نیاز به اصلاح داشت و اکثر تحلیل‌گران این موضوع را پیش‌بینی می‌کردند اما میزان و مدت زمان این اصلاح کمی بیش از پیش‌بینی‌ها بود که به نظرم درس عبرتی برای کسانی بود که می‌خواستند یک شبه ره صدساله بپیمایند. وی با اشاره به کاهش حجم معاملات روزانه در بازار سرمایه گفت: افت حجم معاملات روزانه کاملا مشهود است و این روزها این رقم به حدود 6 هزار میلیارد تومان رسیده در حالی روزهایی حجم معاملات به 30 هزار میلیارد تومان هم رسیده بود.

وی ادامه داد: در کل امیدوارم حمایت انجام شده ادامه داشته باشد و باعث شود که بازار به مدار تعادل و رشد بازگردد. یکشنبه درپی ادامه روند نزولی ارزش سهام، سرمایه‌گذاران حقیقی در بورس تهران در اقدامی بی‌سابقه حدود 3 هزار میلیارد تومان از سرمایه‌های خود را از بازار بیرون کشیدند.۳ میلیارد دلار از ارزش جاری بورس تهران کاسته شد تا این رقم به ۲۷۰ میلیارد دلار تنزل پیدا کند. زهراکار درباره پیش‌بینی روزهای آینده بورس گفت: پیش‌بینی می‌کنم در چند روز کاری آینده هم بازار حرکتی مثبت و رو به بالا داشته باشد و دور از هیجان فعالان بورس به خصوص حقیقی‌های بازار سرمایه، مقداری از اصلاح روزهای گذشته را جبران کند. وی در پایان افزود: امیدوارم عرضه‌های غیرمعقول توسط حقوقی‌ها در بازار انجام نشود چون یکی از دلایل تعمیق اصلاح اخیر بورس، همین عرضه‌های سنگین و بی‌منطق در بازار بود. روند نزولی بورس تهران درحالی از چند روز گذشته آغاز شده که شاخص اصلی آن پیشتر در اواسط مرداد ماه با رسیدن به بالای 2 میلیون واحد رکورد زد. اعتماد، سرمایه و پیشران اصلی بازار است که امیدوارم دوباره با تصمیمات دفعتی دولتمردان و عرضه‌های سنگین و بی‌منطق حقوقی‌های بازار، بیش از این خدشه‌دار نشود.۵ درصدی طی ۱۴۳ روز نخست سال جاری، زیان متوسط بالای ۲ درصد را در طول ۱۱ روز گذشته تجربه کرده‌اند. لینک کوتاه . با این حال بیشتر کارشناسان بازار سهام همواره نسبت به رشد حباب گونه ارزش سهام در بورس تهران و احتیاط سرمایه گذاران حقیقی در آن هشدار می‌دادند. این کارشناس بازار سرمایه گفت: داراها نقش قابل توجهی در بازار ندارند که بخواهند باعث آغاز این ریزش باشند و دارا یکم در بالاترین حد پرتفوی 20 هزار میلیارد تومانی داشت که در ایام پیک بازار به اندازه حجم معاملات یک روز بود.