روابط ایران و آمریکا, محمد جواد ظریف, مجيد تخت‌روانچی, تبادل زندانیان

روابط ایران و آمریکا, محمد جواد ظریف

مخالفت آمریکا با درخواست ظریف برای عیادت از تخت‌روانچی | DW | 28.09.2019

وزارت خارجه آمریکا با درخواست محمد جواد ظریف برای عیادت از نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل مخالفت کرد. شرط موافقت با این درخواست آزادی یکی از زندانیان آمریکایی در ایران عنوان شده است.

28/09/2019 10:29:00 ق.ظ

وزارت خارجه آمریکا با درخواست محمد جواد ظریف برای عیادت از نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل مخالفت کرد. شرط موافقت با این درخواست آزادی یکی از زندانیان آمریکایی در ایران عنوان شده است.

وزارت خارجه آمریکا با درخواست محمد جواد ظریف برای عیادت از نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل مخالفت کرد. شرط موافقت با این درخواست آزادی یکی از زندانیان آمریکایی در ایران عنوان شده است.

وزارت خارجه ایالات متحده با درخواست ظریف برای عیادت از نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل مخالفت کرده است. وزیر خارجه و دیگر اعضای هیئت نمایندگی ایران برای تردد در نیویورک با محدودیت‌های شدیدی روبرو هستند.به گزارش خبرگزاری آلمان، یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا می‌گوید روز گذشته (جمعه پنجم مهر/ ۲۷ سپتامبر) به نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل اطلاع داده شده که شرط موافقت با درخواست ظریف آزادی یکی از شهروندان آمریکایی از زندان‌های ایران است.

افغانستان و چین کانون مذاکرات وزیر خارجه آمریکا با همتای او در هند خواهد بود تظاهرات در کرج در همبستگی با اعتراضات خوزستان | DW | 27.07.2021 سعید ملایی جودوکار ایرانی برای مغولستان مدال نقره کسب کرد | DW | 27.07.2021

این سخنگو گفته وزیر خارجه ایران تمایل دارد از یکی از همکاران خود عیادت کند که در بیمارستانی در نیویورک از"خدمات درمانی در سطح جهانی" استفاده می‌کند.دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیداو افزود که جمهوری اسلامی سال‌هاست تعدادی از شهروندان آمریکایی را"به ناحق" حبس کرده و این مسئله باعث رنج دوستان و نزدیکان آنها شده که نمی‌توانند آزادانه با آنها ملاقات کنند.

وزارت خارجه آمریکا از تعداد دقیق زندانیان آمریکایی در ایران خبر نداده و نام فرد خاصی را برای آزادی در ازای دادن اجازه عیادت به ظریف مطرح نکرده است.محدودیت شدید تردد ظریف در نیویورکدفتر نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل می‌گوید فاصله بیمارستانی که مجید تخت‌روانچی در آن بستری است تا این دفتر کمتر از ۲۰ دقیقه پیاده‌روی است. headtopics.com

دولت دونالد ترامپ ژوئیه امسال و در پی بالا گرفتن تنش‌ها با جمهوری اسلامی، محمد جواد ظریف را نیز به فهرست افراد حقیقی تحریم شده توسط آمریکا اضافه کرد. از آن پس سفر وزیر خارجه ایران به ایالات متحده محدود به شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل شده که در آن نیز تردد ظریف و همراهانش فقط در مسیرهای مرتبط با این ماموریت مجاز است.

مجید تخت‌روانچی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل در یکی از نشست‌های شورای امنیتمایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده در توجیه تحریم ظریف گفته است از آنجا که دیپلمات‌های آمریکایی امکان تردد در تهران را ندارند این کشور دلیلی نمی‌بیند به دیپلمات‌های جمهوری اسلامی اجازه دهد آزادانه در نیویورک به این طرف و آن طرف بروند.

در روزها و هفته‌های گذشته موضوع تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا از سوی مقامات دو کشور مطرح بوده است. سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی به تازگی به نقل از ظریف گفته که ایران آماده است برای تبادل زندانیان با آمریکا وارد مذاکره شود.به گزارش خبرگزاری ایرنا عباس موسوی در جمع خبرنگاران گفته است: «موضوع زندانیان همیشه به عنوان یک موضوع انسانی بین دو کشور ایران و آمریکا مطرح بوده و توسط طرفین مورد پیگیری قرار می‌گرفته است.»

تائید مذاکره با آمریکا بر سر زندانیانحسن روحانی، رئیس دولت دوازدهم نیز که برای شرکت در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده بود روز پنج‌شنبه، چهارم مهر در یک نشست خبری گفت: «ما به دفعات با مقامات آمریکایی در گذشته برای آزادی زندانیان دو طرف صحبت کردیم ... در دولت آقای ترامپ نیز یکی دو بار این بحث شروع شد که درباره آزادی زندانی‌ها مذاکره کنیم.» headtopics.com

مقامات سوئد کیفرخواست حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام‌های ۶۷ را به دادگاهی در استکهلم ارائه کردند هشدار فرانسه؛ ایران مذاکرات احیای برجام را به خطر می‌اندازد | DW | 27.07.2021 هورامان، بیست و ششمین میراث جهانی ایران در لیست یونسکو شد | DW | 27.07.2021

روحانی گلایه کرده که پس از آزادی زودهنگام نزار زکا، شهروند لبنانی تبار آمریکایی، مقامات آمریکا به جای اقدام متقابل"فقط تشکر کردند".به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدتقریبا همزمان با این سخنان حسن روحانی، محمد جواد ظریف در گفت‌وگو با ایرنا مذاکره با آمریکا در مورد تبادل زندانیان را تکذیب کرد. او اردیبهشت امسال برای نخستین بار فاش کرد که حدود شش ماه قبل پیشنهادی در مورد این کار به واشنگتن ارائه کرده که به آن پاسخی داده نشده است.

در جریان حضور هیئت ایرانی در نیویورک شماری از اعضای خانواده و نزدیکان زندانیان دو تابعیتی ایرانی - آمریکایی در اعتراض به ادامه بازداشت آنها در نزدیکی مقر سازمان ملل تجمع کردند. ادامه مطلب: DW فارسی »

سیل کم‌سابقه در ژنگژو چین؛ در سه روز به اندازه یک سال باران بارید

وقوع سیل کم‌سابقه در شهر ژنگژو در استان هنان چین دستکم ۱۲ کشته برجا گذاشته است. ارتش برای کمک به ناحیه اعزام شده و نیروهای امدادرسان تا کنون ۲۰۰ هزار نفر را از شهر تخلیه کرده‌اند.

با درخواست «رفع تحریم‌های ایران در ازای دیدار با روحانی» مخالفت کردمرئیس‌جمهور آمریکا در ادامه مواضع بی‌اساس خود مدعی شد که مقام‌های ایران پیشنهاد لغو تحریم‌ها در ازای دیدار با رئیس‌جمهوری این کشور را داده بودند که با پاسخ منفی وی رو‌به‌رو شده است.

اندونزی یک سال پس از زلزله‌ای با هزاران کشته و آواره دوباره لرزیدزمین لرزه‌ای به بزرگی ۷.۵ ریشتر سپتامبر سال ۲۰۱۸ این کشور را لرزاند که منجر به ایجاد سونامی شد. در این حادثه دست‌کم ۴,۳۴۰ نفر کشته و هزاران تَن زخمی و آواره شدند.

روحانی: ایران ترسی از مذاکره با آمریکا نداردحسن روحانی آمریکا را به ممانعت از مذاکره متهم کرده و گفت ایران به خاطر منطق و استدلال خود هیچ زمان از مذاکره فرار نمی‌کند و ترسی هم از آن ندارد. - خبرگزاری آناتولی

راهپیمایی مدافعان مبارزه با تغییرات آب و هوایی از هند تا کاناداتظاهرات در کشورهای مختلف جهان به دعوت گرتا تونبرگ، کنشگر نوجوان سوئدی برگزار می شود.

راه مذاکره با هیچ کشوری به غیر از آمریکا و رژیم صهیونیستی بسته نیست/ باید به کلی از اروپایی‌ها قطع امید کرد/ اختلاف سلایق نباید به معارضه منجر شودرهبر انقلاب در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری: راه مذاکره با هیچ کشوری به غیر از آمریکا و رژیم صهیونیستی بسته نیست/ باید به کلی از اروپایی‌ها قطع امید کرد/ اختلاف سلایق نباید به معارضه منجر شود

دیدار برایان هوک با گروهی از آمریکاییان ایرانی‌تبار: بخش بزرگی از راهبرد ما ایستادن کنار مردم ایران استدیدار برایان هوک با گروهی از آمریکاییان ایرانی‌تبار: بخش بزرگی از راهبرد ما ایستادن کنار مردم ایران است برایان هوک، در حاشیه گردهمایی سالانه رهبران جهان در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، با گروهی از آمریکاییان ایرانی‌تبار دیدار و گفتگو کرد. رژیم جنایتکار امریکا با 60 هزار میلیارد بدهی در حال فروپاشی است احزاب و اپوزیسیون داخلی و خارجی آن و این روی تشگیلاتهای فرقه فارسیسم پان فارسی اقلیت هیچکدام نماینده ی ملتهای ایرانیان نیستند آمریکا به غلط با اینها همکاری و نشست و برخواست میکند که دشمن اصلی ایرانیانند.آمریکا باید با تشگیل تشکیلات و حکومت حقیقی موقت فدرال ایرانیان همکاری کند.