مخالفت آمریکا با درخواست ظریف برای عیادت از تخت‌روانچی | DW | 28.09.2019

28/09/2019 10:29:00 ق.ظ

وزارت خارجه آمریکا با درخواست محمد جواد ظریف برای عیادت از نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل مخالفت کرد. شرط موافقت با این درخواست آزادی یکی از زندانیان آمریکایی در ایران عنوان شده است.

روابط ایران و آمریکا, محمد جواد ظریف

وزارت خارجه آمریکا با درخواست محمد جواد ظریف برای عیادت از نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل مخالفت کرد. شرط موافقت با این درخواست آزادی یکی از زندانیان آمریکایی در ایران عنوان شده است.

وزارت خارجه آمریکا با درخواست محمد جواد ظریف برای عیادت از نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل مخالفت کرد. شرط موافقت با این درخواست آزادی یکی از زندانیان آمریکایی در ایران عنوان شده است.

وزارت خارجه ایالات متحده با درخواست ظریف برای عیادت از نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل مخالفت کرده است. وزیر خارجه و دیگر اعضای هیئت نمایندگی ایران برای تردد در نیویورک با محدودیت‌های شدیدی روبرو هستند.به گزارش خبرگزاری آلمان، یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا می‌گوید روز گذشته (جمعه پنجم مهر/ ۲۷ سپتامبر) به نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل اطلاع داده شده که شرط موافقت با درخواست ظریف آزادی یکی از شهروندان آمریکایی از زندان‌های ایران است.

این سخنگو گفته وزیر خارجه ایران تمایل دارد از یکی از همکاران خود عیادت کند که در بیمارستانی در نیویورک از"خدمات درمانی در سطح جهانی" استفاده می‌کند.دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیداو افزود که جمهوری اسلامی سال‌هاست تعدادی از شهروندان آمریکایی را"به ناحق" حبس کرده و این مسئله باعث رنج دوستان و نزدیکان آنها شده که نمی‌توانند آزادانه با آنها ملاقات کنند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

euronews - اخبار بین المللی در مورد ایران

ایران | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی ادامه مطلب >>

با درخواست «رفع تحریم‌های ایران در ازای دیدار با روحانی» مخالفت کردمرئیس‌جمهور آمریکا در ادامه مواضع بی‌اساس خود مدعی شد که مقام‌های ایران پیشنهاد لغو تحریم‌ها در ازای دیدار با رئیس‌جمهوری این کشور را داده بودند که با پاسخ منفی وی رو‌به‌رو شده است.

اندونزی یک سال پس از زلزله‌ای با هزاران کشته و آواره دوباره لرزیدزمین لرزه‌ای به بزرگی ۷.۵ ریشتر سپتامبر سال ۲۰۱۸ این کشور را لرزاند که منجر به ایجاد سونامی شد. در این حادثه دست‌کم ۴,۳۴۰ نفر کشته و هزاران تَن زخمی و آواره شدند.

روحانی: ایران ترسی از مذاکره با آمریکا نداردحسن روحانی آمریکا را به ممانعت از مذاکره متهم کرده و گفت ایران به خاطر منطق و استدلال خود هیچ زمان از مذاکره فرار نمی‌کند و ترسی هم از آن ندارد. - خبرگزاری آناتولی

راهپیمایی مدافعان مبارزه با تغییرات آب و هوایی از هند تا کاناداتظاهرات در کشورهای مختلف جهان به دعوت گرتا تونبرگ، کنشگر نوجوان سوئدی برگزار می شود.

راه مذاکره با هیچ کشوری به غیر از آمریکا و رژیم صهیونیستی بسته نیست/ باید به کلی از اروپایی‌ها قطع امید کرد/ اختلاف سلایق نباید به معارضه منجر شودرهبر انقلاب در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری: راه مذاکره با هیچ کشوری به غیر از آمریکا و رژیم صهیونیستی بسته نیست/ باید به کلی از اروپایی‌ها قطع امید کرد/ اختلاف سلایق نباید به معارضه منجر شود

دیدار برایان هوک با گروهی از آمریکاییان ایرانی‌تبار: بخش بزرگی از راهبرد ما ایستادن کنار مردم ایران استدیدار برایان هوک با گروهی از آمریکاییان ایرانی‌تبار: بخش بزرگی از راهبرد ما ایستادن کنار مردم ایران است برایان هوک، در حاشیه گردهمایی سالانه رهبران جهان در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، با گروهی از آمریکاییان ایرانی‌تبار دیدار و گفتگو کرد. رژیم جنایتکار امریکا با 60 هزار میلیارد بدهی در حال فروپاشی است احزاب و اپوزیسیون داخلی و خارجی آن و این روی تشگیلاتهای فرقه فارسیسم پان فارسی اقلیت هیچکدام نماینده ی ملتهای ایرانیان نیستند آمریکا به غلط با اینها همکاری و نشست و برخواست میکند که دشمن اصلی ایرانیانند.آمریکا باید با تشگیل تشکیلات و حکومت حقیقی موقت فدرال ایرانیان همکاری کند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به آمریکا سفر کرده خواستار عیادت از مجید تخت‌روانچی شده که در یکی از بیمارستان‌های نیویورک بستری است.به گزارش ایلنا، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در توئیتی مدعی شد که ایران از او خواسته بود برای دیدار با همتای ایرانی خود تحریم‌ها را رفع کند و او به این خواسته پاسخ منفی داده است.کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر جهانی نیز تایید کرده‌اند تأیید كه تا سپتامبر امسال حدود ۵۷ هزار نفر در شرایط اسکان موقت به سر می‌برند، بدون آنکه خبری در مورد بازسازی خانه‌های آنها ارائه شود.حسن روحانی آمریکا را به ممانعت از مذاکره متهم کرده و گفت ایران به خاطر منطق و استدلال خود هیچ زمان از مذاکره فرار نمی‌کند و ترسی هم از آن ندارد.

وزارت خارجه ایالات متحده با درخواست ظریف برای عیادت از نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل مخالفت کرده است. وزیر خارجه و دیگر اعضای هیئت نمایندگی ایران برای تردد در نیویورک با محدودیت‌های شدیدی روبرو هستند. من هم البته که گفتم نه!». به گزارش خبرگزاری آلمان، یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا می‌گوید روز گذشته (جمعه پنجم مهر/ ۲۷ سپتامبر) به نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل اطلاع داده شده که شرط موافقت با درخواست ظریف آزادی یکی از شهروندان آمریکایی از زندان‌های ایران است. آرفین هادی، مدیر حوادث اندونزی به خبرنگاران گفت: «ما اکنون تمرکز خود را بر ایجاد یک جامعه مقاوم‌تر تغییر خواهیم داد؛ به مردم آموزش می‌دهیم تا خانه‌های بهتر و قوی‌تری ایجاد کنند. این سخنگو گفته وزیر خارجه ایران تمایل دارد از یکی از همکاران خود عیادت کند که در بیمارستانی در نیویورک از"خدمات درمانی در سطح جهانی" استفاده می‌کند. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید او افزود که جمهوری اسلامی سال‌هاست تعدادی از شهروندان آمریکایی را"به ناحق" حبس کرده و این مسئله باعث رنج دوستان و نزدیکان آنها شده که نمی‌توانند آزادانه با آنها ملاقات کنند. شما یک فضای آزاد و عادلانه ایجاد کنید ما کاملا آماده ایم.

وزارت خارجه آمریکا از تعداد دقیق زندانیان آمریکایی در ایران خبر نداده و نام فرد خاصی را برای آزادی در ازای دادن اجازه عیادت به ظریف مطرح نکرده است.» مطالب بیشتر از بدون شرح. محدودیت شدید تردد ظریف در نیویورک دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل می‌گوید فاصله بیمارستانی که مجید تخت‌روانچی در آن بستری است تا این دفتر کمتر از ۲۰ دقیقه پیاده‌روی است. دولت دونالد ترامپ ژوئیه امسال و در پی بالا گرفتن تنش‌ها با جمهوری اسلامی، محمد جواد ظریف را نیز به فهرست افراد حقیقی تحریم شده توسط آمریکا اضافه کرد. از آن پس سفر وزیر خارجه ایران به ایالات متحده محدود به شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل شده که در آن نیز تردد ظریف و همراهانش فقط در مسیرهای مرتبط با این ماموریت مجاز است. مجید تخت‌روانچی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل در یکی از نشست‌های شورای امنیت مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده در توجیه تحریم ظریف گفته است از آنجا که دیپلمات‌های آمریکایی امکان تردد در تهران را ندارند این کشور دلیلی نمی‌بیند به دیپلمات‌های جمهوری اسلامی اجازه دهد آزادانه در نیویورک به این طرف و آن طرف بروند.'' روحانی درباره ادعاهای مربوط به نقش ایران در حمله به تاسیسات آرامکو اعلام کرد:  ''به اروپایی‌ها صراحتا و محکم گفتم این مدرک را نیاز دارم و حتما برای من بفرستید، آنان پاسخ دادند با بررسی‌هایی که کارشناسان ما کرده اند گفته اند که توانمندی یمنی‌ها و به تعبیر آنها حوثی‌ها کمتر از این عملیات است.

در روزها و هفته‌های گذشته موضوع تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا از سوی مقامات دو کشور مطرح بوده است. سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی به تازگی به نقل از ظریف گفته که ایران آماده است برای تبادل زندانیان با آمریکا وارد مذاکره شود. به گزارش خبرگزاری ایرنا عباس موسوی در جمع خبرنگاران گفته است: «موضوع زندانیان همیشه به عنوان یک موضوع انسانی بین دو کشور ایران و آمریکا مطرح بوده و توسط طرفین مورد پیگیری قرار می‌گرفته است.» تائید مذاکره با آمریکا بر سر زندانیان حسن روحانی، رئیس دولت دوازدهم نیز که برای شرکت در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده بود روز پنج‌شنبه، چهارم مهر در یک نشست خبری گفت: «ما به دفعات با مقامات آمریکایی در گذشته برای آزادی زندانیان دو طرف صحبت کردیم .. تُرکی الفیصل سخنگوی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در یمن نیز اعلام کرد: حمله به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو از خارج یمن و توسط سلاح‌های ایرانی صورت گرفته است.

. در دولت آقای ترامپ نیز یکی دو بار این بحث شروع شد که درباره آزادی زندانی‌ها مذاکره کنیم.» روحانی گلایه کرده که پس از آزادی زودهنگام نزار زکا، شهروند لبنانی تبار آمریکایی، مقامات آمریکا به جای اقدام متقابل"فقط تشکر کردند". به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید تقریبا همزمان با این سخنان حسن روحانی، محمد جواد ظریف در گفت‌وگو با ایرنا مذاکره با آمریکا در مورد تبادل زندانیان را تکذیب کرد. او اردیبهشت امسال برای نخستین بار فاش کرد که حدود شش ماه قبل پیشنهادی در مورد این کار به واشنگتن ارائه کرده که به آن پاسخی داده نشده است.

در جریان حضور هیئت ایرانی در نیویورک شماری از اعضای خانواده و نزدیکان زندانیان دو تابعیتی ایرانی - آمریکایی در اعتراض به ادامه بازداشت آنها در نزدیکی مقر سازمان ملل تجمع کردند. در همین زمینه: .