آیا ایران بالاترین نرخ رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۷ را داشته است؟

  • 📰 bbcpersian
  • ⏱ Reading Time:
  • 32 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 16%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

در سخنرانی چهارشنبه سوم مهر ماه حسن روحانی در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، یک پاراگراف به تحولات اقتصاد کلان ایران اختصاص یافت. رییس جمهوری اسلامی به مخاطبین خود گفت که کشورش «به رغم همه سنگ اندازی های دولت آمریکا، به حرکت در مسیر رشد و سازندگی اقتصاد و جامعه » ادامه داده است. در اثبات موجه بودن این خوشبینی، حسن روحانی به ویژه بر آخرین تحولات نرخ رشد اقتصادی ایران تاکید کرد و در همان حال از کاهش مستمر نرخ تورم و مثبت شدن تراز تجاری کشور نیز سخن گفت.

ولی این اشتباهات اهمیتی ندارد و در اصل موضوع که ایران طی یک سال در دوره زمامداری آقای روحانی به نرخ رشد دو رقمی دست یافته، تغییری به وجود نمی آورد. آنچه در عوض تحلیل رئیس جمهور ایران را در معرفی وضعیت اقتصادی ایران به جهانیان به سختی متزلزل میکند، نگفتن واقعیت ها در مورد دلایل این جهش خارق العاده تولید ناخالص داخلی در ایران طی یک سال مورد نظر است. در واقع رییس جمهوری اسلامی نمیگوید چرا نرخ رشد ایران یکباره از زیر یک در صد در ۲۰۱۵ به ۱۲.

اما نرخ رشد بالا زمانی آینده ساز است که درونزا باشد و طی یک دوران کم و بیش طولانی ادامه پیدا کند. اقتصاد چین طی مدت چهل سال گذشته، از ۱۹۷۸ تا ۲۰۱۸، از میانگین رشد ۹.۴ در صد در سال برخوردار بود و به همین دلیل به جایگاهی امروزی رسید.

با توجه به سقوط صادرات نفتی ایران در سال جاری، که بر اساس آمارهای گوناگون به یک پنجم تا یک ششم صادرات سال گذشته تنزل یافته است، تردیدی نیست که رشد واقعی تولید ناخالص داخلی ایران در سال جاری منفی خواهد بود .حسن روحانی در سخنرانی خود در مجمع عمومی ملل متحد ترجیح داد بر رشد تولید ناخالص داخلی بدون نفت تاکید کرد. به گفته او،"در ماه های اخیر مجددا مثبت شده است". آیا این گفته درست است؟

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 15. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

اعتراف به تخریب شدید محیط زیست؛ در هیچ رودخانه‌ای در شمال ایران موجود زنده یافت نمی‌شودعیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست ایران، با بر شمردن موارد متعدد تخریب محیط زیست در این کشور، اعلام کرده است که به دلیل ورود «شیرابه‌ها و پسماندهای وارد شده در آب» هیچ یک از رودخانه‌های شمال ایران د
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

اتحادیه اروپا 'در مورد خروج خود از برجام به ایران هشدار داد'منابع خبری بریتانیا گفته‌اند که اتحادیه اروپا به دوفت ایران هشدار داده است که در صورتی که به تصمیم اعلام شده خود برای کاهش تعهد در برجام عمل کند، اروپاییان نیز از برجام خارج خواهند شد. خروج قدرت‌های اروپایی از برجام می‌تواند به بازگشت تحریم‌های جهانی علیه ایران منجر شود. مگه الان تو برجامه؟ روحانی همون موقع گفت اروپایی ها آقااجازه هستن الان اثبات شد بدبختای مزور شغال صفت هشت سال تو سنگر صدام پناه گرفتید چه غلطی کردید ، درحالی که ما دستمان خالی بود ، که امروز بخواهید غلطی کنید...✊👊
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

اردوغان: مقصر دانستن ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان درست نیسترجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، روز پنجشنبه ۲۶ سپتامبر گفت درباره انتساب حمله به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان به ایران باید محتاط بود و کار درستی نیست که تمام مسئولیت را بر دوش جمهوری اسلامی گذاشت. اردوغان با این اظهار نظرش خوراک کمدینهای آلمانی را فراهم میکنه و بعداً از آنها شکایت میکنه. رجب آقا ، لازم نیست حرف بی ربط بزنی! حتما یه استخونی جلوی اردوغان انداختن باز... برادر اردوغان جانما میدونیم ک ما زدیم لطفا خفه شو.مرسی. روباە و دمش!
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

وزیر خارجه بریتانیا بار دیگر ایران را به تلاش برای اخلال در آزادی دریانوردی متهم کردوزیر خارجه بریتانیا بار دیگر ایران را به تلاش برای اخلال در آزادی دریانوردی متهم کرد مالک سوئدی استنا امپرو روز جمعه ۵ مهر تایید کرد این نفتکش که در اختیار بریتانیا قرار دارد بندر عباس در سواحل جنوبی ایران را به مقصد دوبی ترک کرده است. جمهوری اسلامی دزد و راهزن دریایی است نظام تروریستی شیعه دوازده امامی ایران در گروگانگیری تجربه و سابقه طولانی دارد آغاز كننده اخلال در دريانوردي بين المللي خودتان (انگليس) بوديد كه در جبل الطارق دست به دزدي دريايي زديد و نفتكش ايراني را بي دليل ٤٠ روز توقيف كرديد! انتظار نداشتيد ايران مقابله به مثل كند اما ضربتي خورديد كه مجبور به همگامي با سياست فريب و دروغ حداكثري امريكا شديد!
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

رژه مارک «گوچی» در هفته مد میلان به صحنه اعتراض به تابوی اختلال روان تبدیل شدرژه مارک «گوچی» در هفته مد میلان به صحنه اعتراض به تابوی اختلال روان تبدیل شد مارک ایتالیایی گوچی در هفته مد میلان، پیش از ارائه مجموعه بهاره - تابستانه خود، مانکن ها را با روپوش های سفید روی صحنه فرستاد.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

راهپیمایی دانش‌آموزان در لوزان سوئیس در اعتراض به تغییرات آب و هواییآنها با در دست داشتن پلاکاردهایی با مفاهیم انتقادی از جمله اینکه «سیاره ما در معرض خطر است، باید آن را نجات دهیم» نسبت به وضعیت بحرانی کره زمین و کم‌توجهی سیاستمداران به آن اعتراض کردند. این همه کشور رم امروز ۲۲۰ هزار نفر بودند لوزان رو باید تو تابستان گزارش می دادید که نشست جنبش FridaysForFuture بود
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »