قانون به تنهایی بازدارندگی لازم را برای مقابله با اسیدپاشی ندارد/ پرداخت خسارت اسیدپاشی از صندوق بیت‌المال/ تشدید مجازات اسیدپاشی به اعدام

12/06/1398 12:02 ب.ظ

🔻یحیی کمالی‌پور، نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین: 🔹اگر کسی به قصد براندازی اسیدپاشی انجام دهد محارب شناخته می‌شود و حکمش اعدام خواهد بود اینجا_بخوانیم👇 👈عضویت

یحیی کمالی‌پور، نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، در گفت‌وگو با، به اصلاح ایرادات شورای نگهبان درباره «طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان آن» در صحن علنی مجلس اشاره کرد: مدت‌ها در کشور شاهد حرکت خشن اسیدپاشی بودیم و قربانیان این حرکت خشن یک عمر از ادامه زندگی عادی خود بازمی‌ماندند و قانون در قبال مجرم اسیدپاشی تا حدی اجرا نمی‌شد.

یحیی کمالی‌پور، نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، در گفت‌وگو با، به اصلاح ایرادات شورای نگهبان درباره «طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان آن» در صحن علنی مجلس اشاره کرد: مدت‌ها در کشور شاهد حرکت خشن اسیدپاشی بودیم و قربانیان این حرکت خشن یک عمر از ادامه زندگی عادی خود بازمی‌ماندند و قانون در قبال مجرم اسیدپاشی تا حدی اجرا نمی‌شد.نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ادامه داد: از قربانی اسیدپاشی نه به لحاظ شرایط پزشکی و نه اجتماعی حمایتی صورت نمی‌گرفت، اما در قانون تشدید مجازات اسیدپاشی، چند کار مهم انجام دادیم؛ اول اینکه مجازات اسیدپاشی را تا حد اعدام تشدید کردیم. از این به بعد، اگر کسی به قصد براندازی یا اخلال اسیدپاشی انجام دهد محارب شناخته می‌شود و حکمش اعدام خواهد بود.نماینده مردم جیرفت در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: همچنین بستر را آماده کردیم تا چنانچه افرادی قربانی اسیدپاشی شوند و فرد اسیدپاش به هر دلیلی امکان مالی پرداخت جریمه و خسارت را نداشته باشد، این خسارت از صندوق بیت‌المال به قربانی پرداخت شود و به طرق دیگر از جمله زندان و... این طلب را از فرد اسیدپاش وصول کنیم.کمالی‌پور همچنین درباره افزایش مجازات اسیدپاشی گفت: مدت‌زمان حبس هم در این قانون افزایش پیدا کرد. در بحث نگهداری و روش اسید هم شرایطی ایجاد کردیم که به سادگی و راحتی در اختیار افراد قرار نگیرد؛ یعنی فروش اسید با کارت هویتی و شناسایی فرد به فروش برسد و زمینه کاربرد ان مشخص باشد تا اگر مثلاً در فلان منطقه اسیدپاشی صورت گرفت مشخص شود چه کسی اسید را خریداری کرده است.عضو هیات‌رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ادامه داد: مغازه‌های فروش اسید مشخص است و باید اسید فروخته‌شده به فرد خریدار با کارت هویتی او در سیستم فروشنده ثبت شود و در این صورت شناسایی ضارب به سادگی امکان‌پذیر و قابل پیگیری است.نماینده مردم جیرفت در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه «قانون تنها راه‌حل مقابله با این جرم خشن نیست» گفت: قانون به تنهایی بازدارنده نیست و نمی‌توانیم صرفاً با تشدید مجازات اسیدپاشی بازدارندگی لازم را ایجاد کنیم، بلکه نیازمند فرهنگ‌سازی در کنار کار قانونی هستیم.

ادامه مطلب:
EtemadOnline »

قانون ۳.۵ درصد؛ چطور اقلیتی کوچک دنیا را عوض می‎کندبنا بر یک نظریه، احتمال موفقیت اعتراض‎های بدون خشونت دو برابر درگیری‎های مسلحانه است و مبارزاتی که تعداد شرکت‎کنندگان در آن‎ها به ۳.۵ درصد از جمعیت کل رسیده، هرگز در ایجاد تغییر با شکست مواجه نشده‎اند.

هنرمندان در ایران باید مدام برای گذران زندگی کار کنند/ 'قانون' مادرِ سازهای ایرانی و کاملتر از 'سنتور' است/ اوضاع نشر از این هم بدتر می‌شودملیحه سعیدی می‌گوید: ما باید مدام و همواره برای گذران زندگی کار کنیم. من در حال حاضر 71 سال سن دارم و در این سن و سال باید برای تامین هزینه‌های چاپ کتابم کار کنم و سپس اثرم را به انتشارات بسپرم که به طور قطع هیچ سودی عایدم نمی‌شود.

تدابیر ویژه یونان برای مقابله با مهاجران غیرقانونی و اخراج پناهجویاندولت یونان پس از ورود صدها پناهجو در تنها یک روز به جزیره لسبوس، تصمیم گرفت تدابیر ویژه ای برای مقابله با مهاجرت های غیرقانونی و اخراج پناهجویان اتخاذ کند.

بوریس جانسون مخالفان را به برگزاری انتخابات زودهنگام تهدید کردمخالفان طرح برکسیت بوریس جانسون تلاش می‌کنند تا زمان خروج از اتحادیه اروپا را برای یافتن توافقی جدید با بروکسل به تعویق بیاندازند.

روند دیپلماتیک برای حفظ برجام نباید متوقف شود/ افزایش توان هسته‌ای به تنهایی طرف مقابل را به تجدید نظر وادار نمی‌کندیک کارشناس برجام با اشاره به سفر معاون سیاسی وزیر امور خارجه به فرانسه برای بررسی جزئیات پیشنهادات این کشور برای حفظ برجام گفت: مذاکرات در پاریس هم باید پیش برود و می‌بینیم هم چنان که آقای عراقچی در فرانسه به مذاکرات می‌پردازد، آقای ظریف نیز به روسیه سفر کرده‌اند. این روند دیپلماتیک نباید متوقف شود و با قدرت و قوت باید ادامه پیدا کند؛ چراکه ما باید به دنیا نشان دهیم که ایران اهل گفت‌وگو و تعامل است در عین حال که حقش را نیز دنبال می‌کند.

درخواست سلحشوری برای اعمال رافت اسلامی در مورد برخی بازداشتی‌هاپروانه سلحشوری: *حکم‌های صادر شده برای افرادی مانند مرضیه امیری و عاطفه رنگریز به نسبت احکام اختلاس‌گران تاسف‌بار است *از دستگاه‌های مرتبط اعمال رافت اسلامی برای آن‌ها را خواستار هستیم