هنرمندان در ایران باید مدام برای گذران زندگی کار کنند/ 'قانون' مادرِ سازهای ایرانی و کاملتر از 'سنتور' است/ اوضاع نشر از این هم بدتر می‌شود

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 69 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 31%
  • Publisher: 53%

ملیحه سعیدی در گفت‌و‌گو با ایلنا مطرح کرد: هنرمندان در ایران باید مدام برای گذران زندگی کار کنند/ 'قانون' مادرِ سازهای ایرانی و کاملتر از 'سنتور' است/ اوضاع نشر از این هم بدتر می‌شود

ایران اخبار, ایران سرفصلها

به گزارش خبرنگار ایلنا، «قانون» یکی از سازهای کاملا ایرانی است که ابونصر فارابی در کتاب «الموسیقی‌الکبیر» از آن نام برده و همین موضوع دلیلی بر قدمت بسیار این ساز زهی است. «قانون» با وجود قدمت بسیار همواره در ایران به طور معمول مورد بی‌مهری هنرمندان، رهبران ارکستر و مخاطبان قرار گرفته است. «قانون» طی دهه‌های گذشته توسط هنرمندانی چون رحیم و جلال قانونی مورد توجه قرار گرفته و به سرزمین اصلی خود یعنی ایران خود بازگشته است.

در این زمینه و در رابطه با نوع نوازندگی ساز قانون لحن عربی درست است و نباید عبارت تکنیک عربی را به کار ببریم که البته این دومقوله جای بحث بسیار دارد. من از کودکی در عرصه موسیقی فعال بوده‌ام، با این حساب یعنی تمام عمرم را صرف ساز قانون و تحصیل و تدریس و پژوهش کرده‌ام. همسر و پسرم نیز که در زمینه موسیقی فعالند در این راه همراهم بوده‌اند. تنها استاد ساز قانون من زنده‌یاد مهدی مفتاح بودند و ایشان بودند که برای اولین بار مضراب را به دست من دادند و همیشه از ایشان سپاسگزارم.

شما طی سال‌های فعالیت‌تان در عرصه موسیقی آثار مهم و تاثیرگذاری نوشته‌اید. به نظرتان در زمینه تالیف و نگارش آثار مکتوب در ارتباط با ساز قانون چه وضعیتی داریم؟ در حوزه کتاب این اتفاق رخ نخواهد داد. ناشران نیز تقصیری ندارند. به هرحال آنها باید برای خرید کاغذ و تامین بخش‌های دیگر هزینه ‌کنند. تازه شما حساب کنید برخی از انتشارات‌ها مانند نشر «ماهور» هر اثری را چاپ نمی‌کند و کیفیت و محتوا برایش اهمیت زیادی دارد، اما با این حال بازهم مشکلات بسیاری وجود دارد. برای انتشار آثار در قالب سی‌دی و فایل‌های تصویری و صوتی نیز وضعیت مناسب نیست، زیرا قانون کپی رایت در ایران رعایت نمی‌شود و تکثیرها و دانلودهای غیرمجاز اجازه فعالیت در این بخش را نیز نمی‌دهد.

شما نخستین قانون‌نوازی هستید که شیوه نوازندگی این ساز را از دو انگشت به ده انگشت ارتقا داده‌اید و تحولی در این زمینه ایجاد کرده‌اید. طی این روند با چه مشکلاتی مواجه بودید و این سیاق چقدر مورد توجه دیگر هنرمندان قرار گفته است؟

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

اعتراض سراسری در بریتانیا به طرح بوریس جانسون برای تعلیق کار پارلمانشعارهای «از دموکراسی دفاع کنید» و «کودتا را متوقف کنید» شنیده می‌شد
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

باید ببنیم حاجی میرزایی چه نسخه شفا بخشی برای مشکلات فرهنگیان داردیک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی بیان کرد: باید ببینیم گزینه‌ای که برای تصدی وزارت آموزش و پروش معرفی شده است چه برنامه‌ای برای رفع مشکلات فرهنگیان دارد.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

برای مهار تغییرات اقلیمی، باید سبک زندگی‌مان را عوض کنیماگر بخواهیم میزان تولید گازهای گلخانه ای را کم کنیم، باید کمتر سفر کنیم، کمتر گوشت بخوریم و لباس های کمتری بخریم
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

عراقچی: طرف آمریکایی برای صدور مجوز در خصوص نفت ایران انعطاف‌هایی نشان داده استعراقچی: *طرف آمریکایی برای صدور مجوز در خصوص نفت ایران انعطاف‌هایی نشان داده است *برای بازگشت ایران به اجرای کامل برجام باید فروش نفت ما تامین شود *آمریکا در سیاست خود علیه برجام و ایران منزوی شده است
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

رایزنی با مجامع هواداران برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها و تماشای لیگ فوتبالمعاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده درباره حضور زنان جهت تماشای رقابت‌های باشگاهی فوتبال گفت: برخی معتقدند شاید در رقابت‌های داخلی و بازی‌های لیگ، فضا از نظر فرهنگی برای زنان مناسب نباشد که اگر بتوانیم با مجامع هواداران فعالیت مثبتی انجام دهیم و تضمین کنیم که فضاهای فرهنگی بهتر شود، زنان می‌توانند در رقابت‌های باشگاهی نیز حضور داشته باشند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

خرید ملک در زعفرانیه و بنز برای عمار صالحی/ آقازاده‌هایی که با پول مردم سهامدار می‌شوندسومین جلسه دادگاه گروه جهانبانی در پرونده بانک سرمایه صبح امروز (شنبه) ۹ شهریورماه در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »