روند دیپلماتیک برای حفظ برجام نباید متوقف شود/ افزایش توان هسته‌ای به تنهایی طرف مقابل را به تجدید نظر وادار نمی‌کند

12/06/1398 08:55:00 ق.ظ

بهشتی‌پور در گفت‌وگو با ایلنا: روند دیپلماتیک برای حفظ برجام نباید متوقف شود/ افزایش توان هسته‌ای به تنهایی طرف مقابل را به تجدید نظر وادار نمی‌کند

یک کارشناس برجام با اشاره به سفر معاون سیاسی وزیر امور خارجه به فرانسه برای بررسی جزئیات پیشنهادات این کشور برای حفظ برجام گفت: مذاکرات در پاریس هم باید پیش برود و می‌بینیم هم چنان که آقای عراقچی در فرانسه به مذاکرات می‌پردازد، آقای ظریف نیز به روسیه سفر کرده‌اند. این روند دیپلماتیک نباید متوقف شود و با قدرت و قوت باید ادامه پیدا کند؛ چراکه ما باید به دنیا نشان دهیم که ایران اهل گفت‌وگو و تعامل است در عین حال که حقش را نیز دنبال می‌کند. وی با تاکید بر اینکه بعید می‌دانم صرف افزایش توان هسته‌ای به جایی برسیم، گفت: ما باید در حوزه اقتصاد، اصلاح نظام اقتصادی در بانکداری، حوزه مالیاتی، بیمه، کشتیرانی و ده‌ها بخش دیگر کار کنیم و بعد همزمان با آن توان هسته‌ای خود را نیز پیش ببریم که طرف...

وی با تاکید بر اینکه بعید می‌دانم صرف افزایش توان هسته‌ای به جایی برسیم، گفت: ما باید در حوزه اقتصاد، اصلاح نظام اقتصادی در بانکداری، حوزه مالیاتی، بیمه، کشتیرانی و ده‌ها بخش دیگر کار کنیم و بعد همزمان با آن توان هسته‌ای خود را نیز پیش ببریم که طرف مقابل به این درک برسد که عملا سیاست تحریم کارایی لازم را ندارد.

بهشتی‌پور افزود: در حال حاضر ارزیابی آنها این است که این سیاست توانسته اقتصاد ایران را تحت فشار قرار دهد؛ بنابراین وقتی ما توان هسته‌ای خود را بالا ببریم، بعید است که از تشدید این ابزار دست بردارند. این تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل گفت: البته افزایش توان هسته‌ای خوب است و لازم است روند خود را ادامه دهیم اما این حوزه یک مکمل مهم‌تری دارد و آن بحث اقتصاد است. توان اقتصادی کشور است که طرف مقابل را به تجدیدنظر وا می‌دارد و این مساله با انجام اصلاحات اقتصادی دست یافتنی است.

وی ادامه داد: اصلاحات اقتصادی باید همه‌جانبه در دستور کار قرار گیرد که البته این اقدام تنها کار دولت نیست و کل نظام باید این اصلاحات را پیش ببرند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »
Loading news...
Failed to load news.

اعتراض سراسری در بریتانیا به طرح بوریس جانسون برای تعلیق کار پارلمانشعارهای «از دموکراسی دفاع کنید» و «کودتا را متوقف کنید» شنیده می‌شد

حوثی‌ها: در حمله ائتلاف به رهبری عربستان به زندان ذمار ۶۰ نفر کشته شدندشاهدان عینی در ذمار از شش حمله هوایی به ساختمان زندان این شهر سخن گفته اند.

حوثی‌ها از کشته شدن دهها نفر در حمله نیروهای ائتلاف به زندانی در یمن خبر دادندشبه نظامیان شیعه حوثی از کشته شدن ۶۰ زندانی در جریان حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان به یک بازداشتگاه در جنوب غرب شهر ذمار در یمن خبر داده‌اند. صلیب سرخ جهانی ضمن ابراز نگرانی نیروی امدادی به این منطقه اعزام کرده. ایران هم این حمله را محکوم کرده است .

پناهجوی افغان مظنون به حمله با چاقو در فرانسه: ندایی به من فرمان قتل داددادستانی فرانسه اعلام کرده است که مظنون این حادثه خود را مسلمان معرفی کرده اما اظهاراتش «متناقض» است. بنا به این گزارش وی مدعی شده است که «ندایی» با مضمون توهین به خدا شنیده و به او دستور داده تا دست به قتل بزند.

آمریکا و لهستان در مورد همکاری در فناوری «فایو جی» به توافق رسیدندآمریکا و لهستان در مورد همکاری در فناوری «فایو جی» به توافق رسیدند در جریان دیدار مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده از لهستان، دو کشور توافق‌‌نامه‌‌ای را برای همکاری در حوزه فناوری «فایو جی» (نسل پنجم) امضا کردند.

واکنش اروپا به حمله به یک زندان در یمناتحادیه اروپا حمله هوایی به زندانی در شهر ذمار یمن را که موجب کشته و زخمی شدن ده‌ها تن شده است، باعث افزایش تنشهای منطقه ای دانست. - خبرگزاری آناتولی