عراق: سفر الکاظمی به ایران انجام می‌شود

30/04/1399 12:19 ب.ظ

‌دیپلماسی | عراق: سفر الکاظمی به ایران انجام می‌شود

بغداد - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه عراق امروز (دوشنبه) گفت که سفر «مصطفی الکاظمی»، نخست‌ وزیر به جمهوری اسلامی ایران به تاخیر نخواهد افتاد و انجام خواهد شد. از سوی دیگر، دفتر نخست وزیری عراق در پی تعویق سفر مصطفی الکاظمی به ریاض پایتخت عربستان به دلیل کسالت پادشاه سعودی امروز (دوشنبه) اعلام کرد که این سفر با توافق مقام های دو کشور در آینده نزدیک انجام خواهد شد.

دفتر الکاظمی در این باره توضیح داد که سفر نخست وزیر به عربستان به نخستین زمان ممکن که به توافق هر دو طرف رسیده موکول شده است. مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق بر اساس برنامه ریزی ها قرار بود امروز در راس هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی از مقام های این کشور به ریاض سفر کند.

فیصل بن فرحان آل سعود وزیر امور خارجه عربستان سعودی، صبح دوشنبه اعلام کرد سفر برنامه ریزی شده مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به ریاض تا زمان ترخیص پادشاه این کشور از بیمارستان به تعویق افتاد. در همین حال نخست وزیر عراق امروز در تماس تلفنی با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان جویای احوال ملک سلمان شد. headtopics.com

به گزارش منابع عراقی، این خبر را رسانه های سعودی منتشر کردند، بدون آنکه جزئیات بیشتری ارائه دهند. دربار سلطنتی عربستان سعودی بامداد دوشنبه اعلام کرد که سلمان بن عبدالعزیز پادشاه این کشور برای انجام آزمایش هایی به بیمارستان تخصصی ملک فیصل در ریاض منتقل شده است.

ادامه مطلب:
IRNA_1313 »

سفر ظریف به بغداد پیش از سفر نخست وزیر عراق به عربستانمحمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، امروز به عراق سفر کرد تا در دیداری رسمی با فواد حسین همتای عراقی خود ، مصطفی کاظمی، نخست وزیر و برهم صالح، رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کند. سفر آقای ظریف به عراق در حالی انجام می‌گیرد که روز گذشته عراق اعلام کرد که مصطفی کاظمی قرار است فردا دوشنبه در راس یک هیات عالی‌رتبه به عربستان سعودی و پس از آن به تهران سفر کند.

ظریف: سفر الکاظمی به تهران فرصت خوبی برای توسعه روابط ایران و عراق استبغداد - ایرنا - وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه در دیدار با فائق الزیدان، رئیس شورای عالی قضایی عراق گفت که سفر آینده نخست وزیر این کشور به تهران بهترین فرصت برای توسعه روابط دو کشور است.

جزئیات سفر ظریف به بغداد از زبان سخنگوی وزارت خارجه عراقسخنگوی وزارت امور خارجه عراق با اشاره به سفر آتی ظریف به بغداد، برخی جزئیات مربوط به این دیدار را بیان کرد.

ملک سلمان، پادشاه عربستان در بیمارستان بستری شد؛ تعویق سفر نخست‌وزیر عراق به ریاضملک سلمان از التهاب کیسه صفرا رنج می برد و در بیمارستانی در شهر ریاض تحت مداوا قرار دارد. با بستری شدن ملک سلمان پادشاه عربستان، سفر نخست وزیر عراق به این کشور که قرار بود امروز انجام شود به تعویق افتاده است. بسیاری از کارشناسان سفر آقای کاظمی را نوعی تلاش برای میانجی‌گری میان ایران و عربستان دانسته بودند.

توقف دوباره پروازهای ترکیه به ایران؛ رونق سفر اروپایی هما و کامیابی قطوزارت حمل و نقل ترکیه روز یکشنبه اعلام کرد که مرز هوایی این کشور با ایران و افغانستان با هدف مقابله با شیوع ویروس کرونا بار دیگر بسته و پروازهای خطوط هوایی ترکیه به این دو کشور معلق شد.

سفیر ایران: سفر ظریف به بغداد برای تقویت روابط تهران و بغداد استبغداد - ایرنا - «ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد روز شنبه در توییتی نوشت که سفر «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه کشورمان به عراق در جهت تقویت روابط دو کشور انجام خواهد شد.