جنگ لیبی؛ رویارویی سیسی و اردوغان؟ - BBC News فارسی

30/05/1399 12:09:00 ب.ظ

جنگ لیبی؛ چرا مصر ممکن است در حمایت از ژنرال حفتر نیرو به لیبی بفرستد؟

کارآمدی نهادهای حکومتی لیبی تقریبا صفر است، ارتش متحد و نیروهای امنیتی قابل توجهی ندارد و، از همه مهمتر، در امتداد ۱۱۰۰ کیلومتر مرز مشترک پرمنفذی که با مصر دارد حتی یک مرزبان نیز مستقر نکرده است. لیبی در عین حال پر از اسلحه است. با تقسیم لیبی به دو بخش و تسلط اسلام‌گرایان در غرب و ضداسلام‌گرایان در شرق، مصر که اخوان المسلمین را سازمانی تروریستی اعلام کرده بود در اقدامی طبیعی تصمیم گرفت که از مردی حمایت کند که علیه اسلام‌گرایان در لیبی اعلام جنگ کرده بود؛ ژنرال خلیفه حفتر.

هشدار رئیس جمهور مصر از احتمال مداخله نظامی در لیبی در حمایت از ژنرال حفتر اما سال گذشته ترکیه، بزرگترین حامی اسلام سیاسی در منطقه، تصمیم گرفت برای حمایت از دولت مورد تایید سازمان ملل وارد عمل شود و به این ترتیب ورق برگشت.

دولت مستقر در طرابلس که از این پیروزی‌ها دلگرم شده بود عهد کرد که باقی کشور را نیز فتح کند و ژنرال حفتر را شکست دهد. عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری مصر، بعد از بازدید از نیروهای زرهی و راکت‌انداز، و تماشای نمایش نیروی هوایی به همراه فرماندهان ارشد نظامی در پایگاهی نزدیک مرز لیبی در ماه ژوئن خبر از تصمیمات مهمی داد. headtopics.com

او که موضع پان‌عربی گرفته بود گفت که روابط تاریخی مردم مصر و لیبی به قاهره اجازه می‌دهد تا برای دفاع از منافع ملی دو کشور علیه "نقشه‌های خارجی" دست به مداخله بزند. او به این ترتیب خط قرمز مصر را مشخص کرد؛ از سرت در ساحل مدیترانه تا پایگاه هوایی جفره در مرکز لیبی. او گفت که هرگونه تلاش برای عبور از این خط توسط جنگجویان وفادار به دولت طرابلس اقدامی مستقیم علیه امنیت ملی تلقی خواهد شد.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

رئیسی: پیشرفت موشکی کشور با تهدید دشمن متوقف نخواهد شد

رئیس جمهوری گفت: صنایع دفاعی و موشکی در ایران بومی شده است و وارداتی نیست. ادامه مطلب >>

سازمان ملل از مرگ ده‌ها مهاجر در آب‌های لیبی خبر داد - BBC News فارسیآژانس پناهندگان سازمان ملل متحد می گوید حداقل ۴۵ مهاجر از جمله پنج کودک در مرگبارترین حادثه سال جاری در آب های لیبی غرق شده اند.

تازه‌ترین تصاویر پهپادی از زندگی در خانه‌های بی در و پیکرتازه‌ترین تصاویر پهپادی از بیروت، گویای ابعاد تازه‌‌ای از ویرانی‌های به جا مانده از رخداد انفجار ۴ اوت در بندر این شهر است.

سود میلیاردی از فروش آب در بطری به جای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها | DW | 19.08.2020سازمان ملل متحد تأمین آب آشامیدنی پاکیزه برای تمام ساکنان کره زمین را یکی از اهداف انسانی خود تعریف کرده است. میلیون‌ها نفر از ساکنان زمین به آب‌ آشامیدنی دسترسی ندارند. صنایع مختلفی از آب پول درمی‌آورند.

درخواست زالی از کنکوریها برای خودداری از مسافرت پس از اتمام آزمونفرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران، از داوطلبان کنکور خواست که پس از اتمام آزمون از مسافرت به جهت رفع خستگی، خودداری کنند.

گفت‌وگوی تلفنی چاووش‌اوغلو و استولتنبرگ پیرامون تحولات در مدیترانه شرقی و لیبیوزیر امور خارجه ترکیه و دبیرکل ناتو در مورد تحولات مربوط به مدیترانه شرقی و لیبی تلفنی گفت‌وگوی کردند. - خبرگزاری آناتولی

حادثه مرگبار برای پناهجویان؛ دست کم ۴۵ نفر در سواحل لیبی جان باختندبا این حادثه شمار افرادی که در راه عزیمت به اروپا و عبور از مدیترانه از طریق لیبی جان باخته‌اند به بیش از ۳۰۰ نفر افزایش می‌یابد.