هشتک روایت_زنانه؛ بهای صلح با طالبان: مکتب نرفتن دختران؟ - BBC News فارسی

  • 📰 bbcpersian
  • ⏱ Reading Time:
  • 66 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 30%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

هشتک روایت_زنانه؛ بهای صلح با طالبان: مکتب نرفتن دختران؟

افغانستان امروز، افغانستان سال ۱۹۹۶ نیست. آمار رسمی حکومت نشان می‌دهد که در سال ۲۰۰۱ فقط ۳۴۰۰ مکتب در افغانستان فعال بود. اما این رقم در سال ۲۰۲۰ به ۱۶۵۰۰ مکتب رسیده است. رقم رسمی دانش‌آموزان دختر در سال ۲۰۰۱ زیر سلطه حکومت طالبان صفر بود، اما این رقم در سال ۲۰۲۰ به ۳.۵ میلیون دانش‌آموز دختر می‌رسد. رقم آموزگاران زن نیز از صفر در سال ۲۰۰۱ اکنون به بیش از ۷۰ هزار معلم رسیده است.

طالبان در بیست سال گذشته، نشان نداده‌اند که عملکرد آن‌ها در دوران حاکمیت‌شان اشتباه بوده و یا آن‌که طرز فکر خود را نسبت به زنان و جایگاه اجتماعی آن‌ها تغییر داده‌اند. برعکس طالبان همیشه تاکید کرده‌اند که حقوق زنان را در «چارچوب قوانین اسلامی» رعایت خواهند کرد. ولی مشکل این جاست که تعریف طالبان از قوانین شرعی به محدود کردن زنان در خانه‌ها و نقض حقوق ابتدایی آن‌ها مثل حق دسترسی به آموزش و کار ختم می‌شود.

حکومت افغانستان در برنامه‌ریزی چنین مشوق‌هایی در حالی ناکام مانده که در نوزده سال گذشته ده‌ها میلیون دالر صرفا در عرصه معارف افغانستان فساد شد. حکومت در پی‌گیری حتی بزرگترین موارد فساد، مثل قضیه‌ای که به «مکتب‌های خیالی» معروفی شد، هم از خود اراده‌ای نشان نداد.با توجه به آن‌چه گفته شد، اعتماد به وعده‌های حکومت افغانستان برای حفظ حقوق اساسی زنان و دختران دشوار است.

مسئله زنان، از اختلافات اصلی حکومت و طالبان بوده است؛ طالبان در نوزده سال گذشته بارها آزادی‌های اندک زنان و حق کار و آموزش آن‌ها را «فساد و بی‌بندوباری غربی» تعبیر کرده‌اند. این احتمال به طور جدی مطرح است که نقض این آزادی‌ها و اعمال سختگیری‌های غیرانسانی بر زنان زیر نام شریعت اسلامی از جمله امتیازاتی باشد که طالبان آن را طلب خواهند کرد.همین نگرانی‌ها باعث شده که در آستانه گفتگوی طالبان و حکومت گروهی از زنان در سراسر افغانستان کمپینی با نام «کارزار روایت زنانه» به راه اندازند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 15. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

سود میلیاردی از فروش آب در بطری به جای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها | DW | 19.08.2020سازمان ملل متحد تأمین آب آشامیدنی پاکیزه برای تمام ساکنان کره زمین را یکی از اهداف انسانی خود تعریف کرده است. میلیون‌ها نفر از ساکنان زمین به آب‌ آشامیدنی دسترسی ندارند. صنایع مختلفی از آب پول درمی‌آورند.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

شمار مبتلایان به کرونا در روسیه از مرز 932 هزار نفر گذشت
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

درصدی از سپرده‌ها به صورت اوراق دولتی در ترازنامه نگهداری شوندرئیس کل بانک مرکزی: براساس سیاست‌های جدید پولی بانک مرکزی و در راستای اقدامات احتیاطی اقتصاد کلان و تکمیل بسترسازی عملیات بازار باز، بانک‌ها و موسسات اعتباری موظف خواهند شد درصدی از سپرده‌های خود را به صورت اوراق دولتی در ترازنامه خود داشته باشند
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

شمار بهبودیافتگان از کرونا در ترکیه به 232 هزار و 913 نفر افزایش یافتشمار بهبودیافتگان از کرونا در ترکیه به 232 هزار و 913 نفر افزایش یافت
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

یافته‌های «اطمینان‌بخش» از نرخ کم ابتلا به ویروس کرونا در هواپیمادر ماه مارس گذشته پیش از آنکه زدن ماسک به اتفاقی عادی بدل شود، ۲۴ گردشگر آلمانی شامل افرادی مبتلا به ویروس کرونا با یک پرواز در حال بازگشت از اسرائیل بودند. پژوهشگران در کمال شگفتی دریافته‌اند که از ۱۰۲ فرد حاضر در هواپیما تنها ۲ نفر در جریان این پرواز به کرونا مبتلا شدند. توضیح علمی این اتفاق چیست؟
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

شمار قربانیان کرونا در کشور از ۲۰هزار تن گذشت/ به مازندران سفر نکنیدسخنگوی وزارت بهداشت آخرین موارد ابتلا و فوتی ناشی از کرونا در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته را اعلام کرد و گفت: متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۵۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و به این ترتیب مجموع جان باختگان این بیماری به ۲۰ هزار و ۱۲۵ نفر رسید.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »