تغییر وزیر دارایی ترکیه چه بر سر نرخ برابری لیر در مقابل یورو و دلار آورد؟

11/09/1400 03:31:00 ب.ظ

تغییر وزیر دارایی ترکیه چه بر سر نرخ برابری لیر در مقابل یورو و دلار آورد؟ این گزارش را بخوانید 🔽

تورم, دلار آمریکا

تغییر وزیر دارایی ترکیه چه بر سر نرخ برابری لیر در مقابل یورو و دلار آورد؟ این گزارش را بخوانید 🔽

رئیس‌جمهوری ترکیه، بامداد پنجشنبه با صدور حکمی نورالدین نباتی را به عنوان جایگزین لطفی الوان به سمت وزارت خزانه‌داری و دارایی منصوب کرد.

در پی انتشار خبر استعفای وزیر سابق خزانه‌داری و دارایی ترکیه، لیر تا پایان مبادلات روز چهارشنبه ۲.۳ درصد تقویت شد و نرخ برابری هر یورو در مقابل لیر به ۱۵.۲۲ کاهش یافت. اما با صدور بیانیه رسمی دولت ترکیه مبنی بر پذیرش استعفای آقای لطفی از سوی رجب طیب اردوغان و انتصاب آقای نباتی به جای او، لیر ترکیه ابتدا ۱ درصد تقویت شد و نرخ برابری هر یورو در مقابل آن به ۱۵.۰۶ کاهش یافت ولی این نرخ تا ظهر پنجشنبه بار دیگر تا ۱۵.۱۹ افزایش یافت.

هر دلار آمریکا نیز ظهر پنجشنبه در برابر ۱۳.۴ لیر مبادله شد؛ نرخی که روز چهارشنبه تا سطح بی‌سابقه ۱۳.۷۲ بالا رفته بود.آتش تورم و بسیج مخالفان؛ سقوط لیر ترکیه اردوغان را به ورطه حذف سیاسی می‌برد؟نورالدین نباتی پیش از انتصاب به عنوان وزیر خزانه‌داری و دارایی به عنوان معاون وزیر مشغول به کار بود. او ۵۷ سال دارد و دارای مدرک دکترای علوم سیاسی و مدیریت دولتی است. آقای نباتی پس از صدور حکم انتصابش از سوی رئیس جمهوری ترکیه با انتشار پیامی توییتری از خداوند برای آسان‌سازی امور و حصول نتیجه مطلوب استمداد طلبید.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

‎خبرگزاری آناتولی‎ on Instagram‎: 'ورزشكار فرانسوى در جشنواره بالن در كاپادوكيا بر فراز آسمان تركيه پرواز كرد'‎

‎خبرگزاری آناتولی‎ shared a post on Instagram: '‎ورزشكار فرانسوى در جشنواره بالن در كاپادوكيا بر فراز آسمان تركيه پرواز كرد‎'. Follow their account to see 4380 posts. ادامه مطلب >>

عملیات مشترک پلیس بلژیک و هلند؛ یک شبکه قاچاق مواد مخدر و سیگار متلاشی شدبنا به اعلام دادستانی لیمبورگ در بلژیک در جریان عملیات علیه این شبکه قاچاق مواد مخدر و سیگار دهها هزار یورو پول نقد، ساعت‌ و خودروهای لوکس کشف شد.

یونیسف: عراق حدود سه میلیون دوز واکسن فایزر از طریق کوواکس دریافت کردبالا بردن نرخ واکسیناسیون از اولویت‌ها و اهداف مشترک مقامات بهداشتی عراق، سازمان بهداشت جهانی، صندوق کودکان ملل متحد و دیگر طرف‌های دخیل در امر بهداشت و سلامت عنوان شده است.

روز پرنوسان لیر؛ اقتصاددانان تورم ۳۰درصدی را برای ترکیه پیش‌بینی می‌کنند🔺روز پرنوسان لیر؛ اقتصاددانان تورم ۳۰درصدی را برای ترکیه پیش‌بینی می‌کنند واحد پول ترکیه روز چهارشنبه در آستانه ثبت رکورد جدیدی در رسیدن به پایین ترین سطح خود قرار گرفت و در نزدیکی آن مرز به شدت نوسان داشت. ⬇️ بیشتر بخوانید:

واکنش طالبان به عدم واگذاری کرسی افغانستان در سازمان ملل به این گروهطالبان در واکنش به تصمیم سازمان ملل متحد مبنی بر حفظ نماینده دولت سابق افغانستان در این سازمان و رد درخواست این گروه، گفته است که این سازمان «حق مشروع» اینان اشغالهای هستن که غرب از انها بهر برداری میکند درحالی که خود غرب انها را قبول ندارد وفقط درجهت منافع مالی خود انها رابوجود اورده مانند داعش غرب این گروههای تندرو مذهبی رابوجود اورده جهت بهتر چاپیدن خاورمیانه نفت خیز

وزرای خارجه ترکیه و نروژ در شهر ریگا دیدار کردندمولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه با همتای نروژی خود دیدار کرد. - خبرگزاری آناتولی

رای‌گیری انتخاب بهترین عکس‌های سال «آناتولی» آغاز شدرای‌گیری انتخاب بهترین «عکس‌های سال» خبرگزاری آناتولی ترکیه در بخش‌های خبری، اجتماعی و ورزشی آغاز شد. - خبرگزاری آناتولی

آقای الوان در شرایطی روز چهارشنبه از سمت خود استعفا داد که نرخ برابری هر یورو در مقابل لیر ترکیه در پایان معاملات روز سه‌شنبه بازار ارز به ۱۵.Send دادستانی لیمبورگ در بلژیک روز چهارشنبه اعلام کرد که پلیس این کشور عملیات مشترکی با پلیس هلند در هر دو طرف مرز دو کشور علیه یک شبکه قاچاق مواد مخدر و سیگار انجام داده است.در گزارش یونیسف آمده است که کارزار واکسیناسیون در عراق از روز نخست ماه نوامبر به شکل قابل توجهی گسترش یافته و بیش از ۱۲۰ مرکز واکسیناسیون خارجی در سراسر این کشور برای ارائه خدمات به ۱۲ میلیون نفر از جمله کودکان ۱۲سال به بالا هم اکنون مشغول فعالیت هستند.به گزارش رویترز، نوسان شدید لیر پس از آن روی داد که بانک مرکزی ترکیه اعلام کرد به دلیل قیمت‌های «ناسالم» نرخ ارز در بازار مداخله کرده است.

۳ رسیده و پایین‌ترین ارزش تاریخی لیر رقم خورده بود. این نرخ با آغاز مبادلات صبح چهارشنبه تا ثبت رکورد تازه ۱۵. دستگاه قضایی بلژیک از بیش از یک سال پیش تاکنون در حال تحقیق درباره رئیس این شبکه قاچاق مواد مخدر و سیگار بود.۵۸ پیش رفت. ۱۲۵ میلیون دلار از منابع ارزی ایران در عراق برای خرید واکسن کرونا آزاد می‌شود سرپرست وزارت بهداشت و محیط زیست عراق می‌گوید: «وزارت تمایل دارد از همه شرکای محلی و بین المللی برای تلاش‌های صورت گرفته در جهت تامین واکسن مورد نیاز و در دسترس قرار دادن آن برای همه افراد واجد شرایط در عراق تشکر و قدردانی کند. در پی انتشار خبر استعفای وزیر سابق خزانه‌داری و دارایی ترکیه، لیر تا پایان مبادلات روز چهارشنبه ۲. پلیس هلند نیز هشت نفر را در داخل خاک این کشور بازداشت کرد.۳ درصد تقویت شد و نرخ برابری هر یورو در مقابل لیر به ۱۵.۸۷ تضعیف شده بود، تا ۱۲.

۲۲ کاهش یافت. در عملیات مشترک پلیس بلژیک و پلیس هلند ۲۹ مکان متفاوت مورد بازرسی قرار گرفت. نماینده سازمان جهانی بهداشت و رئیس هئیت مامور این سازمان در عراق با اشاره به این موضوع که «بدون واکسن نمی‌توان به همه‌گیری پایان داد و در عین حال واکسن‌ها به تنهایی جایگزین بهداشت عمومی و تدابیر مناسب اجتماعی برای عموم مردم نمی‌شوند» می‌گوید: «محموله‌های اخیر واکسن که از ساز و کار کوواکس وارد عراق شده گامی درست در راستای تلاش‌های مشترک برای افزایش ایمنی جمعیت در برابر بیماری کووید۱۹ در این کشور است. اما با صدور بیانیه رسمی دولت ترکیه مبنی بر پذیرش استعفای آقای لطفی از سوی رجب طیب اردوغان و انتصاب آقای نباتی به جای او، لیر ترکیه ابتدا ۱ درصد تقویت شد و نرخ برابری هر یورو در مقابل آن به ۱۵.۰۶ کاهش یافت ولی این نرخ تا ظهر پنجشنبه بار دیگر تا ۱۵. در مجموع ۸۰ مامور پلیس بلژیک در این عملیات مشارکت داشتند.۱۹ افزایش یافت. نخستین محموله واکسن کرونا شامل ۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم اهدایی از سوی چین اوایل ماه مارس گذشته وارد عراق شده بود. هر دلار آمریکا نیز ظهر پنجشنبه در برابر ۱۳. به گفته دادستانی لیمبورگ اعضای این شبکه علاوه بر تولید غیرقانونی سیگار و پرورش ماری جوآنا، دو آزمایشگاه تولید مواد مخدر ترکیبی برپا کرده بودند. اقدام اردوغان در کاهش نرخ بهره در حالی است که تقریباً تمامی بانک‌های مرکزی کشورهای دیگر در حال افزایش نرخ بهره هستند یا برای آن آماده می‌شوند.

۴ لیر مبادله شد؛ نرخی که روز چهارشنبه تا سطح بی‌سابقه ۱۳.۷۲ بالا رفته بود. هم‌رسانی این مطلب:. آتش تورم و بسیج مخالفان؛ سقوط لیر ترکیه اردوغان را به ورطه حذف سیاسی می‌برد؟ نورالدین نباتی پیش از انتصاب به عنوان وزیر خزانه‌داری و دارایی به عنوان معاون وزیر مشغول به کار بود. او ۵۷ سال دارد و دارای مدرک دکترای علوم سیاسی و مدیریت دولتی است. آقای نباتی پس از صدور حکم انتصابش از سوی رئیس جمهوری ترکیه با انتشار پیامی توییتری از خداوند برای آسان‌سازی امور و حصول نتیجه مطلوب استمداد طلبید.

لطفی الوان، وزیر مستعفی، سال گذشته و در پی استعفای برات آلبایراک، داماد آقای اردوغان، جانشین او شده بود. به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید رئیس جمهوری ترکیه از سال ۲۰۱۹ تاکنون سه رئیس بانک مرکزی این کشور را به دلیل مقاومت در برابر کاهش نرخ بهره بانکی در شرایط صعود نرخ تورم برکنار کرده است. آقای اردوغان بر خلاف جریان مسلط اقتصادی در جهان بر این باور است که کاهش نرخ بهره همزمان با افزایش نرخ تورم تاثیری بر کاهش قدرت خرید عمومی و افت ارزش پول ملی ندارد؛ بر پایه همین رویکرد شهاب کاواجی اوغلو، رئیس فعلی بانک مرکزی ترکیه سیاست کاهش نرخ بهره تا سطح ۱۵ درصد را در پیش گرفته، در حالی که نرخ تورم ترکیه به آستانه ۲۰ درصد جهش کرده است. مخالفان آقای اردوغان او را متهم می‌کنند که با وجود بحران بدهی‌های خارجی و افزایش کسری بودجه با هدف جلب رضایت حامیان خود از طریق اعطای وام‌های ارزان قیمت بانکی به افزایش تورم، سقوط لیر و کاهش سطح رفاه عمومی مردم دامن زده است. در مقابل، آقای اردوغان کشور را درگیر «جنگ اقتصادی» دانسته که با کاهش نرخ برابر لیر از سوی دشمنان پیگیری می‌شود.

او همواره به مردم وعده داده که شرایط فعلی اقتصاد ترکیه کوتاه مدت خواهد بود. چنان که آقای کاواجی اوغلو نیز روز پنجشنبه تاکید کرد که آثار سیاست‌های پولی اعمال شده از سوی بانک مرکزی ترکیه در سال ۲۰۲۲ بروز می‌کند و نرخ تورم وارد فاز نزولی خواهد شد. هم‌رسانی این مطلب: .