درگیری مرزی طالبان و ایران؛ صادرات از مرز «میلک» دوباره از سر گرفته شد

11/09/1400 03:46:00 ب.ظ

درگیری مرزی طالبان و ایران؛ صادرات از مرز «میلک» دوباره از سر گرفته شد جزئیات بیشتر🔽

ارتش ایران, درگیری‌های مرزی

درگیری مرزی طالبان و ایران؛ صادرات از مرز «میلک» دوباره از سر گرفته شد جزئیات بیشتر🔽

گمرک ایران اعلام کرد که پس از عادی شدن شرایط در مرز میلک، فعالیت تجاری در این گمرک از صبح امروز پنج‌شنبه دوم دسامبر دوباره از سر گرفته شده است.

برخی منابع خبری روز چهارشنبه اول دسامبر ( ۱۰ آذر) از وقعدرگیری شدید میان نیروهای طالبان با نیروهای مرزبانی ایراندر نوار مرزی خبر داده بودند.اگرچه برخی رسانه‌ها اعلام کردند که در این درگیری مرزی از «سلاح‌های سنگین» استفاده شده است اما سخنگویان طالبان و وزارت خارجه ایران پس از ساعاتی بدون اشاره به جزئیات این درگیری، از پایان یافتن آن خبر دادند.

دیده‌بان حقوق بشر: نیروهای طالبان ده‌ها افسر پیشین افغانستان را ربوده‌ و کشته‌اندبا این حال سخنگوی گمرک ایران گفته بود که ارتش این کشور در مرز میلک و اطراف آن مستقر شده و کامیون‌های حامل کالا نیز با همکاری سازمان‌های مستقر در مرز به سمت «نقاط امن» و دورتر از نقطه صفر مرزی هدایت شده‌اند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

آنالیز اختصاصی بازی ایران - ولز / تغییر 180 درجه ای تیم کیروش چگونه رقم خورد ؟- فیلم گزارش تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

مرز ایران و افغانستان در شرایطی کاملا آرام/\nجزئیات بیشتر از علت حادثه مرزی امروزمعاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: وضعیت مرز ایران و افغانستان هم اکنون کاملا آرام و شرایط عادی دارد.

اتحادیه اروپا از چین خواست در مورد سلامت تنیسور ناپدید شده «مدرک قابل تأیید» ارایه کند🔺اتحادیه اروپا از چین خواست در مورد سلامت تنیسور ناپدید شده «مدرک قابل تأیید» ارایه کند یکی از سخنگویان اتحادیه اروپا گفت که حضور پنگ شوای در انظار عمومی، نگرانی‌ها درمورد امنیت و آزادی او را کاهش نمی‌دهد.

افزایش آگاهی درباره تولید زباله؛ از درخت کریسمس آشغالی در لندن رونمایی شدسازندگان این درخت امیدوار هستند تا با این اقدام به اصلاح الگوهای رفتاری در زمینه تولید زباله کمک کنند.

دو تروریست پ.ک.ک در شمال عراق از پای‌ درآمدندنیروهای سازمان اطلاعات ترکیه «میت» 2 تروریست پ.ک.ک/ک.ج.ک را در شمال عراق از پای درآوردند. - خبرگزاری آناتولی

کنسرت جنجالی جاستین بیبر در عربستان؛ خشم مدافعان حقوق بشر از تصمیم خواننده کاناداییبیبر روز یکشنبه در بندر جده‌ عربستان و در حاشیه نخستین تورنمنت جایزه بزرگ فرمول یک تاریخ این کشور در کنار داوید گتا و جیسون درولو مقابل هزاران تماشاگر به اجرای برنامه خواهد پرداخت. تازه رسیده به ابی و دیگر خوانندگان لسانجلسی مدافعان حقوق بشر کورند ؟ پناهجویان را که در مرز اروپا قتل عام می‌شوند نمی بینند مدافعان حقوق بشر مردم عربستان رو بشر حساب نمی‌کنن که بواسطه این برنامه‌ها از زیر شمشیر اسلام بیان بیرون؟

۳۰ سال از جنگ گذشته اما رنج مردم حلبچه ادامه دارد

پیشتر روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران از تجار ایرانی خواسته بود تا اطلاع ثانوی از ارسال محموله تجاری به مرز میلک خودداری کنند.محمد هادی مرعشی در گفت وگو با ایسنا افزود: دو ملت دوست و برادر ایران و افغانستان سالهاست در کنار هم دارند زندگی می کنند و تا کنون هیچ مشکلی به لحاظ مسائل مرزی نداشته اند.پنگ شوای که از اوایل ماه نوامبر از انظار عمومی دور بوده است، در این مدت چند تماس مستقیم با مقامات خارج از چین داشته است..

روستای میلک در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و مرز تجاری مشترک ایران و افغانستان است. برخی منابع خبری روز چهارشنبه اول دسامبر ( ۱۰ آذر) از وقع درگیری شدید میان نیروهای طالبان با نیروهای مرزبانی ایران در نوار مرزی خبر داده بودند. مرعشی گفت: شهروندان سیستانی چون آن طرف مرز زمین کشاورزی دارند همیشه برای سرکشی از دیوار مرزی با هماهنگی عبور میکنند که به دلیل استقرار افراد جدید غیر فارسی زبان در ولایت نیمروز افغانستان این افراد به سمت کشاورزان تیراندازی کرده و مشکلاتی بوجود آوردند. اگرچه برخی رسانه‌ها اعلام کردند که در این درگیری مرزی از «سلاح‌های سنگین» استفاده شده است اما سخنگویان طالبان و وزارت خارجه ایران پس از ساعاتی بدون اشاره به جزئیات این درگیری، از پایان یافتن آن خبر دادند. اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای که در این رابطه منتشر کرد، گفت که این اتحادیه نیز به درخواست‌های روبه افزایش بین‌المللی از جمله از سوی ورزشکاران حرفه‌ای می‌پیوندد تا مطمئن شود که پنگ شوای آزاد است و هیچ‌ خطری او را تهدید نمی‌کند. دیده‌بان حقوق بشر: نیروهای طالبان ده‌ها افسر پیشین افغانستان را ربوده‌ و کشته‌اند با این حال سخنگوی گمرک ایران گفته بود که ارتش این کشور در مرز میلک و اطراف آن مستقر شده و کامیون‌های حامل کالا نیز با همکاری سازمان‌های مستقر در مرز به سمت «نقاط امن» و دورتر از نقطه صفر مرزی هدایت شده‌اند. مرعشی گفت: شایعات منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر تصرف پاسگاههای مرزی ایران صحت ندارد و هیچ پاسگاهی در تصرف کسی نیست‌. به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید او در ادامه گفته بود که خروج محموله‌های تجاری و کامیون‌های حامل کالا و همچنین ایمن‌سازی محوطه در دستور کار مسئولان ایرانی حاضر در منطقه مرزی قرار گرفته است.

به گفته آقای لطیفی، نیروهای نظامی ایران پس از بروز درگیری «محدود» در ده کیلومتری گمرک میلک در استان سیستان و بلوچستان در این منطقه مرزی مستقر شده‌ و کنترل امور مرزی را در دست گرفته بودند. مرعشی بیان کرد: با توجه به ارتباطات فامیلی دو طرف ایرانی و افغانی و همچنین دوستی که سالهاست بین دو کشور برقرار بوده خوشبختانه تا کنون مسئله خاصی در مرزها مشاهده نشده است. در سال‌های اخیر تعداد فزاینده‌ای از تاجران، فعالان، و شهروندان عادی چین پس از انتقاد از چهره‌های حزبی، فساد، یا حمایت از کارزارهای حامی دموکراسی و حقوق کارگران از انظار عمومی ناپدید شده‌اند. با این حال او مشخص نکرد که آیا ارتش ایران پس از شروع دوباره فعالیت گمرک میلک همچنان در این منطقه مرزی حضور دارد یا نه. هم‌رسانی این مطلب: . انتهای پیام.