روز پرنوسان لیر؛ اقتصاددانان تورم ۳۰درصدی را برای ترکیه پیش‌بینی می‌کنند

واحد پول ترکیه روز چهارشنبه در آستانه ثبت رکورد جدیدی در رسیدن به پایین ترین سطح خود قرار گرفت و در نزدیکی آن مرز به شدت نوسان داشت.

تورم, ترکیه

02/12/2021 12:15:00 ق.ظ

🔺روز پرنوسان لیر ؛ اقتصاد دانان تورم ۳۰درصدی را برای ترکیه پیش‌بینی می‌کنند واحد پول ترکیه روز چهارشنبه در آستانه ثبت رکورد جدیدی در رسیدن به پایین ترین سطح خود قرار گرفت و در نزدیکی آن مرز به شدت نوسان داشت. ⬇️ بیشتر بخوانید:

واحد پول ترکیه روز چهارشنبه در آستانه ثبت رکورد جدیدی در رسیدن به پایین ترین سطح خود قرار گرفت و در نزدیکی آن مرز به شدت نوسان داشت.

لیر ترکیه در ماه نوامبر، از نظر شدت کاهش ارزش دومین ماه بد خود را پشت سر گذاشت. حمایت اردوغان از سیاست انبساطی مالی به افزایش تورم و انتقادات گسترده انجامیده، و ارزش لیر ترکیه را به شدت کاهش داده است.روز چهارشنبه، لیر که پیشتر در برابر دلار آمریکا تا ۱۳.۸۷ تضعیف شده بود، تا ۱۲.۴۲ (حدود هشت درصد) در همین روز تقویت شد، اما بار دیگر به ۱۳.۳۵ برگشت که تنها نشان‌دهنده نیم درصد افزایش ارزش است.

برگزاری رزمایش دریایی مشترک ایران، چین و روسیه

لیر روز سه‌شنبه پس از اظهارات اردوغان و همچنین در حالی که دلار آمریکا در پی اظهاراتی از سوی بانک مرکزی آمریکا تقویت شد به پایین‌ترین سطح تاریخ رسید و هر دلار آمریکا با ۱۴ لیر معامله شد.اقتصاددانان می‌گویند کاهش ارزش لیر و نرخ تورم شتابان ترکیه - که پیش‌بینی می‌شود در سال آینده به ۳۰ درصد برسد که تا حد زیادی دلیل آن کاهش ارزش پول است - برنامه‌های اردوغان را از مسیر خارج خواهد کرد. اقدام اردوغان در کاهش نرخ بهره در حالی است که تقریباً تمامی بانک‌های مرکزی کشورهای دیگر در حال افزایش نرخ بهره هستند یا برای آن آماده می‌شوند.

فشارهای قیمت روی مصرف کنندگان ترک رو به افزایش است و داده‌های روز چهارشنبه نشان می‌دهد قیمت‌های خرده‌فروشی در بزرگترین شهر ترکیه، استانبول، ۴.۷۱ درصد نسبت به ماه نوامبر افزایش یافته و نسبت به سال قبل نیز ۲۴.۰۵ درصد بیشتر شده است.

ادامه مطلب: VOA Farsi »

euronews - اخبار بین المللی در مورد ساقط کردن هواپیمای اوکراینی در ایران

ساقط کردن هواپیمای اوکراینی در ایران | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی

وزرای خارجه ترکیه و نروژ در شهر ریگا دیدار کردندمولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه با همتای نروژی خود دیدار کرد. - خبرگزاری آناتولی

ترکیه ششمین کشور جهان با بالاترین مقاومت در برابر کرونا شد ترکیه در رتبه ششم فهرست کشورهای دارای بالاترین مقاومت در برابر نوع ویروس کووید-19 قرار گرفت. - خبرگزاری آناتولی

شناسایی نخستین مورد ابتلا به سویه اومیکرون در آمریکانخستین مورد ابتلا به سویه اومیکرون ویروس کرونا در آمریکا شناسایی شد. - خبرگزاری آناتولی

طالبان: حادثه در بین محافظین سرحد افغان و ایرانی در ولایت نیمروز کنترول شدخبرگزاری محترم لطفا از نفس های آخر دریاچه اورمیه هم توییت بزارین از کشور دوست و برادر ترکیه هم خواستار کمک فوری برای خشک نشدن کامل این دریاچه هستیم و الا غرب آزربایجان با خاک و نمک یکسان خواهد شد ‌صدای ما را به دولت دوست و برادر ترکیه برسانید. این درگیری براساس یک سوء تفاهم رخ داده و قضیه حل شده طالبان هم گفتن که سوء تفاهم بوده بدنبال تفرقه بین دو ملت و دولت‌ نباشیم درگیری مرزی اگرچه کاری نادرستی بود که از طرف طالبان صورت گرفت اما روابط دو کشور ایران وافغانستان مهم تر ازین قضیه هاست وبا این در گیری کوچک این رابطه قطعا بهم نمیخورد

اتحادیه اروپا از چین خواست در مورد سلامت تنیسور ناپدید شده «مدرک قابل تأیید» ارایه کند🔺اتحادیه اروپا از چین خواست در مورد سلامت تنیسور ناپدید شده «مدرک قابل تأیید» ارایه کند یکی از سخنگویان اتحادیه اروپا گفت که حضور پنگ شوای در انظار عمومی، نگرانی‌ها درمورد امنیت و آزادی او را کاهش نمی‌دهد.

رئیسی در جمع خانواده بیماران SMA حضور یافت +فیلمرئیس‌جمهور پس از پایان نشست مشترک هیئت دولت و نمایندگان مجلس در جمع خانواده بیماران SMA که از روز یکشنبه مقابل مجلس تجمع کرده اند، بصورت سرزده حضور یافت.