روز پرنوسان لیر؛ اقتصاددانان تورم ۳۰درصدی را برای ترکیه پیش‌بینی می‌کنند

11/09/1400 12:15:00 ق.ظ

واحد پول ترکیه روز چهارشنبه در آستانه ثبت رکورد جدیدی در رسیدن به پایین ترین سطح خود قرار گرفت و در نزدیکی آن مرز به شدت نوسان داشت.

🔺روز پرنوسان لیر؛ اقتصاددانان تورم ۳۰درصدی را برای ترکیه پیش‌بینی می‌کنند واحد پول ترکیه روز چهارشنبه در آستانه ثبت رکورد جدیدی در رسیدن به پایین ترین سطح خود قرار گرفت و در نزدیکی آن مرز به شدت نوسان داشت. ⬇️ بیشتر بخوانید:

واحد پول ترکیه روز چهارشنبه در آستانه ثبت رکورد جدیدی در رسیدن به پایین ترین سطح خود قرار گرفت و در نزدیکی آن مرز به شدت نوسان داشت.

به گزارش رویترز، نوسان شدید لیر پس از آن روی داد که بانک مرکزی ترکیه اعلام کرد به دلیل قیمت‌های «ناسالم» نرخ ارز در بازار مداخله کرده است.مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه با همتای نروژی خود دیدار کرد.ترکیه در رتبه ششم فهرست کشورهای دارای بالاترین مقاومت در برابر نوع ویروس کووید-19 قرار گرفت.نخستین مورد ابتلا به سویه اومیکرون ویروس کرونا در آمریکا شناسایی شد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، نیز بار دیگر بر استراتژی خود برای پیش از انتخابات - یعنی کاهش شدید نرخ بهره - تاکید کرد.لیر ترکیه در ماه نوامبر، از نظر شدت کاهش ارزش دومین ماه بد خود را پشت سر گذاشت.12.حمایت اردوغان از سیاست انبساطی مالی به افزایش تورم و انتقادات گسترده انجامیده، و ارزش لیر ترکیه را به شدت کاهش داده است.2021 آنکارا/ خبرگزاری آناتولی شرکت رسانه‌ای بلومبرگ فهرست کشورهای مقاوم در برابر ویروس کووید-19 را منتشر کرد.روز چهارشنبه، لیر که پیشتر در برابر دلار آمریکا تا ۱۳.چاووش‌اوغلو با انتشار پیامی در حساب توئیتر درباره این دیدار نوشت: در دیدار با وزیر خارجه نروژ تحولات منطقه‌ای از جمله افغانستان و سوریه و روابط دو جانبه را مورد بحث قرار دادیم.۸۷ تضعیف شده بود، تا ۱۲.وی تصریح کرد که فرد مبتلا به واریانت اومیکرون، در تاریخ 22 نوامبر به آفریقای جنوبی سفر کرده و آزمایش پی سی آر وی در تاریخ 29 نوامبر مثبت اعلام شده است.

۴۲ (حدود هشت درصد) در همین روز تقویت شد، اما بار دیگر به ۱۳.کشورهای امارات متحده عربی، شیلی، فنلاند، ایرلند و اسپانیا جزو پنج کشور برتر فهرست بلومبرگ قرار گرفتند.۳۵ برگشت که تنها نشان‌دهنده نیم درصد افزایش ارزش است.لیر روز سه‌شنبه پس از اظهارات اردوغان و همچنین در حالی که دلار آمریکا در پی اظهاراتی از سوی بانک مرکزی آمریکا تقویت شد به پایین‌ترین سطح تاریخ رسید و هر دلار آمریکا با ۱۴ لیر معامله شد.اقتصاددانان می‌گویند کاهش ارزش لیر و نرخ تورم شتابان ترکیه - که پیش‌بینی می‌شود در سال آینده به ۳۰ درصد برسد که تا حد زیادی دلیل آن کاهش ارزش پول است - برنامه‌های اردوغان را از مسیر خارج خواهد کرد..اقدام اردوغان در کاهش نرخ بهره در حالی است که تقریباً تمامی بانک‌های مرکزی کشورهای دیگر در حال افزایش نرخ بهره هستند یا برای آن آماده می‌شوند.

فشارهای قیمت روی مصرف کنندگان ترک رو به افزایش است و داده‌های روز چهارشنبه نشان می‌دهد قیمت‌های خرده‌فروشی در بزرگترین شهر ترکیه، استانبول، ۴.۷۱ درصد نسبت به ماه نوامبر افزایش یافته و نسبت به سال قبل نیز ۲۴.۰۵ درصد بیشتر شده است.مطالب مرتبط.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »
Loading news...
Failed to load news.

وزرای خارجه ترکیه و نروژ در شهر ریگا دیدار کردندمولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه با همتای نروژی خود دیدار کرد. - خبرگزاری آناتولی

ترکیه ششمین کشور جهان با بالاترین مقاومت در برابر کرونا شدترکیه در رتبه ششم فهرست کشورهای دارای بالاترین مقاومت در برابر نوع ویروس کووید-19 قرار گرفت. - خبرگزاری آناتولی

شناسایی نخستین مورد ابتلا به سویه اومیکرون در آمریکانخستین مورد ابتلا به سویه اومیکرون ویروس کرونا در آمریکا شناسایی شد. - خبرگزاری آناتولی

طالبان: حادثه در بین محافظین سرحد افغان و ایرانی در ولایت نیمروز کنترول شدخبرگزاری محترم لطفا از نفس های آخر دریاچه اورمیه هم توییت بزارین از کشور دوست و برادر ترکیه هم خواستار کمک فوری برای خشک نشدن کامل این دریاچه هستیم و الا غرب آزربایجان با خاک و نمک یکسان خواهد شد ‌صدای ما را به دولت دوست و برادر ترکیه برسانید. این درگیری براساس یک سوء تفاهم رخ داده و قضیه حل شده طالبان هم گفتن که سوء تفاهم بوده بدنبال تفرقه بین دو ملت و دولت‌ نباشیم درگیری مرزی اگرچه کاری نادرستی بود که از طرف طالبان صورت گرفت اما روابط دو کشور ایران وافغانستان مهم تر ازین قضیه هاست وبا این در گیری کوچک این رابطه قطعا بهم نمیخورد

اتحادیه اروپا از چین خواست در مورد سلامت تنیسور ناپدید شده «مدرک قابل تأیید» ارایه کند🔺اتحادیه اروپا از چین خواست در مورد سلامت تنیسور ناپدید شده «مدرک قابل تأیید» ارایه کند یکی از سخنگویان اتحادیه اروپا گفت که حضور پنگ شوای در انظار عمومی، نگرانی‌ها درمورد امنیت و آزادی او را کاهش نمی‌دهد.

رئیسی در جمع خانواده بیماران SMA حضور یافت +فیلمرئیس‌جمهور پس از پایان نشست مشترک هیئت دولت و نمایندگان مجلس در جمع خانواده بیماران SMA که از روز یکشنبه مقابل مجلس تجمع کرده اند، بصورت سرزده حضور یافت.