بنیاد حقوق بشری برومند: کرونا مرداد ماه در زندان‌های ایران بیداد کرد - BBC News فارسی

بنیاد حقوق بشری برومند: کرونا در زندان‌های ایران بیداد می‌کند

03/09/2020 01:09:00 ق.ظ

بنیاد حقوق بشری برومند: کرونا در زندان‌های ایران بیداد می‌کند

بنیاد عبدالرحمان برومند که در زمینه اعدام و حقوق زندانیان فعالیت می‌کند در گزارشی جدید و مفصل خود از وضعیت شیوع کرونا در زندان‌های ایران خبر داده و از دولت ایران خواسته که بنابر وظایف بین‌المللی خود برای مقابله با کرونا در زندان‌ها اقدام کند.

۲۸ دقیقه پیشمنبع تصویر،iSnaبنیاد عبدالرحمان برومند که در زمینه اعدام و حقوق زندانیان فعالیت می‌کند در گزارشی جدید از وضعیت شیوع کرونا در زندان‌های ایران خبر داده و از دولت ایران خواسته که بنابر وظایف بین‌المللی خود برای مقابله با کرونا در زندان‌ها اقدام کند.

راه‌آهن سراسری ایران به عنوان میراث جهانی در فهرست یونسکو به ثبت رسید کیمیا علیزاده به مقام چهارم المپیک توکیو دست یافت | DW | 25.07.2021 راه آهن سراسری ایران، یادگار دوران رضا شاه، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد

این بنیاد که دفتر اصلی آن در واشنگتن دی سی، پایتخت آمریکاست در بیانیه روز چهارشنبه، دوم سپتامبر خود نوشته: "در مرداد ماه ۱۳۹۹، بیماری کووید ۱۹ در سراسر ایران بیداد کرده و به ویژه در زندان‌های پر ازدحام، فرسوده، و غیربهداشتی به سرعت شیوع می‌یابد. ایران منابع مالی و امکانات مورد نیاز این زندان‌ها را تامین نکرده است. زندانیان حتی صابون تولید محلی و مواد ضدعفونی کننده هم در اختیار ندارند".

در گزارش این بنیادکه گفته آن را با همکاری فعالان حقوق بشر و دیگر نهادهای پیگیر بر مسایل حقوق بشری در ایران چون هرانا گردآوری کرده به اخبار رسمی داخل ایران اشاره شده و از برخی از زندان‌های این کشور به عنوان ندامت‌گاه‌های "ناموفق" در مهار کووید۱۹ نام برده شده است: headtopics.com

"مجتمع زندان مرکزی مشهد (وکیل آباد) که سه سالن با مجموع ظرفیت حدودا ۶۰۰ نفر، به مرکز نگهداری موارد قطعی و موارد مشکوک به بیماری کووید ۱۹ تبدیل شدهدر بازداشتگاه اوین تست کرونای دست کم هشت نفر در بند زندانیان سیاسی مثبت بودهدر زندان مرکزی ارومیه کارمندان پزشکی پس از ابتلای تعدادی از کارکنان زندان از جمله یک پزشک به بیماری کرونا، در اعتراض به نبود تدابیر پیشگیری دست به اعتصاب زدند. ۸۰۰ زندانی ظرف یک هفته به بهداری زندان مراجعه کردند و هشت زندانی با تب بالا و لرز به بیمارستان منتقل شدند

در ندامتگاه تهران بزرگ که دو مرد با علائم شدید بیماری، در نبود جا در بهداری زندان، در نمازخانه‌ای در تیپ ۵ نگهداری شدند، یک بند که قبلا از بیماری پاک بود پس از ورود زندانیان جدید و شیوع بیماری تحت قرنطینه قرار گرفته استو در ندامتگاه شهر ری (قرچک) ده‌ها زن با تست‌های مثبت، بدون مراقبت پزشکی رنج می‌کشند."

این بنیاد همچنین با اشاره به آزادی چندین هزار زندانی از زمان آغاز همه گیری کرونا در ایران آن را ناکافی دانسته و در گزارش خود تاکید کرده که با توجه ادامه انتقال بازداشت‌شدگان جدید به زندان‌ها، چرخه ورود ویروس به داخل محوطه ندامتگاه‌های این کشور متوقف نشده است.

در گزارش مفصل این بنیاد حقوق بشری با اشاره به اخبار منتشر شده و روایت‌های زندانیان از داخل ندامت‌گاه‌ها به وضعیت کرونا در زندان‌های زنجان، مشهد، تایباد، بیرجند، فشاویه تهران، قرچک (شهر ری)، اوین، قزل‌حصار کرج، رجایی‌شهر، کامیاران، سنندج، اهواز، سپیدار، بهبهان، برازجان، اصفهان، ارومیه، بوکان، تبریز و عادل آباد شیراز به طور جداگانه پرداخته شده است. headtopics.com

افزایش حملات هوایی ارتش افغانستان؛ بیش از 250 طالب کشته و زخمی شدند کیمیا علیزاده پس از شکست ناهید کیانی و برغم پیروزی‌های درخشان از رسیدن به مدال المپیک توکیو بازماند اعتراض‌های سراسری در ایران؛ شاهزاده رضا پهلوی اعتراضات را «مخالفت ملتی متحد با جمهوری اسلامی» خواند

بنیاد برومند در پایان با تعهد ایران در برابر کنواسیون‌های بین المللی خاطر نشان کرده: "ایران میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی، و فرهنگی را تنفیذ نموده و این هر دو، از سلامتی و جان انسان‌هایی که از آزادی خود محروم شده‌اند، حفاظت کرده و کشورهای متعهد را ملزم ‌می‌کند از بازداشت افراد به اتهام ارتکاب ‌جرائمی‌ که به موجب حقوق بین‌الملل جرم شناخته نمی‌شوند، خودداری کند. کمیته حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی سازمان ملل تاکید کرده که مشکلات و تحریم‌های اقتصادی چیزی از تعهدات کشورها مبنی بر 'به عمل آوردن حداکثر حفاظت ممکن' از حقوق هر یک از افرادی که در حوزه صلاحیت آن به سر ‌می‌برند، نمی‌کاهد."

توضیح تصویر،عفو بین‌الملل می‌گوید در زندان ارومیه هشت نفر به دلیل ابتلا به کرونا جان باخته‌انداعتراض به نحوه مقابله با کرونا در داخل زندان‌های ایرانبیستم مرداد ماه گذشته شیوع کرونا در بند ۸ زندان اوین موجب اعتراض زندانیان و اعتصاب شماری از آنها شد.سه هفته پیش همچنین 'اطلس زندان‌های ایران' که به طور اختصاصی اخبار مربوط به زندانیان را پوشش می‌دهد گزارش داد "در پی شیوع همه گیری و بروز علائم کرونا در بین زندانیان بند ٨ اوین، "۲۷ زندانی سیاسی با تحصن و بست نشینی در حیاط این زندان خواستار رسیدگی فوری به شرایط وخیم پیش آمده در این اندرزگاه شدند".

همزمان کانال خبری امتداد، از رسانه‌های داخلی ایران، هم نوشت "بخشی از وضعیت پیش آمده به پنهان‌کاری مسئولان زندان اوین باز می‌گردد. بر اساس اظهارات یکی از این زندانیان، هفته پیش تست کرونای آنها مثبت شده اما مسئولان زندان از بیان این مطلب امتناع کردند".

ایران آمار شفافی از میزان ابتلا به کرونا در زندان‌های این کشور و جان باختگان این ویروس منتشر نکرده است. ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

ادامه درخشش پاکدامن با صعود به یک چهارم نهایی/ عابدینی و رهبری حذف شدند

علی پاکدامن به مرحله یک چهارم نهایی المپیک توکیو صعود کرد اما عابدینی و رهبری حذف شدند.

کرونا در ایران؛ توپ مسئولان در زمین مسافران

کرونا در ایران؛ روند ابتلا در قم صعودی و نگران‌کننده است

رکود در دوران کرونا؛ اقتصاد ایران در بهار امسال باز هم کوچک‌تر شد - BBC News فارسیمرکز آمار ایران روز سه‌شنبه ۱۱شهریورماه، گزارش عملکرد اقتصاد ایران در بهار امسال را منتشر کرد که نخستین گزارش رسمی آماری از اقتصاد ایران پس از همه‌گیری ویروس کرونا به حساب می‌آید. براساس این گزارش نرخ رشد اقتصادی ایران در بهار ۱۳۹۹ منفی ۳.۵ درصد بوده است. اقتصاد غیرنفتی نیز در همین دوره رشدی منفی را تجربه کرد و نرخ رشد اقتصادی بدون احتساب نفت منفی ۱.۷ درصد اعلام شد.

گزارش بنیاد برومند از وخامت شرایط زندانیان در دوران شیوع ویروس کرونا؛ مسوولان دروغ می‌گویند

کرونا در ایران؛‌ فوت 101 بیمار طی یک روزایران:‌ با فوت 101 نفر دیگر طی 24 ساعت گذشته تعداد جان_باختگان کرونا به 21 هزار 672 نفر رسید

بازگشایی مدارس در ایران و نگرانی از شیوع کرونا - BBC News فارسیسخنگوی وزارت بهداشت ایران می‌گوید درشبانه روز گذشته ۱۰۱ بیمار مبتلا به کرونا در این کشور جان خود را از دست داده‌اند.