بنیاد حقوق بشری برومند: کرونا مرداد ماه در زندان‌های ایران بیداد کرد - BBC News فارسی

03/09/2020 01:09:00 ق.ظ

بنیاد حقوق بشری برومند: کرونا در زندان‌های ایران بیداد می‌کند

بنیاد حقوق بشری برومند: کرونا در زندان‌های ایران بیداد می‌کند

بنیاد عبدالرحمان برومند که در زمینه اعدام و حقوق زندانیان فعالیت می‌کند در گزارشی جدید و مفصل خود از وضعیت شیوع کرونا در زندان‌های ایران خبر داده و از دولت ایران خواسته که بنابر وظایف بین‌المللی خود برای مقابله با کرونا در زندان‌ها اقدام کند.

۲۸ دقیقه پیشمنبع تصویر،iSnaبنیاد عبدالرحمان برومند که در زمینه اعدام و حقوق زندانیان فعالیت می‌کند در گزارشی جدید از وضعیت شیوع کرونا در زندان‌های ایران خبر داده و از دولت ایران خواسته که بنابر وظایف بین‌المللی خود برای مقابله با کرونا در زندان‌ها اقدام کند.

این بنیاد که دفتر اصلی آن در واشنگتن دی سی، پایتخت آمریکاست در بیانیه روز چهارشنبه، دوم سپتامبر خود نوشته: "در مرداد ماه ۱۳۹۹، بیماری کووید ۱۹ در سراسر ایران بیداد کرده و به ویژه در زندان‌های پر ازدحام، فرسوده، و غیربهداشتی به سرعت شیوع می‌یابد. ایران منابع مالی و امکانات مورد نیاز این زندان‌ها را تامین نکرده است. زندانیان حتی صابون تولید محلی و مواد ضدعفونی کننده هم در اختیار ندارند".

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

فلسطین اشغالی| از شهادت جوان فلسطینی تا هتک حرمت صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی + فیلم- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

کرونا در ایران؛ توپ مسئولان در زمین مسافران

کرونا در ایران؛ روند ابتلا در قم صعودی و نگران‌کننده است

رکود در دوران کرونا؛ اقتصاد ایران در بهار امسال باز هم کوچک‌تر شد - BBC News فارسیمرکز آمار ایران روز سه‌شنبه ۱۱شهریورماه، گزارش عملکرد اقتصاد ایران در بهار امسال را منتشر کرد که نخستین گزارش رسمی آماری از اقتصاد ایران پس از همه‌گیری ویروس کرونا به حساب می‌آید. براساس این گزارش نرخ رشد اقتصادی ایران در بهار ۱۳۹۹ منفی ۳.۵ درصد بوده است. اقتصاد غیرنفتی نیز در همین دوره رشدی منفی را تجربه کرد و نرخ رشد اقتصادی بدون احتساب نفت منفی ۱.۷ درصد اعلام شد.

گزارش بنیاد برومند از وخامت شرایط زندانیان در دوران شیوع ویروس کرونا؛ مسوولان دروغ می‌گویند

کرونا در ایران؛‌ فوت 101 بیمار طی یک روزایران:‌ با فوت 101 نفر دیگر طی 24 ساعت گذشته تعداد جان_باختگان کرونا به 21 هزار 672 نفر رسید

بازگشایی مدارس در ایران و نگرانی از شیوع کرونا - BBC News فارسیسخنگوی وزارت بهداشت ایران می‌گوید درشبانه روز گذشته ۱۰۱ بیمار مبتلا به کرونا در این کشور جان خود را از دست داده‌اند.

بنیاد حقوق بشری برومند: کرونا مرداد ماه در زندان‌های ایران بیداد کرد ۲۸ دقیقه پیش منبع تصویر، iSna بنیاد عبدالرحمان برومند که در زمینه اعدام و حقوق زندانیان فعالیت می‌کند در گزارشی جدید از وضعیت شیوع کرونا در زندان‌های ایران خبر داده و از دولت ایران خواسته که بنابر وظایف بین‌المللی خود برای مقابله با کرونا در زندان‌ها اقدام کند.است : «با این وجود شدت شیوع کرونا در استان، در مقایسه با میانگین کشور کمتر است و چهارمحال‌وبختیاری همچنان جزو استان‌های کم‌بروز به شمار می‌رود.است که تا وقتی در کشور واحدهای خدماتی و اداری تعطیل نشدند، مدرسه نیز باز است اما حضور در مدرسه اجباری نیست: «خانواده می‌تواند دانش‌آموز را به مدرسه بفرستد یا بنا به تشخیص خود از سرویس‌های دیگری مثل آموزش تلویزیونی یا آموزش مجازی شبکه شاد و بسته‌های آموزشی استفاده کند.بهار امسال هشتمین فصل متوالی است که اقتصاد ایران با ثبت رشد منفی، کوچک و کوچک‌تر می‌شود، آخرین فصلی که نرخ رشد اقتصادی در آن رقم مثبتی اعلام شد به بهار ۱۳۹۷ بازمی‌گردد.

این بنیاد که دفتر اصلی آن در واشنگتن دی سی، پایتخت آمریکاست در بیانیه روز چهارشنبه، دوم سپتامبر خود نوشته: "در مرداد ماه ۱۳۹۹، بیماری کووید ۱۹ در سراسر ایران بیداد کرده و به ویژه در زندان‌های پر ازدحام، فرسوده، و غیربهداشتی به سرعت شیوع می‌یابد. ایران منابع مالی و امکانات مورد نیاز این زندان‌ها را تامین نکرده است.» در روز سه‌شنبه ۱۱شهریور ماه، ۱۵۸ بیمار در بخش‌های کرونایی چهارمحال‌وبختیاری بستری‌‌اند که از این تعداد، آزمایش ۱۲۵ نفر قطعی مثبت بوده است و ۳۸ نفر در بخش ویژه بستری‌ شده‌اند و در ۲۴ ساعت منتهی به روز سه‌شنبه ۲ نفر فوت کرده‌اند و تعداد فوتی‌های این استان به ۱۶۵ نفر رسیده است. زندانیان حتی صابون تولید محلی و مواد ضدعفونی کننده هم در اختیار ندارند".» از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا روز چهارشنبه ۱۲شهریور ماه، تنها در شهر تهران ۱۰۶۸۴ شهروند تهرانی بر اثر کرونا فوت شده و به «بهشت‌ زهرا» منتقل شده‌اند. در گزارش این بنیاد که گفته آن را با همکاری فعالان حقوق بشر و دیگر نهادهای پیگیر بر مسایل حقوق بشری در ایران چون هرانا گردآوری کرده به اخبار رسمی داخل ایران اشاره شده و از برخی از زندان‌های این کشور به عنوان ندامت‌گاه‌های "ناموفق" در مهار کووید۱۹ نام برده شده است: "مجتمع زندان مرکزی مشهد (وکیل آباد) که سه سالن با مجموع ظرفیت حدودا ۶۰۰ نفر، به مرکز نگهداری موارد قطعی و موارد مشکوک به بیماری کووید ۱۹ تبدیل شده در بازداشتگاه اوین تست کرونای دست کم هشت نفر در بند زندانیان سیاسی مثبت بوده در زندان مرکزی ارومیه کارمندان پزشکی پس از ابتلای تعدادی از کارکنان زندان از جمله یک پزشک به بیماری کرونا، در اعتراض به نبود تدابیر پیشگیری دست به اعتصاب زدند.۵ برابر شده است. ۸۰۰ زندانی ظرف یک هفته به بهداری زندان مراجعه کردند و هشت زندانی با تب بالا و لرز به بیمارستان منتقل شدند در ندامتگاه تهران بزرگ که دو مرد با علائم شدید بیماری، در نبود جا در بهداری زندان، در نمازخانه‌ای در تیپ ۵ نگهداری شدند، یک بند که قبلا از بیماری پاک بود پس از ورود زندانیان جدید و شیوع بیماری تحت قرنطینه قرار گرفته است و در ندامتگاه شهر ری (قرچک) ده‌ها زن با تست‌های مثبت، بدون مراقبت پزشکی رنج می‌کشند. کاهش ارزش افزوده این بخش با تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران از تابستان ۹۷ به این سو مداوم بود و حتی در تابستان پارسال نرخ رشد گروه استخراج نفت و گاز طبیعی حدود منفی ۴۷ درصد بود.

" این بنیاد همچنین با اشاره به آزادی چندین هزار زندانی از زمان آغاز همه گیری کرونا در ایران آن را ناکافی دانسته و در گزارش خود تاکید کرده که با توجه ادامه انتقال بازداشت‌شدگان جدید به زندان‌ها، چرخه ورود ویروس به داخل محوطه ندامتگاه‌های این کشور متوقف نشده است.» استان مازندران نیز که در روزهای گذشته میزبان مسافران تاسوعا و عاشورا بود، همچنان در وضعیت قرمز به سر می‌برد و تا روز سه‌شنبه ۱۱شهریور ماه، ۷۴۷ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه‌های علوم پزشکی مازندران و بابل بستری هستند . چرا که خیلی از همشهریان پس از فوت عزیزان خود، انتقال متوفی به محل زادگاه‌شان را درخواست کرده‌اند. در گزارش مفصل این بنیاد حقوق بشری با اشاره به اخبار منتشر شده و روایت‌های زندانیان از داخل ندامت‌گاه‌ها به وضعیت کرونا در زندان‌های زنجان، مشهد، تایباد، بیرجند، فشاویه تهران، قرچک (شهر ری)، اوین، قزل‌حصار کرج، رجایی‌شهر، کامیاران، سنندج، اهواز، سپیدار، بهبهان، برازجان، اصفهان، ارومیه، بوکان، تبریز و عادل آباد شیراز به طور جداگانه پرداخته شده است. بنیاد برومند در پایان با تعهد ایران در برابر کنواسیون‌های بین المللی خاطر نشان کرده: "ایران میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی، و فرهنگی را تنفیذ نموده و این هر دو، از سلامتی و جان انسان‌هایی که از آزادی خود محروم شده‌اند، حفاظت کرده و کشورهای متعهد را ملزم ‌می‌کند از بازداشت افراد به اتهام ارتکاب ‌جرائمی‌ که به موجب حقوق بین‌الملل جرم شناخته نمی‌شوند، خودداری کند. در این استان شهرستان‌های مراوه‌تپه و گمیشان در وضعیت سفید، شهرستان‌های رامیان، مینودشت، کردکوی و بندرگز در وضعیت قرمز و مابقی شهرستان‌های استان در وضعیت زرد قرار دارند. کمیته حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی سازمان ملل تاکید کرده که مشکلات و تحریم‌های اقتصادی چیزی از تعهدات کشورها مبنی بر 'به عمل آوردن حداکثر حفاظت ممکن' از حقوق هر یک از افرادی که در حوزه صلاحیت آن به سر ‌می‌برند، نمی‌کاهد. بر اساس آمار روزانه‌ای که «سیما سادات لاری»، سخنگوی وزارت بهداشت، اعلام می‌کند، در ۲۴ ساعت منتهی به روز چهارشنبه با افزایش ۲۴نفری نسبت به روز سه‌شنبه تعداد فوتی‌های مبتلا به ویروس کرونا در ایران به ۱۲۵ نفر رسید : «از دیروز تا امروز ۱۲شهریور۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، یک‌هزار و ۸۵۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند که یک‌هزار و ۱۳۶ نفر از آن‌ها بستری شدند." توضیح تصویر، عفو بین‌الملل می‌گوید در زندان ارومیه هشت نفر به دلیل ابتلا به کرونا جان باخته‌اند اعتراض به نحوه مقابله با کرونا در داخل زندان‌های ایران بیستم مرداد ماه گذشته شیوع کرونا در بند ۸ زندان اوین موجب اعتراض زندانیان و اعتصاب شماری از آنها شد. «مصطفی معین»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، نیز در گفت‌وگویی که با «روزنامه شرق»، روز ۱۱شهریور۱۳۹۹ داشت، درباره این که آیا ممکن بود شیوع گسترده ویروس توسط دولت متوقف شود، است : «‌بله امکان‌پذیر بود! اعلان فوری گسترش و سرایت عفونت ویروسی کرونا به ایران از سوی وزارت بهداشت، انجام اطلاع‌رسانی شفاف و منظم، ارائه آموزش‌های عمومی مداوم در صداوسیما و شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی، قرنطینه‌کردن اولین مناطق آلوده مانند قم یا برخی شهرهای شمالی و جلوگیری از تردد به این مناطق می‌توانست چرخه انتقال و همه‌گیر‌شدن بیماری ویروسی در سراسر کشور را متوقف کند؛ همان‌گونه که این امر در چین، استرالیا، زلاندنو و.۵ درصدی را تجربه کرد.

سه هفته پیش همچنین 'اطلس زندان‌های ایران' که به طور اختصاصی اخبار مربوط به زندانیان را پوشش می‌دهد گزارش داد "در پی شیوع همه گیری و بروز علائم کرونا در بین زندانیان بند ٨ اوین، "۲۷ زندانی سیاسی با تحصن و بست نشینی در حیاط این زندان خواستار رسیدگی فوری به شرایط وخیم پیش آمده در این اندرزگاه شدند". همزمان کانال خبری امتداد، از رسانه‌های داخلی ایران، هم نوشت "بخشی از وضعیت پیش آمده به پنهان‌کاری مسئولان زندان اوین باز می‌گردد.. «محمدرضا قدیر»، رییس «دانشگاه علوم پزشکی قم»، درباره وضعیت شیوع ویروس کرونا در این استان است : «روند ابتلا به کرونا در قم صعودی و نگران‌کننده است. بر اساس اظهارات یکی از این زندانیان، هفته پیش تست کرونای آنها مثبت شده اما مسئولان زندان از بیان این مطلب امتناع کردند". ایران آمار شفافی از میزان ابتلا به کرونا در زندان‌های این کشور و جان باختگان این ویروس منتشر نکرده است.» مطالب مرتبط:. اخبار مرتبط .» در استان قزوین از ابتدای شیوع ویروس کرونا هشت‌هزار و ۶۸۳ نفر بر اثر بیماری کرونا بستری شده‌‌اند که از این تعداد هفت‌هزار و ۳۲۸ نفر بهبود یافته و ترخیص شده‌اند.۵ درصدی ثبت شده برای این گروه در بهار امسال دست‌کم در دهه ۹۰ بی‌سابقه بوده و منفی‌ترین رکورد‌ به جا مانده برای بخش خدمات در ۳۳ فصل گذشته به حساب می‌آید.