رکود در دوران کرونا؛ اقتصاد ایران در بهار امسال باز هم کوچک‌تر شد - BBC News فارسی

  • 📰 bbcpersian
  • ⏱ Reading Time:
  • 65 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 29%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

رکود در دوران کرونا؛ اقتصاد ایران در بهار امسال باز هم کوچک‌تر شد

بهار امسال هشتمین فصل متوالی است که اقتصاد ایران با ثبت رشد منفی، کوچک و کوچک‌تر می‌شود، آخرین فصلی که نرخ رشد اقتصادی در آن رقم مثبتی اعلام شد به بهار ۱۳۹۷ بازمی‌گردد.

کاهش ارزش افزوده این بخش با تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران از تابستان ۹۷ به این سو مداوم بود و حتی در تابستان پارسال نرخ رشد گروه استخراج نفت و گاز طبیعی حدود منفی ۴۷ درصد بود. رشد بخش خدمات پارسال به میزان منفی ۰.۷ درصد بود و در زمستان پارسال این بخش عملکرد منفی ۲.۱ درصد را ثبت کرده بود. اما نرخ رشد منفی ۳.۵ درصدی ثبت شده برای این گروه در بهار امسال دست‌کم در دهه ۹۰ بی‌سابقه بوده و منفی‌ترین رکورد‌ به جا مانده برای بخش خدمات در ۳۳ فصل گذشته به حساب می‌آید.

اما آنچه در میان عملکرد اقتصادی بخش‌های مختلف اقتصادی در این گزارش امیدوارکننده است، کارنامه کاری گروه «صنایع و معادن بدون نفت» است، این گروه به رغم محدودیت‌های ناشی از تحریم و مصائب بحران کرونا در بهار امسال نرخ رشدی مثبت به میزان یک درصد ثبت کرد.بررسی گزارش عملکرد اقتصاد ایران از سمت تقاضا نیز اهمیت بسیاری دارد، در سمت تقاضای اقتصاد ایران در بهار، بدترین عملکرد به «صادرات و واردات» اختصاص داشت. رشد صادرات در نخستین فصل امسال منفی ۴۵.

هزینه مصرف نهایی بخش خصوصی نیز در بهار امسال کماکان منفی بود و هرچند که از شتاب روند منفی شدن هزینه مصرف بخش خصوصی کاسته شد، نرخ رشد هزینه مصرف نهایی بخش خصوصی در بهار امسال منفی ۰.۶ درصد بود.آخرین بار که هزینه نهایی مصرف بخش خصوصی مثبت بوده به بهار سال ۹۷ بازمی‌گردد از آن فصل تا بهار امسال، نرخ رشد هزینه مصرف نهایی بخش خصوصی متوالی منفی بوده است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 15. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

کرونا در ایران؛ روند ابتلا در قم صعودی و نگران‌کننده است
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

کرونا در ایران؛ توپ مسئولان در زمین مسافران
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

«هرمنوتیک آزار جنسی» در جامعه و دنیای مجازی ایران؛ گفت‌وگویی با الستیدر نظام سنتی، مهار مردانگی و زنانگی توامان دنبال می‌شد. اینکه زنان حق نداشتند بی‌حجاب بیرون بروند، از مصادیق مهار زنانگی بود ولی مردان هم حق نداشتند با زن نامحرم خلوت کنند یا در کوی و برزن با یک زن بایستند به حرف زدن. این هم نوعی مهار مردانگی بود.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

کرونا در ایران؛‌ فوت 101 بیمار طی یک روزایران:‌ با فوت 101 نفر دیگر طی 24 ساعت گذشته تعداد جان_باختگان کرونا به 21 هزار 672 نفر رسید
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

بازگشایی مدارس در ایران و نگرانی از شیوع کرونا - BBC News فارسیسخنگوی وزارت بهداشت ایران می‌گوید درشبانه روز گذشته ۱۰۱ بیمار مبتلا به کرونا در این کشور جان خود را از دست داده‌اند.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

دو شهروند ایرانی و دو شهروند اندونزیایی در آمریکا به نقض تحریم‌های ایران متهم شدنددو شهروند ایرانی و دو شهروند اندونزیایی در آمریکا به نقض تحریم‌های ایران متهم شدند یک دادگاه فدرال آمریکا در ایالت ویرجینیا دو شهروند ایران و دو شهروند اندونزی را به اتهام نقض تحریم‌ها برای انتقال قطعات یدکی هواپیما به ایران متهم کرد.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »