رکود در دوران کرونا؛ اقتصاد ایران در بهار امسال باز هم کوچک‌تر شد - BBC News فارسی

12/06/1399 05:41:00 ب.ظ

رکود در دوران کرونا؛ اقتصاد ایران در بهار امسال باز هم کوچک‌تر شد

مرکز آمار ایران روز سه‌شنبه ۱۱شهریورماه، گزارش عملکرد اقتصاد ایران در بهار امسال را منتشر کرد که نخستین گزارش رسمی آماری از اقتصاد ایران پس از همه‌گیری ویروس کرونا به حساب می‌آید. براساس این گزارش نرخ رشد اقتصادی ایران در بهار ۱۳۹۹ منفی ۳.۵ درصد بوده است. اقتصاد غیرنفتی نیز در همین دوره رشدی منفی را تجربه کرد و نرخ رشد اقتصادی بدون احتساب نفت منفی ۱.۷ درصد اعلام شد. بیشتر بخوانید: استخراج رکود کاهش ارزش افزوده این بخش با تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران از...

بیشتر بخوانید: استخراج رکود کاهش ارزش افزوده این بخش با تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران از تابستان ۹۷ به این سو مداوم بود و حتی در تابستان پارسال نرخ رشد گروه استخراج نفت و گاز طبیعی حدود منفی ۴۷ درصد بود.

گذشته از تاثیر تحریم‌ها بر فعالیت این گروه، شیوع بیماری کووید-۱۹ در جهان و تعطیلی بسیاری از صنایع و فعالیت‌های اقتصادی بر تقاضای نفت اثر منفی داشت و قیمت نفت را به شکل کم سابقه‌ای کاهش داد که بر عملکرد اقتصادی کشورهای تولید و صادرکننده نفت اثرگذار بود.

اما مهم‌ترین اثر کرونا بر بخش‌های مختلف اقتصاد ایران، تاثیر این بحران بر گروه «خدمات» بود. بخش خدمات در بهار امسال بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، رشد منفی ۳.۵ درصدی را تجربه کرد.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

تحولات ایران؛ سازمان ملل: سرکوب معترضان ایرانی می‌تواند مصداق جنایت علیه بشریت باشد

آخرین اخبار و گزارش‌ها از رویدادهای ایران در روز دوشنبه ۲۰مارس (۲۹ اسفند) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

کرونا در ایران؛ روند ابتلا در قم صعودی و نگران‌کننده است

کرونا در ایران؛ توپ مسئولان در زمین مسافران

«هرمنوتیک آزار جنسی» در جامعه و دنیای مجازی ایران؛ گفت‌وگویی با الستیدر نظام سنتی، مهار مردانگی و زنانگی توامان دنبال می‌شد. اینکه زنان حق نداشتند بی‌حجاب بیرون بروند، از مصادیق مهار زنانگی بود ولی مردان هم حق نداشتند با زن نامحرم خلوت کنند یا در کوی و برزن با یک زن بایستند به حرف زدن. این هم نوعی مهار مردانگی بود.

کرونا در ایران؛‌ فوت 101 بیمار طی یک روزایران:‌ با فوت 101 نفر دیگر طی 24 ساعت گذشته تعداد جان_باختگان کرونا به 21 هزار 672 نفر رسید

بازگشایی مدارس در ایران و نگرانی از شیوع کرونا - BBC News فارسیسخنگوی وزارت بهداشت ایران می‌گوید درشبانه روز گذشته ۱۰۱ بیمار مبتلا به کرونا در این کشور جان خود را از دست داده‌اند.

دو شهروند ایرانی و دو شهروند اندونزیایی در آمریکا به نقض تحریم‌های ایران متهم شدنددو شهروند ایرانی و دو شهروند اندونزیایی در آمریکا به نقض تحریم‌های ایران متهم شدند یک دادگاه فدرال آمریکا در ایالت ویرجینیا دو شهروند ایران و دو شهروند اندونزی را به اتهام نقض تحریم‌ها برای انتقال قطعات یدکی هواپیما به ایران متهم کرد.