بازتعریف 'رجل سیاسی' در طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری ایران - BBC News فارسی

12/06/1399 09:23:00 ق.ظ

بازتعریف 'رجل سیاسی' در طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری ایران

محمدحسن آصفری نایب نماینده مجلس از بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در مجلس خبر داد و گفت بازتعریف 'رجل سیاسی' و 'لزوم ارائه برنامه' از سوی نامزدان از جمله ویژگی‌های طرح جدید است. یک ساعت پیش منبع تصویر، Tasnim محمدحسن آصفری نایب نماینده مجلس یازدهم از بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری ایران در مجلس خبر داد و گفت بازتعریف "رجل سیاسی" و "لزوم ارائه برنامه" از سوی نامزدان از جمله ویژگی‌های طرح جدید است.

آقای آصفری که نایب رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس است، درباره تعریف جدید "رجل سیاسی" گفت "روسای جمهور سابق، وزرا، معاونین آنها، شخصی که حداقل دو دوره نمایندگی مجلس را تجربه کرده باشد، فرماندهان کل سابق و کنونی نیروهای مسلح و افرادی که از طرف احزاب سیاسی معرفی شده باشند، در زمره رجال سیاسی محسوب می‌شوند. همچنین دبیران کل احزاب به شرطی سابقه اجرایی در سطح بالا".

اصل ۱۱۵ قانون اساسی ایران تاکید دارد که رئیس جمهور باید از میان "رجال مذهبی و سیاسی" انتخاب شود که واجد این شرایط باشند: "ایرانی الاصل،‏ تابع ایران،‏ مدیر و مدبر،‏ دارای حسن سابقه و امانت و تقوی،‏ مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور." headtopics.com

شورای نگهبان رجل سیاسی و مذهبی را تعریف می‌کند پس از روی کار آمدن حکومت جمهوری اسلامی و تصویب قانون اساسی، مناقشه بر سر واژه "رجال سیاسی و مذهبی" باعث شده هیچ زنی به رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری راه نیابد.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

جشن پیروزی اردوغان در آذربایجان

پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در آذربایجان با شور و شوق جشن گرفته شد. - Anadolu Ajansı ادامه مطلب >>

جزئیات جدید از طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و قرارگاه تحول مجلسنایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری با همکاری شورای نگهبان تدوین شده است و احتمالاً آذرماه به دولت ابلاغ می‌شود.

انقلاب اجتماعی؛ ترس زنان از افشا به ترس مردان از اقدام تبدیل می‌شود

استفاده از شبکه «شاد» باید رایگان باشد/هیچ کودک ایرانی نباید از تحصیل بازماندرییس جمهور با بیان اینکه کلاس‌های آموزشی امسال به دو شکل مجازی و حضوری انجام می‌شود، گفت: اولویت برای ما آموزش حضوری است. البته باید پروتکل های بهداشتی در این زمینه رعایت شود.

مطمئنم نیجر از سوء استفاده از شورای امنیت برای یکجانبه‌گرایی آمریکا جلوگیری می‌کندتهران- ایرنا- رییس جمهوری با بیان این که ایران و نیجر در مسائل و مجامع بین‌المللی، در زمینه تحقق اهداف این مجامع، همکاری‌های سازنده‌ای داشته‌اند، گفت: مطمئنم نیجر مستقل و حرفه‌ای از سوء استفاده از شورای امنیت برای یکجانبه گرایی آمریکا جلوگیری خواهد کرد.

وزارت کشور از افزایش بیش از سه برابری فراخوان‌های اعتراض در ایران خبر دادحسین ذوالفقاری،‌ معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور ،‌ اعلام کرد شمار فراخوان‌های عمومی برای اعتراض در ایران نسبت به سال گذشته بیش از سه برابر افزایش یافته است

شمار بهبودیافتگان از ویروس کرونا در جهان از مرز 18 میلیون نفر فراتر رفتشمار بهبودیافتگان از ویروس‌کرونا در جهان از مرز 18 میلیون نفر فراتر رفت