انقلاب اجتماعی؛ ترس زنان از افشا به ترس مردان از اقدام تبدیل می‌شود

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 59 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 27%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

انقلاب ۱۳۵۷ اگر توانست زنان را از نظر حقوقی به فوریت لخت کند، از آن رو بود که پیش‌تر، از انقلاب‌های اجتماعی بزرگی که حکومت وقت هم می‌توانست با آن همراه بشود، گذار نکرده بودیم و تابوهایی را شجاعانه به دست خودمان نشکسته بودیم. زنان یادداشت مهرانگیز کار👇

ای کاش پیش از انقلاب ۱۳۵۷، به یک سلسله انقلاب‌های اجتماعی قیام کرده بودیم و می‌توانستیم بر پایه نتایج به دست آمده از آن‌ها، خواسته‌های سیاسی خود را اولویت‌بندی کنیم.

به جرات می‌گویم اگر یک زن ایرانی درد آزار و تعرض جنسی را تحمل نکرده است، باید از بخت و اقبال خود بسی خشنود باشد. دردی که انقلاب اجتماعی اخیر نیروی محرک آن است، به ضرورت در تحمل «تجاوز جنسی» خلاصه نمی‌شود. آثار و اقسام فراوان دیگری هم دارد. در تداوم این انقلاب، آن شکل‌ها و گونه‌ها به تدریج از زیر پوشش سخت «ترس» و «سرزنش» بیرون می‌زنند.نترسیم از این که انقلاب اجتماعی کنونی ضایعاتی در پی داشته باشد. نترسیم از این که خانواده‌هایی زیر ذره‌بین بروند.

انقلاب مورد اشاره در مسیر درست خود نه انتقام‌جویانه است، نه دار دارد و نه زندان؛ نه دادگاه دارد، نه قانون و قانون‌گذار و مجریان درست و حسابی. بدن‌های زخم خورده و روی هم تلنبار شدهٔ زنان، شالودهٔ اعتراضی و انسانی این انقلاب است. توصیه برای برپایی کمیسیون حقیقت‌یاب در این یادداشت کوتاه، بسیار خام است. همه می‌توانند پخته‌‌اش کنند. زنان در این باره نیاز به گفتمان‌سازی دارند. نیاز دارند تا ترسی را که در یک عمر تاریخی برای افشای رفتار مردان متجاوز بر دل انباشته‌‌اند، انتقال بدهند به مردانی که به شدت احساس امنیت و مصونیت می‌کنند. انقلاب اجتماعی کنونی هنگامی به ثمر می‌نشیند که از میان امواج متلاطم آن، «ترس زنان از افشا» به «ترس مردان از اقدام» تبدیل بشود.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

مطمئنم نیجر از سوء استفاده از شورای امنیت برای یکجانبه‌گرایی آمریکا جلوگیری می‌کندتهران- ایرنا- رییس جمهوری با بیان این که ایران و نیجر در مسائل و مجامع بین‌المللی، در زمینه تحقق اهداف این مجامع، همکاری‌های سازنده‌ای داشته‌اند، گفت: مطمئنم نیجر مستقل و حرفه‌ای از سوء استفاده از شورای امنیت برای یکجانبه گرایی آمریکا جلوگیری خواهد کرد.
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »

وزارت کشور از افزایش بیش از سه برابری فراخوان‌های اعتراض در ایران خبر دادحسین ذوالفقاری،‌ معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور ،‌ اعلام کرد شمار فراخوان‌های عمومی برای اعتراض در ایران نسبت به سال گذشته بیش از سه برابر افزایش یافته است
منبع: IranIntl - 🏆 3. / 63 ادامه مطلب »

شمار بهبودیافتگان از ویروس کرونا در جهان از مرز 18 میلیون نفر فراتر رفتشمار بهبودیافتگان از ویروس‌کرونا در جهان از مرز 18 میلیون نفر فراتر رفت
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

افزایش فاصله بین بستری و مرگ بیماران کرونایی در کشور/ لزوم استفاده از شیوه آموزش از راه دور برای دانش‌آموزان و دانشجویان- اخبار پزشکی - اخبار اجتماعی تسنیم - Tasnimوزیر بهداشت با اشاره به افزایش فاصله بین بستری و مرگ بیماران کرونایی در کشور به دلیل مراقبت خوب از بیماران، بر لزوم استفاده از شیوه آموزش از راه دور برای دانش‌آموزان و دانشجویان تاکید کرد.
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

اردوغان: همه شاهد عزم ترکیه در دفاع از حقوق مشروع خود هستندرئیس‌جمهور ترکیه گفت تمام کشورهایی که در زمین، دریا و هوا مقابل ما قرار گرفتند، شاهد عزم ترکیه در دفاع از حقوق مشروع خود براساس حقوق بین‌الملل بوده‌اند. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

شمار مبتلایان به کرونا در غنا از 44 هزار نفر فراتر رفت
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »