ایران از توقیف «گریس-۱» چقدر زیان کرد؟

27/05/1398 07:32:00 ب.ظ

دادگاه جبل‌الطارق پنج‌شنبه گذشته حکم رفع توقیف گریس-۱ را صادر کرد ولی هنوز ابرنفت‌کش ایرانی در انتظار رفع مسایل فنی و تکمیل خدمه باقی مانده و آب‌های جبل‌الطارق را ترک نکرده است.

دادگاه جبل‌الطارق پنج‌شنبه گذشته حکم رفع توقیف گریس-۱ را صادر کرد ولی هنوز ابرنفت‌کش ایرانی در انتظار رفع مسایل فنی و تکمیل خدمه باقی مانده و آب‌های جبل‌الطارق را ترک نکرده است. همزمان با مخالفت دولت محلی جبل‌الطارق با اجرای حکم آمریکا برای توقیف نفت‌کش ایرانی، امیدواری‌ها نسبت به آزادی این اَبرنفت‌کش بار دیگر افزایش یافت.

دادگاه جبل‌الطارق پنج‌شنبه گذشته حکم رفع توقیف «گریس-۱» را صادر کرد ولی هنوز ابرنفت‌کش ایرانی در انتظار رفع مسایل فنی و تکمیل خدمه باقی مانده و آب‌های جبل‌الطارق را ترک نکرده است.

بدین ترتیب طول دوره توقف «گریس-۱» در سواحل جبل‌الطارق به ۴۵ روز رسیده، روزهای توقیفی که محاسبه هزینه اقتصادی آن برای ایران کار چندان ساده‌ای نیست. ارزش روز محموله «گریس-۱» چقدر است؟ اَبرنفت‌کش «گریس-۱» روز چهارم ژوئیه گذشته یعنی ۴۵ روز پیش به ظن انتقال نفت ایران به سوریه و نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا با همکاری تفنگداران نیروی دریایی بریتانیا از سوی ناوگان دریایی جبل‌الطارق توقیف شد. در این روز بهای هر بشکه نفت خام سنگین ایران در بازارهای جهانی ۵۶ دلار و ۹۵ سنت بود.

مطابق ادعای دولت محلی جبل‌الطارق این نفت‌کش حامل ۲.۱ میلیون بشکه نفت خام بود. بر این اساس ارزش روز محموله «گریس-۱» در روز توقیف ۱۱۹.۵ میلیون دلار بوده است. اما این رقم در پی افت ۵ دلاری قیمت نفت خام سنگین ایران طی ۴۵ روز گذشته در روز رفع توقیف به ۱۰۹ میلیون دلار کاهش یافت که حکایت از کاهش ۱۰ میلیون دلار دارد. headtopics.com

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : تصاویری از جشن پیروزی اردوغان و حامیانش در کاخ ریاست جمهوری در آنکارا

ویدیوها : رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز یکشنبه ۲۸ مه در دور دوم انتخاباتی تاریخی و در یکی از بزرگترین چالش‌های دوران رهبری‌اش توانست بار دیگر پیروز شود و بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زند. ادامه مطلب >>

جبل‌الطارق درخواست مجدد آمریکا برای توقیف 'گریس ۱' را رد کرد | DW | 18.08.2019مقام‌های جبل‌الطارق اعلام کردند که نمی‌توانند به درخواست آمریکا برای توقیف 'گریس ۱'، نفتکش حامل نفت ایران عمل کنند، زیرا جبل‌الطارق تابع قوانین اتحادیه اروپا است. دادگاهی در آمریکا حکم توقیف 'گریس ۱' را صادر کرده است.

روزنامه نزدیک به سپاه:در صورت توقیف گریس۱،فرمان توقیف کشتی‌های آمریکا صادر شودروزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران، تاکید کرد که در صورت توقیف نفتکش گریس۱ از سوی آمریکا، «باید ضمن استمرار توقیف کشتی_انگلیسی به دنبال توقیف کشتی_آمریکایی باشیم» و «شورای‌عالی امنیت ملی، فرمان_توقیف کشتی‌های آمریکایی را در سراسر جهان صادر کند.»

آیا آمریکا می‌تواند گریس 1 را توقیف کند؟یک کارشناس ارشد مسائل سیاست خارجی اظهار کرد: این احتمال وجود دارد که دولت آمریکا - مطابق توافقاتی که احیاناً با دولت جبل الطارق دارد -تلاش کند حکم دادگاه داخلی خود را در نظام حقوقی جبل الطارق و دادگاه آن به «شناسایی» و تصویب برساند و از این طریق، با طی کردن روند دادرسی مختص به «احکام خارجی»، کنترل کشتی گریس 1 (آدریان دریا) را در دست بگیرد.

آمریکا حکم توقیف نفتکش «کریس1» ایران را صادر کردایالات متحده امریکا حکم توقیف نفتکش «گریس-1» ایران در جبل الطارق را صادر کرده است. - خبرگزاری آناتولی

دادگاهی در آمریکا حکم توقیف نفتکش گریس-۱ را صادر کرد♦️دادگاهی در آمریکا حکم توقیف نفتکش گریس-۱ را صادر کرد ⚡️یک دادگاه در ایالات متحده حکم توقیف نفتکش ایرانی گریس-۱ را که نیروی دریایی بریتانیا ماه گذشته در جبل الطارق متوقف کرده بودند، را صادر کرده است.

آمریکا حکم توقیف نفتکش گریس۱ را صادر کرددادگاه منطقه کلمبیا نفتکش_گریس۱ را با استناد به قوانین پولشویی و تامین مالی تروریسم توقیف و سپاه پاسداران را متهم کرد برای فرستادن نفت به سوریه از نظام مالی آمریکا به صورت غیرقانونی استفاده کرده است.سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی خارجی آمریکا قرار دارد جلیل اسلامی معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ایران، خبر توقیف مجدد نفتکش ایرانی «گریس۱» را نادرست دانست و گفت: « این کشتی بعد از رفع توقیف، در حال طی کردن مسیر خود به سمت بنادر مدیترانه است.»