اگر در اعتراضات حضور دارید، این مطلب را برای حفاظت از خود بخوانید

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 92 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 40%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

در گفت‌وگو با محمد_اولیایی‌فرد،وکیل دادگستری،ضمن پرداختن به مساله حق اعتراض و چگونگی نگرش قانون به سرکوب،درباره ملاحظاتی که معترضان باید رعایت کنند که در صورت دستگیری آسیب کمتری ببینند،صحبت کردیم. اعتراضات_سراسری حقوق_شهروندی گزارشی از aidaghajar

آن‌ چه تاکنون در حکومت جمهوری اسلامی گذشته، سرکوب هر تجمع یا تظاهرات با هر مطالبه اعتراضی، نسبت به حاکمیت بوده است.

- این سرکوب‌ها بر اساس قانون زور و زیرپا گذاشتن خود قانون انجام می‌شوند. اصل ۲۷ قانون اساسی تجمعات آزاد را مشروط به عدم حمل سلاح و نبودن مخل مبانی اسلام به رسمیت شناخته است. بهانه‌ای که سرکوب‌گران می‌آورند، غیرقانونی بودن تجمعات است؛ یعنی برگزاری تجمعات را معطوف به مجوز می‌دانند؛ یعنی یک قانون عادی تصویب شده است که قانون اساسی را از بین می‌برد. بحث مجوز را در «قانون احزاب» آورده‌اند. اول این‌ که مجوز را معطوف به احزاب دانسته‌اند، نه مردم.

قانون می‌گوید ماموران باید سعی کنند به انواع مختلف، بلوا و آشوب را بخوابانند؛ یعنی سپر در مقابل آن‌ها استفاده کنند، حداکثر از ماشین آب‌پاش استفاده کنند، با بلندگو مردم را متفرق کنند و در نهایت گاز اشک‌آور در آشوب بزنند. در مرحله بعد قانون می‌گوید اگر این اقدامات نتیجه ندادند، در صورتی که خواستند دست به سلاح ببرند، با بلندگو باید اعلام کنند و هشدار بدهند. سلاح نباید جنگی و کشنده باشد. در مرحله اول، ماموران در این شرایط باید تیر هوایی بزنند.

یک بحثی خصوصا در یک سال اخیر مطرح شده است که برخی کنش‌گران سیاسی از «خشونت مجاز» توسط معترضان صحبت می‌کنند؛ یعنی معترض را عامل خشونت می‌کنند و او را به خاطر سرتا پا سرکوب‌گری جمهوری اسلامی، مجاز به انجام خشونت می‌دانند. طبق صحبت‌های شما، پس این روش به استفاده سلاح توسط نیروهای سرکوب‌گر علیه معترضان رسمیت می‌دهد و می‌تواند خشونت را تشدید کند؟ در واقع، یعنی مردم را جلوی تیر قرار دادن.

- با توجه به اصل ۲۷ قانون اساسی، هر برخوردی با تظاهرات مسالمت‌آمیز، غیرقانونی است. از سوی دیگر، با توجه به قانون به کارگیری سلاح، ماموران در استفاده از سلاح خودمختار نیستند و در تظاهرات مسالمت‌آمیز هم اجازه استفاده از آن را ندارند. بنابراین، اگر تیری به معترضان در تظاهرات مسالمت‌آمیز بزنند، قانون نقض شده است. پس دو مستند داریم و شکایت به این شکل می‌شود که من آسیب دیده‌ام به خاطر شلیک یا کتک خوردن از ماموران به استناد نقض اصل ۲۷ قانون اساسی و قانون به‌کارگیری سلاح. این افراد می‌توانند شکایت کنند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

خیزش گرد و خاک در بیش از ۲۰ استان/ از حضور در فضای باز اجتناب کنیدخیزش گرد و خاک در بیش از ۲۰ استان سازمان هواشناسی کشور نسبت به وزش باد شدید، خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا در بیش از ۲۰ استان هشدار داد و از مردم خواست از حضور در فضای باز خودداری کنند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

بلینکن روسیه را به استفاده از غذا به عنوان سلاح در اوکراین متهم کردآنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز پنج‌شنبه روسیه را به استفاده از غذا به عنوان سلاح علیه میلیون‌ها نفر نه تنها در اوکراین بلکه در سراسر جهان متهم کرد. 💩خورد دیوث خجالت بکش! این همه. دروغ شما هستید که با حمایت از گروهای نیابتی فاشیستی و نئونازی جنگ راه انداخته.اید و شما هستید که با تحریم روسیه باعث کمبود گندم و دهها اغلام دیگر در جهان شده اید کشورت با سی هزار میلیارد بده کاری و همچنین صنایع ورشکست شده و دلاری که. روسیه و چین و برزیل و هند و بقیه کشورها در حال کنار گذاشتن هستند این یعنی پایان امپراطوری و درمانش را در جنگ افروزی و حمایت از گروهای تروریست اسلامی و نئونازی و فاشیست جستجو می کنید
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

کرواسی در مخالفت با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو به ترکیه پیوستترکیه پیش‌تر و با میان کشیدن موضوعاتی چون حمایت و پناه دادن به «تروریست»‌های مخالف این کشور در خاک سوئد و فنلاند و ممنوعیت‌های تسلیحاتی اعمال شده از سوی متحدان آنکارا در ناتو اعلام کرده بود که با عضویت دو کشور شمال اروپا در پیمان آتللانتیک شمالی مخالف است. همه سیاه بازیه. مخالفت آنها بیفایده اس اردوغان کاملا وابسته به آمریکا است و اگر آمریکا از آنها بخواهد مخالفت شان را کنار خواهند گذاشت آشفته_بازار.........ناتو.....بی تو...برای او...برای فضایی ها...آتو...اُتو....اُتان...اِتان...............! 😘🤣😂😂😂😂😂😂🤣🤣😍🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣جنگل!
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

بازداشت ۴۰۰ معترض در ایروان در پی تشدید اعتراضات در ارمنستاندر حالی که حامیان اپوزیسیون ارمنستان به دنبال گسترش تظاهرات یک‌ماهه ضد دولتی خود در سراسر ایروان هستند، پلیس این کشور روز چهارشنبه بیش از ۴۰۰ نفر معترض را در این شهر دستگیر کرد.
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

ریچارلیسون: ماجرای مهاجم برزیلی که فوتبال در خونش است - BBC News فارسییک ایستگاه کهنه و قدیمی اتوبوس با آجرهای قرمز در شهر کوچک نوا ونیزیا در برزیل، ماجرایی شنیدنی دارد. داستان سفر فوتبالیستی که با کفش‌های قرضی و بدون پول بلیت برگشت، خانه را ترک کرد تا بخت خود را در شهری دیگر بیازماید. داستانی که پایانی خوش برای او داشت و به لیگ برتر منتهی شد.
منبع: bbcpersiansport - 🏆 16. / 51 ادامه مطلب »

بررسی مشکلات کار جبهه‌ای و غفلت از کارکردهای احزاب/ ائتلاف دائمی در قالب جبهه‌ اشتباه استقائم مقام دبیرکل حزب اراده ملت گفت: ما در تیر ماه سال ۹۹ از شورای هماهنگی جبهه اصلاحات خارج شدیم، قبل از انتخابات چندین درخواست برای پیوستن به جبهه اصلاحات داشتیم اما برنامه‌ای برای پیوستن به این شورا نداشتیم.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »