وریا غفوری؛ ایستاده در مرکز جامعه و فوتبال

30/02/1401 08:59 ق.ظ

بازیکنان روی دایره وسط زمین فوتبال ایستاده‌اند و وریا_غفوری در مرکز دایره است.بازیکنان،مربیان و هواداران دست‌های‌‌خود را بالا برده‌اند و با هر ضربه روی طبل لیدر،نام کاپیتان را فریاد می‌زنند.چرا وریا این طور تشویق می‌شود؟ استقلال گزارشی از younesipour

بازیکنان روی دایره وسط زمین فوتبال ایستاده‌اند و «وریا غفوری» در مرکز دایره است. بازیکنان، مربیان و هواداران دست‌های‌ خود را بالا برده ... آخرین تصویر به جا مانده از وریا غفوری در برنامه‌ ۹۰ که به دستور «علی فروغی»، مدیر شبکه۳ صداوسیمای جمهوری اسلامی تعطیل شد، همان جمله است که از حق‌گویی‌ او دفاع کرد: «چرا باید بترسم؟» از فروردین ۱۳۹۸، برنامه فوتبال برتر به دستور...

آخرین تصویر به جا مانده از وریا غفوری در برنامه‌ ۹۰ که به دستور «علی فروغی»، مدیر شبکه۳ صداوسیمای جمهوری اسلامی تعطیل شد، همان جمله است که از حق‌گویی‌ او دفاع کرد: «چرا باید بترسم؟» از فروردین ۱۳۹۸، برنامه فوتبال برتر به دستور علی فروغی جایگزین برنامه ۹۰ شد. فوتبال برتر که برنامه‌ای نامنظم در کنداکتور صداوسیما داشت، در طول هفته رقابت‌های لیگ برتر یا بازی‌های ملی ایران را پوشش می‌داد اما قرار شد جای پرمخاطب‌ترین برنامه سازمان صداوسیما را پر کند. علی فروغی سال ۱۳۹۹ گفت «عادل فردوسی‌پور» از مدار سازمان خارج شده بود.

دوشنبه شب، تصویر وریا غفوری روی پوستری که پشت سر «محمدرضا میثاقی»، مجری برنامه فوتبال برتر قرار داده بودند، وجود نداشت. برخی از بازیکنانی که در این قاب نشسته بودند، حضوری کم‌رنگ‌تر و کم‌ اثرتر از وریا غفوری در روند قهرمانی استقلال داشتند.

موضوع سانسور وریا غفوری تازگی ندارد.

ادامه مطلب:
iranwire »

خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا در غرب کشور/کاهش دما تا ۸ درجه در نوار شمالیرئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با بیان اینکه در برخی نقاط کشور وزش باد شدید و رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید و گرد و خاک رخ خواهد داد،از تشکیل توده گرد و خاک طی امروز(۳۰ اردیبهشت) در کشور عراق و کاهش کیفیت هوا در استان‌های واقع در شمال غرب، غرب، جنوب غرب و بتدریج مناطق جنوب، مرکز و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی خبر داد.

جولان گرد و خاک در نقاط مختلف کشور/ کاهش دما تا ۱۰ درجه‌ در برخی مناطقجولان گرد و خاک در نقاط مختلف کشور کاهش دما تا ۱۰ درجه‌ در برخی مناطق رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از کاهش دمای ۸ تا ۱۰ درجه‌ای در برخی نقاط کشور و خیزش گرد و خاک تا پنج روز آینده خبر داد.

مدیریت بالا به پایین شهر محکوم به شکست استمشارکت شهروندان در اداره امور شهر، بی‌ارتباط با رویکرد انسان‌محوری در شهرها نیست و به عبارتی می‌توان گفت انسان‌محوری از نتایج حضور و مشارکت شهروندان در تصمیم‌سازی، تصمیم‌گیری و اداره امور شهرهاست. در این رابطه، «شرق» در گفت‌وگو با حمیدرضا شایان، دارای درجه دکترای معماری از دانشگاه تهران و استادیار سابق دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور به گفت‌وگو نشسته است. شایان در حال حاضر، به عنوان طراح شهری در شهرداری ونکوور کانادا، مسئولیت اقداماتی در حوزه طراحی و تدوین ضوابط و مقررات طراحی شهری و معماری در مرکز شهر ونکوور را بر عهده دارد. انسان محوری با زنده بگور گردن سرخپوستان !!

اینتراخت فرانکفورت با پیروزی مقابل گلاسکو رنجرز قهرمان لیگ اروپا شداینتراخت فرانکفورت با برتری مقابل تیم گلاسکو رنجرز در ضربات پنالتی، برای دومین بار فاتح لیگ اروپا شد.دو تیم فوتبال اینتراخت فرانکفورت آلمان و گلاسکو رنجرز

ایران - کانادا؛ مذاکره قبل از جام جهانی، ۹۵ درصد درآمد برای کاناداایران_کانادا؛ مذاکره قبل از جام جهانی؛ حمید استیلی:«مذاکره ما با کانادا دقیقاً پیش از قرعه‌کشی جام جهانی آغاز شد. ما به‌ دنبال بازی با کانادا در ماه سپتامبر (شهریور) بودیم.» جنبه‌های مشکوک این دیدار چیست؟ اطلاع_رسانی ورزشی younesipour

تیم ملی در کانادا می‌ماند؛ دومین بازی دوستانه مقابل اکوادورطبق گفته‌های «حمید استیلی» مدیرفنی تیم ملی فوتبال ایران، این تیم روز ۱۱ ژوئن ( ۲۱ خرداد) در دومین دیدار دوستانه خود، به میزبانی کشور کانادا مقابل تیم ملی اکوادور قرار خواهد گرفت. اخبار_ایران ورزشی

و فوتبال برتر وریا غفوری را چه‌گونه بازتاب دادند؟

آخرین تصویر به جا مانده از وریا غفوری در برنامه‌ ۹۰ که به دستور «علی فروغی»، مدیر شبکه۳ صداوسیمای جمهوری اسلامی تعطیل شد، همان جمله است که از حق‌گویی‌ او دفاع کرد: «چرا باید بترسم؟»

از فروردین ۱۳۹۸، برنامه فوتبال برتر به دستور علی فروغی جایگزین برنامه ۹۰ شد. فوتبال برتر که برنامه‌ای نامنظم در کنداکتور صداوسیما داشت، در طول هفته رقابت‌های لیگ برتر یا بازی‌های ملی ایران را پوشش می‌داد اما قرار شد جای پرمخاطب‌ترین برنامه سازمان صداوسیما را پر کند. علی فروغی سال ۱۳۹۹ گفت «عادل فردوسی‌پور» از مدار سازمان خارج شده بود.

دوشنبه شب، تصویر وریا غفوری روی پوستری که پشت سر «محمدرضا میثاقی»، مجری برنامه فوتبال برتر قرار داده بودند، وجود نداشت. برخی از بازیکنانی که در این قاب نشسته بودند، حضوری کم‌رنگ‌تر و کم‌ اثرتر از وریا غفوری در روند قهرمانی استقلال داشتند.

موضوع سانسور وریا غفوری تازگی ندارد. سال ۱۳۹۹، پس از توییتی که در واکنش به اعدام نوید افکاری منتشر کرد، گزارش‌گران صداوسیمای جمهوری اسلامی در دو هفته پیاپی، نامش را در جریان بازی به زبان نمی‌آوردند.

«فرهاد مجیدی»، سرمربی استقلال در پایان بازی تیم خود مقابل «آلومینیوم اراک»، واکنشی متفاوت از سایر مربیان در قبال وریا غفوری نشان داد. زمانی که با سوال خبرنگار برنامه فوتبال برتر مواجه شد، بدون آن‌که به سوال او توجه کند، گفت: «من جواب شما را نمی‌دهم. وقاحت‌تان به حدی رسیده است که عکس کاپیتان تیم من را حذف می‌کنید؟»

اما جملات بعدی فرهاد مجیدی تاحدودی ماهیت برنامه فوتبال برتر را بیشتر نمایان کرد: «نمی‌خواهم الان بگویم چه نهادهایی فشار آوردند که در برنامه شما صحبت کنم اما موافقت نکردم. این که فشار بیاورید که باید به این برنامه بروید، نداریم. کسی نمی‌تواند به من بگوید باید به این برنامه بروی.»

فرهاد مجیدی از نهادها و افرادی صحبت کرد که برای حضورش در برنامه فوتبال برتر، فشار می‌آوردند.

برنامه فوتبال برتر به تهیه کنندگی «مهدی هاشمی» و اجرای محمدرضا میثاقی، بیشترین حمایت‌ها را طی چهار سال گذشته از سوی سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی برخوردار بوده است. با صحبت‌های فرهاد مجیدی می‌توان حدس زد که نهادهایی خارج از صداوسیما نیز از این مجموعه حمایت می‌کنند.

تفاوت در نوع نگاه به یک بازیکن مانند وریا غفوری می‌تواند بخش کوچکی از همان مقصود علی فروغی در مورد خروج عادل فردوسی‌پور و برنامه‌‌اش از مدار سازمان صداوسیما باشد.پس از قدرت گرفتن کانال‌های تلگرامی هواداری که در برخی از موارد توسط یک شخص یا نهاد اداره می‌شوند، سطح و کیفیت هواداری در فوتبال ایران نیز سقوط کرد. این سقوط حتی شامل حال باشگاه‌ها و مدیران رسانه‌ای آن‌ها نیز در ادبیات گفتاری و بیانیه‌نویسی شده است.

با این وجود، هم‌چنان بخش قابل توجهی از جامعه ایران میان علایق رنگی و باورها یا ارزش‌های اجتماعی، مرزهایی را قرار می‌دهند. همان‌طور که پس از درگذشت «ناصر حجازی»، اندوه وداع با او مختص به هواداران استقلال نشد، امروز هم حمایت از وریا غفوری یا «علی دایی»، مختص به هواداران تیم‌های این بازیکنان نمی‌شود.رونمایی

از ماهیت سردار «غفور درجزی»، از فوتبال ایران محو شد. سردار درجزی که علی دایی از او رو نمایی کرد، یکی از عواملی است که در ترور «عبدالرحمن قاسملو» در اتریش نقش داشته است. درجزی با نام مستعار «مصطفی مدبر»، مدیرعامل باشگاه «سایپا» بود و حکم به اخراج علی دایی داده بود. علی دایی هم ماهیت او را فاش کرد.

طی سال‌های اخیر، علی دایی جایگاه خود را در جامعه ایران حفظ کرده است. جامعه ایران بدون در نظر گرفتن سابقه باشگاهی او، حضورش در مراسم قرعه‌کشی جام جهانی ۲۰۱۲ قطر را افتخار کشور می‌داند.

حمایت علی دایی در صفحه اینستاگرامی‌ خود از وریا غفوری نشان می‌داد که «آقای گل» تاریخ فوتبال ایران قرار گرفتن غفوری در منطقه خطر حذف شدن را حس می‌کند. او در اینستاگرامش با انتشار عکسی از وریا غفوری با لباس کُردی

: «ساکت کردن منتقد، فقط و فقط پاک کردن صورت مساله است. مردم در سخت‌ترین شرایط اقتصادی هستند و باید به جای سرکوب، فکر اساسی برای حل مشکلات‌شان کرد.»