ازبکستان؛ آزمون کنکور امسال تاشکند در فضاهای باز برگزار شد

14/06/1399 10:06:00 ق.ظ

ازبکستان؛ آزمون کنکور امسال تاشکند در فضاهای باز برگزار شد ویدئوی بدون شرح را ببینید🔽

بیش از یک میلیون دانش‌آموز ازبک در سراسر این کشور در ماه جاری سپتامبر برای ورود به دانشگاه‌ها در آزمون کنکور شرکت خواهند کرد.

ازبکستان ۳۳ میلیون نفر جمعیت دارد. بر اساس آمار رسمی دولت تاکنون ۴۲ هزار نفر در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و ۳۲۶ نفر جان باخته‌اند. برخی منابع، به آماری که تاشکند ارائه می دهد به دیده تردید می‌نگرند..زندگی و زنده ماندن هر زن افغانستانی در دوران حکومت «طالبان» به رمانی پر از خشونت و رعب می‌ماند که جان سالم به در بردن از آن سهم همه‌گان نشده است. چه بسیار زنان و دخترکانی که مورد خشونت‌های وحشیانه و ضرب و شتم طالب‌ها قرار گرفتند، از تحصیل ماندند، زیر شلاق، تن و روح‌شان به اسارت کشیده شد و بسیاری هم جان باختند. در این میان، انسان‌هایی هم بودند که خطر به جان خریدند و با تشکیل محافل یا مدارس مخفیانه، با چشم‌اندازی روشن برای کودکان و زنان این سرزمین، به آموزش آن‌ها پرداختند. روایت آن‌چه این دخترها در کودکی برای تحصیل مواجه شدند، خود حکایت مفصلی از خشونت‌ها و ترسی‌ است که وجودشان را بارها لرزانده است. یکی از آن‌ها «مینه روفی» است که مخفیانه تحصیل کرد و حالا در رسانه «زاویه میدیا» مشغول به کار است..بهار امسال هشتمین فصل متوالی است که اقتصاد ایران با ثبت رشد منفی، کوچک و کوچک‌تر می‌شود، آخرین فصلی که نرخ رشد اقتصادی در آن رقم مثبتی اعلام شد به بهار ۱۳۹۷ بازمی‌گردد..به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، محسن حاجی میرزایی امروز - چهارشنبه - در حاشیه جلسه هیات دولت درباره بازگشایی مدارس در آغاز سال تحصیلی جدید اظهار داشت: وضعیت مناطق مختلف به گونه ای است که تغییر حالت از وضعیت‌های متفاوت مانند قرمز به زرد یا برعکس بسیار به هم نزدیک است، از این رو به منظور حفظ سلامت دانش‌آموزان کلاس‌های درس با رعایت سخت‌گیرانه ترین پروتکل‌های بهداشتی دایر می‌شود..

.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

سلمان رشدی: نویسنده با قدرت کلماتش می‌تواند بیش از دشمنانش دوام بیاورد

سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی هندی‌الاصل می‌گوید: «نویسندگان می‌توانند از دشمنانشان، بیشتر دوام بیاورند.» ادامه مطلب >>

مینه روفی؛ از تحصیل مخفیانه در حکومت طالبان تا اشتغال در رسانه

رکود در دوران کرونا؛ اقتصاد ایران در بهار امسال باز هم کوچک‌تر شد - BBC News فارسیمرکز آمار ایران روز سه‌شنبه ۱۱شهریورماه، گزارش عملکرد اقتصاد ایران در بهار امسال را منتشر کرد که نخستین گزارش رسمی آماری از اقتصاد ایران پس از همه‌گیری ویروس کرونا به حساب می‌آید. براساس این گزارش نرخ رشد اقتصادی ایران در بهار ۱۳۹۹ منفی ۳.۵ درصد بوده است. اقتصاد غیرنفتی نیز در همین دوره رشدی منفی را تجربه کرد و نرخ رشد اقتصادی بدون احتساب نفت منفی ۱.۷ درصد اعلام شد.

دانش‌آموزان در مناطقی که امکان حضور فراهم است از روز شنبه در محل تحصیل حاضر شوندتهران-ایرنا- وزیر آموزش و پرورش اولویت را آموزش حضوری اعلام کرد و گفت: در هر مکانی که جمعیت کلاس به تشخیص مدیر مدرسه و براساس دستورالعمل ابلاغ شده با رعایت فاصله اجتماعی امکان حضور دانش‌آموزان فراهم باشد، همه آنها باید از روز شنبه در محل تحصیلی خود حاضر شوند.

۱۲۵ فوتی کرونا در ۲۴ ساعت گذشته/۳۶۹۳ تن در وضعیت شدید بیماریشناسایی ۱۸۵۸ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور *تعداد مبتلایان جدید: ۱۸۵۸ نفر *تعداد فوت‌‌شدگان جدید: ۱۲۵ نفر ‌ *تعداد کل مبتلایان: ۳۷۸۷۵۲ نفر *تعداد بهبودیافتگانِ ترخیص شده: ۳۲۶۸۰۱ نفر *تعداد فوت‌شدگان: ۲۱۷۹۷ نفر

کرونا در خوزستان در شرایط هشدار بالاسرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه وضعیت خوزستان در هشدار بالا است، گفت: مردم نباید خودشان را درگیر رنگ‌بندی شهرها کنند؛ اعلام این رنگ‌بندی موجب اطمینان کاذب می‌شود زیرا زمانی که اعلام می‌شود، وضعیت سفید است مردم کمتر نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند.

کرونا در ایران؛ روند ابتلا در قم صعودی و نگران‌کننده است