۶۸ درصد مبتلایان به ایدز در سیستان و بلوچستان از بیماری خود بی‌خبرند

11/09/1400 04:23:00 ب.ظ

ایدز, سیستان_و_بلوچستان

یک مقام دانشگاه علوم پزشکی زاهدان: در حال حاضر در کشور حدود ۴۳هزار نفر مبتلاء به ایدز شناسایی شده اند و در استان سیستان_و_بلوچستان تاکنون ۳۲درصد مبتلایان به ایدز شناسایی شده و ۶۸ درصد این افراد از بیماری خود بی اطلاع هستند. اخبار_ایران

«مجید سرتیپی»، مدیر پیش‌گیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در گفت‌وگو با «ایسنا» با اعلام این خبر گفت: «در حال حاضر در کشور حدود ۴۳هزار نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده‌اند.» به گفته او، در استان سیستان و بلوچستان تاکنون ۳۲درصد مبتلایان به ایدز شناسایی شده و ۶۸ درصد این افراد از بیماری خود بی‌اطلاع هستند.

سرتیپی بدون اشاره به آمار مبتلایان به ایدز در استان سیستان و بلوچستان از افت فعالیت‌های تشخیص و شناسایی موارد مبتلا به «اچ‌آی‌وی» خبر داد و آن را از چالش‌های همه‌گیری کرونا عنوان کرد.روز گذشته نیز «محمدعلی محسنی بندپی»، عضو «کمیسیون بهداشت» مجلس شورای اسلامی از افزایش نگران‌ کننده تعداد زنان مبتلا به این بیماری در ایران خبر داده بود.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

ناآرامی‌های ایران؛ گزارش‌ها از تیراندازی به سمت معترضان در زاهدان

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز جمعه چهارم آذر (۲۵ نوامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. ادامه مطلب >>

واکنش طالبان به عدم واگذاری کرسی افغانستان در سازمان ملل به این گروهطالبان در واکنش به تصمیم سازمان ملل متحد مبنی بر حفظ نماینده دولت سابق افغانستان در این سازمان و رد درخواست این گروه، گفته است که این سازمان «حق مشروع» اینان اشغالهای هستن که غرب از انها بهر برداری میکند درحالی که خود غرب انها را قبول ندارد وفقط درجهت منافع مالی خود انها رابوجود اورده مانند داعش غرب این گروههای تندرو مذهبی رابوجود اورده جهت بهتر چاپیدن خاورمیانه نفت خیز

گروسی: غنی‌سازی ۹۰ درصدی در ایران وجود ندارد/ امیدوارم به‌زودی به توافق برسیممدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگویی به سوالاتی پیرامون مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین، فعالیت آژانس در ایران و تحولات برنامه هسته‌ای ایران پاسخ داد. گروسی غلط کرد با بقیه مذاکره کننده ها این احمقها تا زمانی که پرل هاربر مجددا برایشان اتفاق نیفتد آدم نخواهند شد. هر چی به سرشان بیاید حقشان است.

طالبان: حادثه در بین محافظین سرحد افغان و ایرانی در ولایت نیمروز کنترول شدخبرگزاری محترم لطفا از نفس های آخر دریاچه اورمیه هم توییت بزارین از کشور دوست و برادر ترکیه هم خواستار کمک فوری برای خشک نشدن کامل این دریاچه هستیم و الا غرب آزربایجان با خاک و نمک یکسان خواهد شد ‌صدای ما را به دولت دوست و برادر ترکیه برسانید. این درگیری براساس یک سوء تفاهم رخ داده و قضیه حل شده طالبان هم گفتن که سوء تفاهم بوده بدنبال تفرقه بین دو ملت و دولت‌ نباشیم درگیری مرزی اگرچه کاری نادرستی بود که از طرف طالبان صورت گرفت اما روابط دو کشور ایران وافغانستان مهم تر ازین قضیه هاست وبا این در گیری کوچک این رابطه قطعا بهم نمیخورد

شناسایی نخستین مورد ابتلا به سویه اومیکرون در آمریکانخستین مورد ابتلا به سویه اومیکرون ویروس کرونا در آمریکا شناسایی شد. - خبرگزاری آناتولی

حکم محکومین در بخش اول پرونده «کرسنت» در مرحله اجرای احکام استقوه قضائیه اعلام کرد که حکم محکومین در بخش اول پرونده کرسنت صادر شده و در مرحله اجرا است.

شمار قربانیان تیراندازی در دبیرستان میشیگان به چهار نفر رسید؛ متهم یک نوجوان ۱۵ ساله است🔺 شمار قربانیان تیراندازی در دبیرستان میشیگان به چهار نفر رسید؛ متهم یک نوجوان ۱۵ ساله است ▪ تیراندازی روز سه شنبه ۹ آذر در دبیرستان آکسفورد در حومه شهر دیترویت ایالت میشیگان ۴ کشته و چند زخمی بر جا گذاشت. ⬇ بیشتر بخوانید: حتما سیاه پوست؟ کاسه لیس غرب وحشی نظرشون چیه؟؟؟ اگه ایران بود که خودتون رو جرررر وا جرررر می کردید. الان خسارتشونو از کی میگیرند؟

استان‌وایر- یک مقام دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفته است در استان سیستان و بلوچستان ۶۸درصد از مبتلایان به ایدز از بیماری خود بی اطلاع هستند.مردم افغانستان را سلب کرده است.به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه فرانس ‌۲۴، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با این شبکه در پاسخ به این سوال که آیا از نظر او رسیدن به یک توافق در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین امکان‌پذیر است؟ گفت: این یک موضوع پیچیده است.سخنگوی طالبان اعلام کرد که حادثه در بین محافظین سرحد افغان و ایرانی در ولایت نیمروز کنترول شد.

«مجید سرتیپی»، مدیر پیش‌گیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در گفت‌وگو با «ایسنا» با اعلام این خبر گفت: «در حال حاضر در کشور حدود ۴۳هزار نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده‌اند.»  به گفته او، در استان سیستان و بلوچستان تاکنون ۳۲درصد مبتلایان به ایدز شناسایی شده و ۶۸ درصد این افراد از بیماری خود بی‌اطلاع هستند.» Advertisement در همین حال، سهیل شاهین که از سوی گروه طالبان به‌عنوان نماینده در سازمان ملل معرفی شده است، در توییتی نوشت: «کمیته اعتبارنامه سازمان دیروز تصمیم گرفت که فعلاً کرسی افغانستان در سازمان ملل به دولت جدید افغانستان داده نشود این تصمیم مبتنی بر قواعد حقوقی و عدالت نیست زیرا حق مشروع مردم افغانستان خود سلب شده است. سرتیپی بدون اشاره به آمار مبتلایان به ایدز در استان سیستان و بلوچستان از افت فعالیت‌های تشخیص و شناسایی موارد مبتلا به «اچ‌آی‌وی» خبر داد و آن را از چالش‌های همه‌گیری کرونا عنوان کرد. بنابراین، کارهای زیادی از اول سال تاکنون انجام شده است و درباره موارد متعدد هسته‌ای مذاکره کرده‌اند، از جمله موضوعات فنی. روز گذشته نیز «محمدعلی محسنی بندپی»، عضو «کمیسیون بهداشت» مجلس شورای اسلامی از افزایش نگران‌ کننده تعداد زنان مبتلا به این بیماری در ایران خبر داده بود.» کمیته تشخیص اعتبار سازمان ملل متحد کرسی افغانستان را به طالبان نداد و تصمیم‌گیری در این‌باره را به تعویق انداخت. محسنی بندپی در مصاحبه با سایت «عصر ایران»، با اشاره به آمار اخیر وزارت بهداشت مبنی‌بر شناسایی نزدیک‌ به ۴۳ هزار مورد ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی از آغاز شیوع این بیماری گفته بود افزایش معنادار درصد ابتلای زنان را باید جدی گرفت. بخاطر جلوگیری و تحقیق این سوء تفاهم، مسئولین دستورهای لازم را داده‌اند.

بر اساس آمار رسمی ارایه شده توسط وزارت بهداشت ایران، کل موارد ثبت شده این بیماری از ابتدا تا کنون ۴۰ هزار و ۵۷۳ نفر بوده‌اند. در این نشست تصمیم‌گیری در مورد پذیرش طالبان به‌عنوان نماینده افغانستان در سازمان ملل به تعویق افتاد. گروسی در ادامه درباره شروع نشدن مذاکرات از نقطه آغاز آن‌ها و بدون در نظر گرفتن نتایج ۶ دور قبلی گفت: به نظر می‌رسد آن‌ها سعی می‌کنند چیزهایی را که قبلا انجام شده مبنای کارشان قرار دهند اما مسلما این به خود مذاکره‌کنندگان بستگی دارد. به گفته وزارت بهداشت ایران، ۶۰.۱ درصد از مبتلایان به دلیل اعتیاد تزریقی و ۲۲. سازمان ملل همواره تاکید کرده که هر حکومتی که با «زور نظامی» قدرت را به دست گیرد، مشروعیت ندارند.۲ به دلیل رابطه جنسی پرخطر به این بیماری مبتلا شده‌اند. بنابراین، ما آن را به دقت دنبال می‌کنیم و امیدواریم زود به توافق برسند. سهم زنان ۱۸ درصد و سهم مردان ۸۲ درصد بوده و۵۰ درصد کل موارد شناخته شده در زمان تشخیص در گروه سنی ۲۰ تا ۳۵ سال قرار داشته‌اند.

بنا بر آماری که برخی کارشناسان و پزشکان، از جمله مقام‌های ارشد مرکز تحقیقات ایدز ارایه کرده‌اند، احتمالا شماری بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار نفر در ایران به این بیماری مبتلا هستند. ولی بین ۶۰ تا ۷۰ درصد از موارد، تشخیص داده نشده یا شناخته‌شده نیستند. بنابراین، تغییراتی وجود داشته است. عدم اطلاع‌رسانی صحیح و هم‌چنین فقدان امکانات مؤثر در درمان سریع از جمله دلایل گسترش بیماری ایدز در ایران به شمار می‌آیند. .