واکنش مقامات طالبان به درگیری مرزی با ایران

11/09/1400 04:32:00 ب.ظ

طالبان, سيستان_و_بلوچستان

مقامات طالبان وقوع درگیری روز چهارشنبه بین نیروهای مرزی این گروه و جمهوری اسلامی را ناشی از «سو‌تفاهم» دانسته و گفته‌اند دستورات لازم را برای جلوگیری از چنین رویدادهایی صادر کرده‌اند. اخبار_ایران سيستان_و_بلوچستان

رسانه‌های افغانستان عصر روز چهارشنبه از بروز درگیری نظامی بین نیروهای مرزی طالبان و جمهوری اسلامی ایران در استان نیمروز خبر داده بودند.سایت افغانستانی «آماج نیوز» ویدیویی از این درگیری را منتشر کرده بود که ظاهرا حکایت از سقوط دو پاسگاه «دوست محمد» و «بالا سیاه چشمان» ایران، هم‌مرز با ولسوالی «کنگ» در ولایت نیمروز به دست طالبان داشت.

«ذبیح‌الله مجاهد»، سخن‌گوی طالبان در واکنش به این درگیری، در توییتی نوشته است درگیری بین محافظین سرحد افغان و ایرانی براساس سوء تفاهم رخ داده است و با تفاهم دو طرف، وضعیت کنترل شد و مسوولان طالبان برای جلوگیری از چنین رویدادهایی، دستورات لازم را صادر کرده‌اند.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

ناآرامی‌های ایران؛ گزارش‌ها از تیراندازی به سمت معترضان در زاهدان

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز جمعه چهارم آذر (۲۵ نوامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. ادامه مطلب >>

واکنش وزارت امور خارجه طالبان درباره درگیری مرزی با ایران | DW | 02.12.2021عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان می‌گوید موضوع درگیری مرزی با ایران مدیریت شده و تلاش خواهد شد که دیگر تکرار نشود. سخنگوی دولت طالبان هم اعلام کرد برای جلوگیری از چنین رویدادهایی دستورات لازم داده شده است. ملا هیبت الله کمی با خامنه‌ای زورآزمایی کرد 😅

درگیری مرزی طالبان و ایران؛ صادرات از مرز «میلک» دوباره از سر گرفته شدگمرک ایران اعلام کرد که پس از عادی شدن شرایط در مرز میلک، فعالیت تجاری در این گمرک از صبح امروز پنج‌شنبه دوم دسامبر دوباره از سر گرفته شده است.

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به ماجرای درگیری نیروهای مرزی ایران و طالبان- اخبار دیپلماسی ایران - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnimواکنش ایران به ماجرای درگیری نیروهای مرزی ایران و طالبان سخنگوی وزارت خارجه: عصر امروز اختلاف مرزی بین مرزنشینان موجب تیراندازی در حوزه مرز سیستان شد که با هماهنگی مرزبانان دو طرف موضوع مدیریت شده و پایان یافته است مرزنشینان امارت اسلامی دقیقا 5 ماه پیش تروریست بودا بعد حالا شده دوست و رافعی احمق میگه تغییر کرده بجه 1 ماهه تو 5 ماه انقدر تغییر نمیکنه که تو از طالبان انتظار داری

واکنش وزارت امور خارجه طالبان درباره درگیری مرزی با ایران | DW | 02.12.2021عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان می‌گوید موضوع درگیری مرزی با ایران مدیریت شده و تلاش خواهد شد که دیگر تکرار نشود. سخنگوی دولت طالبان هم اعلام کرد برای جلوگیری از چنین رویدادهایی دستورات لازم داده شده است. ملا هیبت الله کمی با خامنه‌ای زورآزمایی کرد 😅

درگیری مرزی طالبان و ایران؛ صادرات از مرز «میلک» دوباره از سر گرفته شدگمرک ایران اعلام کرد که پس از عادی شدن شرایط در مرز میلک، فعالیت تجاری در این گمرک از صبح امروز پنج‌شنبه دوم دسامبر دوباره از سر گرفته شده است.

اسرائیل ممکن است علیه ایران دست به «اقدام نظامی یکجانبه» بزندهمزمان با ادامه مذاکرات وین برای احیای «برجام»، مقامات اسرائیل به قدرت‌های جهانی هشدار دادند که لغو تحریم‌ها علیه ایران می‌تواند اسرائیل را به «اقدام نظامی بيست ساله ميخواد دست به اقدام بزنه، خب بزنه اين گوى و اين ميدان جرعتشو نداره خخخخ چه غلطها. با چشم برهم زدنی اسرائیل با موشکهای ایرانی که رو آنها فیکس کرده به غبار تبدیل خواهد شد. پس گوز گوز نکن و از چند وقت باقی مانده روز شمار نابودیت لذت ببر.

استان‌وایر- مقامات «طالبان» وقوع درگیری روز چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ بین نیروهای مرزی این گروه و جمهوری اسلامی را ناشی از «سو‌ءتفاهم» دانسته و گفته‌اند دستورات لازم را برای جلوگیری از چنین رویدادهایی صادر کرده‌اند.وزارت أمور خارجه افغانستان عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجه طالبان روز پنجشنبه ۱۱ آذر ازپایان یافتن مشکلات مرزی با ایران در شهرستان کنگ استان نیمروز خبر داد.پیشتر روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران از تجار ایرانی خواسته بود تا اطلاع ثانوی از ارسال محموله تجاری به مرز میلک خودداری کنند.خبرگزاری تسنیم ، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان شامگاه چهارشنبه در ارتباط با اخبار منتشر شده در مورد درگیری در منطقه مرزی سیستان با ولایت نیمروز افغانستان، اعلام کرد این موضوع خاتمه با هماهنگی مرزبانان دو طرف خاتمه پیدا کرده است.

رسانه‌های افغانستان عصر روز چهارشنبه از بروز درگیری نظامی بین نیروهای مرزی طالبان و جمهوری اسلامی ایران در استان نیمروز خبر داده بودند. سایت افغانستانی «آماج نیوز» ویدیویی از این درگیری را منتشر کرده بود که ظاهرا حکایت از سقوط دو پاسگاه «دوست محمد» و «بالا سیاه چشمان» ایران، هم‌مرز با ولسوالی «کنگ» در ولایت نیمروز به دست طالبان داشت. به کانال دویچه وله فارسی در اینستاگرام بپیوندید ذبیح الله مجاهد، سخنگوی دولت طالبان نیز در توئیتی نوشت درگیری بین"محافظین سرحد افغان و ایرانی"  حادثه مرزی براساس"سوء تفاهم"  رخ داد و با تفاهم دو طرف وضعیت کنترل شد و مسئولان طالبان برای جلوگیری از چنین رویدادها دستورات لازم را صادر کرده‌اند. «ذبیح‌الله مجاهد»، سخن‌گوی طالبان در واکنش به این درگیری، در توییتی نوشته است درگیری بین محافظین سرحد افغان و ایرانی براساس سوء تفاهم رخ داده است و با تفاهم دو طرف، وضعیت کنترل شد و مسوولان طالبان برای جلوگیری از چنین رویدادهایی، دستورات لازم را صادر کرده‌اند. اگرچه برخی رسانه‌ها اعلام کردند که در این درگیری مرزی از «سلاح‌های سنگین» استفاده شده است اما سخنگویان طالبان و وزارت خارجه ایران پس از ساعاتی بدون اشاره به جزئیات این درگیری، از پایان یافتن آن خبر دادند. «عبدالقهار بلخی»، سخن‌گوی وزارت امور خارجه طالبان نیز روز پنج‌شنبه ۱۱ آذر از پایان یافتن مشکلات مرزی با ایران در شهرستان کنگ استان نیمروز خبر داده است. سایت افغان"آماج نیوز" ویدئویی منتشر کرده که ظاهرا مربوط به سقوط دو پاسگاه"دوست محمد" و"بالا سیاه چشمان" ایران، هم‌مرز با ولسوالی کنگ ولایت نیمروز به دست طالبان است. بلخی توییت کرده که این درگیری با مداخله مسوولان مرزی پایان یافته است و تلاش خواهد شد در آینده بار دیگر چنین حادثه‌ای اتفاق نیفتد.

«سعید خطیب‌زاده»، سخن‌گوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز در واکنش به درگیری در منطقه مرزی سیستان و بلوچستان با ولایت نیمروز افغانستان گفت: «اختلاف مرزی بین مرزنشینان موجب تیراندازی در حوزه مرز سیستان شد که با هماهنگی مرزبانان دو طرف، موضوع مدیریت شده و پایان یافته است.» اما خبرگزاری فارس نوشته است این درگیری مرزی، در محدوده‌ای رخ داده که مرزبانان رسمی طالبان هنوز در آن مستقر نشده‌اند و"گروهک‌های اشرار و قاچاقچیان مواد مخدر" همچنان در آن فعال هستند. به گفته آقای لطیفی، نیروهای نظامی ایران پس از بروز درگیری «محدود» در ده کیلومتری گمرک میلک در استان سیستان و بلوچستان در این منطقه مرزی مستقر شده‌ و کنترل امور مرزی را در دست گرفته بودند.» با این حال، خبرگزاری «فارس» نوشته این درگیری مرزی در محدوده‌ای رخ داده است که مرزبانان رسمی طالبان هنوز در آن مستقر نشده‌اند و گروهک‌های اشرار و قاچاق‌چیان مواد مخدر هم‌چنان در آن فعال هستند. «محمدهادی مرعشی»، معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان هم در این‌باره گفته است: «پیش‌تر هم در این منطقه تیراندازی شده است اما امروز به سمت کشاورزان ما تیراندازی کردند و پاسگاه مستقر در محل مجبور به پاسخ شد. ایرنا اوضاع منظقه را آرام توصیف کرده است. درگیری و تیراندازی متقابل شکل گرفت و تقریبا چند ساعتی ادامه پیدا کرد و الان با مذاکراتی که انجام شده، اوضاع آرام است و مشکل خاصی وجود ندارد.» 📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید:  [email protected]   📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: .» مقام‌های ایران تلاش می‌کنند آنچه را که از طرف سخنگوی دولت طالبان به عنوان"سوتفاهم" اعلام شده، عادی نشان دهند.