«موافقت ناتو با خواسته‌های روسیه باعث تضعیف امنیت سوئد می‌شود»

17/10/1400 08:11 ب.ظ

روسیه مجموعه‌ای از پیشنهادها را مطرح کرده که بر اساس آن، هرگونه گسترش ناتو در نزدیکی مرز روسیه (در اروپای شرقی، قفقاز و آسیای مرکزی)، الحاق اوکراین به ناتو و تاسیس پایگاههای نظامی آمریکا در کشورهایی که پیش‌تر بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بودند، ممنوع می‌شود.

روسیه مجموعه‌ای از پیشنهادها را مطرح کرده که بر اساس آن، هرگونه گسترش ناتو در نزدیکی مرز روسیه (در اروپای شرقی، قفقاز و آسیای مرکزی)، الحاق اوکراین به ناتو و تاسیس پایگاههای نظامی آمریکا در کشورهایی که پیش‌تر بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بودند، ممنوع می‌شود. او در جریان گفتگوی روز جمعه خود با روزنامه سوئدی Dagens Nyheter اعلام کرد: «پیشنهادات برای نظم امنیتی جدید، پایه‌های سیاست امنیتی ما را از بین می‌برد.

» او افزود: «هدف ما تبدیل شدن به یک قدرت دفاعی قوی‌تر در همه رده‌ها است اما این به یک همکاری بین‌المللی توسعه یافته بستگی دارد.»

روسیه در ۱۷ دسامبر مجموعه‌ای از پیشنهادها را با هدف محدود کردن نفوذ آمریکا و ناتو در همسایگی خود مطرح کرد که بر اساس آن، هرگونه گسترش ناتو در نزدیکی مرز روسیه (در اروپای شرقی، قفقاز و آسیای مرکزی) همچنین الحاق اوکراین به این اتحاد نظامی و تاسیس هرگونه پایگاه نظامی از سوی آمریکا در کشورهایی که پیش‌تر بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بودند، ممنوع می‌شود.

پیشنهادات روسیه، آن دست از اعضای اتحادیه اروپا را که عضو پیمان ناتو نیستند، نگران کرده است؛ از جمله سوئد که اگرچه عضو ناتو نیست اما رابطه‌ای قوی با این اتحاد نظامی دارد. به همین دلیل از زمان طرح این پیشنهادات، دولت سوئد فعالیتهای دیپلماتیک خود را بطور قابل توجهی افزایش داده و روز جمعه نیز ماگدالنا اندرسون، نخست‌وزیر سوئد با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفتگو کرده است. headtopics.com

ادامه مطلب:
euronews_pe »

حمله روسیه به ایستگاه توزیع آب در ادلبحمله روسیه به ایستگاه توزیع آب در ادلب بیش از 300 هزار غیرنظامی را بدون آب گذاشت. - خبرگزاری آناتولی نیروهای روسی و پیمانکارنش درهرجای کره خاکی باید کشته بشن

شورش و اعلام وضعیت اضطراری در قزاقستان؛ رئیس جمهوری از روسیه کمک خواستنقطه آغاز اعتراضات روز یکشنبه پس از اعلام افزایش قیمت گاز مایع طبیعی، ال‌ان‌جی در شهر «ژانائوزن» واقع در منطقه‌ای سرشار از منابع طبیعی در غرب کشور آغاز شد و سپس به شهر بزرگ دیگر منطقه یعنی آق‌داغ در ساحل دریای خزر گسترش یافت.

هشدار آمریکا و آلمان به روسیه در مورد هر گونه حمله «احتمالی» به خاک اوکراینآمریکا و آلمان روز چهارشنبه ضمن محکوم کردن تجمع نیروهای نظامی روسیه در نزدیکی مرز اوکراین هشدار دادند که نقض مجدد حاکمیت اوکراین توسط روسیه پیامدهای شدیدی به دنبال خواهد داشت.

گسترش دامنه اعتراضات در قزاقستان؛ پیمان امنیتی به رهبری روسیه نیرو اعزام می‌کندبا گسترش دامنه اعتراضات سراسری در قزاقستان، رئیس جمهوری این کشور از «سازمان پیمان امنیت جمعی»، سی اس تی او، به رهبری روسیه درخواست کمک کرده است. آیا اردوغان قصد ندارد به کمک برادران قزاقستانی خود بشتابد؟

رایزنی وزیران خارجه ترکیه و روسیه پیرامون تحولات اخیر در منطقهوزیران امورخارجه ترکیه و روسیه طی تماس تلفنی در مورد مناسبات دوجانبه و تحولات اخیر در منطقه گفت‌وگو کردند. - خبرگزاری آناتولی

مداخله نظامی روسیه در قزاقستان؛ آیا پوتین تکرارگر پیمان ورشو است؟در پی ناآرامی‌ها در قزاقستان، دبیرخانه سازمان پیمان جمعی آسیای میانه به رهبری روسیه تصمیم گرفت نیروهای نظامی شامل واحدهایی از روسیه، بلاروس، ارمنستان، تاجیکستان و قرقیزستان را تحت عنوان «نیروی حافظ صلح» برای کمک به سرکوب معترضان و تثبیت اوضاع به قزاقستان اعزام کند. پوتین منفورترین رئیس جمهور دنیا البته حق چپول هاست که پوتین مادرشونو به گا بده پشت ترامپ رو خالی میکنن حالا پوتین تا دسته بهشون فرو میکنه دوس دارم مادر این اروپایی ها رو بگاد

مایکل بیدن، فرمانده کل نیروهای مسلح سوئد می‌گوید چنانچه ناتو مطابق با خواست روسیه، از گسترش بیشتر خودداری و برخی از فعالیت‌هایش را در اروپا محدود کند، استراتژی امنیتی سوئد کاملاً ضعیف می‌شود.

او در جریان گفتگوی روز جمعه خود با روزنامه سوئدی Dagens Nyheter اعلام کرد: «پیشنهادات برای نظم امنیتی جدید، پایه‌های سیاست امنیتی ما را از بین می‌برد.»

او افزود: «هدف ما تبدیل شدن به یک قدرت دفاعی قوی‌تر در همه رده‌ها است اما این به یک همکاری بین‌المللی توسعه یافته بستگی دارد.»

روسیه در ۱۷ دسامبر مجموعه‌ای از پیشنهادها را با هدف محدود کردن نفوذ آمریکا و ناتو در همسایگی خود مطرح کرد که بر اساس آن، هرگونه گسترش ناتو در نزدیکی مرز روسیه (در اروپای شرقی، قفقاز و آسیای مرکزی) همچنین الحاق اوکراین به این اتحاد نظامی و تاسیس هرگونه پایگاه نظامی از سوی آمریکا در کشورهایی که پیش‌تر بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بودند، ممنوع می‌شود.

پیشنهادات روسیه، آن دست از اعضای اتحادیه اروپا را که عضو پیمان ناتو نیستند، نگران کرده است؛ از جمله سوئد که اگرچه عضو ناتو نیست اما رابطه‌ای قوی با این اتحاد نظامی دارد.

به همین دلیل از زمان طرح این پیشنهادات، دولت سوئد فعالیتهای دیپلماتیک خود را بطور قابل توجهی افزایش داده و روز جمعه نیز ماگدالنا اندرسون، نخست‌وزیر سوئد با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفتگو کرده است.

خانم اندرسون یک روز پیش از این نیز در جریان گفتگو با سائولی نینیسته، رئیس جمهور فنلاند اعلام کرده بود که موضوعات ساختاری درباره امنیت اروپا غیرقابل مذاکره است و افزود: «در سوئد، ما خودمان در مورد سیاست خارجی و امنیتی‌مان و اینکه با چه کسی همکاری کنیم، تصمیم می‌گیریم.»

آن لینده، وزیر خارجه سوئد نیز در هفته جاری با جان فاینر، معاون مشاور امنیت ملی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا دیدار داشت.