گسترش دامنه اعتراضات در قزاقستان؛ پیمان امنیتی به رهبری روسیه نیرو اعزام می‌کند

16/10/1400 07:36 ق.ظ

با گسترش دامنه اعتراضات سراسری در قزاقستان، رئیس جمهوری این کشور از «سازمان پیمان امنیت جمعی»، سی اس تی او، به رهبری روسیه درخواست کمک کرده است.

با گسترش دامنه اعتراضات سراسری در قزاقستان، رئیس جمهوری این کشور از «سازمان پیمان امنیت جمعی»، سی اس تی او، به رهبری روسیه درخواست کمک کرده است. با گسترش دامنه اعتراضات سراسری در قزاقستان و به آتش کشیده شدن اقامتگاه رئیس‌جمهوری و ساختمان شهرداری آلماتی، رئیس جمهوری این کشور از «سازمان پیمان امنیت جمعی»، سی اس تی او، به رهبری روسیه درخواست کمک کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، پیمان امنیتی به رهبری روسیه که مقر آن در مسکو است ساعاتی پس از درخواست قاسم جومارت توقایف، رئیس جمهوری قزاقستان در روز پنجشنبه ۱۶ دی ماه اعلام کرد که نیروهای صلح‌بان به قزاقستان اعزام خواهد کرد.

اعلام حالت فوق‌العاده در قزاقستان؛ معترضان اقامتگاه رئیس‌جمهوری را به آتش کشیدند «سازمان پیمان امنیت جمعی» ائتلافی نظامی متشکل از ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان و روسیه است. نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و رئیس«سازمان پیمان امنیت جمعی» اعلام کرده است که شورای این شورای سازمان با اعزام صلح‌بانان موافقت کرد. با این حال، تعداد نیروهای صلح‌بان مشخص نشده است. headtopics.com

آیا اردوغان قصد ندارد به کمک برادران قزاقستانی خود بشتابد؟

اعتراضات گسترده در قزاقستان که در پی افزایش بهای گاز مايع آغاز شد و طی روزهای اخیر درگیری‌هایی بین پلیس و معترضان روی داده است. پلیس کوشیده است با استفاده از گاز اشک‌آور، نارنجک‌های صوتی و خودروهای آب‌پاش معترضان را متفرق کنند.

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

محدودیت‌های کرونا؛ گسترش تظاهرات اعتراضی در آلمان | DW | 04.01.2022راهپیمایی‌ها علیه قرنطینه و محدودیت‌های کرونایی در آلمان ادامه دارند. بیش از ۴۰ هزار معترض در ۲۰ شهر آلمان به خیابان‌ها آمدند. در برخی شهرها معترضان با پلیس درگیر شدند. اغلب راهپیمایی‌ها در ایالات شرقی برگزار می‌شوند.

استعفای دولت در پی اعتراضات به افزایش بهای سوخت در قزاقستاندر اعتراض به افزایش قیمت فرآورده‌های سوختی از جمله گاز مایع در قزاقستان، تظاهرکنندگان برای سومین روز متوالی به خیابان‌ها آمدند که با ادامه اعتراضات، دولت استعفای دولت در پی اعتراضات به افزایش بهای سوخت در قزاقستان با گسترش دامنه اعتراضات بسیاری از اماکن دولتی توسط تظاهرکنندگان تسخیر شد قزاقستان تصرف فرودگاه بین‌المللی آلماتی از سویی خبرگزاری «رویترز» نیز شامگاه چهارشنبه گزارش داد که معترضان فرودگاه بین‌المللی آلماتی، بزرگترین فرودگاه قزاقستان را تصرف کردند. واقعیت رژیم تروریستی آل_سعود ارتقا از گاو_شیرده به سگ دست بوس

سقوط دولت قزاقستان در پی گسترده شدن اعتراضات عمومی به افزایش قیمت سوخت🔺سقوط دولت قزاقستان در پی گسترده شدن اعتراضات عمومی به افزایش قیمت سوخت دولت قزاقستان در پی اعتراضات عمومی مردم این کشور به افزایش بهای مواد سوختی سقوط کرد و معاون نخست‌وزیر به صورت موقت عهده‌دار مسئولیت اداره کابینه شد. The gloves are off in Kazakhstan 🇰🇿 What would Putin do! KAZAKISTAN KazakhstanProtests اعتراضات قزاقستان روسيا Russia کاش رژیم اسلامی در ایران هم به همین سرعت سقوط میکرد. به امید آن روز زیبا. بنازم به این غیرت‌تو ما که از این ارزها ندادیم همه وایستادن تا ببینند معلما چکار میکنند یا کشاورزا چه کار میکنند بعد اگه شد یه تکونی به خودشون بدند

در پی اعتراضات مردمی در قزاقستان، رییس جمهوری کابینه را منحل کردنقطه آغاز اعتراضات روز یکشنبه پس از اعلام افزایش قیمت گاز مایع طبیعی، ال‌ان‌جی در شهر جانا اوزن واقع در منطقه‌ای سرشار از منابع طبیعی در غرب کشور آغاز شد و سپس به شهر بزرگ دیگر منطقه یعنی آق‌داغ در ساحل دریای خزر گسترش یافت. درود بر رئیس جمهور بابت انحلال کابینه ،در ایران رئیس جمهورش اعلام بی اطلاعی از روز شروع گرانی قیمت بنزین کرد،

بلینکن: تا تفنگ روسیه بر سر اوکراین است مذاکرات پیشرفتی نخواهد داشتبلینکن با اشاره به امیدواری روسیه برای پیشرفت در زمینه‌هایی مانند کنترل تسلیحات گفت: «تا زمانی که 'تفنگ بر سر اوکراین' است در مذاکرات با روسیه هیچ پیشرفتی وجود نخواهد داشت.» خب تا تفنگ امریکا بر سر ایرانم هست همین اراجیف را تفت بدین دیگه

اعلام وضعیت فوق‌العاده در پایتخت قزاقستاناعلام وضعیت فوق‌العاده در پایتخت قزاقستان به دنبال ادامه تظاهرات در شهر نورسلطان، پایتخت قزاقستان وضعیت فوق‌العاده در این شهر اعلام شده است.

نسخه چاپی

با گسترش دامنه اعتراضات سراسری در قزاقستان و به آتش کشیده شدن اقامتگاه رئیس‌جمهوری و ساختمان شهرداری آلماتی، رئیس جمهوری این کشور از «سازمان پیمان امنیت جمعی»، سی اس تی او، به رهبری روسیه درخواست کمک کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، پیمان امنیتی به رهبری روسیه که مقر آن در مسکو است ساعاتی پس از درخواست قاسم جومارت توقایف، رئیس جمهوری قزاقستان در روز پنجشنبه ۱۶ دی ماه اعلام کرد که نیروهای صلح‌بان به قزاقستان اعزام خواهد کرد.

اعلام حالت فوق‌العاده در قزاقستان؛ معترضان اقامتگاه رئیس‌جمهوری را به آتش کشیدند

«سازمان پیمان امنیت جمعی» ائتلافی نظامی متشکل از ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان و روسیه است.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و رئیس«سازمان پیمان امنیت جمعی» اعلام کرده است که شورای این شورای سازمان با اعزام صلح‌بانان موافقت کرد. با این حال، تعداد نیروهای صلح‌بان مشخص نشده است.

اعتراضات گسترده در قزاقستان که در پی افزایش بهای گاز مايع آغاز شد و طی روزهای اخیر درگیری‌هایی بین پلیس و معترضان روی داده است. پلیس کوشیده است با استفاده از گاز اشک‌آور، نارنجک‌های صوتی و خودروهای آب‌پاش معترضان را متفرق کنند.

وزارت کشور قزاقستان اعلام کرده است که در این ناآرامی‌ها اخیر هشت افسر پلیس و نیروهای گارد ملی کشته و بیش از ۳۰۰ نفر زخمی شدند. با این حال تاکنون آماری از تلفات غیرنظامیان و معترضان منتشر نشده است.

قاسم جومارت توقایف بامداد پنجشنبه اعلام کرد به ارتش دستور داده است برای برقراری نظم و مقابله که او «تروریست‌ها» خواند، وارد عمل شود.

رئیس جمهوری قزاقستان گفت، نیروهای چترباز ارتش در خیابان های آلماتی با «باندهای تروریست» درگیر شدند.

رویترز می‌گوید، بامداد پنجشنبه چند نفربر زرهی و ده‌ها نیروی نظامی‌ که با پای پیاده حرکت می‌کردند، وارد میدان اصلی آلماتی، بزرگترین شهر قزاقستان شدند، جایی‌که صدها نفر برای سومین روز علیه دولت تظاهرات کردند.

شاهدان عینی به رویترز گفته‌اند، با نزدیک شدن نیروهای ارتش به جمعیت، صدای تیراندازی شنیده شد.

در همین حال، آمریکا و دبیرکل سازمان ملل خواستاری خویشتنداری طرف‌های درگیر در قزاقستان شدند.هیات دولت قزاقستان در واکنش به اعتراضات استعفا داده ولی قاسم جومارت توقایف، صبح چهارشنبه پس از پذیرش استعفای کابینه گفت که با اقدامات قاطع اعتراضات را آرام خواهد کرد.

ه فاصله کوتاهی پس از تهدید رئیس‌جمهوری دسترسی به وبسایت‌های خبری در قزاقستان ناممکن شد و یک سازمان دیده‌بان فضای مجازی اعلام کرد که شبکه اینترنت در این کشور کاملا قطع شده است.

خبرگزاری‌های روسیه نیز به نقل از اطلاعیه‌ای که از شبکه تلویزیون دولتی قزاقستان قرائت شد، از اعلام حالت فوق‌العاده در سراسر این کشور خبر دادند. با این حال گزارش‌ها حاکی است که فرودگاه آلماتی به تصرف معترضین در آمده و پروازها به آن لغو شده است.

هر چند ناآرامی‌های اخیر با اعتراض به دو برابر شدن قیمت گاز مایع که برای سوخت خودرو استفاده می‌شود، آغاز شد ولی سرعت گسترش اعتراضات به شهرها و نواحی مختلف قزاقستان بیانگر آن است که نارضایتی‌های مردم عمیق‌تر و دلایل بیشتری دارد.

قزاقستان از نظر وسعت نهمین کشور پهناور جهان است که در شمال با روسیه و در شرق با چین مرزهای مشترک دارد و به دلیل ذخایر بزرگ نفت‌و‌گاز از نظر اقتصادی کشور مهمی است. با وجود منابع طبيعی غنی، ثروت در این کشور در انحصار افراد و لایه‌های محدودی است و مردم قزاقستان از قدرت انحصاری و بلامنازع حزب حاکم که بیش از ۸۰ درصد از کرسی‌های پارلمان را در کنترل دارد، خسته شده‌اند.رادیو فردا

رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.