کرونا در ایران؛ صف طویل مبتلایان برای تخت‌های پر بیمارستانی

08/10/2020 11:36:00 ب.ظ

کرونا, گاهشمار_کرونا

اربعین سال ۱۳۹۹ را می‌توان خلوت‌ترین اربعین سال‌های اخیر نامید؛ مراسم پیاده‌روی سالانه‌ای که این بار ویروس کرونا باعث شد تا مقامات جمهوری اسلامی دستور تعطیلی آن را صادر کنند. گزارش گاهشمار_ کرونا از پویان خوشحالpkhwshhal 👇 اخبار_ایران راستی_آزمایی

محمدباقر قالیبافقالیباف پیش‌بینی کرده است که با همین روحیه و آمادگی در مراکز درمانی، در دو ماه آینده شیوع ویروس کرونا کنترل شود. از سوی «سیما سادات لاری»، سخن‌گوی وزارت بهداشت، با فوت ۲۳۰ نفر در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز پنج‌شنبه، مجموع فوتی‌های کرونایی در کشور به ۲۷ هزار و ۸۸۸ نفر رسیده است: «از دیروز تا امروز (۱۷ مهر ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، چهار هزار و ۳۹۲ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده‌اند که دو هزار و ۵۲ نفر از آن‌ها بستری هستند.» 

ادامه مطلب:
ایران وایر »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

کرونا در ایران؛ وضعیت بحرانی در چهارگوشه ایران

کرونا در ایران؛ فوت 239 بیمار طی شبانه‌روز گذشته کرونا در ایران؛ فوت 239 بیمار طی شبانه‌روز گذشته

کرونا در ایران؛ فوت 230 بیمار دیگر و ثبت 4392 مبتلای جدید کرونا در ایران؛ فوت 230 بیمار دیگر و ثبت 4392 مبتلای جدید

کرونا در ایران: ۲۳۹ نفر قربانی؛ بالاترین آمار از شروع همه‌گیری - BBC News فارسیآمار روزانه مبتلایان به ویروس کرونا در ایران، امروز هم به گفته منابع دولتی بالای ۴ هزار نفر بود.

کرونا در ایران؛ رکورد جدید ابتلا، احتمال تمدید محدودیت‌ها | DW | 08.10.2020برای سومین روز تعداد مبتلایان جدید کرونا در ایران از مرز چهار هزار نفر گذشت و رکوردی جدید بر جا گذاشت. رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران از وزیر بهداشت خواست محدودیت‌ها در پایتخت برای یک هفته دیگر تمدید شود.

کرونا در آلمان؛ ابتلای چهار هزار نفر در ۲۴ ساعت | DW | 08.10.2020در شبانه‌روز گذشته بیش از ۴۰۸۵نفر در آلمان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و این رقم بالاترین تعداد مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ از ماه آوریل تاکنون است. مقامات به مردم توصیه کرده‌اند از سفرهای غیرضروری خودداری کنند.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی »، نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مطالبات پرستاران دانشگاه علوم پزشکی شهرستان بابل گفته است: «ما دغدغه‌های پرستاران را درک می‌کنیم ولی نباید کار به اعتراض علنی کشیده شود.از آغاز شیوع ویروس کرونا تا کنون، ایران تا این اندازه بحرانی و غیر قابل کنترل نبوده است.07.08.

در این شرایط، همه باید خویشتن‌دار باشند. زیرا تشدید بحران، آسیب بیشتری به مردم وارد می‌کند و سودجویان نیز به دنبال استفاده ابزاری از مطالبات مردم هستند. در استان‌های غربی همچنان ناهماهنگی‌هایی در خصوص مراسم راهپیمایی اربعین به گوش می‌رسد و برخی افراد تندرو مذهبی در مرزها بازداشت شده‌اند.»  « محمدباقر قالیباف »، رییس مجلس شورای اسلامی نیز این روزها در حوزه کرونا اظهارنظرهای مستقیمی را مطرح می‌کند. او گفت: شمار قربانیان کرونا در ایران با فوت 239 بیمار طی شبانه‌روز گذشته به 27 هزار 658 نفر افزایش یافت. هفته گذشته حضور او در یک بیمارستان و احتمال ابتلای او به ویروس، موجب تعطیلی جلسه سران قوا شد. در تهران اما وضعیت یک وجب فراتر از قرمز است. «حسن روحانی»، رییس جمهوری ایران در خصوص این اقدام او گفته بود: «من حضور در هر جلسه‌ای را منوط به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا کردم..

کسی نمی‌تواند برود وسط سیل و بگوید که من نمی‌ترسم. نیروهای بسیج اعلام آمادگی کرده‌اند که گشت بزنند و به افرادی که دلیل عدم رعایت آن‌ها نداشتن ماسک است، ماسک بدهند.»  روز پنج‌شنبه، قالیباف با حضور در نشست مسوولان وزارت بهداشت و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، به گونه‌ای دیگر پاسخ روحانی را داد: «این‌که ما در شرایط فعلی و با وجود تجربه هشت ماهه مبارزه با کرونا، در فصل پاییز آمار تلفات بالاتری نسبت به روزهایی داشته باشیم که هنوز با این بیماری آشنا نبودیم، پذیرفتنی نیست.»  قالیباف پیش‌بینی کرده است که با همین روحیه و آمادگی در مراکز درمانی، در دو ماه آینده شیوع ویروس کرونا کنترل شود. از این تعداد، ۸ هزار و ۱۸۲ مورد مرد و ۵ هزار و ۱۹۷[نفر] نیز زن بوده‌اند که نشان‌گر بالا بودن آمار جان‌باختگان مرد بر اثر کرونا، نسبت به زنان است.  براساس آخرین آمار ارایه شده از سوی «سیما سادات لاری»، سخن‌گوی وزارت بهداشت، با فوت ۲۳۰ نفر در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز پنج‌شنبه، مجموع فوتی‌های کرونایی در کشور به ۲۷ هزار و ۸۸۸ نفر رسیده است: «از دیروز تا امروز (۱۷ مهر ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، چهار هزار و ۳۹۲ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده‌اند که دو هزار و ۵۲ نفر از آن‌ها بستری هستند.»  به گفته لاری، چهار هزار و ۳۳۵ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در وضعیت شدید این بیماری، تحت مراقبت قرار دارند.» خداکرمی همچنین در خصوص وضعیت ابتلا به ویروس کرونا در میان اعضای شورای شهر تهران گفته است : «"صدراعظم نوری" به دلیل ابتلا به بیماری کرونا و تشدید این بیماری در بیمارستان بستری بود که روز گذشته ترخیص و در منزل در حال طی کردن ادامه مرحله قرنطینه است.

  هم‌چنین استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد هم‌چنان در وضعیت قرمز قرار دارند. استان‌های کردستان، هرمزگان، فارس و گلستان نیز وضعیت هشدار یا زرد را سپری می‌کنند. تست کرونای سایر اعضای شورای شهر تهران نیز خوشبختانه منفی بوده است.  «فاطمه نوروزیان»، سخن‌گوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از فوت دو شهروند هرمزگانی در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد. با احتساب این دو فوتی، شمار جان باختگان این استان به ۷۹۰ نفر رسیده است: «اکنون ۱۹۲ نفر با تشخیص کووید-۱۹ در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این شمار، ۴۶ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه (آی‌سی‌یو) بستری شده‌اند و حال ۱۷ نفر از آن‌ها وخیم است. با توجه به اعمال محدودیت‌‎ها و در نظر گرفتن جریمه برای متخلفان کرونایی از هفته آینده، این احتمال می‌رود تا تعطیلی‌ها به مدت یک هفته دیگر تمدید شود.»  «محمد طاهری»، مدیرروابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مجموع فوتی‌های کرونایی این استان از ابتدای شیوع کرونا را ۶۴۵ عنوان کرد و گفت: «در ۲۴ ساعت منتهی به روز پنج‌شنبه، ۵۲ مورد مثبت مبتلا به کرونا در همدان ثبت شده است.

»  «فرشید عابدی»، متخصص بیماری‌های عفونی در بیرجند در استان خراسان جنوبی گفته است با آغاز پیک سوم کرونا در ایران از ۱۰ روز پیش، خانواده‌هایی به بیمارستان  مراجعه می‌کنند که همه باهم نیاز به بستری شدن دارند: «موارد ابتلای خانوادگی به کرونا در استان خراسان جنوبی افزایش یافته و در موج سوم، بیشترین آمار مربوط به ابتلاهای خانوادگی است.» همچنین مدیرکل بحران استان تهران گفته است پیشنهاد قرنطینه تهران را با ستاد ملی کرونا مطرح کرده است: «پیشنهاد استان به ستاد ملی این بوده که محدودیت‌هایمان را همانند نوروز کنیم و از مبادی ورودی و خروجی کنترل‌ها را انجام دهیم و به حالت قرنطینه در بیاوریم، ولی ستاد ملی فراتر از استان نگاه می‌کند و ما هم تبعیت می‌کنیم. حدود ۱۰ روز است که موج سوم بیماری کرونا شروع و باعث شلوغی بیش از اندازه "بیمارستان ولیعصر" بیرجند شده که متاسفانه در این موج، بیشترین آمار مربوط به ابتلاهای خانوادگی است؛ به گونه‌ای که در دو شب گذشته، خانواده‌هایی بودند که همه با هم نیاز به بستری شدن داشتند و این بسیار جای نگرانی دارد.»  براساس آخرین وضعیت مخاطره شیوع کرونا در استان خراسان جنوبی، پنج شهرستان استان شامل بیرجند، طبس، فردوس، قائنات و نهبندان در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر) هستند که نسبت به وضعیت قبلی، سه شهرستان قرمز اضافه شده است. « »، رییس «دانشگاه علوم پزشکی بابل»، با اشاره به قرمز بودن وضع استان مازندران، از هم‌وطنان خواست از سفر به این استان خودداری کنند.  «قدرت‌الله شاکری‌نژاد»، رییس دانشکده علوم پزشکی بهبهان در استان خوزستان نیز از افزایش قابل توجه مبتلایان سن سشش تا ۱۷سال خبر داده و گفته است: «۴۶ تخت عادی و ۱۴ تخت آی‌سی‌یو برای بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان شهیدزاده بهبهان در نظر گرفته شده که در حال حاضر ظرفیت ۴۰ تخت عادی و ۹ تخت آی‌سی‌یو پر شده است. روزانه حدود ۳۰ بیمار مشکوک به کرونا به بیمارستان شهیدزاده مراجعه می‌کنند و معمولا ۳۰ درصد مراجعه‌کنندگان نیز در بیمارستان بستری می‌شوند. او همچنین گفته است: «استان‌های استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه‌وبویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال‌وبختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد در وضعیت قرمز قرار دارند و استان‌های کردستان، هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

تعداد موارد مثبت کرونا بین شش تا ۱۷ سال قابل توجه است و قشر قابل توجهی از مبتلایان به کرونا، کودکان و جوانان هستند.»  شاکری‌نژاد هم‌چنین گفته است: «رستوران‌ها به صورت بیرون‌بر فعالیت می‌کنند و پارک‌ها و تفرج‌گاه‌ها نیز مسدود و خاموش شده‌اند. سخن‌گوی وزارت بهداشت در این‌ باره توضیح داد: «از دیروز تا امروز ۱۶مهر۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۴ هزار و ۱۹ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شدند که یک هزار و ۸۲۰ نفر از آن‌ها بستری شدند. ممکن است محدودیت‌هایی نیز در خیابان‌های پرتردد شهر اعمال شود.»  روز چهارشنبه خبری در خصوص بسته شدن آرامستان بهبهان منتشر شد.» در حال حاضر ۴۲۷۴ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت ویژه قرار دارند. .