کرونا در ایران؛ اُمیکرون رسید، امکان شناسایی فراهم نیست

کرونا, اُمیکرون

02/12/2021 08:41:00 ب.ظ

«حمید سوری»، عضو ستاد مقابله با کرونا در گفت‌وگو با «ایران‌وایر»: «ایران نظام غربال‌گری واریانت‌های جدید کرونا را ندارد. برای همین به طور تصادفی مطلع خواهیم شد که اُمیکرون وارد کشورمان شده است.» اُمیکرون راستی‌آزمایی گزارشی از pkhwshhal

***مردم ایران کمتر از دو هفته است که روزانه مرگ و میر حدود۱۰۰نفر را تجربه می‌کنند. پیش از این، در شهریور۱۴۰۰، کشور سوار بر پیک مرگ‌بار پنجم کرونا بود که روزانه تا۷۰۰کشته را نیز به همراه داشت. طی هفته‌های اخیر، هم‌زمان با کاهش موارد فوتی و افزایش میزان واکسیناسیون عمومی با واکسن چینی «سینوفارم»، مقامات به مرور تصمیم به افزایش بازگشایی‌ها گرفتند.

مدارس و دانشگاه‌ها طی مراحل از پیش تعیین شده بازگشایی شدند. طرح ممنوعیت تردد شبانه که با انتقادات زیادی همراه بود هم لغو شد. هم‌چنین طی هفته اخیر، صندلی‌های ورزشگاه‌ها و سینماها از تماشاگران پر شدند. از روز۱۵آذر، به گفته مسوولان، «طرح هوشمند کرونا» اجرا خواهد شد. در این طرح، افرادی که واکسن ضد کرونا دریافت نکرده‌‌اند، با محدودیت‌هایی روبه خواهند بود.

این در حالی است که «سازمان جهانی بهداشت» نسبت به شیوع ویروس جهش یافته اُمیکرون به کشورهای دنیا هشدار داده است. این سازمان به همه کشورها توصیه کرده است ضمن ترویج رعایت پروتکل‌های بهداشتی، مرزهای خود را برای مدیریت ویروس جدید کنترل کنند.هم‌زمانی افزایش بازگشایی‌ها در ایران و شیوع ویروس اُمیکرون headtopics.com

پرداخت وام بدون ضامن قابلیت اجرا دارد؟

«حمید سوری»، رییس کارگروه بهداشت و پیش‌گیری قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان این که از رفتار ویروس جهش‌یافته اُمیکرون اطلاعات زیادی در دست نیست، به «ایران‌وایر» گفت: «می‌دانیم که این ویروس سرعت گسترش زیادی دارد و در مدت کوتاهی می‌تواند تعداد افراد بیشتری را مبتلا کند. در مقابل، تعداد مرگ و میرهای امیکرون به مراتب پایین‌تر از نوع دلتا و بتای کرونا است. از طرفی، تمایل ویروس جدید به گروه‌های سنی جوان بیشتر است.»

به گفته سوری، افزایش موارد بیماری در سنین جوان، بار اقتصادی و اجتماعی زیادی به ایران تحمیل خواهد کرد. او با اشاره به این که این بار صرفاً مالی نیست، ادامه داد: «به دنبال تشدید شیوع ویروس، افراد مجبور می‌شوند در خانه بمانند و این یعنی کسب و کار تعطیل می‌شود. همین موضوع، تاثیرات روحی و روانی را نیز برای شهروندان به همراه خواهد داشت.»

سوری معتقد است با وجود هشدارهای سازمان جهانی بهداشت که ویروس جهش‌یافته امیکرون را «نگران کننده» و «خطر بزرگ» توصیف کرده، بازگشایی‌ها در ایران تصمیم درستی به نظر نمی‌رسد. او می‌گوید باید برای بازگشت به شرایط عادی، دست نگه‌داشت و عجله نکرد.

سعد حریری: «نفوذ ایران» هرگونه فرصت مثبت را از لبنان سلب کرده است؛ از صحنه سیاست کنار می‌روم

در ایران نظام غربال‌گری واریانت‌های جدید وجود ندارد«محمد هاشمی»، سرپرست روابط عمومی وزارت بهداشت ایران روز پنج‌شنبه۱۱آذر۱۴۰۰در حساب کاربری خود در توییتر به تایید اولین مورد ویروس جهش‌یافته کرونا در امارات اشاره کرد. او در ادامه نوشت: «اُمیکرون بسیار نزدیک است! بسیار مراقب باشیم.» headtopics.com

طی هفته اخیر، دیگر مسوولان و مقامات نیز در خصوص شیوع اُمیکرون به ایران هشدار دادند. حتی بر اساس تصمیم ستاد ملی کرونا، پرواز از شش کشور به ایران؛ تلاشی که از سوی جمهوری اسلامی در راستای هشدارهای سازمان جهانی بهداشت انجام شد. اما آیا این ویروس تا کنون به ایران نرسیده است؟

حمید سوری، عضو قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا در این‌باره به «ایران‌وایر» می‌گوید: «سازمان جهانی بهداشت در وهله اول توصیه کرد کشورها مرزهای خود را کنترل کنند. ما در کشور این کار را تا حدودی عملیاتی کردیم. دومین کار، ترویج رعایت نکات بهداشتی توسط دولت‌ها است. سومین مورد نیز انجام مطالعات عمومی و شناسایی موارد جدید است.»

هفت پرسنل نظامی آمریکا در یک حادثه برای هواپیمای جنگی اف-۳۵ مجروح شدند

این استاد اپیدمیولوژی «دانشگاه شهید بهشتی» در خصوص توانایی ایران در شناسایی ویروس توضیح داد: «ما برای این که متوجه شویم ویروس به کشور رسیده، نیاز است به شکل سیستماتیک از افرادی که وارد کشورمان می‌شوند یا با افراد بیمار تماس داشته‌اند، با تعداد نمونه بالایی تست‌های مولکولی با هدف تشخیص واریانت بگیریم. متاسفانه ما در ایران نظام غربال‌گری واریانت‌های جدید را نداریم. برای همین به طور تصادفی مطلع خواهیم شد که وارد کشورمان شده است.»

پیش از این، در زمان شیوع ویروس دلتای کرونا در ایران، استان‌ها برای شناسایی نوع ویروس مجبور بودند نمونه‌های مشکوک را با هدف شناسایی نوع واریانت، به تهران ارسال کنند. پاسخ این نمونه‌ها نیز پس از چندین روزآماده می‌شد.به گفته این عضو قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا، احتمال این که ویروس در حال حاضر وارد کشور شده باشد، بسیار زیاد است. headtopics.com

سوری در این‌باره توضیح داد: «به احتمال زیاد وارد کشور شده است اما این که مستند داشته باشیم که این را تایید کند، نداریم. ماهیت قضیه نشان می‌دهد که دست‌کم دو هزار کیس از این ویروس در جهان دیده شده است که در کشورهای همسایه ما نیز وجود دارد. به نظر می‌رسد مواردی در کشور ما هم وجود داشته باشد. احتمالا در روزهای آینده بتوان تصویر درستی از وضعیت شیوع ویروس ارایه کرد.»

پیک اُمیکرون در راه است؟آیا پیک ششم با گونه جهش‌یافته در کشور آفریقای جنوبی، ایران را فرا خواهد گرفت؟حمید سوری در این‌باره توضیح می‌دهد: «اگر پیک را براساس مرگ بدانیم، چون تا کنون احتمال مرگ و میر در امیکرون زیاد نبوده است، چنین پیکی از نظر مرگ احتمالا در ایران نخواهیم داشت. هرچند زمانی که موارد ابتلا افزایش پیدا کنند، مرگ هم زیاد می‌شود اما نه مانند واریانت دلتا و بتا. اگر هم بخواهیم پیک را بر اساس موارد ابتلا بدانیم، با توجه به این که در نظام غربال‌گری و انجام تست خیلی گسترده عمل نکرده‌ایم، آن هم گفتنش دقیق نیست.»

به گفته این استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، رتبه ایران در تعداد تست‌های کرونایی که به ازای یک میلیون نفر گرفته می‌شود، در قیاس با سایر کشورهای جهان خوب نیست. 

ادامه مطلب: ایران وایر »

خبرگزاری تسنیم

ادامه مطلب >>

ترکیه ششمین کشور جهان با بالاترین مقاومت در برابر کرونا شدترکیه در رتبه ششم فهرست کشورهای دارای بالاترین مقاومت در برابر نوع ویروس کووید-19 قرار گرفت. - خبرگزاری آناتولی

کرونا در ایران؛ فوت 76 بیمار و شناسایی 3839 مورد جدید

آماده‌سازی برای افزایش قیمت بنزین در ایران با هدف تامین کسری بودجهدولت جدید ایران با تاکید بر مصرف بی‌رویه مردم در استفاده از حامل‌های انرژی اما با هدف تامین کسری عظیم 307 هزارمیلیارد تومانی بودجه سال جاری، در صدد افزایش

دیوید دستمال‌چیان، هنرمند ایرانی‌تبار، در یک فیلم جنایی با کایرا نایتلی همبازی می‌شوددیوید دستمال‌چیان هنرمند ایرانی-آمریکایی در یک فیلم جنایی با گروهی از ستاره‌های مشهور سینما، از جمله کایرا نایتلی، همبازی می‌شود. به گزارش پایگاه خبری «هالیوود رپورتر»، این فیلم که بر اساس رویدادهای واقعی ساخته می‌شود، «خفه‌کننده بوستون» (Boston Strangler) نام دارد و ماجراهای یک قاتل زنجیره‌ای... به کیرم بسیاری از فیلم‌های که دیوید دسمال چیان نقش داشته رو دیدم ، خیلی بازیگر خوب و باحال و بامزه‌ای هست ، درود

انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر: در کنار مذاکرات با ایران موضوع دراویش گنابادی مطرح شود«انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر» در نامه‌ای به جوزف بورل، کمیسر عالی اتحادیه اروپا در سیاست‌ خارجی و امور امنیتی، خواستار توجه این نهاد به وضعیت دراویش

حمله با شمشیر در شمال فرانسه؛ دو پلیس زن زخمی شدندبه گفته دادستان عمومی شربور این حادثه با انگیزه تروریستی انجام نشده و دو مامور پلیس زن بر اثر اصابت شمشیر جراحات سطحی از ناحیه صورت متحمل شده‌‌اند. پولیس زن بهادری و شجاعت کرده اند.