کدام ماموران و چه نهادهایی حق بازداشت شهروندان را دارند؟

14/05/1399 09:19 ب.ظ

⚖️ پرسش: بر اساس قوانین، کدام ماموران و چه نهادهایی حق بازداشت شهروندان را دارند؟ آیا بازداشت از سوی نهادهایی که مجوز بازداشت ندارند، وجاهت قانونی دارد؟ پاسخ را در ایران‌وایر بخوانید 👇 سوال_جواب_حقوقی اطلاع_رسانی

پاسخ: طبق قوانین ایران، فقط مامورانی که ضابط دادگستری محسوب می‌شوند، می‌توانند اقدام به دستگیری یک شهروند کنند.

در مورد دستگیری متهمان سیاسی توسط ماموران وزارت اطلاعات، قبل از تصویب «قانون برنامه پنجم توسعه»، وزارت اطلاعات حق بازداشت و بازجویی گسترده از متهمان سیاسی و مطبوعاتی را به هیچ‌وجه نداشت و فقط می‌توانست این جرایم را کشف کند و به ضابطان و مقامات قضایی اطلاع دهد زیرا ضابط دادگستری محسوب نمی‌شد. این امر به صراحت در «قانون تاسیس وزارت اطلاعات» بیان شده و از قوانین دیگر نیز قابل برداشت است.

در ماده ٢٠٥ قانون برنامه پنجم توسعه نیز ماموران وزارت اطلاعات نسبت به جرایم سازمان یافته ضدامنیتی، ضابط تلقی شده‌اند. بنابراین، باز هم نمی‌توانند در جرایم غیر سازمان یافته امنیتی به مانند ضابطان دخالت و اقدام به دستگیری کنند.

ادامه مطلب:
iranwire »

جزئیات جدید از دستگیری تجمع حامیان طالبان در تهران- اخبار پلیس - اخبار اجتماعی تسنیم - Tasnimجزئیات جدید از دستگیری تجمع حامیان طالبان در تهران فرمانده انتظامی تهران بزرگ: ۱۹ نفر بازداشت شدند؛ ۵ نفر از آنها از عوامل اصلی، تهیه تصاویر و انتقال تصاویر به شبکه‌های معاند بودند که به زندان رفتند مابقی آنها نیز در حال طرد از کشور هستند

ضرورت خوداظهاری داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد در سایت وزارت بهداشتتهران-ایرنا- داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ که قصد حضور در این آزمون را دارند از امروز - سه‌شنبه - باید در سایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خوداظهاری کنند.

یک متر و نیم قبر، ۳۰۰ میلیون تومان!در ایامی که تهران روزهای سخت و کرونایی‌اش را می‌گذراند و شهروندان درگیر اتفاقات ناخوشایند ناشی از مرگ هستند، خبر کشف سلطان قبر در امامزاده تاریخی و قدیمی تهران واقع در شهر ری نگاه‌ها را به این سمت می‌برد که دقیقا چه سیستم نظارتی در خرید و فروش قبرهای امامزاده‌های تهران وجود دارد.

شاید آهن بدن شما کم باشد - BBC News فارسیافراد زیادی در جهان بعضی از مواد معدنی ضروری را به مقدار توصیه‌شده مصرف نمی‌کنند.

استعفای وزیر امور خارجه لبنانبحران اقتصادی، مشکل بیکاری و همچنین کاهش ارزش پول ملی از موضوعاتی است که شدیدا نارضایتی عمومی در لبنان را تشدید کرده و تظاهرات خیابانی را در این کشور پدید آورده است.

آتش‌سوزی جنگلی در کالیفرنیا؛ به هزاران تن از سکنه دستور تخلیه داده شدتا کنون دو خانه خالی طعمه حریق شده و نزدیک به ۲ هزار و ۶۰۰ خانه دیگر در محاصره آتش قرار دارند.