شاید آهن بدن شما کم باشد - BBC News فارسی

13/05/1399 07:19 ق.ظ

کدام ماده معدنی ضروری را کم داریم؟ شاید آهن بدن شما کم باشد

افراد زیادی در جهان بعضی از مواد معدنی ضروری را به مقدار توصیه‌شده مصرف نمی‌کنند. در دوران بارداری به‌ویژه باید حواس‌تان به میزان مصرف ید باشد بنا بر نتایج نظر‌سنجی ملی تغذیه و رژیم‌غذایی بیش از یک چهارم دختران ۱۱ تا ۱۸ ساله کمتر از میزان لازم ید مصرف می‌کنند. ید برای تولید هورمون‌های تیروئید و رشد و سوخت‌وساز بدن لازم است.

رابیس می‌گوید: "یکی از بیشترین عامل آسیب‌مغزی قابل‌پیشگیری در نوزادان بر اثر کمبود مصرف ید است". اگر قصد بچه‌دار شدن و بارداری و شیردهی دارید یادتان باشد که ید برای رشد و پرورش فرزند شما حیاتی است.

در پژوهشی در مورد وضعیت مصرف ید در مدارس دخترانهٔ بریتانیا، دریافتند که کمبود خفیف ید در ۵۱ درصد از دختران بین ۱۴ تا ۱۵ ساله دیده می‌شود. به نظر انجمن تغذیه‌ٔ بریتانیا بیشتر بزرگسالانی که رژیم غذایی متعادل و سالمی دارند نیاز بدن خود به ید را از مواد‌ غذایی تأمین می‌کنند.

اما کسانی که ماهی و لبنیات نخورند، دچار کمبود ید می‌شوند و نیاز به مکمل‌ها یا غذا‌های غنی‌شده خواهند داشت. بعضی از جانشین‌های شیر با ید غنی نشده‌اند از این رو همیشه به برچسب آنها توجه کنید. مصرف ید کافی مهم است اما مصرف بیش‌از‌اندازهٔ آن هم ضرر دارد. headtopics.com

ادامه مطلب:
bbcpersian »

اصلاح‌طلبان شاید دوباره مجبور شوند از چهره‌ای غیر اصلاح‌طلب حمایت کنندمصطفی ‌درایتی، عضو حزب اتحاد ملت، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین:اصلاح‌طلبان شاید دوباره مجبور شوند از چهره‌ای غیر اصلاح‌طلب حمایت کنند/کار مهم اصلاح‌طلبان باید بازسازی وجهه اجتماعی باشد/نمی‌توانیم امید زیادی به تایید چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب داشته باشیم

پسر روپرت مرداک، غول رسانه‌ای از شرکت پدرش استعفا کرد - BBC News فارسیجیمز مرداک، پسر روپرت مرداک، غول رسانه‌ای، از هیات مدیره نیوز کورپ به دلیل آنچه اختلاف نظر بر سر اصول خط مشی رسانه‌ای خوانده استعفا کرده است.

سخنگوی دولت ایران درباره برگزاری مراسم محرم 'به روش همیشگی' هشدار داد - BBC News فارسیسخنگوی دولت ایران می‌گوید فشار برای انجام مراسم محرم 'به روش همیشگی'، 'ضربه تاریخی' به این مراسم و مشارکت مردم خواهد زد. حسن روحانی هم بر ضرورت برگزاری مراسم عزاداری محرم تاکید کرده است. آیت‌الله خامنه‌ای روز گذشته از عزاداران، هیات‌ها، منبری‌ها و مداحان خواست به سیاست‌های ستاد ملی کرونا عمل کنند و هشدار داد 'اگر همین مقدار مراقبت و کنترل هم سست شود، فاجعه‌ای بزرگ پدید خواهد آمد.'

کرونا؛ مکزیک سومین کشور جهان با بالاترین میزان مرگ و میر - BBC News فارسیمکزیک پس از آمریکا و برزیل، سومین کشور با بالاترین میزان مرگ و میر ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ شده است. تعداد درگذشتگان در این کشور دست کم ۴۶ هزار و ۶۸۸ نفر گزارش شده است. آمار روزانه ابتلا هم رکوردی جدید در این کشور است. براساس آمار وزارت بهداشت مکزیک، تنها در روز گذشته نزدیک به ۸۵۰۰ نفر به ویروس کرونا مبتلا شدند.

روحانی: تجمعات تا اطلاع ثانوی ممنوع است اما مراسم محرم برگزار می‌شود - BBC News فارسیحسن روحانی بر ضرورت برگزاری مراسم عزاداری محرم تاکید کرده اما گفته است ممکن است به خاطر رعایت پروتکل‌های بهداشتی نحوه عزاداری 'متفاوت' باشد. سخنگوی دولت هم نسبت به برگزاری مراسم عزاداری محرم 'به روش همیشگی' هشدار داده است.

خسرو سینایی درگذشت؛ 'من ایران را دوست دارم' - BBC News فارسیخسرو سینایی، کارگردان و فیلمنامه‌نویس سینمای ایران، که به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در ۷۹ سالگی در بیمارستانی در تهران درگذشت، این جملات را چندی پیش از مرگش درباره این ویروس گفته بود.

آیا مردم در ایران نیاز به خوردن قرص ویتامین دی دارند؟

در دوران بارداری به‌ویژه باید حواس‌تان به میزان مصرف ید باشد

بنا بر نتایج نظر‌سنجی ملی تغذیه و رژیم‌غذایی بیش از یک چهارم دختران ۱۱ تا ۱۸ ساله کمتر از میزان لازم ید مصرف می‌کنند. ید برای تولید هورمون‌های تیروئید و رشد و سوخت‌وساز بدن لازم است. رابیس می‌گوید: "یکی از بیشترین عامل آسیب‌مغزی قابل‌پیشگیری در نوزادان بر اثر کمبود مصرف ید است". اگر قصد بچه‌دار شدن و بارداری و شیردهی دارید یادتان باشد که ید برای رشد و پرورش فرزند شما حیاتی است.

در پژوهشی در مورد وضعیت مصرف ید در مدارس دخترانهٔ بریتانیا، دریافتند که کمبود خفیف ید در ۵۱ درصد از دختران بین ۱۴ تا ۱۵ ساله دیده می‌شود.

به نظر انجمن تغذیه‌ٔ بریتانیا بیشتر بزرگسالانی که رژیم غذایی متعادل و سالمی دارند نیاز بدن خود به ید را از مواد‌ غذایی تأمین می‌کنند.

اما کسانی که ماهی و لبنیات نخورند، دچار کمبود ید می‌شوند و نیاز به مکمل‌ها یا غذا‌های غنی‌شده خواهند داشت. بعضی از جانشین‌های شیر با ید غنی نشده‌اند از این رو همیشه به برچسب آنها توجه کنید.

مصرف ید کافی مهم است اما مصرف بیش‌از‌اندازهٔ آن هم ضرر دارد.

جلبک‌های دریایی منبع سرشاری از ید است اما ممکن است باعث شود که بیش از حد نیاز این ماده معدنی را دریافت کنید که اثر منفی بر سلامت شما خواهد داشت. به همین دلیل رابیس می‌گوید:" بیش از یک بار در هفته آن را مصرف نکنید، تا مشکلی پیش نیاید".توضیح تصویر،بنا بر نظر‌سنجی ملی تغذیه و رژیم‌غذایی در بریتانیا، حدود نیمی از زنان بیش از ۱۱ ساله و یک‌چهارم مردان بین ۱۱ تا ۶۵ ساله کمتر از میزان لازم سلنیوم مصرف می‌کنند.

این میزان در هر دو جنس پس از سن ۷۵ سالگی افزایش پیدا می‌کند.

هرچند کمبود این ماده‌ٔ معدنی نادر است. سلنیوم در فندق برزیلی، ماهی، گوشت، تخم‌مرغ و نان وجود دارد؛ میزان سلنیوم موجود در غلاتی مانند گندم بستگی به میزان سلنیوم خاک دارد.

به دلیل مصرف غلات اروپایی به جای گندم غنی‌شده از سلنیوم آمریکای شمالی در محصولاتی مثل نان، مصرف سلنیوم در بریتانیا کاهش پیدا کرده است.

بسیاری از افراد در بریتانیا مواد معدنی کافی مصرف نمی‌کنند

گروه‌هایی از افراد پتاسیم و منیزیم کافی مصرف نمی‌کنند. کمبود‌های ناشی از این مواد معدنی نادر است اما اگر آنها را به مقدار کافی در طولانی‌مدت مصرف نکنیم سلامت ما به خطر می‌افتد.نیمی از دختران ۱۱ تا ۱۸ ساله و بیش از یک چهارم پسران ۱۱ تا ۱۸ ساله کمتر از میزان لازم منیزیم مصرف می‌کنند.

با اینکه کمبود این مادهٔ معدنی بسیار نادر است و به طور معمول در افرادی با بیماری‌های شدید یا معتادان به الکل و کسانی که مبتلا به ناهنجاری‌هایی در جذب مواد‌غذایی هستند، دیده می‌شود اما مصرف این مادهٔ معدنی در میان گروه‌های جوان‌ جمعیت بریتانیا کم است.

منیزیم در غذا‌های زیادی وجود دارد از جمله سبزیجات سبزبرگ، دانه‌های خوراکی، برنج، ماهی، گوشت و لبنیات.کمبود پتاسیم به طور معمول بر اثر اسهال پدید می‌آید اما کمبود مصرف پتاسیم در رژیم غذایی هم در بریتانیا مشاهده شده است، به‌ویژه در میان زنان، با اینکه مقدار مصرف پیشنهادی لازم برای زنان از مردان کمتر است.

پتاسیم در بسیاری از غذا‌ها و میوه‌ها (به‌خصوص موز) وجود دارد و سبزیجاتی مثل بروکلی وهویج‌ها، ماهی، صدف، گوشت گوساله، مرغ، آجیل و دانه‌های خوراکی و بقولات منابع خوبی از پتاسیم هستند.

آیا می‌توان برای کاهش احتمال کمبود مواد معدنی از مکمل‌های غذایی استفاده کرد؟

وقتی رژیم غذایی ما در یکی از مواد معدنی کمبود داشته باشد به احتمال زیاد در‌ مواد معدنی دیگری هم کمبود خواهد داشت.

ارزیابی و بهبود رژیم غذایی به طور کلی کمک می‌کند تا اطمینان پیدا کنیم که مواد معدنی لازم برای فردی سالم را دریافت می‌کنیم. رابیس می‌گوید:"اگر می‌خواهید مکمل‌های غذایی مصرف کنید بهتر است ابتدا با پزشک خانواده یا کارشناس بهداشت مشورت کنید تا به شما بگوید به کدام مواد معدنی نیاز دارید".