چرا مقرری بیمه‌بیکاری شامل خیلی از کارگران نمی‌شود؟ / تفاهم‌نامه‌‌ای که حقوق کارگران را نشانه گرفت

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 59 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 27%
  • Publisher: 53%

ایلنا گزارش می‌دهد؛ چرا مقرری بیمه‌بیکاری شامل خیلی از کارگران نمی‌شود؟ / تفاهم‌نامه‌‌ای که حقوق کارگران را نشانه گرفت

ایران اخبار, ایران سرفصلها

به گزارش خبرنگار ایلنا، بیمه بیکاری در نظام بیمه تامین اجتماعی درواقع جبران بخشی از زیانی است که کارگر در اثر از دست دادن شغل خود متحمل می‌شود و جزو جدایی‌ناپذیر تامین اجتماعی است. قانون بیمه بیکاری در ایران ابتدا در سال ۱۳۶۶ به صورت آزمایشی و بعد از آن در سال ۱۳۶۹ به صورت دائم تصویب شد. «بیمه‌شدگان با داشتن حداقل ۶ ماه سابقه‌ی بیمه‌پردازی می‌توانند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنند»،بیکار، بیمه شده‌ای است که بدون میل و اراده بیکار شده و آماده به کار باشد».

در این تفاهم‌نامه آمده است: «در خصوص کارگران شاغل در کارهای با ماهیت دائمی که کار آنان جنبه مستمر دارد لیکن دارای قرارداد مدت موقت می‌باشند در صورتی که قرارداد آنان حداقل یک بار تمدید شده و یا مدت سابقه‌ی آن‌ها در آخرین کارگاه کمتر از یک سال نباشد، با دارا بودن سایر شرایط مندرج در قانون از مزایای بیمه بیکاری بهرهمند خواهند شد.

به گفته‌ی بسیاری از کارشناسان این تفاهم‌نامه در واقع اجحاف در حق نیروی کار است. چراکه بعد از سال ۱۳۷۵ و صدور دادنامه ۱۷۹ از طرف دیوان عدالت اداری، قراردادهای موقت افزایش یافت تا جایی که امروز بیش از ۹۵درصد از قراردادها موقت هستند. بنابراین احتمال اینکه بسیاری از کارگران قبل از یک سال از کاری اخراج شوند و وارد کاری دیگر شوند بسیار زیاد است. با این اوصاف احتمالا بخش زیادی از کارگران مشمول دریافت بیمه بیکاری نمی‌شوند.

وضعیت این کارگر شبیه وضعیت بسیاری دیگر از کارگرانی است که قبل از یک سال کار در آخرین کارگاه، شغل خود را از دست داده‌اند و معلوم نیست چقدر زمان می‌برد تا شغل دیگری پیدا کنند. کارگرانی که به پشتوانه‌ی حقوق ماهانه‌ای که دریافت می‌کردند احتمالا قرض‌های خود را می‌دادند، خرجی خانه را تامین می‌کردند و پول اجاره‌ی خانه را پرداخت می‌کردند و حالا بعد از اخراج از کار در وضعیتِ استیصال مطلق گیر کرده‌اند.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

صادرات ایران به روسیه از مسیر دریای خزر برای اجتناب از آذربایجانبا وجود کاهش ظاهری تنش‌ها میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان پس از تماس تلفنی اخیر وزرای خارجه دو کشور، مقامات ایران اعلام کردند از این به بعد از
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

آمریکا: روند خروج شهروندان آمریکایی از کابل به‌زودی از سر گرفته می‌شودیک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که این وزارتخانه در پی برنامه‌ریزی برای خروج شهروندان آمریکایی و دارندگان ویزای ایالات متحده از افغانستان پیش
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

آوارگی پدر و پسر ایلامی به دلیل نداشتن سرپناه/ از عاقبت کارمان می‌ترسماین روزها از گوشه و کنار ایران اخبار خوبی از وضعیت شهروندان این سرزمین به گوش نمی‌رسد. تخریب خانه هاجر ، مادر 7 فرزند در حاشیه شهر زاهدان، کشته شدن امید پدر کولبری در سردشت آذربایجان غربی که تنها نان آور خانواده بود، خودسوزی خاتون زنی از اهالی کهکیلویه و بویر احمد به دلیل فقر، همگی نشأت گرفته از تنگدستی و نابرابری است که در بسیاری از مناطق شهری و روستایی کشور وجود دارد.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

باکو: ایران از مناطق آزاد شده آذربایجان جهت قاچاق موادمخدر به اروپا استفاده می‌کردالهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان در اظهاراتی گفت، ایران در 30 سال گذشته از خاک «مناطق آزاد‌شده آذربایجان» به عنوان گذرگاهی برای قاچاق موادمخدر به اروپا آخه احمق بیشعور یک چیزی بگو که بگنجد، طبق اعتراف سازمان های بین المللی، ایران در این چند سال بیشترین شهید را در مبارزه با مواد مخدر داشته است و این اربابان شما در افغانستان بودند که تجارت مواد مخدر می کردند و حجم ترانزیت مواد از افغانستان در زمان حضور آمریکایی‌ها چند برابر شد . باکو: ایران از مناطق آزاد شده آذربایجان جهت قاچاق مواد_مخدر به اروپا استفاده می‌کرد. العربيه_فارسى هر چند جمهوری اسلامی با ایدئولوژی تروریستی ثابت شده است اما الهام و عرردوغان هم دست کمی ندارند و خودشان هم مشغول تروریست پروری و قاچاق هستند !
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

تمایل نیمی از خانواده‌های ایران برای خرید لوازم برقی خارجی
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

واکنش ایران به اظهارات علی‌اف درباره قاچاق مواد مخدر ایران از قره‌‌باغ | DW | 16.10.2021دبیر شورای عالی امنیت ملی و سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی به اظهارات رئیس جمهور آذربایجان واکنش نشان دادند. علی‌اف در نشست سران کشورهای مشترک‌المنافع گفت 'از قره‌باغ برای قاچاق مواد مخدر ایران به اروپا استفاده می‌شد'. ترسو مرسی از الهام علی‌اف بنده دربعضي از عمامه هاي آخوندها علم وحكمت میبینم‌ودربعضيها فقط فاضلاب چرا شما در ۴۴روز جنگ گفتید زمینهابایدبه ج.آذربایجان برگرده وپشت ارمنستان خالي کردید؟ ! اگر این زمینهاي قديم ج.آذربايجان بوده پس همه کشور آذربایجان هم مال ایران بوده حالا همه گزافه گویيهاشون قوت بديد
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »