امیرخان متقی: می‌توانیم از امکانات و تجارب ترکیه در بازسازی افغانستان بهره ببریم

  • 📰 aa_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 77 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 34%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

امیرخان_متقی: می‌توانیم از امکانات و تجارب ترکیه در بازسازی افغانستان بهره ببریم -ترکیه می‌تواند نقش خوبی در بازسازی افغانستان داشته باشد -روابط کشورهای جهان با ما روز به روز بهتر می شود

سرپرست وزارت خارجه‌ دولت موقت طالبان در افغانستان در مصاحبه به آناتولی گفت که آنها می‌توانند از امکانات و تجارب ترکیه در زمینه‌های مختلف از جمله سرمایه‌گذاری٬ زیرساخت‌ها و بازسازی افغانستان بهره ببرند.امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌ دولت موقت طالبان در افغانستان

متقی تاکید کرد: ترکیه می‌تواند نقش خوبی در بازسازی افغانستان داشته باشد. روابط کشورهای جهان با ما روز به روز بهتر می شود. کسانی که از افغانستان به کشورهای دیگر می‌روند به دلیل مشکلات امنیتی یا سیاسی نه بلکه به دلیل مشکلات اقتصادی می‌روند.هیچ مشکل امنیتی وجود ندارد، هیچ مشکلی برای هیچ کس ایجاد نمی‌شود و هیچ آسیبی به دلایل سیاسی ایجاد نمی‌شود. رویدادهایی در مساجدی در قندوز و قندهار رخ داد که تأمین امنیت آنها دشوار بود. از این پس تلاش های ویژه ای برای تأمین امنیت مساجد نیز انجام خواهد شد.

متقی: نظر من این است که باید برای مردم افغانستان شرایط زندگی خوب تامین شود، به آنها کمک صورت گرفته و تحریم ها رفع شود. مردم مجبور به ترک کشور و مهاجرت نشوند. علت خروج اخیر مردم افغانستان ناامنی و مسائل سیاسی نیست بلکه آنها به خاطر مشکلات اقتصادی کشور را ترک می‌کنند. پیام من به تمام مردم در افغانستان و یا خارج از کشور این است که طالبان با کسی مشکلی ندارد و آغوش افغانستان به روی آنها باز است.

سوال: در حال حاضر مردم افغانستان با مشکلات اقتصادی مواجه هستند و در آینده نیز تشدید خواهد شد، بودجه را از چه راهی تامین خواهید کرد؟ متقی: تهدید داعش در حال حاضر در افغانستان جدی نیست. در خاک افغانستان بر منطقه‌ای تسلط ندارد. عناصر داعش حملاتی را در مساجد و خیابان‌ها ترتیب می‌دهند. در افغانستان مرکزی به نام داعش وجود ندارد، آنها قدرت نظامی ندارند. البته که تبلیغات به نفع داعش جریان دارد. می‌خواهند دولت طالبان را ضعیف نشان بدهند.متقی: از آمریکا خواسته‌ایم که در آبادانی و بازسازی افغانستان نقش فعال داشته باشد. به مقامات واشنگتن گفته‌ایم که می خواهیم روابط دیپلماتیک داشته باشیم اما حضور نظامیان خارجی را هرگز نمی‌پذیریم.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 11. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

ویدئو؛ مبارزه با کووید۱۹ در ونزوئلا از طریق شرکت در آیین معنویهمه‌گیری کووید۱۹ که سال گذشته مانع برپایی آئین‌های معنوی روز «مقاومت بومی» به شکل معمول خود بود امسال به کانون اصلی این مراسم تبدیل شد. خدا شفاشون بده علت بدبختیشون خرافات و عقب‌ماندگی فکریه
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

انفجار انتحاری در مسجد شیعیان در قندهار بیش از ۸۰ کشته و زخمی برجای گذاشتاین انفجار در زمان برگزاری مراسم نماز جمعه به وقوع پیوست و تعدادی از نمازگزاران جان خود را از دست دادند و تعداد بیشتری نیز مجروح شدند. اصلی ترین دشمن یک مسلمان ، یک مسلمان دیگر است. بی تردید کار داعشه. دوباره دمکرات ها اومدن و داعش رو با خودشون آوردن.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

تصاویری از درگیری‌ها میان پلیس کوزوو و شهروندان صرب‌تبار در جریان عملیات ضد قاچاقچیانتنش در روابط مرزی میان صربستان و کوزوو که از هفته‌های گذشته و با مساله پلاک خودروها بالا گرفت، هم‌اکنون آثار خود را بر شهروندان اقلیت ساکن شمال کوزوو نشان می‌دهد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

یمن؛ بیش از ۱۵۰ حوثی در حملات هوایی ائتلاف به مأرب کشته شدندبه گزارش سازمان ملل متحد، جنگ یمن، فقیرترین کشور شبه جزیره عربستان را درگیر بدترین بحران انسانی حال حاضر جهان کرده و جمعیت این کشور را در معرض قحطی و گرسنگی قرار داده است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

کشته شدن ده‌ها عنصر شبه‌نظامی از جمله 3 فرمانده حوثی‌ در جنوب مأربمنابع نظامی ارتش ملی یمن از درگیری شدید میان ارتش ملی یمن و شبه‌نظامیان حوثی در جنوب استان مأرب خبر دادند.طبق این منابع با ادامه محاصره منطقه «العبدیه» در خدا رحمت کند
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

فرمانده یگان ویژه: کار ما در اعتراضات آبان ۹۸ سخت‌تر از دی ۹۶ بود
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »