پیامد سقوط سریع طبقه متوسط ایران به سمت فقر | DW | 09.10.2020

18/07/1399 09:58:00 ب.ظ

تداوم رکود اقتصادی، افزایش تورم و سقوط ارزش پول ملی قدرت خرید طبقه متوسط را کاهش داده و آنها را به فقر می‌کشاند. یک اقتصاددان می‌گوید با 'نحیف' شدن طبقه متوسط، اقتصاد به سختی می‌تواند در مسیر توسعه حرکت کند.

تداوم رکود اقتصادی، افزایش تورم و سقوط ارزش پول ملی قدرت خرید طبقه متوسط را کاهش داده و آنها را به فقر می‌کشاند. یک اقتصاددان می‌گوید با 'نحیف' شدن طبقه متوسط، اقتصاد به سختی می‌تواند در مسیر توسعه حرکت کند. تداوم رکود اقتصادی، افزایش تورم و سقوط ارزش پول ملی قدرت خرید طبقه متوسط را کاهش داده و آنها را به...

تداوم رکود اقتصادی، افزایش تورم و سقوط ارزش پول ملی قدرت خرید طبقه متوسط را کاهش داده و آنها را به فقر می‌کشاند. یک اقتصاددان می‌گوید با"نحیف" شدن طبقه متوسط، اقتصاد به سختی می‌تواند در مسیر توسعه حرکت کند.

نایب رئیس کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران می‌گوید مصوبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای اهدای کمک کالایی به ۶۰ میلیون ایرانی نشان دهنده نیازمندی این قشرها و گسترش فقر است. این فعال بخش خصوصی در ادامه افزود: «در شرایط فعلی و با نرخ تورم موجود سفره‌های مردم کوچک‌تر می‌شود. اگر فردی تا دو سال گذشته حقوق چهار میلیون تومانی دریافت می‌کرد، یعنی درآمد هزار دلاری داشت. در صورتی که اکنون با احتساب ۲۰ درصد افزایش حقوق اگر به پنج میلیون تومان رسیده باشد، این رقم نزدیک به ۲۵۰ دلار است یعنی در دو سال اخیر قدرت خرید مردم یک چهارم شده است.»

این محاسبه چندان دقیق به نظر نمی‌رسد. عباس آرگون ظاهرا مبنای محاسبه را بهای ارز در سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) در نظر گرفته که به گفته او"بخش عمده از مواد اولیه وارداتی" با آن وارد می‌شود.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

روزنه‌هایی برای «توسعه ایران» بر پایه «ملیت» | حجت میرزایی

مدتی است باوری من را خوش‌دل و امیدوار کرده است که اندیشه توسعه در سرزمین‌مان جوانه زده است. با آنکه همه روندها و رکوردها، نگران‌کننده و پرمخاطره می‌نماید، اما همین حس فراگیر بازندگی در رقابت جهانی و بی‌آینده‌بودن به همان اندازه که ممکن است رخوت‌انگیز و امیدشکن باشد، می‌تواند نهیب و تلنگری برانگیزاننده و پیشران برای یافتن روزنه‌ و گریزگاهی از این درماندگی شود. این توسعه‌خواهی هم رهایی‌بخش از کمند درماندگی و هم انسجام‌بخش و وحدت‌آفرین برای یکپارچگی ایران است. به زبان کوتاه، ما ایرانیان روزنه‌هایی پر‌سو و چشم‌نواز برای گشودن راهی به سوی توسعه ملی یافته‌ایم و به همان اندازه که توسعه در ذهن و زبان‌مان برجسته می‌شود، ملیت و وطن‌خواهی قدرتمندتر و اندیشیده‌تر می‌شود. صد‌البته که درخت تنومند و پربار توسعه در 80 سال گذشته در هر جایی روییده و بارور شده، ریشه در ملیت داشته است. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

حسن آقا ولی عکسشو میگن. وضع اقتصاد ما از آلمان بهتره! خانم صدراعظم مرکل، یکی از این حوزوی های قم را برای تعیین استراتژی های رشد اقتصادی دعوت به همکاری کنید! ضرر نمیکنید. ببینید فروش محصولات بنز چقدر کم شده! خودروسازی ایران برای یک سال بعد برای پراید قرعه کشی میکنه! مهم اینه که ولایت فقیه بالای سرشونه. حالا به گرسنگی افتادند دیگه از اهداف انقلاب ما بود.

از گرایش به مواد مخدر تا توسل به رمالی؛ تحقیقات پلیس درباره تاثیرات کرونا

پلیسِ متهم به قتل جورج فلوید به طور مشروط از زندان آزاد شددرک شاوین، افسر سابق پلیس در مینیاپولیس آمریکا که به قتل درجه دوی جورج فلوید، مرد سیاه پوست غیر مسلح، متهم شده با سپردن وثیقه ۱ میلیون دلاری روز چهارشنبه به طور مشروط از زندان آزاد شد. اسدالله اسدی دیپلمات تروریست رژیم اخوندی که در بلژیک زندانی است اگر سیاست مماشات اروپا ادامه داشت الان سریعا ازادش میکردند که نمونه های زیادی هست که رژیم دکتر کاظم رجوی و قاسملو و بختیار و شرفکندی را ترور کرد و اروپا قاتلین را روانه ایران کرد لعنت بر خمینی

پس از حمله به تجمعات نوبت به جو امنیتی رسید؛ تقابل حکومت با مشتاقان برای ادای احترام به شجریانپس از حمله به تجمعات نوبت به جو امنیتی رسید؛ تقابل حکومت با مشتاقان برای ادای احترام به شجریان با وجود تدابیر حکومتی اما روایت‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی از برپایی تجمعات گسترده در مشهد و تهران حکایت می‌کند. از اعتراضات آمریکا چه خبر؟ آخوندا از گوز خودشونم میترسن این کارها فایدهای ندارند! چون به گفته خود‌‌ِ استاد: آزادی باز آید!

ویدئو؛ پوستر پادشاه اسپانیا همزمان با بازدید وی از بارسلون به آتش کشیده شددر حالیکه تنش‌ها میان حکومت مرکزی اسپانیا و منطقه استقلال‌طلب کاتالونیا همچنان باقی است،‌ صدها جدایی‌طلبِ کاتالان هم‌زمان با سفر فیلیپه ششم، پادشاه و پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا به بارسلونا دست به تظاهرات زدند.

نگاهی به زندگی شجریان در چند تصویر | DW | 09.10.2020پیکر محمد رضا شجریان، خسرو آواز ایران به توس منتقل شد تا در کنار فردوسی بخاک سپرده شود. ایران در سوگ شخصیتی نشسته است که خود را 'خاک پای مردم' می‌دانست. تصاویری از 'مرغی سحری' که ناله سر کرد. ایران به سوگ نشسته بلکه این بزدل ها هستند که به سوگ نشسته اند. بزدلهای که بجای دیدن واقعیتها و اقدام، خود را با ترانه های او تسکین میدادند. سوگ آنها در رفتن او نیست بلکه ترس از دیدن بزدلیهای گذشته شان و آینده پیش رویشان بدون دسترسی به قرص مسکنی ست Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more.

توییتر ده‌ها حساب کاربری ایرانی را به دلیل تحریک اعتراضات در آمریکا بستتوییتر اعلام کرد مجموعه‌ای از حساب‌های کاربری مستقر در ایران را که در تلاش برای تحریک هر چه بیشتر اعتراضات علیه نژادپرستی در آمریکا بوده‌اند، مسدود کرده است جزئیات بیشتر🔽 ضمن سپاسگزاری از مدیران توییتر، من هم مانند میلیونها ایرانی دیگر از مدیران توییتر خواهش میکنم حسابهای کاربری که بنام رهبران ،مقامات، فرماندهان گروه تروریستی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و کلا کلیه مزدوران و وابستگان به حکومت جنایتکار و حامی تروریستهای جهان را ببندید، اما برای تحریک اعتراضات در ایران نمی بندد