پاپ فرانسیس به تصمیم ترکیه در مورد ایاصوفیه واکنش نشان داد: دردناک بود

پاپ فرانسیس به تصمیم ترکیه در مورد ایاصوفیه واکنش نشان داد: دردناک بود

12/07/2020 10:31:00 ب.ظ

پاپ فرانسیس به تصمیم ترکیه در مورد ایاصوفیه واکنش نشان داد: دردناک بود

پاپ فرانسیس برای اولین بار بطور علنی به تصمیم ترکیه به تبدیل ایاصوفیه به مسجد واکنش نشان داده است، او گفت که تصور این موضوع برایش دردآور است. پاپ طی مراسم سنتی دعای یکشنبه در میدان سن‌پیترو در واتیکان، اشاره کوتاهی به این موضوع کرد.

افتتاح ایاصوفیه از ۲۴ ژوئیه برای نمازگزاران مسلمانانپاپ فرانسیس برای اولین بار به تصمیم ترکیه برای تبدیل ایاصوفیه به مسجد واکنش علنی نشان داد و گفت تصورش هم برایش دردناک بوده است. پاپ در مراسم سنتی دعای یکشنبه در میدان سن‌پیتر در واتیکان، اشاره کوتاهی به این موضوع کرد.

شش قدم; فرهاد مجیدی به همکاری قلعه‌نویی با سپاهان خاتمه داد - BBC News فارسی احکام وزیر ورزش و آقازاده‌اش برای مفسدین اقتصادی سفیر آمریکا در سازمان ملل: انتخاب درست، تمدید ممنوعیت فروش تسلیحات به رژیم ایران است

ایاصوفیه یکی از تاریخی‌ترین بناهای دنیا جزو میراث جهانی یونسکوست. این بنا تقریبا ۱۵۰۰ سال پیش بعنوان کلیسای جامع مسیحیان ارتدوکس ساخته شد. در اواسط قرن پانزدهم میلادی و درپی کشورگشایی‌های امپراتوری عثمانی، این کلیسا به مسجد تبدیل شد ولی از سال ۱۹۳۵ به بعد، پس از اعلام جمهوری در ترکیه و با دستور کمال آتاتورک، یک موزه سکولار بوده است.

شورای جهانی کلیساها از رجب طیب اردوغان خواسته است تا از تغییر این بنای نامدار از موزه به مسجد خودداری کند. این شورا که ۳۵۰ کلیسا عضو دارد به آقای اردوغان نوشت که این اقدام باعث کاشتن بذر اختلاف بین اندیشه‌ها می‌شود.آقای اردوغان این تصمیم را جمعه اعلام کرد، پس از اینکه دادگاهی قانونی بودن موزه بودن این بنا را لغو کرد.

حق نشر عکسGetty Imagesمقر شورای جهانی کلیساها در ژنو است و نماینده ۵۰۰ میلیون مسیحی است. در نامه ایوان ساوکا، منشی قائم موقت این شورا به آقای اردوغان، با ابراز"سوگ و نومیدی" آمده که:"با تغییر مجدد ایاصوفیه به مسجد، شما نشانه‌های مثبت دال بر پذیرا بودن ترکیه را معکوس و آن را به نشانه‌ محروم‌سازی و جداسازی بدل کردید."

در این نامه آمده است که این تصمیم"ناگزیر باعث دودلی، شک، و سوءاعتماد خواهد شد و تمام تلاش‌هایی را که برای نزدیک کردن ادیان صورت گرفته است تضعیف می‌کند"."به خاطر ترویج درک متقابل، احترام، گفتگو و همکاری، و برای جلوگیری از پروراندن دشمنی‌ و اختلاف‌های دیرین، مصرانه از شما تقاضا داریم در تصمیم‌تان تجدید نظر و از آن خودداری کنید".

ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

پاپ فرانسیس می‌گوید که از تغییر موزه ایا صوفیه ترکیه به مسجد «بسیار رنجیده» است🔺پاپ فرانسیس می‌گوید که از تغییر موزه ایاصوفیه ترکیه به مسجد «بسیار رنجیده» است ⚡️پاپ فرانسیس روز یکشنبه از تصمیم ترکیه برای تبدیل موزه تاریخی «ایا صوفیه» به مسجد ابراز ناخرسندی کرد.

در رسانه‌های آمریکا؛ اعتراضات به مرگ جورج فلوید به کجا رسید؟ابتدا کتاب جان بولتون و پس از آن اوج‌گیری دوباره ویروس کرونا در یک هفته گذشته سرتیتر اخبار آمریکا را از سیطره اعتراضات به مرگ جورج فلوید و خشونت پلیس در آوردند. آیا این اعتراضات خاموش شده؟ فعالان جنبش 'جان سیاهان مهم است' به غیر ترتیب دادن تجمعات و تظاهرات‌های سراسری دیگر چه می‌کنند؟

واکنش عفو بین‌الملل به خبر اعدام یک مرد در مشهد به خاطر نوشیدن الکلدایانا الطحاوی، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل در اطلاعیه‌ای اظهار داشت: «مقام‌های دولت ایران بار دیگر با اعدام مردی تنها به دلیل نوشیدن الکل، ماهیت غیرانسانی و بی‌رحم دستگاه قضایی این کشور را به نمایش گذاشتند.»

اعتراض به انتصاب‌ وزرای «زن‌ستیز» و متهم به «تجاوز جنسی» در فرانسهوزیر جدید کشور که امانوئل ماکرون در پی ترمیم کابینه پس از انتخابات شهرداری‌ها وی را به سمت وزیر کشور منصوب کرد پرونده بازی با اتهام «تجاوز و آزار جنسی» در دستگاه قضایی دارد و وزیر دادگستری جدید نیز به دلیل اظهارات و مواضعی «زن‌ستیزانه» مورد غضب و انتقاد شدید فعالان حقوق مدنی قرار دارد.

رویترز: حوثی‌ها با دسترسی سازمان ملل به نفتکش به گل نشسته در سواحل یمن موافقت کردند🔺رویترز: حوثی‌ها با دسترسی سازمان_ملل به نفتکش به گل نشسته در سواحل یمن موافقت کردند ⚡️دو منبع در سازمان ملل می‌گویند حوثی‌ها موافقت کرده‌اند دسترسی به یک نفتکش به گل نشسته در سواحل یمن را، که ممکن است باعث بروز فاجعه زیست محیطی شود، فراهم کنند.

موارد جدیدی از ابتلا به کووید۱۹ در منطقه پرجمعیت ادلب در سوریه گزارش شده است🔺موارد جدیدی از ابتلا به کووید۱۹ در منطقه پرجمعیت ادلب در سوریه گزارش شده است ⚡️ یک گروه نظارت در سوریه روز شنبه ۲۱ تیر گزارش داد که دست کم دو پزشک دیگر در بیمارستان ادلب در شمال غربی سوریه، که در دست مخالفان رژیم سوری است، به کووید۱۹ مبتلا شده‌اند.