ویروس 'استاکس‌نت' چگونه وارد تاسیسات هسته‌ای نطنز شد؟ | DW | 03.09.2019

12/06/1398 03:50:00 ب.ظ

وبسایت 'یاهو نیوز' با انتشار گزارش مفصلی به نکات تازه‌ای درباره نحوه آلوده سازی سیستم تاسیسات اتمی نطنز به ویروس یاد شده اشاره کرده است.

تاسیاست هسته‌ای نطنز از امنیت بالایی برخوردار بود و به اینترنت متصل نبود. ویروس 'استاکس‌نت' از طریق یک فلش‌درایو یو‌اس‌بی به سامانه نرم‌افزاری تاسیسات اتمی نطنز منتقل شده است. پرسش این است: چگونه چنین چیزی ممکن شده است. تاسیاست هسته‌ای نطنز از امنیت بالایی برخوردار بود و به اینترنت متصل نبود.

ویروس"استاکس‌نت" از طریق یک فلش‌درایو یو‌اس‌بی به سامانه نرم‌افزاری تاسیسات اتمی نطنز منتقل شده است. پرسش این است: چگونه چنین چیزی ممکن شده است.

موساد و سیا چگونه موفق به نصب ویروس"استاکس‌نت" در سامانه نرم‌افزاری تاسیسات هسته‌ای نطنز شدند؟ این پرسش سال‌هاست ذهن کارشناسان را به خود مشغول کرده است. وبسایت"یاهو نیوز" روز ۱۱ شهریور (دوم سپتامبر) با انتشار گزارش مفصلی به نکات تازه‌ای درباره نحوه آلوده سازی سیستم تاسیسات اتمی نطنز به ویروس یاد شده اشاره کرده است.

نویسنده دوم این گزارش، هویب مودرکولک نام دارد که برای روزنامه هلندی"فولکس‌کرانت" کار می‌کند و چند مقاله در باره سازمان اطلاعات هلند منتشر کرده است. نویسندگان این مقاله درباره استاکس‌نت نوشته‌اند که این ویروس نخستین ویروسی بوده که در عرصه جاسوسی و خرابکاری در تاسیسات اتمی طراحی و تولید شده است. این ویروس برای نخستین بار در سال ۲۰۰۷ وارد سامانه نرم‌افزاری تاسیسات اتمی نطنز شد. ایران اندکی پیش از آن کار نصب سانتریفوژها در نطنز را آغاز کرده بود. headtopics.com

ادامه مطلب:
DW فارسی »

مدرسه هنر و مزرعه بلال | احمد مسجد‌جامعی

«سعدی سینمای ایران» توصیف برازنده‌ای است از علی حاتمی. گذشته از فیلم‌های خوش‌ساخت و زیبا، دیالوگ‌های به‌یادماندنی او هم در خاطره‌ها ثبت‌ شده و مثل هر اثر هنری ماندگار، فراتر از زمان و مکان است. بی‌جا نبود که زنده‌یاد جمشید مشایخی می‌گفت بعد از گذشت سالیان دراز، هنوز دیالوگ‌های او را به یاد دارد. از فیلم‌های درخشان علی حاتمی، کمال‌الملک است که حاتمی در آن، روایت خود را از زندگی این هنرمند بزرگ معاصر به دست داده است. در قسمتی از این فیلم که نوجوانی کمال‌الملک را در مدرسه هنر به تصویر می‌کشد، وزیر فرهنگ آن دوره خطاب به ناصرالدین‌شاه جوان می‌گوید امیدوار است سال بعد، هنرآموزی همچون میرزا‌محمد غفاری (کمال‌الملک بعدی) به عرصه درآید: «این باغبانِ پیرِ خدمتگزار امیدوار است سال بعد نهال پربارتری تقدیم کند». ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

روایتی تازه از حمله استاکس‌نت به تاسیسات هسته‌ای نطنزوبسایت خبری 'یاهو نیوز' در گزارش مفصلی که روز دوشنبه دوم سپتامبر منتشر کرد جزییات تازه ای از چگونگی نصب و حملات با ویروس استاکس‌نت که برای آسیب رساندن به تاسیسات اتمی ایران طراحی شده بود ارائه کرده است.

رابرت فیسک: رئیس دیوانه در واشنگتن است؛ آنکه در تهران نشسته عاقل استرابرت فیسک، نویسنده و تحلیلگر سرشناس انگلیسی: *رئیس دیوانه در واشنگتن است؛ آنکه در تهران نشسته عاقل است *آمریکایی‌ها چه امیدی به رئیس جمهور خود دارند؟ *امیدواریم که آمریکایی‌ها از این دولت سرکش و دیوانه رهایی یابند

توجه به خواسته‌های متولدین ۸۰ از اولویت‌های فرهنگی کشور است/ صداوسیما همچنان مقبول جامعه استدبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ورود دهه هشتادی‌ها به دانشگاه‌ها از مهر ماه سال جاری، اظهار کرد: این 18 ساله‌ها ظرفیت‌های فرهنگی متنوع و خواسته‌های فرهنگی متفاوتی دارند و هر کدام دارای سبک زندگی اجتماعی منحصر به فرد و متفاوتی هستند؛ توجه به این نسل بسیار مهم است و باید به خواسته‌ها و نیازهای فرهنگی آنها توجه کنیم.

ظریف: برنامه‌های صداوسیما تخریب سیاست خارجی است | DW | 01.09.2019وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌‌ای تفصیلی، با گلایه از رویکردهای مخرب صدا و سیما در تخطئه دیپلماسی، تحریم شدن خودش را به این معنا می‌داند که در خط آمریکا نبوده و نیست. او تمایل به ترک مسئولیت وزارت را نیز پنهان نمی‌کند.

امارات: حل مشکل یمن در گفتگویی است که سعودی آن را رهبری می‌کندانور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی، روز یکشنبه ا سپتامبر 2019 گفت، ضروری است،

قیمت واقعی ارز از رقم‌های کنونی کمتر است/ اختیارات بودجه‌ای استانداری‌ها افزایش یابدرئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از دیدگاه اقتصاددانان قیمت واقعی ارز از رقم‌های کنونی کمتر است، گفت: بودجه کشور باید در قالب ملی و استانی تنظیم و شورای برنامه ریزی استان‌ها در مورد جزئیات بودجه تصمیم گیری کند.