ویروس 'استاکس‌نت' چگونه وارد تاسیسات هسته‌ای نطنز شد؟ | DW | 03.09.2019

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 68 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 30%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

وبسایت 'یاهو نیوز' با انتشار گزارش مفصلی به نکات تازه‌ای درباره نحوه آلوده سازی سیستم تاسیسات اتمی نطنز به ویروس یاد شده اشاره کرده است.

تاسیاست هسته‌ای نطنز از امنیت بالایی برخوردار بود و به اینترنت متصل نبود. ویروس"استاکس‌نت" از طریق یک فلش‌درایو یو‌اس‌بی به سامانه نرم‌افزاری تاسیسات اتمی نطنز منتقل شده است. پرسش این است: چگونه چنین چیزی ممکن شده است.موساد و سیا چگونه موفق به نصب ویروس"استاکس‌نت" در سامانه نرم‌افزاری تاسیسات هسته‌ای نطنز شدند؟ این پرسش سال‌هاست ذهن کارشناسان را به خود مشغول کرده است.

نویسندگان در این گزارش به نقش سازمان اطلاعات هلند AIVD اشاره کرده‌اند. بر اساس این گزارش، ماموران سازمان اطلاعات هلند از سال ۲۰۰۴ کار خود را با سازمان سیا وموساد در این باره آغاز کرده بودند. گفته شده‌است که دیدارهایی بین ماموران اطلاعاتی این سه کشور در لاهه برگزار شده است. گفته می‌شود که سازمان اطلاعات هلند موفق می‌شود با یک مهندس ایرانی تماس برقرار کند. این فرد در دو مرحله در تولید و نصب این ویروس با سازمان اطلاعات هلند و از آن طریق با موساد و سیا همکاری داشته است.

عملیات گردآوری و نصب ویروس استاکس‌نت با نام"بازی‌های المپیک" اجرا شد. هدف از این عملیات در گام نخست، خرابکاری در سیستم این تاسیسات اتمی بوده است. سیا و موساد بر آن بوده‌اند تا با خرابکاری در این تاسیسات کار نصب سانتریفوژها را به تاخیر انداخته و زمینه را برای کسب توافق هسته‌ای با ایران فراهم سازند. اما آنچه تا کنون کمتر مورد توجه قرار گرفته است، نقش سازمان اطلاعات هلند بوده است. سازمان اطلاعات هلند AIVD همراه با سازمان اطلاعات بریتانیا اطلاعاتی درباره شرکت‌های اصلی فعال در ساخت برنامه‌های هسته‌ای ایران و لیبی در اختیار سازمان‌های اطلاعاتی غرب گذاشته بودند. موضوع به اطلاعاتی برمی‌گردد که از طریق عبدالقادر خان، فیزیکدان هسته‌ای پاکستان، در اختیار ایران و لیبی قرار گرفته بود.

ایران زمانی کار غنی‌سازی اورانیوم و نصب و استفاده از سانتریفوژها را شروع کرده بود، که زمینه‌های جاسوسی و خرابکاری در سیستم تاسیسات نطنز مدت‌ها بود شروع شده بود.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 7. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

روایتی تازه از حمله استاکس‌نت به تاسیسات هسته‌ای نطنزوبسایت خبری 'یاهو نیوز' در گزارش مفصلی که روز دوشنبه دوم سپتامبر منتشر کرد جزییات تازه ای از چگونگی نصب و حملات با ویروس استاکس‌نت که برای آسیب رساندن به تاسیسات اتمی ایران طراحی شده بود ارائه کرده است.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

رابرت فیسک: رئیس دیوانه در واشنگتن است؛ آنکه در تهران نشسته عاقل استرابرت فیسک، نویسنده و تحلیلگر سرشناس انگلیسی: *رئیس دیوانه در واشنگتن است؛ آنکه در تهران نشسته عاقل است *آمریکایی‌ها چه امیدی به رئیس جمهور خود دارند؟ *امیدواریم که آمریکایی‌ها از این دولت سرکش و دیوانه رهایی یابند
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

توجه به خواسته‌های متولدین ۸۰ از اولویت‌های فرهنگی کشور است/ صداوسیما همچنان مقبول جامعه استدبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ورود دهه هشتادی‌ها به دانشگاه‌ها از مهر ماه سال جاری، اظهار کرد: این 18 ساله‌ها ظرفیت‌های فرهنگی متنوع و خواسته‌های فرهنگی متفاوتی دارند و هر کدام دارای سبک زندگی اجتماعی منحصر به فرد و متفاوتی هستند؛ توجه به این نسل بسیار مهم است و باید به خواسته‌ها و نیازهای فرهنگی آنها توجه کنیم.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

ظریف: برنامه‌های صداوسیما تخریب سیاست خارجی است | DW | 01.09.2019وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌‌ای تفصیلی، با گلایه از رویکردهای مخرب صدا و سیما در تخطئه دیپلماسی، تحریم شدن خودش را به این معنا می‌داند که در خط آمریکا نبوده و نیست. او تمایل به ترک مسئولیت وزارت را نیز پنهان نمی‌کند.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

امارات: حل مشکل یمن در گفتگویی است که سعودی آن را رهبری می‌کندانور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی، روز یکشنبه ا سپتامبر 2019 گفت، ضروری است،
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

قیمت واقعی ارز از رقم‌های کنونی کمتر است/ اختیارات بودجه‌ای استانداری‌ها افزایش یابدرئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از دیدگاه اقتصاددانان قیمت واقعی ارز از رقم‌های کنونی کمتر است، گفت: بودجه کشور باید در قالب ملی و استانی تنظیم و شورای برنامه ریزی استان‌ها در مورد جزئیات بودجه تصمیم گیری کند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »