هیچ اخلالی دربازار را بر نمی‌تابیم/ از راهزنی هوایی آمریکا به راحتی نمی‌گذریم

27/07/2020 04:11:00 ب.ظ

رییس قوه‌قضاییه: هیچ اخلالی در بازار را بر نمی‌تابیم، دولت در خط مقدم مدیریت بازار قرار دارد

رییس قوه‌قضاییه: هیچ اخلالی در بازار را بر نمی‌تابیم، دولت در خط مقدم مدیریت بازار قرار دارد

رئیس قوه قضاییه، تهدید هواپیمای مسافربری ماهان توسط جنگنده‌های آمریکایی را مصداق بارز راهزنی هوایی دانست و دادستان کل کشور را مأمور تنظیم شکایت از عاملان این تعرض هوایی کرد.

رئیسی ادامه داد: شرارت در عرصه هوانوردی و تهدید امنیت مسافران مظلوم در آسمان از تازه ترین اقدامات شرارت آمیز آمریکایی ها بود که هم باید مسئولان حقوق بین الملل و امنیت هوانوردی نسبت به آن حساس باشند و هم از سوی معاونت بین الملل قوه قضاییه، دادستانی کل کشور و مسئولان سیاست خارجی پیگیری شود.

خروج آمریکا از منطقه پایان بخش شرارت‌های این کشور استرئیسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ضرورت مدیریت بازار و کنترل قیمت کالاهای اساسی مورد نیاز مردم تصریح کرد: دولت در خط مقدم مدیریت بازار قرار دارد و باید به طور جدی دنبال کنترل قیمت ها باشند تا مردم احساس آرامش کنند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

کیانوش جهانپور عزلش از سخنگویی وزارت بهداشت را به انتقاد از چین مرتبط دانستکیانوش جهانپور پس از شیوع ویروس کرونا در ایران به عنوان سخنگوی وزارت بهداشت شناخته می‌شد، می‌گوید که توییت‎هایش در فضای مجازی و چالش او با سفیر چین می‌تواند بخشی از ماجرای عزل او از سخنگویی این وزارتخانه باشد.

سازمان اوقاف بخشی از قله دماوند را مال خود کرد

هانا جنوب تگزاس را درنوردید؛ شیوع کرونا امدادرسانی را دشوار کردنخستین طوفان فصلی آتلانتیک ۲۰۲۰ (هانا) به مناطق جنوبی ایالت تگزاس رسید و مطابق اعلام فرماندار این ایالت، حداقل ۳۲ این ایالت را با سرعت ۱۴۵ کیلومتر در ساعت درنوردیده و خساراتی به آنها وارد کرده است.

معصومه ابتکار وقف بخشی از کوه دماوند را غیرقانونی خواند | DW | 26.07.2020انتشار خبر وقف بخشی از کوه دماوند با واکنش‌های زیادی روبرو شده و ابتکار می‌گوید این کار مطابق قانون امکان‌پذیر نیست. گفته می‌شود کوه دماوند به ۱۱ بخش تقسیم شده و برای یک بخش آن سند وقفی با نام اداره اوقاف صادر شده است.

پاسداری از بیت‌المال ماموریت اصلی دیوان محاسبات است/ باید قیمت کالا و خدمات را کنترل کنیمبذرپاش در مراسم تودیع و معارفه رئیس کل و دادستان دیوان محاسبات: *با ما کار سیاسی کردند، ولی من در اینجا کار سیاسی نخواهم کرد *من از همه آنها گذشتم *از حقوق مردم و بیت‌المال کوتاه نمی‌آیم *پای بیت‌المال در میان است و شوخی ندارم

چین بالاترین آمار روزانۀ ابتلا به کرونا از ماه آوریل را ثبت کردبخش عمدۀ موارد جدید ابتلا در استان سین‌کیانگ در شمال‌غرب ‌چین یعنی محل سکونت اقلیت اویغور به ثبت رسیده است. پیش از این نیز در اواسط ماه ژوئیه اورومچی، مرکز استان سین‌کیانگ یکی از مراکز اصلی شیوع کرونا محسوب می‌شد.

به گزارش ایسنا به نقل از  اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، سید ابراهیم رئیسی در جلسه امروز شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به تهدید هواپیمای مسافربری جمهوری اسلام ایران در مسیر تهران به بیروت توسط جنگنده های آمریکایی اظهار داشت: خوی استکباری و شرارت های آمریکا همواره برای مردم این کشور، مردم اروپا و ملت های منطقه خاورمیانه دردسرآفرین بوده است.وخیم تر قلمداد کردند، امروز یافته ها خلاف این را نشان میدهد، به یافته های خودی اطمینان بیشتری داریم — Kianush Jahanpur, MD 🇮🇷 (@drjahanpur) ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ پایان پست توییتر شماره از @drjahanpur انتقاد تند سخنگوی سابق وزارت بهداشت ایران از عملکرد دولت چین در انتشار آمار علمی درباره همه‌گیری ویروس کرونای جدید با واکنش سفیر چین در تهران و سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همراه شده است.جنگل‌ها از صدور سند وقف یک برش از کوه دماوند به‌نام سازمان اوقاف خبر داده است.گِرِگ اَبوت، فرماندار تگزاس، تصریح کرد که با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا امدادرسانی به حادثه‌دیدگان و ارائه خدمات اولیه به مردم با دشواری بیشتری نسبت به گذشته همراه شده است.

رئیس قوه قضاییه افزود: شرارت آمریکایی ها یک روز تسلیح منافقین برای حمله به ایران اسلامی بود که با حضور هوشمندانه مردم و نیروهای مسلح ما در عملیات مرصاد به شکست و اضمحلال آنها منتهی شد و یک روز دیگر ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی بود که موجب لعن و نفرین آمریکایی ها و انسجام ملی و وحدت نیروهای دلداده به انقلاب و امت اسلامی شد. از راهزنی هوایی آمریکا به راحتی نمی گذریم رئیسی ادامه داد: شرارت در عرصه هوانوردی و تهدید امنیت مسافران مظلوم در آسمان از تازه ترین اقدامات شرارت آمیز آمریکایی ها بود که هم باید مسئولان حقوق بین الملل و امنیت هوانوردی نسبت به آن حساس باشند و هم از سوی معاونت بین الملل قوه قضاییه، دادستانی کل کشور و مسئولان سیاست خارجی پیگیری شود. در ادامه این جدل توییتری، آقای جهانپور هم پاسخ داد"وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران هم روزانه دو کنفرانس خبری، نشست تخصصی ساعت ۱۱:۳۰ و نشست سخنگو ساعت ۱۴:۳۰ هر روز با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی برگزار می‌کند که تقریبا کم نظیر هست و برای سفرای محترم و اصحاب رسانه در همه کشورها بویژه کشورهای دوست قابل استفاده خواهد بود". رئیس قوه قضاییه با بیان این که اقدام شرارت بار آمریکا در تهدید هواپیمای مسافری برگ دیگری بر سیاهه ی جنایت های آنها افزود، خاطر نشان کرد: نمی توان از راهزنی هوایی به راحتی گذشت و ما حتماً پیگیر شکایت های سرنشینان و آسیب دیدگان هواپیمای مسافربری ماهان خواهیم بود.» وی افزوده «اداره اوقاف با ارائه یک سند نسبت به طرح دعوی اقدام کرد و رأی به‌عنوان اراضی موقوفه گرفته است. رئیسی در ادامه، آل سعود را امتداد راهبردی آمریکایی ها در منطقه دانست و با اشاره به جنایات این رژیم در یمن اظهار داشت: امروز جان هزاران انسان بی گناه از جمله زنان و کودکان یمنی در خطر است و عجیب است که مدعیان حقوق انسان در برابر جنایت سعودی ها و حامیان پشت پرده شان که اولین اقتضائات حقوق بشری را زیرپا گذاشته اند، سکوت کرده اند. کرونا؛ چین از بیشترین موارد ابتلا در دو ماه گذشته خبر داد نظرات متضاد سخنگویان وزارت بهداشت و وزارت خارجه ایران درباره چین عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز بدون اشاره به این سخنان،‌ بر لزوم قدردانی از اقدام های چین در رابطه با مقابله با شیوع ویروس کرونا تاکید کرده است. خروج آمریکا از منطقه پایان بخش شرارت‌های این کشور است رئیس قوه قضاییه تداوم حضور نیروهای آمریکایی در منطقه را عامل ناامنی و تنها راهکار مؤثر برای پایان دادن به شرارت های آنها را خروج آمریکا از خاورمیانه دانست و بر پیگیری این راهبرد و مطالبه ملت ها از سوی جبهه مقاومت تأکید کرد..

دولت در خط مقدم مدیریت بازار قرار دارد رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ضرورت مدیریت بازار و کنترل قیمت کالاهای اساسی مورد نیاز مردم تصریح کرد: دولت در خط مقدم مدیریت بازار قرار دارد و باید به طور جدی دنبال کنترل قیمت ها باشند تا مردم احساس آرامش کنند. شجاعت، تعهد و حرفه ای گری چین در مهار کووید- ۱۹ مستحق تقدیر است. وی افزوده «اراضی ملی و جنگلی که شرایط وقف شدن را ندارد باید به منابع طبیعی بازگردد. هیچ گونه اخلالگری در بازار را بر نمی‌تابیم رئیس قوه قضاییه با اشاره به تشکیل پرونده های متعدد در دادگستری برای تخلفات صورت گرفته در ارزهای صادراتی و وارداتی و ارزهای مداخله ای و اخلالگران نظام ارزی متذکر شد: هیچ گونه اخلالی را در نظام تولید، توزیع و ارزی و ریالی برنمی تابیم و با هر کسی که اخلال ایجاد کند، برخورد خواهیم کرد. برخورد قضایی رافع مسئولیت دولت در مدیریت بازار ارز نیست رئیسی در عین حال برخورد قضایی را بخشی از اقدامات لازم برای کنترل بازار عنوان کرد و گفت: اساس مدیریت بازار ارز این است که دولت با انجام وظایف و مسئولیت های خود بازار را سامان دهد و اقدامات قضایی همچون برخورد با اخلالگران و دلالان خیابانی موجب سلب مسئولیت از دولت در این زمینه نمی شود." در آن زمان چین مرگ ۳۳۳۱ نفر را در اثر ابتلا به ویروس کرونا تایید کرده بود. مسئولان اجازه تصرف اراضی ملی را ندهند رئیس قوه قضاییه همچنین با اشاره به سفر روز گذشته خود و همکارانش به لواسانات و دیدار با مردم این منطقه و برگزاری جلسه شورای عالی حفظ حقوق بیت المال با حضور تعدادی از وزرا و مقامات دولتی اظهار داشت: در کشور مناطق خوش آب و هوا زیاد داریم که باید همه مردم از آن منتفع شوند اما لواسان به یک نماد تبدیل شده است. 📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید:. رئیسی به تصرفات اراضی ملی و تخلف در ساخت و سازها در منطقه لواسان اشاره کرد و با بیان این که بخش عمده تخلفات در مقابل دیدگان مسئولان صورت می گیرد، تصریح کرد: مسئولان باید نسبت به جلوگیری از تخلف حساس باشند و اجازه ندهند یک اقدام خلاف از ابتدا شکل بگیرد که بعداً مجبور به برخورد با آن شوند. اواخر فروردین ماه امسال چین اعلام کرد شمار جانباختگان کرونا در ووهان، شهری که این ویروس اولین بار در آن دیده شد، پنجاه درصد بیشتر از آماری است که پیشتر اعلام شده بود.

رئیس قوه قضاییه با بیان این که قصور در برخورد با تخلفات در حوزه ساخت و ساز موجب می شود هر روز شاهد تشکیل یک پرونده قضایی باشیم، افزود: برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز باید اصول شهرسازی برای متقاضیان تبیین شود تا راه برای ساخت و سازهای قانونی باز و برای هرگونه تخلف و بی قانونی بسته شود. به سودجویان اجازه نمی دهیم ثروت ملی را به نفع خود مصادره کنند رئیسی بر همین اساس به دادستان کل کشور و دبیر شورای عالی حفظ حقوق بیت المال و همچنین معاونت حقوقی قوه قضاییه مأموریت داد مطالبات دستگاه های مختلف در زمینه اصلاح قوانین و شناسایی و رفع تناقضات و تعارضات و مشکلات مربوط به قوانین و تصمیمات قضایی را با جدیت پیگیری نمایند. چین درباره چرایی این افزایش آمار گفته بود پنهانکاری نکرده است بلکه با پشت سر گذاشتن بحران توانسته آمار را بازبینی کند. رئیس قوه قضاییه گفت: مقابله با زمین خواری و تصرف اراضی ملی در سراسر کشور به صورت مستمر و قاطعانه پیگیری خواهد شد و مشمول مرور زمان نخواهد شد و اجازه نمی دهیم افراد سودجو ثروت ملی و منابع طبیعی را که برای همه عصرها و نسل هاست، تصاحب کنند. فرامین رهبری برای حفظ ثروت های ملی را با حساسیت پیگیری می کنیم رئیسی، بیانات سال ۹۳ مقام معظم رهبری درباره حفظ اراضی ملی را راهبرد اساسی و نقشه راه مسئولان اجرایی و قضایی در حفاظت از بیت المال دانست و تأکید کرد: فرامین رهبر انقلاب برای صیانت از ثروت ملی را نصب العین خود قرارداده و با حساسیت و جدیت پیگیری می کنیم و به مردم هم اطمینان می دهیم اجازه نخواهیم داد ثروت ملی دچار هیچ گونه آسیبی شود. از جمله مرکز پژوهش‌های مجلس ایران آمار واقعی را چند برابر آمار رسمی عنوان کرده بود. گزارش معاونت حقوقی از آخرین وضعیت لوایح قضایی در دولت در این نشست، معاون حقوقی قوه قضاییه با اشاره به طراحی و تکمیل ۷۰ مقرری، دستورالعمل، بخشنامه و لایحه، از معطل ماندن برخی لوایح ارسالی به دولت خبر داد و از رئیسی خواست بر اساس تبصره الحاقی به ماده ۳ قانون وظایف و اختیارات رئیس قوه قضاییه و با توجه به اتمام مهلت قانونی ۳ ماهه دولت و مدت تمدیدی آن، دستورات لازم را جهت ارسال مستقیم این لوایح به مجلس صادر کند.

حجت الاسلام مصدق در ادامه خاطرنشان کرد که لوایح «شوراهای حل اختلاف» و «صیانت از حقوق زنان» چند ماه و لایحه «ثبت شرکت ها» نیز ۱۱ ماه در انتظار تعیین تکلیف و ارسال به مجلس شورای اسلامی از سوی دولت قرار دارند. سیما لاری، سخنگوی وزارتخانه بهداشت ایران، اروز گفته است که شمار جان‌باختگان کرونا در ایران ۱۵ هزار و ۹۱۲ نفر و مجموع مبتلایان نیز به ۲۹۳ هزار و ۶۰۶ نفر رسیده است. پیگیری تعقیب قضایی متعرضان به هواپیمای مسافربری ماهان علی باقری معاون بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر، با اشاره به تعرض ماجراجویانه جنگنده های ارتش تروریستی آمریکایی به پرواز ۱۱۵۲ هواپیمایی ماهان گفت: این اقدام تهدید عملی حق حیات مسافران پرواز ماهان و نیز تهدید عملی حق آزادی و امنیت پرواز هواپیمای ایرانی در کوریدور رسمی هواپیمایی بین المللی است. وی افزود: صرف نظر از شکایت هواپیمایی ماهان و هر یک از مسافران ایرانی و غیر ایرانی این پرواز، لازم است دادستان کل کشور نیز بر اساس ماده ۲۹۰ قانون آئین دادرسی کیفری رأساً علیه دولت آمریکا و ارتش تروریستی این کشور در منطقه (سنتکام) و فرمانده آن اعلام شکایت نماید. آمار روزانه کرونا در ایران نشانی از فروکش کردن موج تازه شیوع ندارد و ۲۵ استان ایران هم در وضعیت قرمز یا هشدار هستند که نشان می‌دهد اکثر مناطق ایران شرایط مناسبی ندارند. رئیس قوه قضاییه نیز در واکنش به این پیشنهاد، دادستان کل کشور را مأمور تنظیم شکایت از عاملان تعرض به هواپیمای مسافربری ماهان کرد. تقدیر ستاد ملی مقابله با کرونا از سازمان زندان‌ها دادستان کل کشور که به عنوان نماینده قوه قضاییه در ستاد ملی مبارزه با کرونا حضور دارد، همچنین از تقدیر ویژه این ستاد از عملکرد سازمان زندان ها در دوره شیوع بیماری کرونا خبر داد و بخش هایی از گزارش این ستاد را برای اعضای شورای عالی قوه قضاییه تشریح کرد. بی‌بی‌سی فارسی در رشته گزارش‌های تحقیقی به پیامدهای گوناگون همه‌گیری کرونا در ایران پرداخته است.

راه اندازی ۱۰۰ اتاق دادرسی الکترونیکی در سطح کشور رئیس سازمان زندان‌ها نیز در این نشست به ارائه گزارشی از برخی تمهیدات در نظر گرفته شده برای کاهش مراجعات زندانیان به واحدهای قضایی پرداخت و اعلام کرد: با همکاری مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، از چهارم مرداد ماه یکصد اتاق دادرسی الکترونیکی در زندان های ۲۴ استان کشور که بیشترین آمار اعزام زندانیان به مراکز قضایی را دارند، با رعایت استانداردهای پنج گانه حفاظتی و امنیتی راه اندازی شده که پیش بینی می شود این اقدام تا ۵۰ درصد اعزام مددجویان به مراکز قضایی را کاهش دهد. ارتباط تصویری مددجویان با فرزندانشان از زندان مهدی حاج محمدی همچنین از ایجاد امکان برقراری ارتباط تصویری مددجویان با خانواده هایشان در جهت کاهش مراجعات و مخاطرات ناشی از این حضور و رفع محدودیت هایی چون منع حضور کودکان در زندان ها برای ملاقات با والدینشان خبر داد. دادگستری برای دفاع از اراضی ملی عملاً در جنگ است حشمتی رئیس کل دادگستری استان تهران نیز در این جلسه با اشاره به بازدید روز گذشته رئیس قوه قضاییه از منطقه لواسان اظهار داشت: دادگستری در حوزه صیانت از اراضی ملی خصوصاً در شهرستان های دماوند و فیروزکوه عملاً در حال جنگ است. وی افزود: برای مثال در این منطقه موردی وجود داشت که تعاونی یکی از وزارتخانه های معروف با خرید و تغییر کاربری یک مزرعه ۱۸۰ هکتاری برای آن پلاک روستایی گرفته و در گام بعد اقدام به ویلاسازی کرده است که دادگستری به این پرونده ورود و موضوع را پیگیری کرد. الآن هم اعلام می کنیم که طبق دستورات رئیس قوه قضاییه، موضوع مقابله با تعرض و تجاوز به اراضی ملی را با قاطعیت پیگیری خواهیم کرد.

رئیسی: در برخورد با زمین خواران ملاحظه احدی را نکنید رئیس قوه قضاییه نیز با تقدیر از اقدامات دادگستری استان تهران در برخورد با زمین خواری ها، اعلام کرد که اگر تخلفی هست، این که شرکت یا تعاونی فلان دستگاه یا مرتبط با فلان شخص هست، نباید موجب عدول از انجام وظیفه شود و رعایت کسی را هم نکنید. شاخصه و ضابطه ما قانون است اما در این برخوردها، اولویت ها را از یاد نبرید؛ اولویت ما در این پرونده ها، موارد بَیّنُ الغَی به همراه مستندات متقن است. رئیسی همچنین با تقدیر از دیوان عالی کشور به خاطر صدور برخی آرا مبنی بر بازگرداندن منابع طبیعی در منطقه لواسان که در سفر روز گذشته مسئولان عالی قضایی مورد رضایت و تقدیر مردم این منطقه نیز قرار گرفت، اظهار داشت: هیچ دری به روی قاضی بسته نیست؛ قاطع، قانونمند و با رعایت اولویت ها برخورد کنید. رئیس قوه قضاییه با تأکید بر این که اگر متخلفین در هر پست و مقامی باشند، جدی و بی رودربایستی بودن مقام قضایی را ببینند، خاضع خواهند شد، به مسئولان اجرایی هم متذکر شد نسبت به تخلفات در ساخت و سازها حساس باشند تا اصلاً تخلف پانگیرد و راه برای قانونمندان باز و برای قانون شکنان مسدود شود. بازداشت ۱۹ اخلالگر بازار ارز در تهران آقای القاصی مهر دادستان تهران نیز در این جلسه با اشاره به برخورد قضایی با عوامل التهاب و نوسانات کاذب بازار ارز، از دستگیری ۱۹ نفر از دلالان ارز در تهران در روزهای اخیر خبر داد و گفت که پرونده این متهمان در مرحله تکمیل تحقیقات قرار دارد.

وی همچنین از دستگیری مدیرعامل و ۳ تن از کارکنان شرکت تعاونی اتحادیه سراسری کارکنان دولت به اتهام اخلال در نظام اقتصادی از طریق عدم توزیع ۴۰۰ تن گوشت وارداتی با ارز دولتی و فروش ارز دریافتی در بازار آزاد و احتکار ۵۰۰ حلقه لاستیک خودورهای سنگین وارداتی با ارز دولتی خبر داد. برخورد با ۵ شرکت دارویی متخلف و بازداشت ۵ مدیر رشوه گیر سازمان غذا و دارو دادستان تهران با اشاره به تشکیل پرونده قضایی برای ۵ شرکت دارویی که ارز کلانی را برای واردات مواد اولیه و دارو از بانک مرکزی گرفته و بخشی از این منابع را صرف امور دیگری کرده اند، از سازمان اطلاعات سپاه برای شناسایی این شرکت ها قدردانی کرد و گفت: این شرکت ها مجموعاً ۹۵۴ میلیون و ۶۹ هزار و ۱۵۱ دلار ارز از بانک مرکزی دریافت کرده اند و برخی از آنها علاوه بر تخلف در هزینه کرد ارز در حوزه دارو، متهم به پرداخت رشوه به برخی افراد در سازمان غذا و دارو هستند که ۵ نفر از مدیران سازمان مذکور بازداشت شده اند و از آنها تعداد ۴۰۰ سکه و مقادیری ارز و طلا که به عنوان رشوه دریافت کرده بودند، کشف و ضبط شده است. انتهای پیام .