هند، برگزاری همه‌پرسی پس از تغییر اقلیم کشمیر را دنبال می‌کند/ آزمایش‌های موشکی پاکستان معنادار است

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 79 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 35%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

ملازهی در گفت‌وگو با ایلنا مطرح کرد: هند، برگزاری همه‌پرسی پس از تغییر اقلیم کشمیر را دنبال می‌کند/ آزمایش‌های موشکی پاکستان معنادار است

«پیرمحمد ملازهی» کارشناس ارشد مسائل شبه‌قاره در تشریح آخرین وضعیت تنش میان هند و پاکستان بر سر مساله کشمیر در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا عنوان کرد: از ماه گذشته تاکنون سطح تنش میان هند و پاکستان بالا رفته اما به هیچ وجه نمی‌توان آن را آغازگر جنگ میان دو کشور دانست. این‌که مقام‌های اسلام‌آباد اعلام می‌کنند آغازگر جنگ هند و پایان‌دهنده آن، ما هستیم، نشان می‌دهد که تبلیغات بر واقعیات این تنش سایه انداخته است.

وی ادامه داد: اگر میان دو کشور درگیری شود و هر کدام از آنها در این نبرد شکست بخورند، احتمال دارد که از سلاح هسته‌ای علیه دیگری استفاده کنند و شک نکنید که در این وضعیت تقابل دوطرفه خواهد شد که نهایتاً جنگ اتمی راه می‌افتد. طبیعی است که نظام بین‌الملل هم طاقت دیدن چنین جنگی را ندارد و به همین دلیل است که می‌گویم جنگ گسترده دور از ذهن است.

این تحلیلگر مسائل جنوب‌آسیا با اشاره به سناریوی هند در مورد کشمیر گفت: تعلیق ماده ۳۷۰ قانون اساسی هند در مورد خودمختاری کشمیر موضوعی است که همه ما آن را می‌دانیم اما پرسش اینجاست که چرا هند دست به چنین اقدامی زد؟ من معتقدم هندی‌ها در مورد کشمیر محاسبات دقیق صورت داده‌اند و به دنبال به هم زدن ترکیب جمعیتی کشمیر هستند.

ملازهی افزود: در سال‌های ۱۹۴۹ و ۱۹۵۱ دو قطعنامه از سوی سازمان ملل صادر شد که بحث برگزاری همه‌پرسی را تصدیق می‌کرد اما چنین اقدامی صورت نگرفت؛ چراکه ترکیب جمعیت کشمیر مسلمان است و هند به خوبی می‌داند که اگر همه‌پرسی برگزار شود بخش اعظمی از کشمیر خواهان الحاق به پاکستان هستند. کشمیر به سه منطقه تقسیم شده که هر کدام از آنها زیر نظر پاکستان، هند و چین هستند و همین موضوع بحث استقلال و خودمختاری را با تهدید روبه‌رو کرده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تنها اقدامی که به نظرم در وضعیت کنونی از سوی پاکستان انجام خواهد شد، بستن مرزهای هوایی و زمینی است که بتوانند در تجارت هند به افغانستان اخلال ایجاد کنند و موجب هزینه‌زایی برای دهلی شوند؛ اما این تنها یک مُسکن مقطعی و یک اقدام سیاسی و تقابلی است. حتی در روزهای اخباری در مورد پرتاب آزمایشیِ شبانه «موشک غزنوی» با قابلیت حمل مدل‌های مختلف کلاهک هسته‌ای از سوی پاکستان بودیم که نشانگر ادامه تنش و خط و نشان کشیدن طرفین برای یکدیگر است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 10. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

حسن نوروزی: طرح «اموالت را از کجا آوردی» همان گمشده انقلاب 40ساله استحسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، گفت: در صورت رای‌آوری طرح «اموالت را از کجا آوردی» در صحن مجلس، این طرح یکی از موفق‌ترین طرح‌های مجلس دهم و گمشده انقلاب 40ساله است که منجر به ایجاد شفافیت و آرامش می‌شود و اعتماد عمومی را نسبت به مسئولان بازمی‌گرداند.
منبع: EtemadOnline - 🏆 9. / 59 ادامه مطلب »

فیسبوک مقررات تبلیغات سیاسی را دشوارتر کرده، اما هنوز مفرهایی را باقی گذاشته استبخش انگلیسی صدای آمریکا - فیسبوک در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ مقرراتش برای تبلیغات سیاسی را تشدید می کند. این نوعی اذعان به سوءاستفاده‌‌های قبلی است. اما روشن نیست که آیا این تدابیر برای ب
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

۹۶.۶ درصد پرونده تخلفات از سر دلسوزی یا فهم نادرست از قوانین است۹۶.۶ درصد پرونده تخلفات از سر دلسوزی یا فهم نادرست از قوانین است رئیس دیوان محاسبات کشور: ۹۶.۶ درصد پرونده تخلفات از سر دلسوزی، تصمیم‌گیری، ابهام در قوانین و برداشت و فهم نادرست از قوانین اتفاق افتاده است
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

جیمز کومی قوانین اف‌بی‌آی را 'نقض کرده است'نتیجه تحقیقات دفتر نظارتی دادستانی آمریکا جیمز کومی، رئیس سابق پلیس فدرال آمریکا را متهم کرده که با درز محتوای یادداشت‌های خود پس از دیدارهایش با دونالد ترامپ، قوانین اف‌بی‌آی را نقض کرده است. با این حال، بازرس کل آمریکا گفته علیرغم نتایج این تحقیقات، نیازی به طرح دعوی علیه آقای کومی نیست.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

فلاحت‌پیشه: ترامپ ایران را با کره‌شمالی اشتباه گرفته استفلاحت‌پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، گفت: ترامپ ایران را با کره‌شمالی اشتباه گرفته و تا زمانی که این اشتباه در برداشت او رفع نشود و 915 تحریم وضع‌شده در قالب فصل هفتم منشور ملل متحد و تحریم‌های به اصطلاح حکم حکومتی و کنگره‌ای در آمریکا علیه ایران شکسته نشود، راهبردی برای مذاکره شکل نخواهد گرفت.
منبع: EtemadOnline - 🏆 9. / 59 ادامه مطلب »

ظریف: آمریکا اگر خواهان مذاکره است، تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران را متوقف کندوزیر امور خارجه ایران تاکید کرد که با وجود تداوم تروریسم اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران، تعامل با آمریکا ممکن نخواهد بود.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »