نماینده روسیه در آژانس: مذاکرات‌‌ هسته‌ای وین تقریبا تمام شده است

12/12/1400 07:40 ب.ظ

میخائيل اولیانوف، نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه سوم مارس در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «دیروز ١١ ماه از آغاز مذاکرات وین گذشت. یک ماراتن طولانی و طاقت‌فرسا. اکنون تقریباً تمام شده است.»

میخائيل اولیانوف، نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه سوم مارس در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «دیروز ١١ ماه از آغاز مذاکرات وین گذشت. یک ماراتن طولانی و طاقت‌فرسا. اکنون تقریباً تمام شده است.» این اظهارنظرها در حالی بیان می‌شود که قرار است رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه پنجم مارس (۱۴ اسفند) برای چند ساعت به تهران سفر کند.

نظر میخائيل اولیانوف، نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره مذاکرات وین

سفر برنامه‌ریزی شده آقای گروسی به تهران در حالی انجام می‌شود که مذاکرات احیای برجام در وین به دلیل سئوالات بی‌پاسخ مانده بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره منشاء اورانیوم در مراکز از پیش اعلام نشده ایران به این نهاد بین‌المللی با اختلافاتی مواجه شده است.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین زمانی به ایران می‌رود که این نهاد بین‌المللی در گزارشی که روز پنج‌شنبه منتشر کرد، نوشت که میزانبیش از ۱۵ برابر حد مجاز در توافق‌ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ است. با این حال برخی منابع خبری در وین از احتمال بالای دستیابی به توافق هسته‌ای میان ایران با قدرت‌های جهانی سخن می‌گویند. آن‌ها همچنین بر این نکته تأکید دارند که هیات آمریکایی حاضر در وین به بسیاری از درخواست‌های ایران برای رفع تحریم‌ها پاسخ مثبت داده است. headtopics.com

لغو تحریم‌های شمار زیادی از افراد نزدیک به رهبر ایران و نهادهای مالی زیر نظر او از جمله مواردی است که به گفته افراد مطلع از مذاکرات وین روی آن‌ها توافق شده است.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

جانسون گفت انگلیس با نیروهای روسیه در اوکراین نمی‌جنگدجانسون: *انگلیس با نیروهای روسیه در اوکراین نمی‌جنگد *نیروهای انگلیسی قاطعانه در مرزهای کشورهای عضو ناتو باقی می‌مانند *حمله پوتین به اوکراین یک 'اشتباه محاسباتی فاجعه‌بار' است *اوکراینی‌ها مقاومت حیرت‌انگیز و سرسختی از خود نشان داده‌اند میخواد بیشتر خرشون کنه تا بیشتر در مرداب جنگ فرو برند.

سردرگمی ۲۵ تریلی ایرانی در مرز روسیه و اوکراین | DW | 01.03.2022تریلی‌های حامل محصولات کشاورزی صادراتی، پشت مرزهای اوکراین و روسیه متوقف شده‌اند.رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق مشترک ایران و روسیه می‌گوید بازگشت کامیون‌ها با توجه به بعد مسافت، به معنای برگشتن 'جنازه بار' است.

چاووش‌اوغلو: (تحریم‌ها علیه روسیه) به طور کلی ما اصولاً در چنین تحریم‌هایی شرکت نداشتیمچاووش‌اوغلو: (تحریم‌ها علیه روسیه) به طور کلی ما اصولاً در چنین تحریم‌هایی شرکت نداشتیم یاشاسین_تورکیه. یاشاسین حریت تورکیه. یاشاسین خردمندان تورکیه و اردوغان.

ممانعت از حضور بلاروس و روسیه در رقابت‌های بین‌المللی والیبالتیم‌های ملی والیبال روسیه و بلاروس از رقابت‌های بین‌المللی والیبال منع شدند. - خبرگزاری آناتولی

کشته شدن 7 غیرنظامی در حمله موشکی روسیه به شهر خارکیف اوکراینهفت غیرنظامی در حمله موشکی نیروهای روسی به شهر خارکیف اوکراین کشته شدند. - خبرگزاری آناتولی

کشته شدن 7 غیرنظامی در حمله موشکی روسیه به شهر خارکیف اوکراینهفت غیرنظامی در حمله موشکی نیروهای روسی به شهر خارکیف اوکراین کشته شدند. - خبرگزاری آناتولی

اظهار نظر آقای اولیانوف در حالی بیان شده است که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته بود: «مذاکرات وین اگر به توافق خوب منتهی نشود بطور قطع در آینده نه چندان دور، دولت فعلی آمریکا نیز بدلیل عدم استفاده به موقع از فرصت دیپلماسی، احساس شکست خواهد کرد.»

این اظهارنظرها در حالی بیان می‌شود که قرار است رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه پنجم مارس (۱۴ اسفند) برای چند ساعت به تهران سفر کند.

نظر میخائيل اولیانوف، نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره مذاکرات وین

سفر برنامه‌ریزی شده آقای گروسی به تهران در حالی انجام می‌شود که مذاکرات احیای برجام در وین به دلیل سئوالات بی‌پاسخ مانده بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره منشاء اورانیوم در مراکز از پیش اعلام نشده ایران به این نهاد بین‌المللی با اختلافاتی مواجه شده است.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین زمانی به ایران می‌رود که این نهاد بین‌المللی در گزارشی که روز پنج‌شنبه منتشر کرد، نوشت که میزانبیش از ۱۵ برابر حد مجاز در توافق‌ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ است.

با این حال برخی منابع خبری در وین از احتمال بالای دستیابی به توافق هسته‌ای میان ایران با قدرت‌های جهانی سخن می‌گویند. آن‌ها همچنین بر این نکته تأکید دارند که هیات آمریکایی حاضر در وین به بسیاری از درخواست‌های ایران برای رفع تحریم‌ها پاسخ مثبت داده است.

لغو تحریم‌های شمار زیادی از افراد نزدیک به رهبر ایران و نهادهای مالی زیر نظر او از جمله مواردی است که به گفته افراد مطلع از مذاکرات وین روی آن‌ها توافق شده است. آن‌ها می‌گویند که علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران در امور بین‌الملل و وزیر خارجه اسبق ایران، محسن رضایی، فرمانده اسبق سپاه پاسداران و حسین دهقان، وزیر دفاع پیشین ایران و همچنین نهادهایی مانند بنیاد مستضعفان شامل لغو تحریم‌ها خواهند بود.

با وجود این برخی ناظران بین‌المللی از سخنان روز چهارشنبه رافائل گروسی چنین برداشت کرده‌اند که برخی خوش‌بینی‌ها در مورد نزدیک بودن دستیابی به توافق برای احیای برجام کمرنگ شده است.آقای گروسی گفت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «هرگز» پرونده‌ای را که با هدف شفاف‌سازی درباره مکان‌های مشخصی در ایران باز کرده است، به دلایل سیاسی نخواهد بست.

موضع مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی مطرح شده که تهران خواسته است تا پرونده کشف آثار اورانیوم در مراکز از پیش اعلام نشده ایران هم‌زمان با توافق احتمالی بر سر احیای برجام مختومه اعلام شود.اما آقای گروسی گفت که تنها راه حل و فصل اختلافات این است که تهران پای میز گفت‌وگو با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حاضر شود و مسئله را برای این نهاد روشن کند، موضعی که حمایت بریتانیا، فرانسه، آلمان و آمریکا را به همراه داشته است.

وب‌سایت نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران روز پنج‌شنبه سوم مارس با اعلام خبر سفر آقای گروسی به تهران نوشت: «موضوعات پادمانی جاری میان ایران و آژانس به یکی از اصلی‌ترین عوامل کندی روند مذاکرات وین مبدل شده و اگر سفر گروسی به تهران بتواند در دستیابی به نقشه راه مشترک برای حل و فصل موضوعات پادمانی جاری میان ایران و آژانس کمک نماید می‌توان به رفع یکی از موانع مهم حصول توافق در مذاکرات رفع تحریم ها در وین امیدوار بود.»این وب‌سایت به نقل از منابع خود در وین نوشت که مذاکرات میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در طول ۱۰ روز گذشته «بسیار سخت و پرچالش» بوده است.

به این ترتیب این احتمال وجود دارد که سفر آقای گروسی به تهران، روند مذاکرات برای احیای برجام را که در وین در جریان است به خط پایان نزدیک کند، مذاکراتی که اینک به صورت فشرده میان هیات ایرانی به ریاست علی باقری کنی با هیات‌های حاضر در وین و همچنین «انریکه مورا»، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات احیای برجام ادامه دارد.