نسبت به اخباری که از طریق تلگرام می‌گیرید، محتاط باشید

21/10/1400 03:56:00 ب.ظ

افراط‌گرایان، در برخی از پُست‌ها، اقلیت‌های قومی را باعث و بانی بیماری کووید-۱۹ معرفی می‌کنند و در بعضی موارد نیز اعمال خشونت علیه آن‌ها را تبلیغ و ترویج می‌کنند. نسبت به اخباری که از طریق تلگرام می‌گیرید، محتاط باشید. راستی_آزمایی هلث_استودیو

پژوهشگران «موسسه گفت‌وگوی استراتژیک» (Institute for Strategic Dialogue) صدها هزار نمونه از این پست‌های آنلاین را که جریان‌های ملی‌گرای سفیدپوست، زن‌ستیز، یهودستیز و مسلمان‌ستیز در پیام‌رسان «تلگرام» منتشر کرده‌اند، بررسی و تحلیل کرده‌اند.

هدف آن‌ها ارائه‌ تصویری دقیق‌تر از نحوه پخش اخبار نادرست درباره کووید-۱۹ در این شبکه‌ اجتماعی است.

یافته‌های «کی‌ران او‌کانر»، محقق و نویسنده این گزارش، حاکی از آن است که حدود ۵ درصد از پیام‌هایی که از ژانویه ۲۰۲۰ تا ژوئن ۲۰۲۱ در حدود ۲۴۰ کانال تلگرامی منتشر شده‌اند، درباره همه‌گیری بوده‌اند. با توجه به این‌که اغلب کانال‌های مورد مطالعه ماهیتی عمومی داشته و به موضوعات کلی می‌پردازند، رقم ۵ درصد چندان کم‌اهمیت نیست.

همپوشانی مطالب جریان‌های افراطی با نظریه‌های توطئه درباره کووید-۱۹ این مطالب که پیام‌ و عکس و ویدیو را نیز شامل می‌شوند، معمولاً به مقالاتی لینک می‌شوند که در وب‌سایت‌های شناخته‌شده‌ دروغ‌پراکنی منتشر شده‌اند؛ وب‌سایت‌هایی مانند «اینفو وارز» (InfoWars) که از جمله تارنماهای آمریکاییِ فعالان نظریه‌های توطئه است، یا شبکه‌ی روسی «آر تی» که از رسانه‌های حکومتی مسکو است. این پست‌ها معمولاً خیلی سریع در گروه‌های مختلف به اشتراک گذاشته می‌شوند تا مخاطبان بیشتری را در سطحی به مراتب وسیع‌‌تر، تحت پوشش قرار دهند. headtopics.com

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : مسابقه زنان برای بزرگ‌ترین شکم باردار؛ عجیب و جالب یا احمقانه و بی‌مورد؟

ویدیوها : زنان باردار در نیکاراگوئه برای بزرگ‌ترین سایز شکم باهم به رقابت پرداختند. ادامه مطلب >>

فایل صوتی خدیجه مهدی‌پور از زندان؛ انتقاد از کم‌توجهی به زندانیان سیاسی گمنام

گزارش‌ها از دومین آزمایش موشکی کره شمالی در کمتر از یک هفته خبر می‌دهند🔺 ویلیام گالو، خبرنگار صدای آمریکا مستقر در شرق آسیا، صبح روز سه‌شنبه به وقت محلی به نقل از ارتش کره جنوبی گزارش داد که کره_شمالی یک پرتاب دیگر را به سمت دریا در سواحل شرقی خود انجام داده است. ⬇ بیشتر بخوانید:

انتقاد بی‌سابقه توکایف از نظربایف؛نظامیان روس از قزاقستان خارج می‌شوندطبق آخرین آمارهای رسمی نزدیک ۱۰ هزار نفر در جریان ناآرامی‌های هفته گذشته قزاقستان بازداشت شده‌اند و دولت می‌گوید آرامش به کشور بازگشته و اوضاع «تثبیت» شده است.

انتقاد سازمان ملل از استفاده از کلاه‌های آبی نیروهای حافظ صلح این سازمان توسط سربازان قزاقستاندولت قزاقستان در پاسخ به انتقادات گفت که «به جز کلاه ایمنی که به عنوان بخشی از تجهیزات رسمی نیروهای حافظ صلح محلی در زمان تهدید استفاده می‌شود، هیچ تجهیزات علامت گذاری شده توسط سازمان ملل مورد استفاده سربازان دولتی استفاده نشده است.»

بیش از نیمی از آمریکایی‌ها حامی برجام و لغو تحریم‌های ایران هستندبیش از نیمی از آمریکایی‌ها حامی برجام و لغو تحریم‌های ایران هستند نتایج نظرسنجی یک موسسه تحقیقاتی در آمریکا نشان می‌دهد که بیش از نیمی از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی، از توافق هسته‌ای حمایت می‌کنند و خواهان ادامه مذاکرات با ایران هستند.

روایت سردار شریف از دیدار فرمانده کل سپاه با خانواده دو تن از جانباختگان هواپیمای اوکراینیسخنگوی سپاه با نقل روایت دیدار سرلشکر حسین سلامی با خانواده شهیدان اسدی لاری (شهدای پرواز هواپیمای اوکراینی) تصریح کرد : روایت خانم اسدی لاری از این دیدار ناقص ،جهت‌دار و تحریف شده است. این دیگه چه جانور عجیبیه! استعدادهاش توی این حکومت دیر کشف شده! بازم تکذیب خودشون؟ یکی بگه چرا همیشه و همیشه و همیشه دیگران حرفههای اینا را اشتباه میفهمند؟ یا نصفه باز گو‌مبکنند؟ یا تحریف میکنند؟ همیشه دیگران مقصر هستند؟ باز دیدند گوه زدند به خودشون شروع کردند به اینکه اون نفهمیده!!! آخه دوزاری که بواسطه روسیه و نوکری اون شدید تیمسار و سردار، اصلا شما حرف زدن عادی بلد هستید؟