مادر رومینا اشرفی می‌گوید همسرش 'تنها به ۹ سال زندان' محکوم شد - BBC News فارسی

07/06/1399 03:48 ب.ظ

مادر رومینا اشرفی می‌گوید همسرش 'تنها به ۹ سال زندان' محکوم شد

به گفته خانم اشرفی، بهمن خاوری هم که رومینا با او گریخته بود، به "دو سال حبس" محکوم شده است.مقام‌های قضایی ایران هنوز این خبر را تایید نکرده‌اند.رضا اشرفی، پدر رومینا متولد شهریور ۱۳۶۲ است و در زمان قتل ۳۷ سال داشته است.مرگ رومینا اشرفی یکی از پر سر و صداترین پرونده‌های "قتل ناموسی" در چند سال اخیر ایران بوده است. کشته شدن او باعث انتقاد بسیاری از فعالان حقوق بشر و کاربران شبکه‌های اجتماعی شد که پیش‌بینی می‌کردند پدر او به دلیل "ولی دم" بودن، قصاص نخواهد شد.

مقام‌های قضایی ایران هنوز این خبر را تایید نکرده‌اند. رضا اشرفی، پدر رومینا متولد شهریور ۱۳۶۲ است و در زمان قتل ۳۷ سال داشته است. مرگ رومینا اشرفی یکی از پر سر و صداترین پرونده‌های "قتل ناموسی" در چند سال اخیر ایران بوده است. کشته شدن او باعث انتقاد بسیاری از فعالان حقوق بشر و کاربران شبکه‌های اجتماعی شد که پیش‌بینی می‌کردند پدر او به دلیل "ولی دم" بودن، قصاص نخواهد شد.

مادر رومینا اشرفی گفته نگران جان پسرش است که تنها فرزند اوست. او خانواده همسرش را متهم کرده که می‌خواهند پسرش را از او بگیرند.تجمع شماری از فعالان حقوق زنان در پارک آیتی سنندج برای تقاضای "اشد مجازات" پدر رومینا

بر اساس قانون مجازات اسلامی، پدر و جد پدری ولی قانونی فرزند خود است و مادر نمی‌تواند درباره قصاص قاتل فرزند خود تصمیم بگیرد. اما شمار زیادی از فعالان مدنی خواستار این شده بودند که در مرگ رومینا اشرفی، خواسته مادر برای "اشد مجازات" قاتل در نظر گرفته شود. headtopics.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

مادر رومینا اشرفی: رای دادگاه ترس و وحشت به جانم انداخته استرعنا دشتی با بیان اینکه که نگران جان تنها پسرش است به خبرگزاری ایلنا گفت که در چند ماه گذشته از سوی خانواده همسرش مورد تهدید قرار گرفته است. به ادعای وی خانواده همسرش تلاش دارند تا حضانت کودک خردسالش را از او بگیرند.

واکنش‌ها به حکم صادر شده برای پدر رومینا اشرفی

عامل کشتار در دو مسجد کرایست‌چرچ به حبس ابد محکوم شد - BBC News فارسیمردی که ۵۱ نفر را در دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند به ضرب گلوله به قتل رسانده بود به حبس ابد بدون امکان عفو مجازات شده است.

عامل حمله تروریستی نیوزیلند به حبس ابد محکوم شدعامل حمله تروریستی به 2 مسجد شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند به حبس ابد بدون عفو مشروط محکوم شد. - خبرگزاری آناتولی

ایران اجازه دسترسی به دو مکان هسته‌ای درخواست شده را به آژانس دادتوافق ایران و آژانس؛ ایران اجازه دسترسی به دو مکان هسته‌ای درخواست شده را به آژانس داد جزئیات بیشتر و بروزرسانی خبر🔽

قبرس به فروش «ویزای طلایی» اروپا به مجرمان و افراد فاسد متهم شدنام رحمان رحمانی، رئیس مجلس افغانستان نیز در گزارش الجزیره دیده می‌شود که پاسپورت اروپایی‌ را نه فقط برای خودش بلکه برای همسره و سه دخترش خریداری کرده است.

به گفته خانم اشرفی، بهمن خاوری هم که رومینا با او گریخته بود، به "دو سال حبس" محکوم شده است.

مقام‌های قضایی ایران هنوز این خبر را تایید نکرده‌اند.

رضا اشرفی، پدر رومینا متولد شهریور ۱۳۶۲ است و در زمان قتل ۳۷ سال داشته است.

مرگ رومینا اشرفی یکی از پر سر و صداترین پرونده‌های "قتل ناموسی" در چند سال اخیر ایران بوده است. کشته شدن او باعث انتقاد بسیاری از فعالان حقوق بشر و کاربران شبکه‌های اجتماعی شد که پیش‌بینی می‌کردند پدر او به دلیل "ولی دم" بودن، قصاص نخواهد شد.

مادر رومینا اشرفی گفته نگران جان پسرش است که تنها فرزند اوست. او خانواده همسرش را متهم کرده که می‌خواهند پسرش را از او بگیرند.تجمع شماری از فعالان حقوق زنان در پارک آیتی سنندج برای تقاضای "اشد مجازات" پدر رومینا

بر اساس قانون مجازات اسلامی، پدر و جد پدری ولی قانونی فرزند خود است و مادر نمی‌تواند درباره قصاص قاتل فرزند خود تصمیم بگیرد. اما شمار زیادی از فعالان مدنی خواستار این شده بودند که در مرگ رومینا اشرفی، خواسته مادر برای "اشد مجازات" قاتل در نظر گرفته شود.

لایحه حمایت از زنان مانع قتل رومینا و ریحانه می‌شد؟

رومینا اشرفی، متولد ۱۳۸۵ روز یکم خرداد ۱۳۹۹ با ضربه داس پدرش به قتل رسید.

او در روستای سفیدسنگان، بخش حویق در شهرستان تالش گیلان زندگی می‌کرد و به مدرسه پورحنیفه می‌رفت که تنها مدرسه روستا بود. هنگامی که پدرش او را در خواب کشت، ۱۳ سال داشت.

بر اساس روایت‌ها رضا اشرفی، پدر رومینا در همان روز قتل گفته بود که به دلایل "ناموسی" و چون دخترش با یک پسر فرار کرده، او را کشته است.