فاجعه اقتصادی ایران در سالی که گذشت | DW | 23.03.2020

23/03/2020 09:02:00 ب.ظ

سال ۹۸ برای ایران با حوادثی بسیار ناگوار گذشت؛ از توقف معافیت‌های آمریکا به مشتریان نفتی ایران، سیلاب‌ها، کشتار معترضان آبان‌ماه و ساقط شدن هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران گرفته تا شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور.

اقتصاد ایران, تحریم فروش نفت ایران

سال ۹۸ برای ایران با حوادثی بسیار ناگوار گذشت؛ از توقف معافیت‌های آمریکا به مشتریان نفتی ایران، سیلاب‌ها، کشتار معترضان آبان‌ماه و ساقط شدن هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران گرفته تا شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور.

سال ۹۸ برای ایران با حوادثی بسیار ناگوار گذشت؛ از توقف معافیت‌های آمریکا به مشتریان نفتی ایران، سیلاب‌ها، کشتار معترضان آبان‌ماه و ساقط شدن هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران گرفته تا شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور.

بدین ترتیب حجم صادرات نفت ایران در سال گذشته نسبت به سال ۹۷ تقریبا به یک‌چهارم کاهش یافت و تنها یک‌سوم رقمی که در بودجه ۹۸ برای صادرات نفت در نظر گرفته شده بود، محقق شد.به همین خاطر، مرکز پژوهش‌های مجلس اواخر بهمن با انتشار گزارشی اعلام کرد که در بودجه سال ۹۸ حدود ۱۵۳ هزار میلیارد تومان درآمد صادرات نفت و محصولات نفتی در نظر گرفته شده بود، اما در هفت ماه سال تنها ۲۶ هزار میلیارد تومان - معادل تنها ۱۷ درصد درآمدهای نفتی بودجه - محقق شده است.

اگر وضعیت به همین منوال ادامه یابد، به‌جای ۱۸ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلاری که ایران از صادرات نفت در سال جاری خورشیدی پیش‌بینی کرده، تنها ۲.۳ میلیارد دلار درآمد خواهد داشت، یعنی کمتر از یک‌پنجم پارسال و کمتر از ۱۳ درصد رقمی که در بودجه لحاظ شده است.گمرک ایران از ابتدای سال ۱۳۹۸ انتشار جزئیات بازرگانی خارجی را کلا متوقف کرده و دقیقا مشخص نیست صادرات غیرنفتی ایران چه میزان بوده است.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

KhamaneiVirus بله ولی تلخ ترین واقعه رو ذکر نکردید جناب دویچه!!ترور_ناجوانمردانه_سپهبد_قاسم_سلیمانی به دست شقی ترین افراد ترامپ_تروریست قشنگ معلومه حرام لقمه این!!!!! چون یکی از بدترین که هیچ بلکه وحشتناکترین حوادث سال ترور سردار به دست ارباب بزدلاتان بود! تروری که در ایران به تنهایی بیش از ۲۵ میلیون نفر رو از خونه هاشون کشید بیرون! البته عجیب نیست که چیزی نگفتین چون از شما نمیشه انتظار شرف داشت 😏

کشتار معترضان آبان98 و هواپیمای_اوکراینی حادثه نبودند! جنایت بودند. خواهش میکنم این تکست رو عوض کنید. 1500کشته 176_مسافر KhamaneiVirus

دلالان چگونه در فوتبال ایران پول پارو می‌کنند؟چند سالی است به لطف گسترش فضای مجازی، دلالان فوتبالی به راحتی با ایجاد یک موج تبلیغاتی و احساسی، بازیکن خارجی و بعضا داخلی بی‌اثر مورد نظر خود را به عضویت یک باشگاه در می‌آورند و بدون نتایج آن برای خود منافع ایجاد می‌کنند. بله مثل بازیکنانی که یک دقیقه هم برای تیم بازی نکردن وپول کلانی از باشگاه به جیب دلال وبازیکن رفت ولی کوگوش شنوا درون باشگاه که چشم وگوش بسته گوش به حرف چرب زبانان برای منافع خودشان می خواهد هریلایی که باشگاه می اید بیاید بعد از خودشان

آخرین آمار کرونا در ایران؛ 1685 قربانی 21638 مبتلا

بحران کرونا و وضعیت ورزش ایران در نوروز ۱۳۹۹ | DW | 22.03.2020در نوروز ۱۳۹۹ برخی از تیم‌های ورزشی ایران با وجود بحران کرونا تمرینات خود را به شکل تیمی ادامه می‌دهند. میزان مسافرت در ایران نیز بسیار بالاست. گفت‌وگو با سمیرا شیرمردی، روزنامه‌نگار ورزشی در تهران در این باره. اون بسیار بالا که میگید،نشان دهنده ایمان شما به تبلیغات جمهوری اسلامیه که پلیس جاده ها رو می بنده و راهبندان مصنوعی ایجاد میکنه تا صدا و سیما تصاویر مستند داشته باشند که تقصیر شیوع کرونا رو به گردن مردم بندازند، نه قرنطینه نکردن دولت

سیل در استان‌های جنوبی ایران؛ سه کشته و یک مفقودبه گفته سخنگوی سازمان اورژانس ایران سیلاب در استان‌های جنوبی سه کشته، سه مجروح و یک مفقود بر جا گذاشته است. هرمزگان، فارس، بوشهر، سیستان و بلوچستان و کرمان از استان‌هایی هستند که بارش شدید باران در آنها گزارش شده است.

درخواست کمک به سیل‌زدگان در استان‌های جنوبی ایران

آخرین آمار مسمومیت الکلی در شهرهای مختلف ایران؛ 2197 حالت مسمومیت و مرگ 244 نفرکیانوش جهانپور روز یکشنبه 22 مارس 2020 در نشست خبری گفت که در سراسر ایران 2197 نفر دچار مسمومیت خاک بر سر این مردم که نه دنیای خوبی تجربه می‌کنند و نه آخرت مناسبی انتظارشان را می‌کشد (خسر الدنیا و الآخره)

سهم اقتصاد شکننده ایران طی دوران جمهوری اسلامی، یعنی ۴۱ سال گذشته از کل اقتصاد جهانی حدود نصف شده و به زیر یک درصد رسیده است.به گزارش ایسنا، هواداران در همه جای دنیا سرمایه اصلی فوتبال محصوب می‌شوند.وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که با مرگ 129 نفر دیگر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا مجموع درگذشتگان به 1685 نفر رسید.لینک کوتاه شده https://p.

اوایل انقلاب اقتصاد ایران با کره جنوبی برابری می‌کرد، اما اکنون یک‌چهارم آن است و مشکلات اقتصادی که پارسال از سر اقتصاد ایران گذشت، چشم‌انداز را باز هم تیره‌تر می‌کند. درآمدهای نفتی دولت در بودجه پارسال صادرات روزانه ۱. تصور اینکه هواداری در ورزشگاه نباشد تصوری تلخ محسوب می‌شود اما همین هوادار که به فوتبال جان می‌دهد، گاهی دست‌مایه سودجویی برخی دلالان و واسطه‌ها می‌شود.۵ میلیون بشکه نفت با بشکه‌ای ۵۰ دلار را پیش‌بینی کرده بود، اما آمارهای شرکت اطلاعات انرژی و ردیابی نفتکش‌ها نشان می‌دهد که متوسط بارگیری نفت ایران در سال گذشته خورشیدی حدود ۵۷۰ هزار بشکه در روز بوده است.2020 استانبول/ خبرگزاری آناتولی کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران درباره آخرین آمار شیوع ویروس کووید-19 در این کشور اعلام کرد: با جان باختن 129 نفر از بیماران، مجموع درگذشتگان به 1685 نفر رسید. بدین ترتیب حجم صادرات نفت ایران در سال گذشته نسبت به سال ۹۷ تقریبا به یک‌چهارم کاهش یافت و تنها یک‌سوم رقمی که در بودجه ۹۸ برای صادرات نفت در نظر گرفته شده بود، محقق شد. داستان حضور بازیکنان خارجی و البته ایرانی مشهور و گاهی محبوب در برخی از تیم‌ها آنقدر مفصل است که قطعا نمی‌توان در یک مطلب به آن پرداخت اما بحث اصلی این است که برخی از این بازیکنان خارجی که بعضاً بی کیفیت هستند و البته ایرانی‌هایی که نامی برای خود دست و پا کرده‌اند، با شگرد دلالان خود با قیمت چند برابری با باشگاه پر هوادار قرارداد همکاری امضا می‌کنند. البته قیمت نفت ایران بر اساس آمارهای اوپک در سال ۹۸ خورشیدی به طور متوسط ۶۲ دلار بوده است که بیشتر از رقم لحاظ شده در بودجه است، اما مشکل اینجاست که ایران به‌خاطر بدهی به شرکت‌های سی‌ان‌پی‌سی و ساینوپک چین از بابت سرمایه‌گذاری ۵ میلیارد دلاری آنها در میادین یادآوران و آزادگان، روزانه حدود ۱۴۰ تا ۱۶۰ هزار بشکه نفت تحول این شرکت‌ها می‌دهد و پولی نمی‌گیرد. سمیرا شیرمردی اشاره می‌کند که برخی از تیم‌های ورزشی در ایران به صورت مخفیانه در دوران بحران ویروس کرونا تمرینات تیمی خود را همچنان برگزار می‌کنند.

حوزه نفتی سروش به همین خاطر، مرکز پژوهش‌های مجلس اواخر بهمن با انتشار گزارشی اعلام کرد که در بودجه سال ۹۸ حدود ۱۵۳ هزار میلیارد تومان درآمد صادرات نفت و محصولات نفتی در نظر گرفته شده بود، اما در هفت ماه سال تنها ۲۶ هزار میلیارد تومان - معادل تنها ۱۷ درصد درآمدهای نفتی بودجه - محقق شده است. این قاعده فوتبال است که با عشق، به حیات ادامه می‌دهد. موارد جدید بیماران مبتلا به کرونا در این کشور به تفکیک استان برای تهران 249، قم 17، گیلان 38، اصفهان 87، البرز 60، مازندران 36، مرکزی 36، قزوین 29، گلستان10، خراسان رضوی 42، فارس 26، لرستان 33، آذربایجان شرقی 57، خوزستان 22، یزد 84، زنجان 28، کردستان 16، اردبیل 19، کرمانشاه 7، کرمان 8، همدان 19، سیستان و بلوچستان 15، هرمزگان 2، خراسان جنوبی 15، چهارمحال و بختیاری 2، ایلام 17، آذربایجان غربی 28 و خراسان شمالی 26 مورد گزارش شده است. برای کشوری که ۴۰ درصد بودجه و ۶۰ درصد صادراتش متکی به نفت است، این موضوع یک فاجعه است. برای سال جاری ایران دچار معضل مضاعفی شده است. داستان کاملا ساده اما هوشیارانه همیشه تکرار می‌شود. در بودجه سال ۹۹ صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت به قیمت ۵۰ دلار در نظر گرفته شده، اما متوسط صادرات نفت ایران در سه ماه اخیر تنها ۲۵۰ هزار بشکه در روز بوده و قیمت نفت ایران نیز هم اکنون به زیر ۲۵ دلار سقوط کرده است.. اگر وضعیت به همین منوال ادامه یابد، به‌جای ۱۸ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلاری که ایران از صادرات نفت در سال جاری خورشیدی پیش‌بینی کرده، تنها ۲. وقتی وارد فصل نقل‌وانتقالات می‌شویم، برخی دلالان که ارتباط خوبی هم در باشگاه‌ها دارند، با اتکا به فضای مجازی از نیاز پست‌های مورد نیاز باشگاه مذکور پرده برداری می‌کنند و از قضا در یکی از همین پست‌ها، خودشان بازیکنی در اختیار دارند که می‌توانند به باشگاه معرفی کنند.

۳ میلیارد دلار درآمد خواهد داشت، یعنی کمتر از یک‌پنجم پارسال و کمتر از ۱۳ درصد رقمی که در بودجه لحاظ شده است. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید تجارت غیر نفتی گمرک ایران از ابتدای سال ۱۳۹۸ انتشار جزئیات بازرگانی خارجی را کلا متوقف کرده و دقیقا مشخص نیست صادرات غیرنفتی ایران چه میزان بوده است. همین که نام آن بازیکن بر سر زبان‌ها بیافتد، باشگاه تحت فشار قرار می‌گیرد که با بازیکن مذکور قرارداد ببندد. مهدی میراشرفی، رئیس کل گمرک ایران دوم فروردین اعلام کرد که تجارت خارجی غیر نفتی ایران در سال ۹۸ به ۸۵ میلیارد دلار رسید. البته گمرک ایران صادرات میعانات گازی که نوعی نفت خام سبک است را نیز به همراه برخی محصولات خام نفتی مانند پروپان، بوتان و غیره در آمارهای خود می‌گنجاند. مدیرعامل هم که تحت فشار است و هر روز مطلبی در فضای مجازی می‌بیند، گاهی قدرت مقاومت در میان فشار را ندارد و به راحتی تن به امضای قراردادی می‌دهد که تبعاتش بزودی دامن تیم و باشگاه را می‌گیرد. حتی با لحاظ‌کردن این محصولات خام نفتی، ایران در سال ۹۸ کمی بیش از ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته که نسبت به سال ۹۷ حدود ۱۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

کل تجارت غیرنفتی ایران نیز در این دوره حدود ۱۰ درصد کاهش نشان می‌دهد. به طور مثال هر ساله تعدادی از باشگاه‌ها صحبت از نیاز به جذب بازیکن خارجی در یک پست خاص می‌کنند و هواداران هم که تقویت فنی تیم‌شان برای شان در اولویت است، پیگیر جذب این بازیکنان می‌شوند. آمارهای اسفند ماه جالب است. در این ماه کل صادرات غیرنفتی ایران تنها ۲. حضور این دسته بازیکنان اگر از نظر فنی دستاوردی برای باشگاه‌ها نداشته باشد اما از نظر مالی، سودقابل توجهی به جیب دلالان و واسطه‌ها روانه کرده است.۲ میلیارد دلار بوده، در حالی که این رقم در اسفند ۹۷ حدود ۴.۲۳ میلیارد دلار و در ۱۱ ماه ابتدایی سال ۹۸ به طور متوسط ماهانه حدود ۳.

۵ میلیارد دلار بوده است. این آمار نشان می‌دهد که شیوع کرونا در ایران به شدت بر صادرات غیر نفتی ایران تاثیر گذاشته است. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید بخش عظیمی از صادرات غیر نفتی ایران در واقع محصولات خام معدنی و پتروشیمی است که ارزش آنها نیز با افت اقتصاد جهانی و قیمت نفت خام، به شدت کاهش می‌یابد. بدین ترتیب، اگر ایران بتواند صادرات غیر نفتی خود را به میزان اسفندماه نگهدارد - که بسیار بعید است - انتظار می‌رود که صادرات غیر نفتی این کشور در سال جاری حدود ۲۶ تا ۲۷ میلیارد دلار باشد، که ۳۵ درصد کمتر از سال گذشته خورشیدی است. البته از دست رفتن درآمدهای صادراتی تنها نوک کوه یخ فاجعه اقتصادی ایران است.

صادرات نفت و محصولات غیر نفتی، حتی در دورانی که تحریمی علیه ایران وجود نداشت - یعنی بعد از برجام تا اردیبهشت ۹۷ - معادل تنها یک‌چهارم کل تولید ناخالص داخلی کشور بود. بخش خدمات بیش از نیمی از اقتصاد ایران را تشکیل می‌دهد، در حالی که طی روزهای گذشته شیوع ویروس کرونا این بخش را به شدت تحت تاثیر قرار داده و بسیاری را بیکار کرده است. آخرین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که رشد اقتصادی در بخش خدمات طی ۹ ماه ابتدایی پارسال صفر بوده است. ادامه شیوع ویروس کرونا این بخش را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد. برای نمونه چین که مانند ایران کمی بیش از نصف اقتصادش وابسته به بخش خدمات است، در دو ماهه گذشته میلادی با افت ۱۳.

۵ درصدی تولید ناخالص داخلی در این بخش مواجه شد. در هر دو کشور، نیمی از شاغلان در بخش خدمات فعال هستند. چین اعلام کرده که طی دو ماه ابتدایی سال ۲۰۲۰ حدود ۵ میلیون نفر شغل خود را از دست داده‌اند، اما ایران هنوز جزئیاتی از تاثیر شیوع ویروس کرونا بر فعالیت‌های اقتصادی کشور منتشر نکرده است. در همین زمینه: .