سعودی خواستار اقدام بازدارنده بین‌المللی علیه نقض تعهدات هسته‌ای ایران شد

12/09/2019 12:29:00 ب.ظ

سعودی خواستار اقدام بازدارنده بین‌المللی علیه نقض تعهدات هسته‌ای ایران شد

سعودی خواستار اقدام بازدارنده بین‌المللی علیه نقض تعهدات هسته‌ای ایران شد

پادشاهی عربی سعودی چهارشنبه 11 سپتامبر 2019 از جامعه بین‌المللی خواست تا اقدام‌های بازدارنده‌ای را

به گزارش خبرگزاری سعودی (واس)، شاهزاده عبدالله بن خالد بن سلطان بن عبدالعزیز سفیر این کشور در اتریش و نماینده دائم سعودی در سازمان ملل متحد و سازمان‌های بین‌المللی در وین طی سخنانی بر ضرورت اتخاذ اقدامات بازدارنده در برابر نقض تعهدات هسته‌ای ایران و زیر پا گذاشتن مفاد توافق هسته 2015 از سوی این کشور تاکید کرد.

او گفت این رویکرد نشان از عدم کارآیی توافق هسته‌ای کنونی و ضرورت رسیدن به یک توافق فراگیر بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران دارد.این سخنرانی طی دوره شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در روزهای 9 تا 13 سپتامبر جاری برگزار می‌شود، و در پی گزارش آژانس درباره روند بازرسی و تفتیش در جمهوری اسلامی ایران و با استناد به قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت سال 2015 ایراد شده است که در آن شاهزاده عبدالله اهمیت رسیدن به «توافق بین‌المللی شامل» درباره برنامه هسته‌ای ایران را ابراز داشت تا در چارچوب تلاش‌ها برای خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای و تضمین امنیت و صلح بین‌المللی به هر شکلی مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شود.

ادامه مطلب:
العربیه فارسی »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

عربستان سعودی خواستار نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی شد

وزیر انرژی سعودی: مایلیم برای تولید انرژی برق هسته‌ای اورانیوم تولید و غنی‌سازیمشاهزاده عبدالعزیز بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود وزیر انرژی جدید سعودی دوشنبه 9 سپتامبر 2019 اعلام

پمپئو ایران را به فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده متهم کردوزیر امور خارجه آمریکا در توییتی نوشت: عدم همکاری کامل نظام ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سوالاتی را در خصوص احتمال وجود مواد یا فعالیت‌های هسته‌ای ایران ایجاد می‌کند

کاهش تعهدات برجامی ایران قابل درک استمعاون وزیر امور خارجه روسیه اقدام ایران برای کاهش تعهدات برجامی را قابل درک دانست.

دوحه، خواستار ارائه اسناد اتهامات عربستان علیه قطر شدوزارت امور خارجه قطر از مقامات عربستان سعودی خواست اسناد و مدارک اتهامات علیه دوحه را به کمیسیون‌های مستقل بین المللی ارائه کنند. - خبرگزاری آناتولی

عربستان سعودی خواستار نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی شد

علیه نقض تعهدات هسته‌ای ایران اتخاذ کند.عربستان سعودی، با محکوم کردن اظهارات نتانیاهو در باره الحاق بخش‌های از کرانه باختری به اسرائیل، خواستار نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی شد.کرد که سعودی مایل است با هدف تولید برق از انرژی هسته‌ای در آینده اورانیوم تولید و غنی‌سازی کند.به گزارش ایسنا، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در توییتی نوشت: عدم همکاری کامل نظام ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سوالاتی را در خصوص احتمال وجود مواد یا فعالیت‌های هسته‌ای ایران ایجاد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری سعودی (واس)، شاهزاده عبدالله بن خالد بن سلطان بن عبدالعزیز سفیر این کشور در اتریش و نماینده دائم سعودی در سازمان ملل متحد و سازمان‌های بین‌المللی در وین طی سخنانی بر ضرورت اتخاذ اقدامات بازدارنده در برابر نقض تعهدات هسته‌ای ایران و زیر پا گذاشتن مفاد توافق هسته 2015 از سوی این کشور تاکید کرد. او گفت این رویکرد نشان از عدم کارآیی توافق هسته‌ای کنونی و ضرورت رسیدن به یک توافق فراگیر بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران دارد.09. این سخنرانی طی دوره شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در روزهای 9 تا 13 سپتامبر جاری برگزار می‌شود، و در پی گزارش آژانس درباره روند بازرسی و تفتیش در جمهوری اسلامی ایران و با استناد به قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت سال 2015 ایراد شده است که در آن شاهزاده عبدالله اهمیت رسیدن به «توافق بین‌المللی شامل» درباره برنامه هسته‌ای ایران را ابراز داشت تا در چارچوب تلاش‌ها برای خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای و تضمین امنیت و صلح بین‌المللی به هر شکلی مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شود.. شاهزاده عبدالله در این سخنرانی با تاکید کرد که توافق مورد نظر باید مکانیسم بازرسی‌های مشخص شده، سختگیرانه و ادامه دار در همه تاسیسات و مراکز نظامیایران را شامل شود. به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی «سپا»، در این بیانیه همچنین آمده است: اظهارات بنیامین نتانیاهو کاملا بی اساس و نامعتبر و یک تهدید جدی برای مردم فلسطین بوده و نقض آشکار منشور سازمان ملل، اصول و هنجارهای حقوق بین الملل است. او گفت توافق هسته‌ای باید امکان بازگرداندن سریع و فعال تحریم ها در صورت نقض تعهدات از سوی ایران را فراهم کند. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در آوریل سال ۲۰۱۸ در ادعایی بی‌اساس گفت که جاسوسان موساد به هزاران سند هسته‌ای از تهران دست یافته‌اند که نشان می‌دهد ایران به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای بوده است.

او افزود: «ایران درآمدهای اقتصادی حاصل از امضای توافق هسته ای سال 2015 را در خدمت به توسعه داخلی و بهبود اوضاع معیشتی مردم ایران هزینه نکرده است بلکه آن را هزینه اقدامات مداخله جویانه خود برای ایجاد آشوب در کشورهای مجاور بویژه بی ثباتی و ناامنی در منطقه کرده است. نتانیاهو روز گذشته گفت درصورت پیروزی در انتخابات زودهنگام 17 سپتامبر بلافصله با هماهنگی آمریکا دشت اردن در کرانه باختری را به اسرائیل الحاق خواهد کرد. وزیر انرژی جدید سعودی در همین راستا ضمن اشاره به اهمیت بخش انرژی در برنامه چشم‌انداز 2030 کشورش بر تعهد ریاض در همکاری با دیگر تولید کنندگان نفت در داخل سازمان اوپک و خارج از آن برای ایجاد تعادل و ثبات در بازارهای جهانی نفت، تاکید کرد. این مقام سعودی در بخشی از سخنان خود گفت، اقدامات ایران و رفتار خصمانه در طول 40 سال گذشته، دلیلی آشکار بر نقض تعهدات بین المللی این کشور است. عبدالله بن خالد همچنین از تلاش‌های آژانش و اقدامات آن در چارچوب ماموریت‌های بازرسی و تفتیش در ایران و عملکرد شفاف و حرفه‌ای تیم بازرسان بین‌المللی که در گزارش‌های اخیر آژانس آشکار شده است، قدردانی کرد. دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل نیز گفته است: اسرائیل حق دارد برخی بخش‌های کرانه باختری را به خاک خود ملحق کند. عبدالله بن خالد به گزارش‌های اخیر آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای که افزایش درصد غنی سازی اورانیوم، بالا رفتن مقادیر اورانیوم غنی سازی شده و افزایش تعداد سانتریفیوژهای پیشرفته ایران را گزارش داده است، نیز اشاره کرد . عملکرد بازارهای نفت در نیمه دوم سال عبدالعزیز بن سلمان برای بهبود عملکرد تولید نفت در نیمه دوم سال جاری در مقایسه با نیمه نخست آن ابراز امیدواری کرد. نماینده سعودی در وین گفت:« در حالی که مسئولان ایرانی در اظهارات اخیرشان مدام بر این رویکرد «افزایش غنی سازی » تاکید می‌کنند. در کرانه باختری حدود 250 شهرک یهودی‌نشین وجود دارد. او و تیم ب، بی‌توجه به خون بی‌گناهان و یک هفت تریلیون دیگر، فقط به دنبال جنگ هستند.

این شان دهند نقض تعهدات هسته‌ای از سوی ایران و ناکارآمدی توافق هسته‌ای سال 2015 است که باید تدابیر بازدارنده‌ای در قبال آن اتخاذ شود زیرا که هدف حقیقی که ایران به دنبال آن است بیش از گذشته صریح و آشکار شده است. نماینده دائم سعودی در سازمان ملل متحد و سازمان ملل در وین در بخش پایانی از سخنرانی خود گفت که گزارش های آژانس تاکنون شامل اطلاعاتی درباره رویکرد ایران برای توسعه سیستم پیشرانه‌های هسته‌ای قابل کاربرد در ناوگان دریایی (Naval Nuclear Propulsion Systems) نشده تا ضرورت و هدف از این رویکرد به ویژه اینکه این قبیل تکنولوژی‌ها بیشتر در زمینه‌های نظامی کاربرد دارند، را توضیح دهد. طبق قوانین بین‌المللی تمامی واحدهای مسکونی یهودی‌نشین در این مناطق غیرقانونی هستند. شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان همچنین ضمن اشاره به این‌که توافق «اوپک پلاس» به استثنای دو کشور چیزی بزرگتر از آن‌چه خواسته شده است، گفت که تجمع بزرگی به نام اوپک پلاس وجود دارد و در همین راستا «هنر اجماع در تصمیم‌گیری‌ها را در پیش خواهیم گرفت». .