زنان

زنان

زنان تاثیرگذار ایران؛ شمسی حکمت

23.10.2019

نخستین بار سال ۱۳۲۶ در مورد لزوم توجه به حقوق زنان در کلیسای پل چوبی تهران سخنرانی کرد ومسیری را بنا نهاد که تاآخرین روزهای عمرش از آن غافل نشد ماهرخ غلامحسین پورMahrokhbanoo دردومین سری سلسله بیوگرافی‌ زنان تأثیرگذار ایران بمعرفی'شمسی حکمت' پرداخته زنان

این لیست، دومین سری سلسله بیوگرافی‌های زنان تأثیرگذار ایران است که به‌مرور تکمیل می‌شود. از مخاطبان «ایران وایر» درخواست دارمی تا پیشنهادات خویش را برای غنای این مجموعه با ما در میان بگذارند.

شمسی حکمت که پیش از ازدواج، با نام فامیلی «مرادپور» شناخته می‌شد، در سال ۱۲۹۷ در یک خانواده سرشناس یهودی که اصالتا از اهالی کاشان بودند، در تهران پا به این جهان گذاشت.

شمسی حکمت در مدرسه «نوربخش» دوران دبیرستانش را به پایان رساند. نوربخش جزو نخستین مدارس دخترانه‌ای بود که به شیوه مدرن در ایران توسط دکتر «زهرا کیا»، همسر «پرویز ناتل خانلری» اداره می‌شد. آن روزها تجار به نام تهران که برای انجام امور تجارت با بیرون مرزها ارتباط و رفت و آمد داشتند، تمایل بیشتری برای تحصیل دختران خود در مدارسی که به شیوه اروپایی راه‌اندازی شده بودند، از خودشان نشان می‌دادند.

شمسی بعدها با «عبدالله حکمت» که از مدیران رده بالای وزارت راه آن زمان بود، ازدواج کرد و از این ازدواج یک فرزند دختر و دو فرزند پسر از خودش به یادگار گذاشت. اما با وجود تاهل، هرگز در دایره چهاردیواری خانه محدود نشد.

این سازمان در سال ۱۳۲۷ تاسیس شد و شمسی حکمت به مدت ۳۲ سال در سمت موسس و رییس کل آن تلاش کرد.

عمده فعالیت‌های شمسی حکمت، حول محور توانمندسازی زنان بود. او در سال ۱۳۳۲ و با همت سایر زنان اعضای سازمان بانوان یهود ایران، نخستین پرورشگاه و مهدکودک محله عودلاجان را بنا نهاد. این مهدکودک با این‌ که در محله کلیمی‌های تهران بنا نهاده شده بود اما هیچ پیش شرطی برای پذیرش کودکان نداشت.

او در سال ۱۹۵۶ در کنفرانس سالانه بین‌المللی زنان یهود در پاریس شرکت کرد. بعد از شرکت در این کنفرانس بود که با پی‌گیری سازمان بانوان یهود ایران و «انجمن کلیمیان تهران»، اقدام به تدوین طرحی در خصوص حقوق زنان کلیمی کرد. این طرح بعدها با کمک «یوسف کهن»، نماینده وقت کلیمیان تهران در مجلس شورای ملی به ثبت رسید.

ادامه مطلب: ایران وایر

Mahrokhbanoo کنیسه پل چوبی.

ستاره تیراندازی زنان ایران در اردوی آلمان • گفت‌وگو با الهه احمدی | DW | 21.10.2019الهه احمدی از افتخارآفرینان تیراندازی زنان ایران است. وی برنده مدال طلای جام جهانی ۲۰۱۸ مونیخ است و سابقه حضور در المپیک لندن و ریو را نیز دارد. گفت‌وگو دویچه‌وله فارسی با الهه احمدی در اردوی آلمان درباره احتمال حضور وی در بوندس لیگا.

قانونی شدن سقط جنین در ایرلندشمالی، حقوق نابرابر زنان در کشورهای مختلفسقط جنین در حالی از روز سه شنبه در ایرلند شمالی قانونی می شود که زنان همچنان در بسیاری از کشورهای جهان برای تصمیم گیری در مورد بدن خود و بارداری شان با چالش های قانونی روبرو هستند.

'آینده‌ای که زنان آن را رهبری کنند' چگونه خواهد بود؟اسکارلت کورتیس یکی از صد زن موفق و الهام بخشی است که بی‌بی‌سی برای سال ۲۰۱۹ برگزیده است. وی که بانی جنبش موسوم به اعتراض صورتی است شرح می‌دهد که از نظر او جهان سال ۲۰۳۰ چگونه خواهد بود و آیا فمینیسم در همه جا در حال رسیدن به هدفش است؟ جهان که زنان رهبری می‌کنند، لزوما به جنسیت آنها ربطی ندارد، مارگارت تاچر زن، قصاب حرکت‌های پیشرو دانشجویی و سلاخ سندیکاها. در نروژ دولت در دست دو حزب راست و راست افراطی نژادپرست‌گرا توسط زنان اداره می‌شود، یک وزیر زن آن رسما مردم به جاسوسی و اطلاع به دولت علیه مهاجران فراخواند خیلی تخمی خواهد بود تمام بودجه کشور را میدن سرخاب و سفید اب میخرند الانش هیچ کشوری به اندازه ایران لوازم آرایش مصرف نمیکنه سالی ۴ میلیارد دلار از امریکا هم بیشتر استفاده میکنن

صد سالی که بر زنان افغانستان گذشت؛ چرا آنها نادیده گرفته می‌شوند؟نهضت زنان که از صد سال پیش در افغانستان آغاز شده بود در مراحل مختلفی، فراز و فرودهای بسیاری را گذرانده است. یک دولت راه را برای زنان در این سفر پر خم و پیچ هموار کرده و دیگری سد راه بوده و مانع از پیشرفت در وضعیت زنان شده است. هزار ساله که به توسط اسلام زنان این منطقه در اسارت و ظلم و ستم هستند

داور فوتبال زنان: یکسال است که مطالبات ما را نداده‌اندسرور ساعدی، داور فوتبال: قرار بود فدراسیون تا پیش از آغاز فصل جدید لیگ برتر فوتبال زنان کل حساب‌های داوران را تسویه کند اما این اتفاق رخ نداد. بنابراین من در کنار پنج داور دیگر تصمیم گرفتیم تا برای دریافت مطالبات خود در کلاس داوری اعتراض کنیم.

ستاره تیراندازی زنان ایران در اردوی آلمان • گفت‌وگو با الهه احمدی | DW | 21.10.2019الهه احمدی از افتخارآفرینان تیراندازی زنان ایران است. وی برنده مدال طلای جام جهانی ۲۰۱۸ مونیخ است و سابقه حضور در المپیک لندن و ریو را نیز دارد. گفت‌وگو دویچه‌وله فارسی با الهه احمدی در اردوی آلمان درباره احتمال حضور وی در بوندس لیگا.

نوشتن نظر

Thank you for your comment.
Please try again later.

آخرین اخبار

اخبار

23 اُكتبر 2019, چهارشنبه اخبار

اخبار قبلی

اعتراض کرمانی‌ها به قبض‌های پیامکی برق

اخبار بعدی

انوش عادلی: ترس را به بدنه جامعه تزریق می‌کنند تا بتوانند کار خود را پیش ببرند