صد سالی که بر زنان افغانستان گذشت؛ چرا آنها نادیده گرفته می‌شوند؟

صد سالی که بر زنان افغانستان گذشت، چرا آنها نادیده گرفته می‌شوند؟

22.10.2019

صد سالی که بر زنان افغانستان گذشت، چرا آنها نادیده گرفته می‌شوند؟

نهضت زنان که از صد سال پیش در افغانستان آغاز شده بود در مراحل مختلفی، فراز و فرودهای بسیاری را گذرانده است. یک دولت راه را برای زنان در این سفر پر خم و پیچ هموار کرده و دیگری سد راه بوده و مانع از پیشرفت در وضعیت زنان شده است.

اما با روی‌کار آمدن محمد ظاهر شاه درسال ۱۳۱۲ خورشیدی، نهضت زنان دوباره رنگ گرفت."در زمان من زن همان حیثیت خود را باز یافت و ما در قانون اساسی موقعیت آنان را تایید کردیم."

شفاخانه/بیمارستان ویژه زنان به نام"مستورات" به جای شفاخانه میوند کنونی تاسیس و در آن کورس قابلگی/مامایی و بعدا مکتب قابلگی و کورس دندانسازی ایجاد شد.

شماری از کسانی که از این دانشکده‌ها فارغ شده بودند، بعدها به مقام‌های بلند دولتی هم رسیدند.

همچنین مجله"میرمن"به ریاست نفیسه شایق مبارز با مطالب آموزشی در سال ۱۳۳۲ شروع به چاپ کرد و زنان به عنوان گوینده در رادیو استخدام شدند.

صالحه یوسفی که در آن زمان مدیر بخش عرفانی آن موسسه بوده می‌گوید برای بلند بردن سطح آگاهی زنان فیلم‌های آموزشی در سینما زینب به نمایش گذاشته می‌شده است.

زنان و دختران مقامات ارشد حکومتی در لباس و ظاهر عادی مشغول به کار شدند.

نظیفه غازی نواز، دختر کاکا/عمو شاه و شاهدخت مریم موسسه حمایت از طفل و مادر را به میان آوردند. لیلما، عروس شاه انجمن مبارزه با بی‌سوادی را تاسیس و کورس‌های سواد آموزی را در تمام ادارات دولتی و محلات زیست ساخت.

اناهیتا راتب زاد، موسس آن نهاد می‌گوید:" با وصف اینکه من یک داکتر/پزشک هستم اما فکر کردم تنها با طبابت نمی‌شود در زندگی مردم تغییر آورد، به همین دلیل به سیاست رو آوردم و خواستم از این طریق زندگی زنان و مردم افغانستان را بهبود ببخشم."

تا اینکه در هفت ثور سال ۱۳۵۷ نظام کشور دگرگون شد و حزب دموکراتیک خلق افغانستان نخست به رهبری نورمحمد ترکی و پس از او حفیظ‌الله امین روی‌کار آمد.

اناهیتا راتب‌زاد که در آن زمان وزیر امور اجتماعی بود علیه تعدد زوجات مبارزه کرد و حزبی‌هایی را که زن دوم می‌گرفتند از حزب اخراج می‌کرد و درباره شان در ستون خبرهای روزنامه"حقیقت انقلاب ثور" خبر و گزارش چاپ می‌کرد.

کبیر رنجبر از حقوق دانان افغان می‌گوید به منظور جذب بیشتر زنان به کار، در هر اداره و در هر محل، کودکستان‌ها ساخته شد و زنان در عرصه‌های بیشتر، حتی به رانندگی بس‌های برقی شهری استخدام شدند. موسسات حمایت طفل و مادر و رهنمای خانواده یکبار دیگر مورد توجه قرار گرفت.

پس از هشت ثور ۱۳۷۱ خورشیدی و روی‌کار آمدن مجاهدین، بسیاری از پیشرفت‌های یاد شده نابود شد.

با آمدن حاکمیت طالبان، محدودیت‌های به مراتب بیشتری بر کار و حضور زنان در جامعه وضع شد.

با روی‌کار آمدن حامد کرزی به عنوان اولین رییس جمهوری بعد از رژیم طالبان و اعلام دموکراسی، زنان حق کار، تحصیل و فعالیت سیاسی را به دست آوردند و میلیون‌ها دختر شامل مکاتب و دانشگاه‌ها شدند. زنان حق دادن رای و نامزد شدن در انتخابات‌ را به دست آوردند و ۲۷ درصد از کرسی‌های پارلمان به آنان اختصاص داده‌ شد. چند زن از جمله سیما سمر، مسعوده جلال و سهیلا صدیق به عنوان وزیر مقرر شدند.

در ۵ سال حکومت اشرف غنی، شش زن به عنوان وزیر کار کرده‌اند.

ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی

هزار ساله که به توسط اسلام زنان این منطقه در اسارت و ظلم و ستم هستند

شایع‌ترین سرطان‌ها در بین زنان ایرانی/نقش قلیان در بروز سرطان‌های زنانرییس مرکز تحقیقات پیشگیری از بیماری‌های زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر ضرورت و اهمیت ارتقای آگاهی و سواد سلامت بانوان و نقش این آموزش ها در پیشگیری از بروز بیماری‌های زنان، گفت:‌ بسیاری از بیماری های زنان از جمله سرطان ها و بیماری های عفونی با ارایه آموزش و ارتقای آگاهی افراد قابل پیشگیری است. راه چاره چیست ؟؟ جمله بندی تون غلطه و خواننده را به اشتباه می‌اندازد که ایشان گفته‌اند سرطان پستان شایع ترین نیست. پیشنهاد ویرایش: در رابطه با سرطان‌های زنان شامل پستان، رحم، تخمدان، دهانه رحم و قسمت های بیرونی، به ترتیب سرطان 'پستان' ، رحم، تخمدان و دهانه رحم در ایران شایع تر هستند. سلام من خبر نگار میدانی هستم.طبق تحقیقاتی که انجام دادم در مورد ارزهای خانگی فهمیدم یکی از دلایل نگهداری ارز توسط مردم علاوه بر عدم اعتماد مردم به کلیت رژیم ،دشمنی مردم با رژیم منحوس جمهوری اسلامیست(شما بخوان نظام) لطفن تیترش کن

قانونی شدن سقط جنین در ایرلندشمالی، حقوق نابرابر زنان در کشورهای مختلفسقط جنین در حالی از روز سه شنبه در ایرلند شمالی قانونی می شود که زنان همچنان در بسیاری از کشورهای جهان برای تصمیم گیری در مورد بدن خود و بارداری شان با چالش های قانونی روبرو هستند.

الجبیر: با شواهدی که در دست داریم قانع شدیم ایران در حمله به آرامکو دست داردعادل الجبير وزير مشاور سعودی در امور خارجه، روز دوشنبه 21 اکتبر گفت، ما از طریق شواهد و دلایلی که در خوب پخش كنيد از طريق چند پلتفرم اطلاع رساني كنيد بگذاريد همه جهان بدانند رسوا شود جمهوري اسلامي اگر اينكارو نكنيد شياد هستيد و دروغگو

احتمال شیوع بیماری تب دنگی در آینده نزدیک در کشور/ اعلام مناطق در معرض خطر آلودگیرئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، از احتمال شیوع بیماری تب دنگی در آینده نزدیک خبر داد.

برنامه ویژه صد زن تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی: زنان و دنیای سیاستبر اساس آمار سازمان ملل متحد، زنان تنها درحدود ۲۴ درصد از کل مجالس کشورهای دنیا حضور داشته‌اند که این، نسبت به آمار ۱۱ و سه دهم درصدی سال ۱۹۹۵، رشد بسیار کمی محسوب می‌شود. لیست تو از کی تا حالا معتبره اونم تو بخش فارسی🙄

'آینده‌ای که زنان آن را رهبری کنند' چگونه خواهد بود؟اسکارلت کورتیس یکی از صد زن موفق و الهام بخشی است که بی‌بی‌سی برای سال ۲۰۱۹ برگزیده است. وی که بانی جنبش موسوم به اعتراض صورتی است شرح می‌دهد که از نظر او جهان سال ۲۰۳۰ چگونه خواهد بود و آیا فمینیسم در همه جا در حال رسیدن به هدفش است؟ جهان که زنان رهبری می‌کنند، لزوما به جنسیت آنها ربطی ندارد، مارگارت تاچر زن، قصاب حرکت‌های پیشرو دانشجویی و سلاخ سندیکاها. در نروژ دولت در دست دو حزب راست و راست افراطی نژادپرست‌گرا توسط زنان اداره می‌شود، یک وزیر زن آن رسما مردم به جاسوسی و اطلاع به دولت علیه مهاجران فراخواند خیلی تخمی خواهد بود تمام بودجه کشور را میدن سرخاب و سفید اب میخرند الانش هیچ کشوری به اندازه ایران لوازم آرایش مصرف نمیکنه سالی ۴ میلیارد دلار از امریکا هم بیشتر استفاده میکنن

نوشتن نظر

Thank you for your comment.
Please try again later.

آخرین اخبار

اخبار

22 اُكتبر 2019, سه شنبه اخبار

اخبار قبلی

اردوغان: اظهارات ایران درباره سوریه ما را ناراحت می‌کند

اخبار بعدی

نارضایتی اردوغان از مخالفت ایران با حضور نظامی ترکیه در سوریه