'آینده‌ای که زنان آن را رهبری کنند' چگونه خواهد بود؟

دیدگاه: نگاهی به 'آینده ساخته دست زنان' و اینکه چرا ما هنوز به فمینیسم نیاز داریم

21/10/2019 01:35:00 ب.ظ

دیدگاه: نگاهی به 'آینده ساخته دست زنان' و اینکه چرا ما هنوز به فمینیسم نیاز داریم

اسکارلت کورتیس یکی از صد زن موفق و الهام بخشی است که بی‌بی‌سی برای سال ۲۰۱۹ برگزیده است. وی که بانی جنبش موسوم به اعتراض صورتی است شرح می‌دهد که از نظر او جهان سال ۲۰۳۰ چگونه خواهد بود و آیا فمینیسم در همه جا در حال رسیدن به هدفش است؟

حق نشر عکسNATALIE BYRNEعقیده برخی این است که دنیایی که رهبری آن با زنان است، درست مانند دنیایی است که مردان آن را اداره می کنند و ما هم اکنون با آن آشنا هستیم.به عبارت دیگر،"رئیس، دختری است که پسرها را مسخره می کند و قوی است" او رئیس فوق‌العاده‌ای است که پاشنه‌های کفشش مانند زبانش تیز است، لشکری پرستار در منزل از بچه‌هایش نگهداری می‌کنند و کت و شلواری که پوشیده باعث احساس ترس زیادی در تمام مردانی می‌شود که زیر دست او خدمت می‌کنند.

قوم مرا رها کن؛ شعار موج تازهٔ اعتراضات علیه نتانیاهو در اسرائيل درخواست وزارت ارتباطات برای رفع فیلتر توییتر ماکت ناو غرق شده سپاه پاسداران، عبور و مرور کشتی‌ها را در معرض خطر قرار داده است

استدلال گروه دیگر این است که شاید غرور مردانه خشنی که ما به رهبری و قدرت ارتباط می‌دهیم، خود مشکلی است مثل سرکوب کردن زنان. شاید خشونت، ترس و سلسله مراتب مسئله است، به همین جهت ایده پوشاندن کت و شلوار به یک زن و فرستادن او به جلسه هیات مدیره، همیشه ایده بدی بوده است.

شاید ایده"داشتن همه چیز" از اول اشتباه بوده است.استدلال دوم، را من بیشتر می پسندم.من آدم ملایمی هستم. به راحتی گریه می‌کنم، احساساتم من را راهنمایی می‌کنند و ترجیح می‌دهم کاری داشته باشم که برای تامین زندگی‌ام مجبور نشوم هر روز جر و بحث کنم.

ترجیح من یک مدل رهبری بر اساس این خصیصه‌هاست که غالبا هسته مرکزی زن بودن به حساب می‌آیند.در حالی که این پیشرفت به آهستگی صورت می گیرد، این"قدرت آسیب پذیر" شروع کرده خود را نشان دهد.حق نشر عکسGetty ImagesImage captionگرتا تونبرگ ۱۵ ساله مدرسه نرفت تا در برابر پارلمان سوئد اعتراض کند. اعتراض تک‌نفره‌ای که به اعتراضی جهانی به تغییرات اقلیم تبدیل شد

عزم گرتا تونبرگ، فعال محیط زیست که برای مبارزه با تغییرات اقلیمی کمپین می کند سبب شد جنبشی که برای جلوگیری از گرمایش زمین درست شده در ظرف یک سال گذشته به اندازه ده سال گذشته و حتی بیشتر، پیش برود.شور و هیجان آلکساندریا اوکازیو-کورتز، جوان ترین عضو کنگره آمریکا، شوری را که بسیار لازم بود در فضای سیاسی آمریکا ایجاد کرده است. جنبش Me Too و هشتگی هم که تارانا بورک به راه انداخت، برای تغییر دیدگاه‌ها درباره آزار و اذیت جنسی لازم بوده است. ولی مشارکت زنان در رده‌های بالای شغلی اغلب ناامید کننده است. در بین صد کمپانی مهم بریتانیا شمار زنانی که این شرکت‌ها را اداره می‌کنند بمراتب کمتر از مردان است.

زنان فقط سه درصد کسانی هستند که در روندهای مهم صلح نقش میانجی دارند ولی احتمال توافقی که به کمک آنها حاصل شده، دست‌کم ۱۵ سال دوام داشته باشد ۳۵ درصد بیشتر توافق‌هایی‌است که میانجی‌ مرد دارند.استخدام زنان برای مدیریت شرکت‌ها می‌تواند منفعت هم داشته باشد.

حق نشر عکسGetty ImagesImage captionآلکساندریا اکاسیو کورتز که امسال ۲۹ ساله می‌شود، جوان‌ترین نماینده‌ای است که تا به حال در کنگرهٔ ایالات متحده بوده است و یکی از صد زن منتخب امسال بی‌بی‌سی استمصاحبه با زن‌هایی که رئیس شرکت‌های مهم در آمریکا هستند نشان داده که آنها با احساس اراده و وظیفه این کار را انجام می‌دهند و برای پیشرفت دیگران و این که به نتایج مطلوبشان برسند کار گروهی می‌کنند.

اتهام بنیاد مستضعفان به سپاه، ارتش و روسای جمهور ایران: املاک ۲۰۰ میلیارد تومانی مردم را تصاحب کردند - BBC News فارسی بیانیه مشترک وزارت خارجه آمریکا: دولت هنگ کنگ نامزدهای ردصلاحیت شده را تایید و انتخابات را هرچه زودتر برگزار کند وزیر اطلاع‌رسانی لبنان ضمن عذرخواهی از معترضان لبنانی استعفا کرد

علاوه بر این اگر سایر کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه بخواهند برای برابری با سوئد -که غالبا مظهر برابری جنسیتی محسوب می‌شود- نسبت کارمندان زن خود را بالا ببرند، تولید ناخالص داخلی (جی‌دی‌پی) می‌تواند بیش از شش هزار میلیارد دلار افزایش یابد.

ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

تمام بودجه کشور را میدن سرخاب و سفید اب میخرند الانش هیچ کشوری به اندازه ایران لوازم آرایش مصرف نمیکنه سالی ۴ میلیارد دلار از امریکا هم بیشتر استفاده میکنن خیلی تخمی خواهد بود جهان که زنان رهبری می‌کنند، لزوما به جنسیت آنها ربطی ندارد، مارگارت تاچر زن، قصاب حرکت‌های پیشرو دانشجویی و سلاخ سندیکاها. در نروژ دولت در دست دو حزب راست و راست افراطی نژادپرست‌گرا توسط زنان اداره می‌شود، یک وزیر زن آن رسما مردم به جاسوسی و اطلاع به دولت علیه مهاجران فراخواند

مهاجری: در تراکتور بودم اما الان تمام تلاشم برای نساجی خواهد بود/ انگیزه بچه‌هایم برای پیروزی در این بازی استتراکتور و سپاهان مدعیان قهرمانی این فصل هستند مهاجری: در تراکتور بودم اما الان تمام تلاشم برای نساجی خواهد بود/ انگیزه بچه‌هایم برای پیروزی در این بازی است

اردوغان: ترکیه از شروطی که از ابتدا بر آن اصرار می کرداردوغان: ترکیه از شروطی که از ابتدا بر آن اصرار می کرد

اعتراض نمادین در پاریس؛ زنانی که قربانی خشونت خانگی می‌شوندصدها زن روز شنبه در پاریس روی زمین به حالت مرده دراز کشیدند تا با این روش توجه‌ها را نسبت به خشونت خانگی علیه زنان جلب کنند.

یک روز در اداره کار میرزای شیرازی؛ کارگرانی که مشغول انتظارندیک روز در اداره کار میرزای شیرازی؛ کارگرانی که مشغول انتظارند - اخراج یک زن به‌علت بارداری - بیمه؛ به نام کارگران به کام دیگران - کار بدون مزایا - چهار برابر شدن شکایت از دستگاه‌های دولتی

چه‌گونه از کسانی که عمدا به ماشینم خسارت می‌زندد شکایت کنم؟

پیش‌بینی‌های لازم برای بازگشت زائران اربعین در هر چهار مرز صورت گرفته استوزیر راه و شهرسازی گفت: الان حدود ۸۰۰ هزار نفر در عتبات حضور دارند و در حال بازگشت تا دو روز دیگر هستند. پیش‌بینی‌های لازم برای این که وسیله نقلیه لازم برای آنها فراهم شود در هر چهار مرز صورت گرفته است.