روایتی از رادیویی که بعد قدرت گرفتن مجدد طالبان، تنها برنامه‌های مذهبی پخش می‌کند

24/07/1400 05:15:00 ب.ظ

روایتی از رادیویی که بعد قدرت گرفتن مجدد طالبان، تنها برنامه‌های مذهبی پخش می‌کند

خبرنگار, افغانستان

روایتی از رادیو یی که بعد قدرت گرفتن مجدد طالبان ، تنها برنامه‌های مذهبی پخش می‌کند

مدیر رادیو عروج افغانستان می‌گوید بعد از حضور طالبان در قدرت مجبور شده تمام کارمندان خود را اخراج کند و به جای تولید برنامه‌های متنوع خبری، فرهنگی، سیاسی و موسیقی، حالا تنها باید خطبه‌های مذهبی برای مخاطبانش پخش کند.

چندی پیش ایستگاه رادیویی عروج پر بود از روزنامه‌نگارانی که در بخش‌های مختلف این شبکه، بولتن‌های خبری تهیه و برای مخاطبان پخش می‌کردند اما از زمانی که طالبان به شهر آمده، ابراهیم پرهار، تنها نشسته و ساعت‌ها خطبه‌های مذهبی پخش می‌کند.پرهار ۶ سال پیش عروج را در غرب شهر فراه راه‌اندازی کرد و طیف متنوعی از برنامه‌ها را برای مخاطبانی که مدت‌ها از داشتن یک رسانه محروم بودند با دقت انتخاب می‌کرد.

او به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «ما برنامه‌های مذهبی، سیاسی، اجتماعی و موسیقی داشتیم و تا دو ماه پیش ۱۹ ساعت در طول شبانه‌روز برنامه پخش می‌کردیم.»اما این دوران خوش با ورود طالبان به قدرت به پایان رسید و اعضای این گروه مذهبی تندرو تاکید کردند که قوانین شرعی را بر کشور حکمفرما می‌کنند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

DW Persian دویچه‌‌وله فارسی

سروش کمالیان معتقد است که این شعر از فروغ فرخزاد نمادهای برجسته‌ای در نشان دادن تلاش و مبارزه زنان در جامعه ایران دارد. همچنین در این پادکست از دلیل حمایت‌ بی‌شمار هنرمندان در عرصه موسیقی از اعتراضات سراسری این بار در ایران گفته‌ایم. @dw_farsi ادامه مطلب >>

لعنت به امریکا چهل وسه سال پیش با آخوندا دست به یکی کرد ایرانیا رو به این روز انداخت حالا با طالبان !

آمریکا: روند خروج شهروندان آمریکایی از کابل به‌زودی از سر گرفته می‌شودیک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که این وزارتخانه در پی برنامه‌ریزی برای خروج شهروندان آمریکایی و دارندگان ویزای ایالات متحده از افغانستان پیش

صادرات ایران به روسیه از مسیر دریای خزر برای اجتناب از آذربایجانبا وجود کاهش ظاهری تنش‌ها میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان پس از تماس تلفنی اخیر وزرای خارجه دو کشور، مقامات ایران اعلام کردند از این به بعد از

کشف بیش از ۹۰ مار زنگی از زیر خانه زن آمریکایی در کالیفرنیامسئول اداره نجات خزندگان در منطقه سونوما در شمال کالیفرنیا به دنبال تماس این زن به محل سکونت او رفت و ناباورانه متوجه شد که در زیر این ساختمان دهها مار زنگی خود را برای خواب زمستانی آماده می‌کنند.

سمفونی ناتمام شماره ۱۰ بتهوون بعد از دو قرن با کمک هوش مصنوعی تکمیل شدتیمی از موسیقی‌دانان و متخصصان بین‌المللی با استفاده از هوش مصنوعی سمفونی ناتمام شماره ۱۰ بتهوون آهنگساز شهیر آلمانی را با استفاده از هوش مصنوعی تکمیل کرده‌اند. کجا میشه شنید؟ بسیار زیبا وآرام بخش

شاهد دادگاه حمید نوری: چرا کسی از زنان اعدام شده چیزی نمی‌گوید؟

فرمانده یگان ویژه: کار ما در اعتراضات آبان ۹۸ سخت‌تر از دی ۹۶ بود

Aa چندی پیش ایستگاه رادیویی عروج پر بود از روزنامه‌نگارانی که در بخش‌های مختلف این شبکه، بولتن‌های خبری تهیه و برای مخاطبان پخش می‌کردند اما از زمانی که طالبان به شهر آمده، ابراهیم پرهار، تنها نشسته و ساعت‌ها خطبه‌های مذهبی پخش می‌کند.از پایان سال جاری میلادی است.مسیر دریای خزر کالاهای ایرانی را به روسیه خواهند فرستاد.وی می‌گوید که روز دوم اکتبر مدت چهار ساعت را به کنار زدن سنگ‌هایی سپری کرد که این واحد مسکونی بر روی آنها بنا شده است.

پرهار ۶ سال پیش عروج را در غرب شهر فراه راه‌اندازی کرد و طیف متنوعی از برنامه‌ها را برای مخاطبانی که مدت‌ها از داشتن یک رسانه محروم بودند با دقت انتخاب می‌کرد. او به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «ما برنامه‌های مذهبی، سیاسی، اجتماعی و موسیقی داشتیم و تا دو ماه پیش ۱۹ ساعت در طول شبانه‌روز برنامه پخش می‌کردیم. Advertisement این مقام آمریکایی گفت که در حال تهیه مدارک مسافران، اجازه پرواز از آسمان کشورهای هم‌جوار افغانستان و گفت‌وگو با طالبان برای خروج افراد مذکور هستیم.» اما این دوران خوش با ورود طالبان به قدرت به پایان رسید و اعضای این گروه مذهبی تندرو تاکید کردند که قوانین شرعی را بر کشور حکمفرما می‌کنند. مسیر دیگر استفاده از ظرفیت ترانزیتی دریای خزر است که کمتر از آن استفاده شده است. پرهار که ۳۵ سال دارد، ادامه می‌دهد: «متاسفانه از همه برنامه‌ها تنها یک برنامه مذهبی باقی مانده است. این مقام تاکید کرده که بیش از 200 شهروند و مقیم آمریکا از 31 اوت با پروازهای اجاره‌ای افغانستان را ترک کردند. ما یک لیست پخش را صبح آماده می‌کنیم و در طول روز آن‌را پخش می‌کنیم چرا که دیگر هیچ برنامه زنده‌ای نداریم. صاریغ‌ها جانوری با جثه کوچک هستند که در قاره آمریکا زندگی می‌کنند.

» او می‌گوید مجبور شده تمام ۱۸ کارمند خود را که ۸ نفر آنها هم زن بوده‌اند، اخراج کند.» فرودگاه کابل او‌ ادامه داد تا بازگشایی کامل فرودگاه کابل، بهترین راه حل استفاده از هواپیماهای اجاره‌ای است. شرکت کشتیرانی خزر به نمایندگی از کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران حمل و نقل کالاهای صادراتی به این کشورها را بر عهده خواهد گرفت. پرهار ادامه می‌دهد که در صورت تدوام وضعیت فعلی چاره‌ای نخواهد داشت جز اینکه ایستگاه رادیویی عروج را به صورت کلی تعطیل کند. ماریا سلطانی، مجری سابق اخبار در این ایستگاه رادیویی به خبرگزاری فرانسه می‌گوید که ورود طالبان، رویای او برای تبدیل شدن به یک روزنامه نگار معروف در ولایت فراه را بر باد داده است. انتقال 100 هزار نفر بنا به گفته سازمان‌های مهاجرتی، پس از تصرف کامل افغانستان توسط طالبان، حدود 100 هزار شهروند افغان طی دو هفته از ماه اوت توسط آمریکا و متحدانش از این کشور خارج شدند. این دختر جوان ۲۵ ساله که چادر مشکی بر سر دارد در ادامه می‌گوید: «این آرزو برایم محقق شد که یک روزنامه‌نگار شوم، اما اکنون با بازگشت طالبان، همه چیز به پایان رسیده است. ایران در اوایل ماه اکتبر با انجام رزمایش‌ نظامی در نزدیکی مرز خود با آذربایجان، به تهدیدات لفظی خود ادامه داد.» ماریا سلطانی، خبرنگار پیشین رادیو عروج که بعد از حضور طالبان در قدرت شغل خود را از دست داده‌است AFP ماریا پس از ۵ سال کار به عنوان روزنامه‌نگار دیگر بیکار شده و در خانه نشسته است. فرودگاه کابل همچنان بر روی پروازهای غیر نظامی بسته است و مشخص نیست چه کسی مدیریت این فرودگاه را برعهده دارد.

او همچنین وحشت‌زده‌ است از اینکه ممکن است به دلیل کار به عنوان روزنامه‌نگار با حملات تلافی‌جویانه تندروهای مذهبی رو‌به‌رو شود. ماریا می‌گوید می‌ترسد کسی به او آسیب برساند.. طالبان که به دلیل حکومت وحشیانه و سرکوبگر خود در دهه ۱۹۹۰ بسیار در دنیا بدنام هستند، وعده داده بودند که مطابق قوانین شرعی به حقوق زنان احترام خواهند گذاشت اما تقریبا در دو ماه گذشته زنان تا حد زیادی از کار بازداشته‌شده‌اند. گروه‌های آزادی مطبوعات و حامیان حقوق بشر می‌گویند طالبان قوانین و محدودیت‌های متعدد جدیدی را بر روزنامه‌نگاران وضع کرده که از آن جمله می‌توان به «ممنوعیت هرگونه گزارش مغایر با اسلام»، «پرهیز از توهین به شخصیت‌های عمومی» و همچنین «عدم پرداختن به موضوعاتی که توسط مقامات تایید نشده است» اشاره کرد. دختر افغان در صدد بازگشایی کتابخانه‌ای است که با آمدن طالبان تعطیل شده بود کمیته روزنامه‌نگاران افغانستان می‌گوید بیش از ۷۰ درصد از رسانه‌های این کشور در چند ماه اخیر تعطیل شده‌اند.

بر اساس این گزارش در عین حال تعداد زیادی از روزنامه‌نگاران یا از کشور فرار کرده و یا مخفی شده‌اند و این امر باعث شده که فضای رسانه‌ای در این کشور به پایین‌ترین سطح خود در ۲۰ سال اخیر تنزل یابد. همچنین گزارش‌هایی منتشر شده از ضرب و شتم، بازداشت و برخوردهای تند طالبان با کسانی که تلاش کرده‌اند همچنان به فعالیت رسانه‌ای خود ادامه دهند و یا اعتراضات ضد طالبان را پوشش دادند. پرهار می‌گوید بسیار نگران امنیت خود و همکاران پیشینش است. «من نگرانم چون برخی از کارمندان من قبلا تهدید شده بودند. مقامات چندین نامه به من ارسال کردند و هشدار دادند که من یکی از اهداف بالقوه هستم.

» طالبان پیش از حمله سریع به شهرهای مختلف این کشور و تسخیر قدرت، موجی از کشتارهای هدفمند را علیه شخصیت‌های عمومی و از جمله روزنامه‌نگاران انجام داده بودند. در چنین شرایطی روزنامه‌نگاری در افغانستان که از پیش هم کاری دشوار به شمار می‌رفت، بیش از گذشته با مشکلات و خطرات گسترده رو به رو شده است. .