رحمان رسما نامزد حزب خلق دموکرات در انتخابات پیش‌روی تاجیکستان اعلام شد - BBC News فارسی

تاجیکستان؛ رحمان رسما نامزد حزب خلق دموکرات در انتخابات پیش‌رو اعلام شد

03/09/2020 03:25:00 ب.ظ

تاجیکستان؛ رحمان رسما نامزد حزب خلق دموکرات در انتخابات پیش‌رو اعلام شد

حزب حاکم خلق دموکرات تاجیکستان، امامعلی رحمان را به طور رسمی نامزد خود در انتخابات پیش‌روی ریاست جمهوری این کشور کرده است. انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان ۱۱ اکتبر، حدود ۴۰ روز دیگر، برگزار خواهد شد.

به جز آقای رحمان، رهبران چهار حزب دیگر سیاسی کشور هم داوطلب مقام ریاست جمهوری شده‌اند.انجمن‌های احزاب کشاورزی، سوسیالیست، اصلاحات اقتصادی و دموکرات، روسای این حزب‌ها را به عنوان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری معرفی کرده‌اندصلاحیّت همه این پنج نامزد را کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان بررسی می‌کند.

واکنش‌ها به سیلی خوردن و اعدام طنزپرداز قندهاری به دست طالبان ویدیو؛ سیل و تگرگ در ایتالیا به ده‌ها خودروی سواری خسارت زد چرا ماسک زدن در مکان‌های سربسته حتی برای واکسینه شده‌ها بار دیگر توصیه می‌شود؟

تنها در صورت تأیید صلاحیت آنها این افراد به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می‌شوند و کارزار انتخاباتیشان آغاز خواهد شد.انتظار می‌رود روز شنبه (۵ سپتامبر) حزب کمونیست تاجیکستان نیز نامزد خود را برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی کند.حزب سوسیال- دموکرات تاجیکستان، تنها حزب مخالف دولت در این کشور، گفته که انتخابات ریاست جمهوری ۱۱ اکتبر را تحریم می‌کند و کسی را در این انتخابات نامزد نخواهد کرد.

حزب خلق دموکرات تاجیکستان اواخر سال ۱۹۹۴ تأسیس شد و در سال‌های نخست فعالیتش"حزب خلقی" نام داشت. در سال ۱۹۹۸ امامعلی رحمان رئیس این حزب شد و نام حزب به خلق دموکرات تغییر کرد. مسئولان این تشکل می‌گویند براساس گزارش‌های رسمی، این حزب نزدیک نیم میلیون عضو دارد که ۴۰ درصد آنها جوانان هستند. headtopics.com

اتحادیه‌های صنفی تاجیکستان و سازمان جوانان پیشتر از حزب خلق دموکرات، و نامزدی آقای رحمان برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کرده بودند.به باور بسیاری، چهار رقیب آقای رحمان چهره‌های مطرح سیاسی نیستند و حضورشان در انتخابات "آرایشی" است.انتخابات پیش‌روی ریاست جمهوری تاجیکستان ششمین انتخابات ریاست جمهوری در ۲۹ سال استقلال این کشور از اتحاد جماهیر شوروی است.

امامعلی رحمان، رئیس جمهور فعلی تاجیکستان از سال ۱۹۹۴ بدین سو برنده چهار انتخابات قبلی بوده است.آقای رحمان از سال ۱۹۹۲ رهبری تاجیکستان را بر عهده دارد و درازعمرترین رهبر یک کشور در فضای جمهوری‌های شوروی سابق است.سازمانهای بین‌المللی غربی همواره انتخابات‌های پارلمانی و ریاست جمهوری در تاجیکستان را "غیردموکراتیک"، "ناآزاد و مغایر با موازین بین‌المللی" خوانده‌اند.

اما سازمان‌هایی مانند اتحاد کشورهای مستقل همسود و سازمان همکاری‌های شانگهای این انتخابات‌ها را ستوده‌اند. ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

دیدگاه: آینده مذاکرات در آخرین سخنرانی علی خامنه‌ای گفت‌وگو با کامبیز غفوری

علی خامنه‌ای می‌گوید آمریکایی‌ها به دنبال اضافه کردن شروطی هستند که بتوانند در آینده توافق را به هم بزنند. او در آخرین دیدارش با هیات دولت حسن روحانی، تلویحا از حساسیت آمریکایی‌ها روی توان موشکی و سیا

رکود در دوران کرونا؛ اقتصاد ایران در بهار امسال باز هم کوچک‌تر شد - BBC News فارسیمرکز آمار ایران روز سه‌شنبه ۱۱شهریورماه، گزارش عملکرد اقتصاد ایران در بهار امسال را منتشر کرد که نخستین گزارش رسمی آماری از اقتصاد ایران پس از همه‌گیری ویروس کرونا به حساب می‌آید. براساس این گزارش نرخ رشد اقتصادی ایران در بهار ۱۳۹۹ منفی ۳.۵ درصد بوده است. اقتصاد غیرنفتی نیز در همین دوره رشدی منفی را تجربه کرد و نرخ رشد اقتصادی بدون احتساب نفت منفی ۱.۷ درصد اعلام شد.

بایدن خواستار محاکمه ماموران پلیس در ارتباط با تیراندازی‌ها شد - BBC News فارسیجو بایدن نامزد حزب دمکرات در انتخابات آمریکا خواستار طرح اتهام علیه ماموران پلیسی شده که مسئول تیراندازی به دو شهروند سیاهپوست، جیکوب بلیک و بریانا تیلور هستند.

مسکن در تهران یک ماهه ۱۰ درصد دیگر گران شد - BBC News فارسیوزیر راه و شهرسازی ایران می‌گوید دولت به یک و نیم میلیون نفر که بیش از یک خانه دارند، اس‌ام‌اس زده که اگر خانه‌هایشان را خالی نگه دارند، باید مالیات بپردازند.

۸۱ برنده جایزه نوبل از نامزدی بایدن حمایت کردندآنها از آمادگی نامزد حزب دموکرات برای «شنیدن نظر کارشناسان» و رجوع به «علم» برای یافتن راه حل برای مشکلات ستایش کرده‌اند.

بازتعریف 'رجل سیاسی' در طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری ایران - BBC News فارسیمحمدحسن آصفری نایب نماینده مجلس از بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در مجلس خبر داد و گفت بازتعریف 'رجل سیاسی' و 'لزوم ارائه برنامه' از سوی نامزدان از جمله ویژگی‌های طرح جدید است.

آماده‌باش برای توزیع واکسن کرونا در آستانه انتخابات آمریکا - BBC News فارسیاز مقام‌های بهداشتی در ایالت‌های آمریکا خواسته شده تا برای توزیع محدود واکسن کرونا ظرف کمتر از دو ماه آماده باشند. این زمانبندی در آستانه انتخابات نگرانی‌هایی را درباره احتمال فشار سیاسی دولت دونالد ترامپ برای تسریع ساخت واکسن برانگیخته است.