خشم سخنگوی کاخ سفید

30/10/1400 07:12:00 ب.ظ

ممدوح المهینی: معامله سیاسی در این چارچوب، بازگشت به برجام به معنای احیای مهمترین دستاورد خارجی دولت اوباما، که بیانگر ترویج سیاستی متفاوت در خاورمیانه است. سیاستی که مبتنی بر عقب‌نشینی یا عدم پایبندی به هم‌پیمانان یا شراکت با ایران در منطقه است

جن ساکی از تریبون نشست خبری خود، جام خشم خود را بر دولت پیشین آمریکا ریخت و خروجش از توافق هسته‌ای را عامل تشویق ایران به سیاست خصمانه‌ دانست. حتی طرفداران این یکی از اشتباهات دولت بایدن است که از «ترامپیسم» حتی پس از یک سال بعد از خروجش از کاخ سفید، به عنوان توجیهی برای بحران‌های خارجی استفاده می‌کند، در صورتی که دولت کنونی آمریکا نیز در آن مقصر است؛ اگر چه مسبب اصلی آن نبوده است.

ولی این مساله فراتر از این است ( و به نظر من انگیزه اساسی) به هدف توجیه سیاست خارجی دولت کنونی و یافتن بهانه برای تحقق دیدگاهایش در مناطق گوناگون جهان است. در افغانستان همین راهبرد نامتقاعدکننده به کار برده شد و پس از خروج برنامه‌ریزی نشده از فرودگاه کابل و صحنه‌های سقوط غیر‌نظامیان از هواپیماها، بایدن گفت که خروج از افغانستان به علت تعهدات رئیس‌جمهوری پیشین، امری اجتناب‌ناپذیر بود.

البته بایدن می‌توانست این تعهدات را نقض کند و به آن پایبند نماند، به همان شکل که به دیگر پرونده‌ها از قبیل موضوع مهاجران، اقتصاد و حتی رسیدگی به همه‌گیری کرونا، پایبند نماند( که تعاملی موفق‌تر با آن در مقایسه با دوران ترامپ داشت که در رویاروی با کرونا دچار سردرگمی بود). headtopics.com

همین سناریو درباره شبه‌نظامیان حوثی در حال تکرار است، به این شکل که گناه ادامه مشکل را به گردن دیگران بیاندازد. اکنون می‌بینیم که چگونه حذف حوثی‌ها از لیست سازمان‌های تروریستی، یک ماه بعد از روی کار آمدن بایدن، آنها را به پرتاب صدها پهپاد و موشک بالستیک به سوی سعودی و اخیرا امارات تشویق کرد.

ادامه مطلب:
العربیه فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

دفاع از سیاست 'نگاه به شرق' در آستانه سفر رئیسی به روسیه | DW | 18.01.2022در آستانه سفر ابراهیم رئیسی به مسکو مشاور رهبر جمهوری اسلامی این سفر را بخش مهمی از عملیاتی کردن 'نگاه به شرق' خواند. همزمان، انتقاد از کسانی که این سیاست را مغایر شعار 'نه شرقی نه غربی' می‌دانند ادامه دارد. این نگاه به شرق نیست فروش به شرقه. شوروی نمیخواد از چین عقب بیفته

تصاویری از هلند؛ توزیع دسته گل رایگان به مناسبت روز ملی لاله در آمستردامکانال‌های آبی آمستردام به دلیل اهمیت فرهنگی و تاریخی، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است.

نارضایتی سفیر سابق ایران در مسکو از بدعهدی ایران در قبال روسیهمعلوم نیست سفیر ایرانه یا روسیه. در دنیای وارونه ای زندگی می‌کنیم. این یارو ایرانی است یا روس؟ عجب خر تو خری است

یک خبرنگار حوزه اقتصادی از سوی جمهوری اسلامی به بیش از سه سال زندان محکوم شدامیرعباس آذرم‌وند که خبرنگار حوزه‌ اقتصادی در برخی از رسانه های داخل ایران بود،‌ از سوی دادگاه انقلاب تهران به حداقل سه سال و هفت سال زندان محکوم شد.

تجمع اعتراضی آتش‌نشانان در تهران در اعتراض به وضعیت بد معیشتیگزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی حاکی از اجتماع صدها آتش‌نشان مقابل شهرداری تهران در اعتراض به بی‌توجهی مقام‌های مسئول به مشکلات شغلی آنها است.

مهدی محمودیان به دلیل اجبار به پوشیدن لباس زندان در دادگاه حاضر نشدجلسه نخست دادگاه نیز روز پنجم آبان‌ در همین شعبه برگزار شده بود که آن زمان هم آقای محمودیان به علت خودداری از پوشیدن لباس زندان، در نشست دادگاه حاضر نشد.